zhorsenie po pade

Obecná diskuse aneb Co se jinam nevešlo

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Ganec 15. 12. 2008 16:38

Hned na druhy den po nakupe fotaku Casio EX-V8 mi tento spadol na dlazdice a rozbilo sa mi LCD. Stvrtina LCD este fungovala, fotak bol este funkcny, len na zaberoch vlavo dole bola mala vada.
Tak som ho pouzival dalej, neskor som dal opravit/vymenit LCD, medzicasom som upgradoval firmware na verziu 1.01, no stale som mal pocit ze s tymi zabermi aj tak cosi nie je v poriadku.

Pri analyze zaberov cervenej na LCD som zistil, ze jeho zabery su asi o 2/3 EV svetlejsie ako z inych fotakov. No ani znizenim EV sa mi jeho zabery nezdali uplne OK.

Nakoniec som spravil test: zasiel som do predajne kde som ho kupil a snazil som sa urobit take iste zabery s vystavenym fotakom (bol tam vystaveny na "snure", len som don musel dat svoju bateriu a pamatovu kartu).

Skutocne tam bol rozdiel aj ked expozicia automatikou bola rovnaka (1/30 s). Aj spolubyvajuci co sa do fotakov nevyzna hned povedal ze ten moj zaber je svetlejsi a ten druhy je lepsi.

Tu su oba zabery (moj je ten s vadou v lavom dolnom rohu a v exife vidno ine cislo softwaru)
Obrázek Obrázek
Okrem inej vyvazenie bielej, nerealnej ciernej a celkovo "plochemu zaberu" mi na mojom zabere vadi aj to, ze prepalene miesta akoby este ziarili do okolia (okolie objektivu).

Bol by to dovod na reklamaciu? (aj ked vraj po pade narok na reklamaciu nemam)
Dalo by sa s tym nieco urobit? (nemyslim, ze to je firmwarom .. ten sa aj tak neda vratit spat)
Je mozne, ze tieto problemy sposobuje ten vadny roh (alebo jeho pricina)?
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pitris24 15. 12. 2008 19:02

Bol by to dovod na reklamaciu? (aj ked vraj po pade narok na reklamaciu nemam)

A není to jedno? :-) Kdyby mi spadl foťák na kachle - předpokládám že někde od pasu takže téměř z metru, asi bych už k němu neměl důvěru. Šel bych do nového a dával bych si větší pozor.
Lenost je hybnou silou pokroku.
<odkazy jsou zakázány>
pitris24
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod j O s É 16. 12. 2008 15:38

to je demence. druhej clovek behem tejdne co mu upad fotak (objektiv) a on se divi, ze je rozbitej.. co na to rict?? ?
to thine ownself be true

Lumix DMC LX-2
Nikon D80, Tamron SP AF 17-50mm F/2.8 XR Di II LD [IF], CPL Hoya, Sigma 70-300 mm F 4,0-5,6 APO DG MACRO
Apple MacBook Pro
j O s É
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ganec 16. 12. 2008 18:41

Rozbite bolo len LCD. (mozno je aj puknuty objektiv .. no to sa zatial nezistilo)
No fotak fungoval dalej, az na ten lavy roh (co mi nevadilo) sa mi spociatku zdalo vsetko v poriadku.
Kedze mi funkcne vyhovoval, tak som obetoval 3000 za opravu LCD.
Len v poslednej dobe som si vsimol ze by to mohlo byt aj lepsie...

> sel bych do noveho
Ty si mozes dovolit len tak hodit za hlavu cosi co ta stalo 11000 a v podstate funguje, len to mozno treba trosku vyladit?

Pozor si uz samozrejme davam vacsi ..
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod anonymni 16. 12. 2008 20:59

duvod pro reklamaci to neni. Proste ti spadl a tecka. Smula. 11tis. je za lekci zivota prijatelna suma.
anonymni

Odeslat příspěvekod Ganec 21. 12. 2008 16:37

Ak sa to neda reklamovat .. nevadi. Prezijem to.

No aj tak ma stale zaujima, co sa tam vlastne stalo...
Podla tych 2 zaberov mi to pripada akoby "vyskocil polarizacny filter".
(To by vysvetlilo zosvetlenie zaberov, vadu v lavom rohu aj "ziaru" okolo svetlych miest)
Je mozne, ze v objektive sa taketo cosi nachadza?
(ak ano, je mozne ze by sa to dalo jednoducho opravit?)
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Duroslav 21. 12. 2008 17:17

Opravy takýchto prístrojov sa dávno nerobia takým štýlom ako sa kedysi vymenila elektrónka v televízore. T.j. nejaké veľké rozoberanie na malé súčiastky nehrozí, keďže rozobratie je s najväčšou pravdepodobnosťou náročné na technológiu a presnosť - skrátka sa to neoplatí. Ak, tak sa vymení nejaký veľký celok a hotovo. Predpokladám, že v tvojom prípade by taká výmena vyšla cenovo podobne ako nový foťák s podobnými parametrami ako mal ten tvoj rozbitý.
Duroslav
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ganec 3. 12. 2009 09:39

Akurat som cital v clanku Kompakty v retro stylu:

základem přístroje je CCD snímač s rozměry 27×18 mm, tedy crop faktorem 1,3. Jeho rozlišení je 10 megapixelů. Před ním je jen 0,5 mm tenký UV/IR filtr, který byl ale občas díky své minimální tloušťce zdrojem problémů.

Skutocne maju fotaky v sebe (teda na senzore) bezne UV filter?
To by "nahravalo" mojej teorii spred roka...
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod maciakba 3. 12. 2009 09:47

ano, maju aj zrkadlovky
maciakba
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Pety 3. 12. 2009 11:02

Ano, mají, všechny komerční přístroje. UV i IR. Je to nutné kvůli přenosu barev, proti přezáření buněk a proti závojům - čipy jsou citlivé na záření mimo viditelné spektrum mnohem víc, než filmy. Existuje pár specialit, například Sony H9 umí IR mechanicky odsunout a pak se dá fotit prakticky ve tmě, samozřejmě monochromaticky.
Pety
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Ganec 17. 9. 2010 20:55

Narazil som na tento obrazok (senzor z 5D mk II):
Obrázek
zaujimave .. teda lowpass filter a IR filter nie je sucastou chipu

Teoreticky by sa toto dalo (pozarucne za rozumnu cenu) opravit?
(nic mi nehrka .. ak to nevyhodili pri vymene LCD, tak by tam este niekde mal byt...)
Alebo dalo by sa nahradit pouzitim externeho filtra tak aby fotak fotil normalne?
(ze by som ho podrzal pred objektivom :-) )
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Daemonius 17. 9. 2010 21:15

Ano dá se to opravit, ale bude to trošku problematické. Na netu jsou lidi co se zabívají výměnou IR, či přímo odstraněním pro IR fotografii. Stejně tak odstraněním AA filtrů. A samozřejmě to umí i opravit.. bohužel mě nenapadá nikdo v ČR.

-- 17. 9. 2010 22:18 --

Jinak, co se záruky týká, tak se dá uhádat leccos.. Netvrdim, že je to nějak košer, ale upřímně tahle vada je na "pád" poměrně divná. Když pominu fakt, že Casia jsou všeobecně šmejdy.
Daemonius
VIP uživatel


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků