Samsung NX11 a artefakty na fotkách

Obecná diskuse aneb Co se jinam nevešlo

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod lemming 26. 10. 2011 16:38

Hele, a není to náhodou tak, že pod umělým osvětlením (zářivkama / "úsporkama") tam ty pruhy jsou, na denním světle (nebo pod klasickýma žárovkama) je to OK? ;)
lemming
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Daemonius 26. 10. 2011 22:21

lemming

Perfektní dotaz, tohle mě nenapadlo..
Daemonius
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod k.o.v.b.o.j 27. 10. 2011 04:34

leming: ve chvíli kdy jsem si tvůj příspěvek vyběhl jsem to testovat a máš pravdu, přesně tak to je pruhy jsou jenom u zářivek a je to vidět nejvíc na objektivu 30mm-f2 na zoomovém objektivu to tak šíleně vidět není jen lechce.

To vysvětluje proč jsem dnes při reklamaci nepochodil.

Existuje na to nějaký lék?
k.o.v.b.o.j
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod lemming 27. 10. 2011 06:36

Daemonius: Mně to napadlo, protože jsem se před časem podobně vyděsil, že mi odešla moje zrcadlovka (tam je to tedy vidět jen při live view). Naštěstí jsem poměrně rychle vygooglil, kde je problém a zase se uklidnil :D

Kovboj: Jde o to, že zářivky (a úsporky) blikají v rytmu 100Hz, ty pruhy jsou důsledkem interference mezi tímhle blikáním a vyčítáním dat z čipu. Žárovky mají vlákno rozžhavené pořád, neblikají, takže tam se to neprojevuje, u slunečního světla samozřejmě taky ne. U mého foťáku to ovlivňuje nastavení PAL / NTSC, když je to na NTSC (30s / sekundu), tak pruhy běhají, když PAL (25s), tak jsou v klidu a, myslím, méně výrazné. Ale úplně se odstraní jen přesvícením bleskem.

A nemělo by to záležet na objektivu, ale opravdu pouze na zdroji světla.
lemming
Návštěvník

Odeslat příspěvekod T-Lama 27. 10. 2011 06:58

Čistě teoreticky by se měla velikost a tím i počet pruhů měnit podle času závěrky - rychlejší čas->širší pruh a naopak. Při dlouhých expozicích by se to možná až tak projevit nemuselo.. chce to vyzkoušet.

k.o.v.b.o.j píše:Existuje na to nějaký lék?


Hmoždíř. Nebo větší kladivo.
Osobně bych to považoval za docela velký problém a jelikož ti prodávající nejspíš nebude chtít uznat reklamaci či vrátit prachy (je to přeci jen "vlastnost", ne chyba), snažil bych se aparátu zbavit, dokud je v záruce a má nějakou cenu.
T-Lama
Návštěvník

Odeslat příspěvekod lemming 27. 10. 2011 08:10

T-Lama píše:Osobně bych to považoval za docela velký problém a jelikož ti prodávající nejspíš nebude chtít uznat reklamaci či vrátit prachy (je to přeci jen "vlastnost", ne chyba)


On je to hlavně principiální problém - když v průběhu snímání světlo blikne, tak s tím foťák nic neudělá. Dělají to AFAIK všechny foťáky.
lemming
Návštěvník

Odeslat příspěvekod T-Lama 27. 10. 2011 08:42

Úplně všechny asi ne, jelikož jsem to zatím u žádného nezaznamenal...
T-Lama
Návštěvník

Odeslat příspěvekod lemming 27. 10. 2011 08:50

T-Lama: Spíš jsi nezkoušel fotit pod osvětlením, které to dělá.
lemming
Návštěvník

Odeslat příspěvekod T-Lama 27. 10. 2011 09:33

Zkoušel jsem to s úsporkama, klasickou zářivku tady nikde nemám, nicméně s trochou snahy jsem podobného efektu docílil jen u stařičké C-1000, zatímco C-750UZ ani E-1 nic podobného neudělaly. Nemůžu bohužel potvrdit, jestli je to u C-1000 opravdu ono, páč nemám jak přenést snímky do počítače a na displeji to není zcela zřetelné. Každopádně to vypadá, že některé foťáky se s tím umí porvat lépe než jiné a závisí zřejmě na konkrétní konstrukci/senzoru/způsobu čtení z něj, zda se to projeví, či nikoliv. :-|
T-Lama
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Daemonius 27. 10. 2011 14:33

m4/3 to nedělají, teda aspoň pre-historická G1 ne, fotil sem s tim všude.

Samsung má pomalejší obnovovačku chipu a hledáčku, proto je to vidět, jinak nic, stačí prostě delší expozice, nebo používat normální světla na focení. :D (blesk)

Ono je to tím, že chip v NX neni ve skutečnosti CMOS, aspoň ne CMOS jak ho známe z Canonu, Nikonu.
Daemonius
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod lemming 27. 10. 2011 16:30

Daemonius: Mně to dělal i Nikon D7000 :D
lemming
Návštěvník

Odeslat příspěvekod k.o.v.b.o.j 27. 10. 2011 23:48

Tak to jsem částečně klidnej, alespoń vím kde je chyba a s tím dokáži žít.
Děkuji za užitečné rady a úspěšné vyřešení problému.
k.o.v.b.o.j
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kuba007 28. 12. 2012 20:11

zdravím pánové, vím že to není k tématu, ale mám taky tenhle foťák, a koupil jsem si externí blesk, ale nejede, nevíte kde najdu nastavení ttl? potřebuji nastavit aby foťák komunikoval se všemy blesky... díky moc za odpověď :-)
kuba007
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod reign 28. 12. 2012 20:57

pokud to není Samsung SEF20 nebo Samsung SEF42 tak TTL nefunguje, pouze manuál
reign
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kuba007 29. 12. 2012 10:34

samsung sef20 funguje suprově, ale já koupil univerzální blesk, a stačí mi manuál, ale je možný nastavit to nějak aby když ho manuálně nastavím a přidělám na fotoaparát, aby to blesklo? :-)
kuba007
Kolemjdoucí

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků