Filtr pro zvyseni kontrastu

Diskuze o objektivech, filtrech a předsádkách

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 12. 2. 2013 23:46

qwerts: prijd se podivat, zaclonim objektiv, jeste pred nej soupnu polarizak a pak mi sam povis, jak sis uzival film, kde denni slunecne zabery vypadaj jako by byly tocene v podvecer. Na tohle se zvyknout proste neda a kdo tvrdi ze jo, lze budto sam sobe nebo nema rad realisticke podani obrazu, bez legrace.
Petr Luňák
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod qwerts 13. 2. 2013 00:07

Mam te trochu z ruky :D Tak samozrejme ze kdyz to zaclonis hodne tak to asi bude nekoukatelne, zas nesmis chodit do extremu... me jde jen o to, ze kdyz to stahnes trochu, tak si muzes trochu pomoct s cernou a bila/seda vadit tolik nemusi, urcite bude vice lepsich reseni, ja jen bojuju za to ze lidske oko a celkove lidske vnimani je hodne prizpusobitelne a kdo tvrdi ze ne, lze budto sam sobe nebo je divnej :D
qwerts
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 13. 2. 2013 00:28

Definice "trochu" zni jak? :) U me staci, abych zaclonil na max a uz je obraz "greyish" a lepsi podani cerne to nevytrhne, jelikoz ty tmave sceny jsou pak jeste tmavsi, vypada to neprirozene a je to naopak na oci unavnejsi.
Petr Luňák
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod qwerts 13. 2. 2013 00:37

No tak u projektoru to asi nefunguje :D ale u te LCD musim rict ze jsem si na to fakt zvykl, nebo i muj monitor kdyz ho prepnu do rezimu text, tak tam mam nastaveny jas na minimum a kdyz to tak pouzivam delsi dobu, tak se nekdy i pristihnu ze nevim, jestli jsem v textu nebo sRGB kde mam jas vyssi, problem je v tom ze u toho monitoru i kdyz mi sviti na plno tak cerna je cerna no :D
qwerts
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kultus 13. 2. 2013 08:24

petre ty to zenes vse moc do extremu abys ukazal ze mas pravdu ;) ten tvuj ma minimum dava 200lm a kdyz mas najeto pres 200h tak jeste min! To uz je strasne malo na tak velkou uhlopricku...z toho cos napsal nevim na kolik jedes lm (600lm???) nebo kolik ale platno mas cca jako ja tak ti vyjde cca 18fL coz se da...mne by pak zajimalo jestli jsi s cernou a kontrastem spokojenej a jestli ma ten tvuj projektor nejakou technologii pri zlepseni cerne precejen kdyz se prodaval byl vic nez 2x tak drahy jako ten muj

Ale qwerts mi rozumi presne tak to vidim i ja...
Naposledy upravil kultus dne 13. 2. 2013 09:19, celkově upraveno 1
kultus
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kozakm 13. 2. 2013 08:52

LCD displejů existují minimálně tři základní druhy (technologie) a každá má jinou černou. Bacha na to zevšeobecňování.
O speciální fólii na LCD za účelem vylepšení černé jsem neslyšel, což neznamená, že neexistuje, jen to asi bude rarita jak bílá velryba.
kozakm
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kultus 13. 2. 2013 09:18

ano to je pravda...asi jsem dotedka mel jen ty TN TFT ;) ale co se tyce cerne tak ani IPS se nevyrovna SuperAMOLEDu. VA jsem nevidel, tatka ma 2 roky stary samsung smartTV radu 7000 nevim jaky je tam panel (zrejme S-PVA) ale zadny zazrak to co se tyce podani cerne nebyl
Naposledy upravil kultus dne 13. 2. 2013 10:51, celkově upraveno 3
kultus
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kozakm 13. 2. 2013 09:20

TFT jsou všechny, TFT je technologie výroby jejich tranzistorů :)
kozakm
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kultus 13. 2. 2013 09:28

myslel jsem TN (ta je asi nejstarsi z nich) vetsinou se oznacuji komercne i v clancich jako TFT pak to trochu plete...
kultus
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 13. 2. 2013 18:32

kultus píše:petre ty to zenes vse moc do extremu abys ukazal ze mas pravdu ;) ten tvuj ma minimum dava 200lm a kdyz mas najeto pres 200h tak jeste min! To uz je strasne malo na tak velkou uhlopricku...z toho cos napsal nevim na kolik jedes lm (600lm???) nebo kolik ale platno mas cca jako ja tak ti vyjde cca 18fL coz se da...mne by pak zajimalo jestli jsi s cernou a kontrastem spokojenej a jestli ma ten tvuj projektor nejakou technologii pri zlepseni cerne precejen kdyz se prodaval byl vic nez 2x tak drahy jako ten muj

Ale qwerts mi rozumi presne tak to vidim i ja...


Kde si prisel na to, jaky ma jas Sanyo pri nejnizsim vykonu, potazmo to, ze mu po 200h vykon spadne?
Ptat se perfekcionisty, za ktereho se nejen ja povazuju, jestli je spokojeny s LCD projektorem, je hazeni hrachu o zed :) Ale dejme tomu, ze v ramci moznosti technologie "spokojeny" jsem. Rozhodne je mi ale milejsi slabsi podani cerne, nez tmavy obraz. Duvod je velmi prosty. Jakmile je obraz prilis tmavy, ztraci se hloubka obrazu, denni sceny jsou vyblite a obraz nedokaze tak vtahnout, chybi tomu prostorovost.
Sanyo ma nekolik digitalnich pomocnicku na posileni kontrastu a cerne, ale nepouzivam zadny. Duvod je opet prosty. Posileni cerne neni nic jineho, nez ze se tmave odstiny slejou. Cloveku pak sice subjektivne prijde, ze je v obrazu vic "cerne", ale objektivne tomu tak neni a navic, sezere to veskere detaily ve stinech. Takze opet je to vyhaneni certa dablem. Ja si rad uzivam sirokou skalu odstinu sede a v teto discipline Sanyo skutecne exceluje. Naprosto nesrovnatelne treba s plazmou Panasonic, kterou jsem si pred 3 lety koupil a nasledne vratil. Ta sice mela dobre podani cerne, ale zase na ukor detailu ve stinech. Ale to jsem odbocil.

Tady je prime srovnani jak zobrazuje stoprocentni cernou moje CRT TV a nahore projektor. Je to lehce zesvetlene oproti "realite", jinak by CRT nebyla videt ;)
Obrázek
Tmava scena:
Obrázek
Petr Luňák
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kultus 13. 2. 2013 20:09

tak ja nejsem vyslovene nespokojen jen se znazim to jeste trochu vylepsit mam rad scifi a u tech vesmirnich zaberu jsem spokojen trochu mene hlavne kdyz je obraz 2.35:1 :( Tou technologii jsem myslel spis neco jako ma Epson Deep black t.j. HW reseni nikoliv softwareove/digitalni ...jinak epson me prekvapil tolik ma nastaveni ze mi z toho jde hlava kolem...hodne mi pomohlo rucni nastaveni gammy (o polovinu vic detailu ve stinech) dle obrazu ktery mam pred sebou...jak jsem na to prisel? z recenze kde to bylo primo napsano pro ten tvuj model a je znamo ze po 150-200h pada postupne vykon lampy projektoru takze sotva budes mit pri tom samem nastaveni dva roky pestreho promitani rovnaky obraz...dik za foto jasne vyfotit se to tak jak je to ve skutecnosti nikdy neda, nicmene predpokladam, ze ten zaber ze star wars tak tmavy a kontrastni ve skutecnosti neni to bys mel dokonaly projektor s takovou cernou ;) musim ale priznat, ze na mizernem kontrastu a cerne (v tmavych scenach se svetlyma objektama) ma velky podil ambientni svetlo dapadajici zpatky na platno protoze jak jsem psal cerna pri celocernem pozadi neni vubec spatna to je ale jina kapitola a ta se bude resit az budu mit vlastni byt...proto jsem napsal na distributora Elitescreens jestli mi neposle vzorek Cinegrey platna, ktere by melo ambientni svetlo pohlcovat a tim alespon trochu zvysovat kontrast protoze ma samo o sobe gain 1.0 docela by mne zajimalo jaky bude rozdil oproti memu DIY platnu...z matne blede sede reklamni folie
kultus
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 13. 2. 2013 20:50

Vykon lampy klesne, ale rozhone ne po pouhych 200h a pochybuju, ze to zrovna v eko rezimu poznam. Muj predchozi Sony mel pozorovatelny pokles jasu az po nejakych tisici hodinach, rovnez jsem jej pouzival v eko rezimu.
Jinak mi prosim vysvetli, jak muze byt u LCD projektoru zlepseni podani pouze cerne (nikoliv i jasu orazu) resene hardwarove, to me zajima.

Obraz ze star wars odpovida zhruba tomu, jak to v realu vnimam. Podminkou je samozrejme prohlizet si tu fotku na zkalibrovanem monitoru. Ja velmi dobre vidim, ze cerna zdaleka cernou neni a je dobre videt prechod mezi promitanym obrazem a cernym okrajem platna. Pokud se ti to sleva, je na case zkalibrovat monitor alespon pro jas&kontrast, takze pak snadno rozlisis, kde je promitany obraz, kde zacina cerny ram platna a kde je zed. Zvetseny vyrez z predchozi fotky:
Obrázek
Petr Luňák
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kultus 13. 2. 2013 21:08

co jsem cetl prakticke postrehy a mereni tak kolem 200h zacina znatelnejsi pokles vykonu lampy...pisu co jsem cetl nemam praktickou zkusenost. Postupnou degradaci si ale nemusi clovek hnedka vsimnout...jak jsme psali doted lidske oko a mozek jsou osidne a na postupne zmeny si lehce zvykne. To neznamena ze po 200h klesne vykon o 50lm :D

hehe tak jo, srovnal jsem si kontrast na displeji, uz to vidim i tak slusne. Tu technologii jsem postnul tusim na prvni strance je ale implementovana pouze u tech drazsich projektoru TW5000(deep black) a TW 5500 (deep black 2) urcite i TW9000, ve zkratce dva linearne polarizovane filtre pootocene 90st vuci sobe + vykonnejsi lampa aby se na to dalo koukat...presny princip ti nereknu to bych tady neotravoval se zvysenim kontrastu kdyby mi to cele davalo uceleny obraz o tehle casti optiky...prakticky je ale pry rozdil opravdu hodne poznat lepsi cerna ->lepsi kontrast. Samozrejme pro plne uziti technologie je treba promitat v mistnosti s minimem odrazu od zdi jinak se samozrejme rozdil oproti treba TW 3200 snizuje...
kultus
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 14. 2. 2013 01:04

Ja si ale myslim, ze to bude za cenu ztraty jasu, protoze muj predchozi projektor Sony VPL-HS3 ma nejake mechanicke "stinitko", ktere posili cernou, ale je to prave na ukor jasu obrazu.
Muzu postnout srovnani u Sanya, jak to vypada s a bez posileni cerne, zaver si udelas pak sam.
Petr Luňák
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kultus 14. 2. 2013 07:58

jestli mas posileni cerne jen softwarem tak snad ani nemusis umim si to predstavit ono staci jen zmenit rozsah HDMI (0-255 na 25-233 nebo jak to je nemam to ted pred sebou) a to je sakra rozdil ale prijdu o pulku detailu :) bohuzel to jenom zatmavy casti sceny nikoliv zlepsi cernou jako takovou to umi jen ta clona snizenim svetelneho toku anebo jiny rezim promitani ale to je taky pouze mechanicka clona...proto jsem se snazil najit opticke reseni, ktere jak jsme k tomu dosli neni :)

mozna to ani nemusi az tak zatmavit pisou ze zvysili vykon lampy...na "kinovych" 12fL ti pri platne kolem 106" staci pri gainu 0,8 mych 470lm (dle mereni recenzentu) a muzu jet az na 1800lm (docela rozdil ze) a ve svetlych scenach to porad sviti docela dost, ze tri metru bych snesl i trochu min...oci kazdeho jsou jinak citlive na svetlo tak jako kazdy muze pohodlne! vnimat rychle sceny na mensim obrazu jako nekdo jiny...takze to co pisou ze kdyz mam svetlejsi obraz tak vnimam obraz kontrastneji se mi moc nezda spis me to vadi...to se da vyuzit tak z vice jak 4,5m na jeste vetsi platno...nic uz mame asi poreseno :)
kultus
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků