Filtr pro zvyseni kontrastu

Diskuze o objektivech, filtrech a předsádkách

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod qwerts 12. 2. 2013 18:09

Petre ale oko se prece na svetle pricloni a ve tme odcloni... tak samo kdyz vejdes do tmy tak nejdriv nevidis nic a po chvili uz neco jo, samozrejme neni to jak u kocek, ale oko si zvykne...
qwerts
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 12. 2. 2013 18:43

qwerts: dekuji za tuto pro me zcela novou informaci (pozn. ironie - to jsou ta jablka) a ted mi prosim rekni, jak to souvisi s tim, ze si ma oko zvyknout na to, ze je obraz tmavsi, jakym zazracnym zpusobem to ma oko vykompenzovat, aby to muj mozek jako tmavsi nevnimal (to jsou ty hrusky)? Pokud me to naucis, budu ti neskutecne vdecnej.
Petr Luňák
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kultus 12. 2. 2013 19:06

DEKUJI...konecne to nekdo pochopil co jsem se snazil cely cas vysvetlit. Nikde jsem netvrdil ze je to jako u kocek. Pan Petr by jsi mel zrejme zopakovat ucivo zakladky nebo zajit k ocari. Presne takoveto absurdni prehaneni vede akorat k odklonu od tematu hlavne kdyz chyby argumenty ze...o kontrastu ani tom skutecnem me poucovat nemusis. Zlepseni kontrastu asi opravdu jedine s lepsim platnem (treba cerne platno ktere stoji deseti tisice). Taky jsem ale psal ze mi mirne zatmaveni obrazu nevadi protoze tim ziskam lepsi cernou. Zaroven ale bila neni seda a jak uz jsem taky psal mozek si zvykne i na tuhle zmenu...zlepseni kontrastu je prave ale pri svetlejsich scenach protoze mene svetla dopadajiciho na platno z projektoru -> mene svetla odrazeneho od platna -> o dost mene svetla odrazeneho zpatky na platno-> mensi dopad na kontrast ktery se "nici" prave dopadem ambientniho svetla zpatky na platno. Pisu to uz naposled, nech uz toho nema to smysl :D jedina vypovidajici alespon neco hodnota tveho prispivani je srovnani polarizacniho filtru s ND2 filtrem. Ikdyz co jsem videl srovnani, nevim jestli je to to same protoze kdyby to bylo stejne nebyl by ND2 potreba kdyz udela polar to same a ze srovnavacich fotek mi neprislo ze polar zatmavuje celou scenu stejne takze ve vysledku zatmavy treba oblohu a nekolik dalsich objektu a zdanlive zvysuje kontrast jestli jsou to jen reklamni keci a obrazky to nevim ale jestli mas potrebu se jeste vyjadrovat tak mas moznost me konecne opravdu poucit o necem o cem skoro nic nevim...a to praci polarzacniho filtru v praxi, teorii uz jsem nejak prosel.

edit: dam ti priklad, kdyz jsem prestehoval byt musel jsem chvilku promitat na cerny zaves (na plny vykon). Prvnich par minut nic moc ale jak jsem si na to trochu zvykl a venoval se filmu tak to pak nebylo az tak hrozne jako ten prvni dojem. Pri dalsim zapnuti mi to uz tak strasne neprislo jako prvne. 200lm navic a da se na to vpohode divat porad a mel jsem perfektni cernou. (je to sice extrem ale jako priklad velice vhodne) Schvalne si zmen neco v nastaveni toho projektoru (ne a tak drasticke samozrejme) jestli ti to aj po hodine nebo pri dalsim zapnuti bude chybet nebo vadit vsadim se ze ne a nemusi to byt ani opticky vysvetlene. Staci kdyz si na to mozek zvykne.
kultus
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 12. 2. 2013 19:59

Muj mozek nema ve zvyku si neco nalhavat, me oci nemaji ve zvyku videt neco, co neexistuje. A nutno podotknout, ze bohuzel. Pokud bych to mel jako ty, tak bych si uprimne receno, zcela bez ironie, piskal. Vsechny fotky bych mohl podexponovavat (cili nebyla by nutnost zvysovat citlivost = sum) a co z toho, ze bych pak na tisku nemel bilou a obecne svetle tony, vzdyt:

kultus píše:Staci kdyz si na to mozek zvykne

:oboze


Polarizacni filtr ztmavuje obraz nerovnomerne pouze v pripade, ze polarizuje slunecni svetlo. Efekt je nejsilnejsi pri uhlu 90 stupnu ke slunci (ztmavena obloha, potlacene odlesky na vodni hladine apod.). Cim je uhel mensi, tim je efekt slabsi. Se sluncem za zady, nebo pri foceni proti slunci tedy k zadne polarizaci nedochazi a obraz je ztmaven rovnomerne. To je vlastne i pripad pri pouziti u projektoru. Polarizacni filtr ma tendenci nezridka ovsem obraz oteplovat, takze posun barev je velmi pravepodobny pri jeho pouziti.
Petr Luňák
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod qwerts 12. 2. 2013 20:10

No ma to s tim spolecneho to, ze treba muj otec je neuveritelne sporivej clovek a kdyz si koupil LCD TV, tak ji prepl do nejakeho uzsporneho rezimu a ten obraz byl desne tmavej ze jsem si rikal to jako mysli vazne? po nejake dobe mi to uz prislo normalni a kdyz to nekdy vratil zpet tak sem si rikal jak je to prepalene... je to vazne o zvyku... stejne jako si dokazes zvyknout na smrad, ze po delsi dobe ho uz necitis tak intenzivne tak si zvyknes i na tohle, jenze pak je problem v tom ze ty si na to zvyknes, prijde ti to ok a jsi spokojeny, ale pak prijde nekdo jinej kdo se doma diva na svou jasne svitici tv a prijde mu ten obraz tmavej...
qwerts
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 12. 2. 2013 20:49

Nekdo rad holky, jinej zase vdolky. Nekdo nevidi duhu u jednocipovych projektoru, druhej zase ano. Nekdo nevnima phosphor trails u plazmy, jinej zase ano. Nekomu nechutna pivo, protoze je horke a na tu chut si proste nezvykne, ani kdyby vypil tisic lahvacu. Stejne tak nekdo dokaze vzdycky vnimat rozdil mezi obrazem neprirozene vypalenym (kde chybi kresba v jasech - typicky dynamicky rezim) a obrazem v kino rezimu (kde naopak bila obvykle neni bilou).
Petr Luňák
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kultus 12. 2. 2013 21:04

tak to asi muzem uzavrit ne :) dalsi priklad co jsem mel pripraven bylo presne to co rika qwerts, proste na noc si na notase snizuji jas na minimum staci ale pridat na par vterin jas na max a je to o necem jinem, pak kdyz to vratim zpatky na minimum tak se divim jaky je to hnus ze se na to neda divat ale po par minutach prace mi to prijde nejen normalni ale dokonce lepsi nebot to tak ve tme neoslepuje...takze jak jsem psal ten mozek se tomu proste prizpusobi...to same kdyz koukam na notas a na platno docela rozdil a ten obraz z projektoru neni tak pekny ale staci abych zavrel NTB a po par minutach prace si zase ty testovaci pestrobarevne fotky co mam na nastavovani barev jasu a pod. zase uzivam i na tom platne...dik za vysvetleni toho polaru do toho fakt nema zsmysl vrazet penize. Ono mozna to uz prehanim, je pravda ze na tom platne neni kontrast jako na NTB ale zase cerna je na platne o chlup lepsi coz si myslim ze je stejne dobry vysledek na projektor za 24K jen ze zvedavosti pocital jsi si ty fL podle toho vzorce/? Zaimalo by mne jak je to u tebe kdyz ti tak vadi seda bila :D
kultus
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Pety 12. 2. 2013 21:22

Mám TV s automatickou regulací jasu podle okolního osvětlení a subjektivně nám všem připadá ten jas pořád stejný, ať nám svítí do místnosti (částečně) slunce nebo je noc a svítí jen malá lampička v koutě. Když tu funkci vypnu, musím večer ztmavovat ručně, pálí to do očí.

Ty bys asi, Petře, se svým očním expozimetrem řekl, že potmě nemůže být obraz vůbec vidět, jak ztmavne a zešedne...
Pety
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 12. 2. 2013 21:24

Skutecne nechapu, jaky ma smysl srovnavat jas notebooku, ktery clovek pouziva vsude mozne, s promitaci plochou v zatemnene mistnosti. To si predstav, ze kdyz me nekdo vyfoti bleskem v noci, tak me to vic oslni, nez kdyz me vyfoti venku na slunicku. To je panecku srovnani, ze? :)

Co se tyce tveho odkazu, nic jsem nepocital, ale doufam, ze sis vsiml nasledujiciho:
It should also be noted that the eye's sensitivity to colors is strongly correleated to brightness, and a dark image is experienced as being washed out ("grayish"). This is because the eye's color receptors are less sensitive to light than the luminance receptors. Hence, increasing the brightness of the image gives it a more vibrant look, thanks to the better perceived color saturation.
Petr Luňák
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kultus 12. 2. 2013 21:45

tak to je teorie...pak si pustis vetrelce a zjistis ze si ten jas das zase zpatky protoze je to jako kdyby leteli napric Mlecnou drahou ;)
k tomu srovnani s notebookem, mam ho jen doma a vracim se dom az vecer takze srovnavam ve tme!!! v te same zatemnene mistnosti takze jsou podminky vicemene stejne, jinak by to nemelo smysl. Kdybych mel doma fotak a ne jen mobil, postnul bych srovnavaci foto jinak to nema ale smysl, pouze to ukazuje o kolik je tam rozdil ale ty barvy, jas a kontrast jsou na fotkach co jsem zkousel uplne nekde jinde tak to ani postovat nebudu...jestlis to nepocital napis alespon na jakej svetelny tok pouzivas ten projektor, jak velke mas platno a s jakym gainem...fakt mne to zajima...
kultus
Návštěvník

Odeslat příspěvekod qwerts 12. 2. 2013 22:07

Petr Luňák píše:Nekdo rad holky, jinej zase vdolky. Nekdo nevidi duhu u jednocipovych projektoru, druhej zase ano. Nekdo nevnima phosphor trails u plazmy, jinej zase ano. Nekomu nechutna pivo, protoze je horke a na tu chut si proste nezvykne, ani kdyby vypil tisic lahvacu. Stejne tak nekdo dokaze vzdycky vnimat rozdil mezi obrazem neprirozene vypalenym (kde chybi kresba v jasech - typicky dynamicky rezim) a obrazem v kino rezimu (kde naopak bila obvykle neni bilou).

To je treba mozne, ale oko kazdeho cloveka se proste adaptuje, i kdyby jsi na te TV videl bilou jako sedou, tak po urcite dobe to zacnes vnimat jako bilou, protoze mozek je snadno oklamatelny a vis ze ta vec v te TV nema byt seda ale bila, tak ji tak zacnes vnimat, a nerikej mi ze ne, protoze ano, tak nedelej gance :D Ja uz se nechcu hadat, to je muj posledni prispevek o tomhle :D
qwerts
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Calven 12. 2. 2013 22:17

No a nie je to náhodou tak, že ak si človek zvykne na šedú ako bielu (čo je samozrejme pravda, lebo takto oko funguje), tak si zvykne aj na skoro čiernu ako čiernu? :-)
Calven
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kultus 12. 2. 2013 22:33

chlape to bych si nechal libit ale nejak to nefunguje ;) ale s tou bilou je to pravda ;)
kultus
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 12. 2. 2013 22:41

qwerts, calven:

It should also be noted that the eye's sensitivity to colors is strongly correleated to brightness, and a dark image is experienced as being washed out ("grayish"). This is because the eye's color receptors are less sensitive to light than the luminance receptors. Hence, increasing the brightness of the image gives it a more vibrant look, thanks to the better perceived color saturation.


Chcete to prelozit, nebo jste to jen nedopatrenim prehledli?

kultus:

Lampa na minimum vykonu, clona cca v pulce rozsahu, platno se ziskem 1, 106", projekcni vzdalenost cca 3,2m. To jsem zvedavej, co z toho vykalkulujes.
Petr Luňák
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod qwerts 12. 2. 2013 23:34

Tak zaprve, ano prehledl jsem to :D
Za druhe, ja netvrdim ze zmenu jasu a podobnych capin nebudu vnimat a obraz budu videt stale krasny kontrastni a nevim co jeste, ja jen tvrdim, ze pokud chce mit cernou cernejsi a docili toho tak snizi vykon (nebo nevim jak se to koriguje, nemam projektor ani tomu moc nerozumim), tak mas urcite pravdu, ze bila nebude bila a ten obraz nebude uzasny, ale ze lidske oko/mozek si na to zvykne a po nejake dobe sledovani filmu a soustredeni se na dej to nebudes vnimat. Netvrdim, ze je to nejlepsi reseni, protoze to ma pak vetsi smysl se na to divat na televizi kde cerna bude cerna a bila bila (v ramci moznosti)

Kód: Vybrat vše
Ačkoli si to zpravidla neuvědomujeme, tak barva ve skutečnosti není jednou z vlastností objektů kolem nás, ale  je pouhým výplodem našeho mozku. To, jakou barvu vidíme, závisí nejen na objektu samotném, ale i na spoustě dalších faktorů - jakým světlem je nasvícený, co ho obklopuje, jaký je okamžitý stav adaptace našeho zraku, jaké jsou individuální charakteristiky našeho osobního zrakového aparátu, jestli objekt poznáváme a víme, jakou barvu má za denního světla, atd.
qwerts
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků