Návrh - nová kategorie

Rady, náměty, připomínky

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Pety 8. 3. 2010 10:47

Ahoj, navrhuju dát zřídit ve fóru novou kategorii pro foťáky typu micro 4/3 nebo NX10. Jelikož zatím není zavedený český název pro tyhle hybridy, dal bych ji prozatím nazvat "Bezzrcadlovky".

Nějaké námitky?
Pety
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod riman 8. 3. 2010 14:31

Docela povedený název, jako prozatímní řekl bych přímo výborný !
Třeba se ujme :-)

Jinak jsem pochytil tyhle anglické zkratky:

DSLR = Digital Single Lens Ray (zrcadlovky s optickým hledáčkem)
EVIL = Electronic Viewfinder Interchangable Lens (bez zrcadla s elektronickým hledáčkem)
ILC, CIL = Interchangable Lens Compact, Compact Interchangable Lens (bez zrcadla a hledáčku)
riman
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Daemonius 8. 3. 2010 15:25

Mam rád EVIL. :D
Daemonius
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Ganec 8. 3. 2010 16:19

mne sa volakedy pacil EVIL .. ale kedze moj PEN E-P1 nema elektronicky hladacik, tak by nevyhovoval ;-)

"Bezzrkadlovka" sa mi ale tiez paci
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod irmo 9. 3. 2010 08:05

Taktiez som skorej za EVIL - aj zadne LCD mozez chapat ako electronict view finder ;).

otazne je potom kam spada system typu Ricoh.
irmo
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Pety 9. 3. 2010 08:23

Jenže EVIL není česky ani všeobecně známé - nikdo nebude vědět "vo co gou". Co třeba to zkombinovat, aby tam bylo obojí?
Pety
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod riman 11. 3. 2010 08:52

Proš jsem vypisoval ty zkratky (byť to ještě nejsou zcela ustálená označení)? Protože "mirrorless" je obecnější termín a rozhodně se to nerovná pouze EVIL. Je to přinejmenším EVIL + CIL.

Já bych nechal název pouze "Bezzrcadlovky"
A do popisu dal něco jako "Diskuze o digitálních přístrojích s výměnnými objektivy a bez zrcátka"
riman
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod riman 11. 3. 2010 08:53

Tak koukám, že jdu s křížkem po funusu - už to tam skoro přesně takhle je. :-D
riman
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Pety 11. 3. 2010 14:52

Nemožné na počkání - zázraky do tří dnů :D Jen to po mně teď nechtějte změnit, vypadal bych před programátory jako blbec... :)
Pety
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Ganec 13. 3. 2010 11:06

ako to nazvat .. tato otazka zaujima aj inych .. na 43rumors.com je teraz POLL: What is the right definition for the new mirrrorless system cameras?
Pribudla skratka "SLD" (Single-Lens Direct-view cameras)
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod oldbas 13. 3. 2010 11:27

Jasně,jsme v Čechách,název Bezzrcadlovky není špatný a kategotie je určitě potřebná,aby se tyto revoluční přístroje nepletly do DSLR
Fotím Kanónem
oldbas
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod riman 14. 3. 2010 13:14

SLD se mi nelíbí, je to příliš kryptické označení, člověk aby význam skoro luštil.

Ještě jsem někde zahlédl MILC = Mirrorless Interchangeable Lens Camera, což mi připadá jako nejvýstižnější zkratka označující systémy bez zrcátka s vyměnnými objektivy. Mohou to být malé kompaktní aparáty i velké stroje, mohou mít elektronický hledáček i nemusí...

Jsem zvědav, jaké označení to nakonec vyhraje :-)
riman
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Pety 14. 3. 2010 14:07

Obávám se, že kryptická anglická zkratka nemá u našich uživatelů moc šancí. Leda z nouze, když nebude k dispozici nic českého a stručného. Pamatujete ještě "elektronické zrcadlovky"? Kolik lidí naletělo na nevhodný název a rozumné české jméno neexistuje ani dnes. "Ultrazoomy" se používají nejčastěji, ale česky to moc nezní. "EVF" podle typu hledáčku se neujalo vůbec nebo jen krátkodobě. Možná bylo slovo "bezzrcadlovky" namístě spíš u nich? Ale už mají smůlu, už jsou to ultrazoomy. :-)
Pety
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Pety 17. 3. 2010 15:06

Dneska jsem se na fotografovani.cz dozvěděl, že NX10 je "nezrcadlovka".
Pety
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod riman 18. 3. 2010 08:52

No, to už je teda trochu ujetý název. Vycházet z toho, co to neobsahuje, ještě jde, ale pojmenovat něco tím, čím to není...

Možná jsem nežena. A mám nečernou bundu. ;-)
riman
Návštěvník
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků