Sony A7/A7r - zkusenosti

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 12. 4. 2019 05:34

To je zoznam zakladnych nastaveni Sony A7III:

CZ https://helpguide.sony.net/ilc/1720/v1/ ... ch=hodnoty
EN https://helpguide.sony.net/ilc/1720/v1/ ... ch=default

Dalo sa predtym prepinat medzi hlavnymi kartami menu pomocou FN ako to ide teraz? Sikovne
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod chodec80 12. 4. 2019 05:48

Nemyslím si. Přišel jsem na to až při ladění FN menu.
chodec80
Návštěvník

Odeslat příspěvekod lennyl_2 12. 4. 2019 20:39

pozrel som sa na nastavenie a fungovanie AF v novom fw3.00 na mojej A7R3.

-nechavam si zatial defaultne velkost AF bodu na M s tym, ze ked je na nom a v jeho blizkom okoli oko, tak to fotak automaticky detekuje (ja musim uz len panningom sledovat tu tvar pri foteni)
-ked stlacim stredove OK tlacidlo, deaktivuje sa AF bod a fotak hocikde na scene hlada oci (tak ako to popisal Ondrej), sikovne
-co je trosku zdrzujuce (asi je to technicke obmedzenie principu detekcie) je zmena detekcie oci ludia/zvierata, tak som si to namapoval na C4, je to celkom dostupne na ovladanie pri foteni s hladacikom na oku
-ano, rychle prepinanie v menu medzi zalozkami s Fn tlacidlom je fajn, aspon sa rychlejsie preklikam v menu
-novy fw podla mna ostri rezavo presne/ostro na oci ludi (o pidi kusok lepsie ako fw2.10), ale na vsetky zvierata sa nechyta, Sony sa vyjadrilo pri popise funkcie, ze to budu "vylepsovat,doplnat" dalej
-skoda,ze sa stale neda vybrat farba AF bodu predtym, ako sa namackne spust (a AF bod ozelenie), bolo by to prehladnejsie, kde sa AF bod nachadza pred stlacenim spuste, ale nie je to nic kriticke (ten šedý AF bod)
-celkovo novy fw ostri tak presne (vacsinou) ze aj Sigma 50/1,4 ART na f1,4 je taka ostra, ze to nechapem
Sony A7 IV + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 50/1,4 ART DG DN + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN
lennyl_2
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Týnka351 14. 4. 2019 11:14

Dobrý den,
Chtěla bych se zeptat jestli má někdo zkušenosti s focením divokých zvířat. Dříve jsem měla zrcadlovku od Nikonu, ale chtěla bych přejít na bezzrcadlovku. Moje otázka je jestli je lepší zůstat u klasických zrcadlovek nebo přejít na bezzrcadlovku?

Děkuji
Týnka351
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod chodec80 14. 4. 2019 14:24

Zkuste případně Fejsbook, skupina Sony Gang CZ. Je tam (mimo jiné) člověk jménem Tomáš Kopečný. Hází tam celkem hodně fotek divoké zveře.

Myslím si ale, že na pasoucí se (a pomalu pohybující se) zvěř to bude celkem jedno, jakým foťákem je to focené. Něco jiného bude rychlý pohyb či let ptáků a tam bude záležet na kvalitě AF modulu.
chodec80
Návštěvník


Odeslat příspěvekod Týnka351 14. 4. 2019 16:42

Děkuji za radu, mrknu na to. Určitě bych chtěla fotit i pohybující se ptáky.
Týnka351
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 14. 4. 2019 17:57

Stale trocha bojujem s co najlepsim nastavenim AF. Pri Flexible spot S/M/L treba drzat AF bod na hlave, aby rozoznal oci a pomerne rychlo ich "opusta" ak je uz trocha mimo hlavy, tak skusam prestavit AEL tlacidlo na ine spravanie sa.

Povodne tam bolo Eye AF, no s novym FW mi to pride uz neprakticke, tak hladam sposob, ako rychlo a jednym kliknutim uplne zmenim celu AF oblast (ako na nejakom akcnom sportovom fotaku) :D
Namapovanie registrovaneho nastavenia (drzanim AEL sa fotoaparat prehodi na prednastavene parametre) mi neprislo uplne idealne (vyhoda oproti Eye AF je, ze to vie zaostrit vsade, nie len na oci, no treba vkuse drzat to tlacidlo).

Teraz skusam registrovanu AF oblast (AF Area regist. tggl) a to sa mi zatial velmi paci.
Po zapnuti funkcie v menu sa dlhym podrzanim FN registruje oblast (napr Wide) a da sa prepinat s lubovolnou dalsou oblastou (napr. S/M/L) jednoduchym stlacenim tlacidla (napr. AEL).
Je to celkom prakticke, ked sa velmi zmeni situalcia, alebo len casto potrebujem menit bod z najmensieho, na nejaku vacsiu oblast.

Na vymazavani (C4) mam dane registrovane nastavenie fotoaparatu, ktore mi z akehokolvek rezimu, ci nastavenia fotoaparatu, urobi beznu "automatiku" (f1.8, auto ISO, AF-C, siroka zaostr. oblast) - to sa mi najma na svadbach hodilo velmi casto.


Ako to mate ponastavovane? Pouzivate niekto registrovanu AF oblast, ci rovno cele nastavenia fotoaparatu, na Custom tlacidlach?
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Fuck8r 14. 4. 2019 19:06

SONY originály jsou aspoň pro mě strašně drahý - proto jsem rád za většinou přesně 3x levnější alternativy: Tamron 28-75 f2,8 (už mám tejden - 20,5 vs 60k), tento Samyang 85 1.4 (17 vs 53k) - já si zatím vystačím s původním manuálem vůbec jen za 6700.. na ty origo bych neměl - a navíc vůbec nezlevňují (ty moje 2 z podpisu stojej pořád stejně jako před 5ti lety) :nenapadne
A7R4 + 20/40/135 art a FE85.
Fuck8r
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod chodec80 14. 4. 2019 21:48

AEL používám pořad na EyeAF, při focení jedné osoby nemusím posouvat ostřící bod (nejčastěji S,M) a chytne mi vždy oko.
Registrovanou AF oblast jsem nezkoušel, ale tvůj popis mě zaujal a zkusím to.
Tlačítka na přenastavení nastavení nepoužívám, nepřišel jsem tomu na chuť, 90 % focení jedu na prioritu clony, AutoISO s max. 6400 a min. čase 1/250. Clonu dle situace.

Fuck8r: proto budu Sony kupovat z Irska, tady bych je nezaplatil.
chodec80
Návštěvník

Odeslat příspěvekod lennyl_2 14. 4. 2019 23:34

pozrel som si tie videa z testovania Samyang 85/1,4 a nateraz mu odolam. chcel som ho vymenit za FE85/1,8.
-inak ten Samyang posobi ostrejsie ako 85/1,4GM ak teda nie su kusove variability v decentrovanej optike Samy/Sony
-pri slabom svetle Samyang zrejme ostri horsie
-pri videu (to ale vobec netocim) posobi AF Samyangu priserne
-v jednom videu bolo poukazane,ze Samyang na f1,4 ma vacsiu plochu ostru ako 85/1,4GM, bud to netrafil AF na rovnako u oboch skiel,alebo ma Samyang fyzicky clonu vyssiu (1,6, 1,8?)
-AF motorcek u Samyangu je pocut,to sice nie je vada,ale az tak si "uzivam",ked prehodim 50/1,4ART za FE85/1,8, ze ake tiche a rychle je FE sklo

inak nastavenia na A7R3 menim priebezne. po nahrati fw3.0 to mam takto:
File Format - RAW+JPG (v slotoch 2x UHSII 64GB Transcend R285/W180 MB/s), RAW Uncompressed, JPG Extra fine L:42M, AF-C, Priority Set in AF-C - AF (predtym som mal Balanced Emphasis a na moj vkus fotak az vela netriafal), Focus Area - Expand Flexible Spot, AF Track Sens - 4, ISO AUTO Min. SS - 1/500s, DRO/Auto HDR - Off, Creative Style - Neutral, White Balance - Auto, Silent/e-Front zavierku OFF, SteadyShot - ON.

a namapovane tlacidla:
C4 - zmena Face/Eye Priority in AF
C3 - zoomovanie, pri foteni krajiny s manualnym sklom 15/4,5
C2 - zmena Focus Area
C1 - zmena na manualne ostrenie AF/MF Control Toggle
AF-ON - EyeAF - cize mi fotak vyhlada oko hocikde na fotke aj mimo AF bodu
AEL - zmena EyeAF Human/Animal

nefotim sport, ale skor portrety alebo zvierata, takze mi staci rezim Flexible Spot (S,M) alebo Expand Flexible Spot. neviem este teda, ktory z nich je presnejsi. ostatne rezimy neviem kedy pouzit, Wide a Zone beriem ze je taky automat a Lock-on AF: Flexible Spot si tiez obcas zije svojim zivotom.

zopar testovacich fotiek Animal EyeAF, A7R3 na AF-C, 42MPx JPGy z fotaku, profil Neutral (vsetko na nule - saturacia,ostrost,kontrast), Sigma 50/1,4 ART na f1,4
https://we.tl/t-LZyPUpSfD3
Sony A7 IV + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 50/1,4 ART DG DN + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN
lennyl_2
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 15. 4. 2019 13:05

Uplne paradne su tie fotky, uz len kvoli tomuto by som chcel macku alebo psa :D o<:)
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod lennyl_2 15. 4. 2019 13:38

všetci teraz blbnú so Sony po vydaní fw s Animal EyeAF, tak čo budem iný ? :-D

pri paneláku som skúšal naháňať vtákov, škoda že nemám dlhšie sklo (musím rezať niekedy aj 30%). a ano, Animal EyeAF sa chytá nateraz nejlepšie na mačky a psov, na vtáky to občas chytí oko, inak to prepne do akéhosi iného módu s viac AF bodmi. ale na hranie je to dobrá vychytávka.

A7R3 + FE 85/1,8 na f1,8
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Sony A7 IV + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 50/1,4 ART DG DN + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN
lennyl_2
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ady_h 16. 4. 2019 13:23

tento upgrade sa im podaril :D konecne si nafotim psa a nevybucham na to polovicu karty aby bola aspon jedna fotka dobra

taky prvy postreh .... Sigmy art na tom fakt idu tusim este lepsie a to mam verzie canon cez sigma adapter ...mam 24,35,50 ...cakal som ako dopadne samyang 85 ale nejaky nemam z neho najlepsi pocit z testov ktore su, tie odlesky v protisvetle su dost hrozne, takze asi pribudne Sigma 85Art ktorej som sa kvoli vahe vyhybal :/

canon objektivy, konkretne 70-200 f2,8 ma uz velke problemy s EyeAF , vlastne to dobre pracuje len v ploche kde su na DSLR ostriace body, do krajov to najde tvar oko uz vobec

nieje nejaka finta ako prepinat rychlo medzi tvarami ktore to najde ? ak fotim skupinku ludi tak vsade same stvorceky ale nez sa bodom presuniem kam chcem tak to trva
ady_h
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 16. 4. 2019 13:55

Aj so Sony sklami to zaostruje vyrazne lepsie. Na poslednom foteni (s 35/1.4 a 85/1.4) som mal z 313 fotiek iba 1 zle zaostrenu a 3 fotky boli trocha slabsie, no bez problemu pouzitelne. Ostatne fotky fotoaparat zaostril tak dobre, ze si to lepsie asi ani neviem predstavit.

Vyborne reaguje aj pri hladani tvare - nesnazi sa chytit kazdu tvar v blizkosti AF bodu. ako to bolo doteraz, ale len taku, ktoru si tym bodom vyberiem. Ked uz tvar alebo oci zaostri, tak ich aj lepsie a presnejsie drzi zaostrene.

Velmi som spokojny, uvidim ako bude reagovat na svadbe, ked bude vacsia tma a trocha viac chaoticky dej.
Rovnako sa mi osvedcilo prepinanie registrovanej AF oblasti, pride mi to sikovnejsie a univerzalnejsie, nez Eye AF.

edit: znamemu sa zda, ze AF je vseobecne rychlejsi, uvidim ako zhodnoti presnost (ma skla 28/2, 55/1.8 a 85/1.8 + povodny 70-200/4L cez MC-11)
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků