Kdy nahradí bezzrcátka APS-C zrcadlovky?

Obecná diskuse aneb Co se jinam nevešlo

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod snopa 17. 11. 2012 07:25

Zdravím. Pro mě existuje ještě jeden zde nezmíněný problém u přístrojů, které mají pouze displej. Problémem je oční vada. Musím používat brýle na čtení cca 2 dioptrie, a s brýlemi je pohled na disp. velmi, ale velmi naprd. Brýle totiž optik měří a nastavue na určitou vzdálenost od očí. No jo je to ale vzdálenost na čtení,popř. na sledování monitoru. Tato vzdálenost není použitelná na focení, musel bych držet přístroj v tak blbé vzdálenosti a pozici, že bych nedokázal fotit. Bylo by nutné si nechat udělat jiné brýle, pro jinou vzdálenost. Nehledě na to, že s brýlemi na očích a se správně zaměřenou diopt. korekcí zase nejde se pohybovat, aniž bych se nepřizabil o první překážku co se namane do cesty.

Takže nandavat na oči brýle, stále je sundavat,a mít dvoje brýle u sebe to je moc komplikované. A to je hlavní důvod proč jsem šel a zůstanu u zrcadlovky. Hranolový hledáček nikdy žádný displej nemůže nahradit. :pozor
snopa
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ganec 17. 11. 2012 09:28

Snopa, hľadáš chyby tam kde nie sú:
- aj bezzrkadlovky s EVF majú rovnakú dioptrickú korekciu - nie si odkázaný len na modely s displejom
- aj na zrkadlovke musíš skontrolovať výstupný záber na LCD
- pokiaľ viem tak existujú multifokálne okuliare

-- 17. 11. 2012 09:31 --

kozakm píše:Já byl jediný .. kdo si dovolil OM-D zkritizovat :) .. komfort používání pořád zdaleka nedosahuje zrcadlovek
skúšal si ho aj s pridaným gripom?
Porovnával si jeho ovládanie aj s inými APS-C foťákmi, či len s tvojou 1DmkIV v oblasti "fotenie športu"?
Čo konkrétne ti chýbalo alebo vadilo?

Mne na ňom vadí len to že nemá krížový roller ako má E-P3 .. a to len preto lebo som si naň už tak zvykol že si neviem predstaviť že by sa dal foťák ovládať podobne ľahko s niečím iným.
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod rodri 17. 11. 2012 10:10

Grip s OMD mám nasazenej pořád, foťák se s ním drží skvěle i s velkými objektivy. Jakmile ale chci fotit na výšku a držím OMD za bateriovej grip, dostanou se ovládací prvky (křížový volič) z dosahu prstů a pokud chci něco nastavit, musím si přehmátnout. Další záludností je menu, na OMD se dá nakonfigurovat prakticky cokoliv, což je výborný, menu je ale strašně nepřehledný a obsáhlý, takže bez návodu se spousta věcí vůbec nedá nastavit a i s návodem to je dost těžký. Takže na ergonomii OMDéčka se dá ještě spousta věcí vylepšit.
Naposledy upravil rodri dne 17. 11. 2012 10:21, celkově upraveno 1
rodri
Návštěvník

Odeslat příspěvekod reign 17. 11. 2012 10:11

Ganec: OM-D stojí tolik, co poloprofi DSLR. Vážně bys to chtěl srovnávat v pohodlnosti ovládání? Pokud neměříš 150cm a méně, tak tomu nerozumím.
reign
Návštěvník

Odeslat příspěvekod rodri 17. 11. 2012 11:47

regin, mám skoro 190 cm a OMD s gripem se mi drží daleko líp, než všechny zrcadlovky co jsem měl dosud v ruce. Ve velikosti to není, chtělo by to změnit umístění tlačítek a "zlidštit" menu, pak by to bylo výborný.
rodri
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ganec 17. 11. 2012 11:49

reign píše:OM-D stojí tolik, co poloprofi DSLR.
To hej: už moja E-P3 stojí toľko ako bratova 60D, no nemenil by som práve kvôli ovládaniu.

Na väčšinu záberov si vystačím s 3 ovládacími prvkami:
- korekcia expozície krížovým rollerom
- zmena clony druhým rollerom (aj v P móde)
- nastavovanie zaostrovacieho bodu dotykom na displej
Tieto 3 možnosti sa pohodlnejšie nastavovať ani nedajú (a to mám dosť veľkú predstavivosť).
Do menu leziem tak málo, že mi vôbec nevadí že tam je až príliž veľa možností na nastavenie. A s krížovým rollerom ani toto nie je problém.
(samozrejme dá sa ešte čo-to vylepšiť, ale to už sú drobnosti)

Aj displej majú DSLR horší (pokiaľ viem tak žiadna ešte nemá OLED):
Raz sme s bratom fotili cez deň a keď som chcel aby mi ukázal čo nafotil tak na tom jeho som na nič nevidel. Preto chápem že niektorí majú z fotenia cez displej obavy...
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod snopa 17. 11. 2012 14:00

Nový příspěvekod Ganec 17. 11. 2012 09:28

"Snopa, hľadáš chyby tam kde nie sú:
- aj bezzrkadlovky s EVF majú rovnakú dioptrickú korekciu - nie si odkázaný len na modely s displejom
- aj na zrkadlovke musíš skontrolovať výstupný záber na LCD
- pokiaľ viem tak existujú multifokálne okuliare"
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Nehledám žádné problémy, jen jsem popsal problém, který mám. A EVF hledáčky ??? Možná za pár let že budou použitelné ??? Zatím nejsou !!!
A na zrcadlovce, tak tam snímek kontroluji bez brýlí, ale musím ruce hodně natáhnout a pro nezasvěcené to musí vypadat, jako bych cvičil jógu s foťákem v ruce. Já brýle pořád zapomínám někde jinde, než je potřebuji. ;-) :-) :-)
snopa
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Flor.cz 17. 11. 2012 15:08

Ganec: focení přes displej má nevýhodu především v tom, že se foťák v natažených rukou daleko víc klepe, chybí opora čela. Hledáček je hledáček..

snopa: el. hledáčky použitelné jsou. Jak už jsem psal, v kamerách se používají léta a problém s tím nikdo nemá. Je to prostě jiný pohled a otázka zvyku. Ale psát, že jsou nepoužitelné... zeptej se profi kameramanů
✔️ Galerie pro fotografy zdarma:.. http://_Story_Show_Gallery_.flor.cz
Flor.cz
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod rodri 17. 11. 2012 17:09

snopa, je vidět, že o el. hledáčcích moc nevíš.
rodri
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kolega 17. 11. 2012 18:56

No koukám, že ti zdejší opotrunisti a skeptici (vůči OM-D) si tenhle přístroj ještě neměli možnost vyzkoušet. Jinak by tu neplácali takové (s prominutím) bláboly, nebo přinejmenším ty své poněkud zkostnatělé názory. Všechno je jinak, .... pohodlné ovládání, hledáček, ostření, 5-ti osá stabilizace (mimochodem velmi účinná), dynamika snímače atd. Ale nemá cenu se tu o tom přít, to se musí prostě zažít :mrgreen:
OM-D E-M1 a M.Zuika |12-40/2,8|45/1,8|60/2,8|75-300/Rll|
kolega
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Flor.cz 17. 11. 2012 20:14

jo, právě proto jsem psal, že je to otázka setrvačnosti, než lidi objeví, co tyhle mašinky umí :).
✔️ Galerie pro fotografy zdarma:.. http://_Story_Show_Gallery_.flor.cz
Flor.cz
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kozakm 17. 11. 2012 20:24

Já ho měl asi 14 dní půjčený a jak říkám, všechno dobrý, ale pro mě ve špatném těle.
kozakm
Návštěvník

Odeslat příspěvekod oldbas 17. 11. 2012 21:17

kozakm: a jak rychle OM-D v praxi ostří? Řekněme v porovnání s 50D?
Fotím Kanónem
oldbas
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 17. 11. 2012 21:18

...50D... s akym objektivom? :) ...a pohyb, alebo nieco staticke?
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kozakm 17. 11. 2012 21:27

Na statické věci srovnatelně rychle, na hejbací je samozřejmě 50D o světelné roky vepředu.
kozakm
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků