Kdy nahradí bezzrcátka APS-C zrcadlovky?

Obecná diskuse aneb Co se jinam nevešlo

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Davidof 10. 1. 2019 20:50

No, uvidíme v květnu. Snad.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Ganec 10. 1. 2019 22:47

Radek71 píše:Zacalo to byt neprehledne.
1) ustupuji od posunu o jeden pixel a schvaluji pul pixelu aniz bych ale na tom trval
2) stale nechapu jak do toho vstupuje optika a proc by mela byt limitujici pri hires kdyz neni pri normalnim snimku
Optika ale limituje výsledné rozlíšenie už pri normálnom snímku.

Keby nelimitovala, tak by zmeraný výkon na určitom snímači by rovnako limitovaný. Rozlíšením snímača. Ale nie je.
Podľa DxO marku 20 megapixelový snímač nedosahuje 20M detailov (teda "percieved megapixels") .. ale napríklad len 12.
A u rôznych skiel aj tých "percieved megapixels" býva rôzne:
Obrázek

Radek71 píše:
Radek71:
2) no, on jaksi full frame objektiv na full frame snímači má více šancí vykreslit 80 MPx, než m4/3 objektiv na klidně plnohodnotném nešumícím m4/3 snímači...


Ale to ja neresim, ze velky sklo od velkoformatu vic vykresli. Ja resim, jestli kdyz fotim objektivem 4/3 normalni snimky, ZUIKO to utáhne na čáry/palec v Mpix co má OMD. A najednou zapnu Hires a fotím na o moc více Mpix.
A ja tvrdim srdcem, ze z hlediska skla se nic nemeni. Nema na to vliv, staci puvodni kvalita.
Nicmene ve vzorci to nemam.
Toto je inak fakt dobrá pripomienka:
- merania poukazujú na to, že dnešné objektívy majú problémy poriadne nakŕmiť už 20 megapixelové snímače
-> z čoho by malo vyplývať, že ani na 4x väčšom rozlíšení nebude viac detailov .. keďže sklo viac nemá ako dodať
=> prax ale ukazuje, že high-res shot tie dodatočné detaily skutočne dodáva!
.. teda že tie sklá tých 80 mega detailov fakt nejako v high-res shote dokážu utiahnuť
(síce nie až tak ostro ako normálne zábery .. ale vo výsledku je rádovo viac detailov ako v single shot-e)
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod chvd 10. 1. 2019 22:58

Davidof píše:Nebo naše elity
https://youtu.be/qyoQRIlG2BQ

Naše volba, naše ostuda?
Co jsem se zde naucil:
Čím více MPX nebo větší datová velikost, tím více detailů.
Čím větší "dynamický rozsah snímače", tím vhodnější na focení pošmourna, zamračena.
Software neprodáváný v krabicové verzi zákonitě upadá ve vývoji.
chvd
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Grimjaur 10. 1. 2019 23:17

Vzhledem k tomu jak moc má volič možnost ovlivnit šlechtu v OjroUhniji, tak ostuda rozhodně ne. Např parlament, je tam jen jako kouřovka pro voliči nevolené komise, sám jaxi nemůž udělat jediný zákon, na to je šlechta, té do toho nikdo kecat nebude. A po Lisabonu tím tuplem.
Technika : Furt se to mění
http://fotomobil.blog.mobilmania.cz/
Grimjaur
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Radek71 10. 1. 2019 23:24

To je jak nejaky pervitinovy sen. Uplne jednoducha vec. 2x peclive popsana. Zase reset.

1) objektivy se leta testuji na MTF, Ganec asi na to prisel dnes, nemam jine vysvetleni proc to sem dava
2) Opakovane se ptam, kdyz staci rozliseni pro jeden snimek, proc nestaci pro 8x 1 snimek

A dozvim se:
1) Vetsi cipy s drazsimi skly maji lepsi MTF a na fotce je vice detailu
2) Na MTF zalezi (wau celou dobu se ceka, ze kdyz chceme delat integraly, tak uz se nevracime k male nasobilce)

Podle mne je to jednoduche. 1x vyfotim a fotka ma maximalni mozny detail, objektiv nas neomezuje svym parametrem (to je priklad, ano nejaky objektiv nas muze omezit, nebo muze byt rozbity, prosim Gance aby mi nepsal, ze objektiv muze byt rozbity) a pak vyfotim 8x snimek s ruznymi pozicemi media, opticka soustava zustava a nejaky SW to prepocita...
A ja se ptam, proboha, proc by muselo umet sklo prenest nasobne vice čar, když je to seriovy proces a ne paralelni. (treba to nekdo vypocita, ale prosim ne informaci, ze objektivem prochazi svetlo a podle kvality skla je kvalitni objektiv, ani oteviraci dobu Megapixelu prosim ne).

Prosim, objektiv neni polamany, baterka je nabita, pekna fotka se da udelat i mobilem a vsechny ruzne varianty cehokoli jsou mozne, ja se ptam na toto na co se ptam.
Radek71
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ganec 11. 1. 2019 00:23

Radek71 píše:objektiv nas neomezuje svym parametrem
On nás ale obmedzuje!

Pri zvyšovaní počtu megapixelov - teda pri zmenšovaní veľkosti jedného pixela - totižto vzniká problém zvaný "difrakcia".
Po prílišnom zaclonení objektív už nedokáže prepustiť určité detaily.
No a bez zaclonenia zase nemáva dostatočne kvalitnú kresbu.
-> teda snímače nemôžu zväčšovať počet megapixelov donekonečna

High-res shot je už v aktuálnej implementácii dokonca obmedzený: na maximálonu clonu f/8.
Pri väčšej clone už stráca význam ho používať, keďže pri vysokých clonách sa už nedajú získať žiadne detaily navyše.

-- 11. 1. 2019 00:37 --

Radek71 píše:ja se ptam na toto na co se ptam
A na čo sa vlastne pýtaš?

Sorry, ale fakt netuším. Nepíšeš s diakritikou, čím nám ostatným sťažuješ už len samotné čítanie. V celom príspevku nemáš žiadnu opytovaciu vetu (končiacu na otáznik). Veta "ja se ptam, proboha, proc by muselo umet sklo prenest nasobne vice čar, když je to seriovy proces a ne paralelni" sa možno podobá na otázku, ale nedáva žiaden zmysel, keďže nijaké sériové ani paralelné procesy sme tu zatiaľ neriešili.

Pýtaš sa prečo na high-res shot treba lepšie sklá?
No jednoducho preto, lebo dosahuje až také rozlíšenie, na ktoré bežné skla nestačia.
Zistili to na dpreview, kde zvyčajne robia testovacie obrázky so sklom mZuiko 45/1.8 na clone f/5.6.
To sklo bolo na tých 80 megapixelov natoľko limitujúce, že high-res zábery pre G9 museli nafotiť ešte raz pomocou Panasonic Leica Nocticron 42.5mm F1.2.
No a rozdiel v ostrosti tam vidno.
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ForeignerOnEarth 11. 1. 2019 00:47

Radku, takže když se bude snímač miliónkrát hýbat o rozměry protonu, tak vyfotíš ty protony?
ForeignerOnEarth
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ganec 11. 1. 2019 00:58

Kua kua .. pozerám, že na dpreview aj na môj PEN-F tam použili tú Leicu
=> no mám omnoho menšiu ostrosť ako má Panasonic G9 :-\
https://www.dpreview.com/reviews/image- ... 1654054047

Teraz neviem či je to preto, lebo u G9 použili F4 a u F-ka f/5.6 (alebo že u F-ka bolo ACR len v beta verzii).
Alebo to F-ko ešte nemá naimplementované tie posledné algoritmy.
.. ale očividne sa to dá ešte aj lepšie ako to, čo môžem dosiahnuť ja...
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod chvd 11. 1. 2019 01:20

Grimjaur píše:Vzhledem k tomu jak moc má volič možnost ovlivnit šlechtu v OjroUhniji, tak ostuda rozhodně ne. Např parlament, je tam jen jako kouřovka pro voliči nevolené komise, sám jaxi nemůž udělat jediný zákon, na to je šlechta, té do toho nikdo kecat nebude. A po Lisabonu tím tuplem.

To je ale jen alibismus. Žijeme tu všichni a tak všichni máme svůj díl odpovědnosti a je ostudou nás všech, že jsme tam, kde jsme. A ještě si většina z nás chodí pravidelně zvolit, koho za tu šlechtu v přístím období chce :)
Co jsem se zde naucil:
Čím více MPX nebo větší datová velikost, tím více detailů.
Čím větší "dynamický rozsah snímače", tím vhodnější na focení pošmourna, zamračena.
Software neprodáváný v krabicové verzi zákonitě upadá ve vývoji.
chvd
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Alex 01 11. 1. 2019 07:59

Dobrý deň, poraďte mi.
Pred tridsiatimi rokmi som prestal fotiť (rozchod s frajerkou, zanevrel som na fotokomoru). Po päťdesiatke som si povedal: je čas pustiť sa do toho znova. V „novom svete“ začínam pri zemi, mám GX80 a chcem k nej: Panasonic Leica DG Summilux 15 mm f/1,7 ASPH.
Ceny objektívov za tú dobu čo som bol v ľade teda riadne išli hore a preto uvažujem nad kúpou z EGLOBALCENTRAL.EU. Nájde sa niekto na tomto fóre, čo ma uvedie do obrazu a má skúsenosti s EGC? Reklamácie, DPH, clo, kvalita, originalita, ... .
Viem, že to už bolo rozoberané x-krát, no pokým sa tým preklikám, tak manželka mi príde na môj „Leica fond“. Za všetko konštruktívne ďakujem.
Alex 01
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Fidko 11. 1. 2019 08:07

DPH/Clo - neplatis, platis len cenu na eshope + doprava
Kvalita - neviem co tym myslis, ja som odtial objednal uz dost veci a vzdy bez bez problemu, neposkodene
Originalita - Uz pomaly dva roky objednavam len Olympusy, ale nemyslim, z ekupujem faky. Vsetky idu bez problemov zaregistroval v Olympus Clube, predlzi to zaruku a podobne.
Reklamacia - nikdy som problem nemal, ale viem o ludoch ktori ano, aj tu na fore. Niektore veci odtial by som sa mozno bal viac, objektivov sa bojim menej, pretoze zvycajne vydrzia viac nez ten 1 rok na ktory sa vztahuje zaruka. V kazdom pripade, minimalne v tomto smere je to isty risk

Raz som akurat potreboval stornovat objednavku, pretoze polozku nedokazali mesiac naskladnit a nebol s tym ziadny problem. Cize moje skusenosit su rozhodne pozitivne, ale rozhodne narazis aj na vela negativnych. Nie je to Alza :/
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod landov 11. 1. 2019 08:46

Kupoval som odtial vela objektivov na Nikon a aj fotak Sony RX100III, vsetko bez problemov.
Zaklad je moznost platit cez Paypal - je to lepsie ako kartou. Mal som objednany aj Nikon D500,ale dost dlho sa nic nedialo a velmi nekomunikovali, tak som podal spor cez Paypal a prachy boli do tyzdna na mojom ucte.
landov
Expert

Odeslat příspěvekod Grimjaur 11. 1. 2019 11:40

chvd píše:
Grimjaur píše:Vzhledem k tomu jak moc má volič možnost ovlivnit šlechtu v OjroUhniji, tak ostuda rozhodně ne. Např parlament, je tam jen jako kouřovka pro voliči nevolené komise, sám jaxi nemůž udělat jediný zákon, na to je šlechta, té do toho nikdo kecat nebude. A po Lisabonu tím tuplem.

To je ale jen alibismus. Žijeme tu všichni a tak všichni máme svůj díl odpovědnosti a je ostudou nás všech, že jsme tam, kde jsme. A ještě si většina z nás chodí pravidelně zvolit, koho za tu šlechtu v přístím období chce :)

Omyl kamaráde. Tvoje možnost volby končí volbou. Bohužel je to jen vjička nic víc, Parlament OjroUhnije je v podstatě jen obrovský schvalovací (většinou) mechanismus. Na reálnou podobu zákonů a dalších zvěrtev nemá vliv. Je to jen ano ne. Takže Czexit. Jen tak na okraj komisařku (líbí se m to používání bolševických slov) Jourovou někdo do EU volil? Ne byla dosazena. Ona byla vole na paralmentu ČR pak byla vykopnuta vejš. Jak jsme tohel jako voliči mohli ovlivnit ? Nijak Jak můžeme ovlivnit to že Adolfa regulerně porušila všechny možné zákony vlastní země a ještě má rzost hovořit za EU? Kde tuhle drzost bere námi nevolený Micron, poslušný hafík svých bankovních páníšků? Zvolen prtoo aby se LePenka nedostala , vyšlo jim to na poslední chvíli. Pro tentokrát. Víš opravdu hodně času jsem ted věnoval IÚ, tedy načíst celý dokument, odborné přednášky advokátů, genderdetek, zástupcú soudcovské unie, psychologů atd. Je ot šílenost přesně v duchu třídního boje za lepší příští. Jak tohle ovlivnit? NIjak máme demokracii, která byla naprosto deformovaná do podoby, nad kterou by i prase zvracelo, Ten čuník, kterého jste nemohli porazit za Protektorátu, mohloi za bolševika, ale za Protektorátu Bohmen und Mahren (verz. Ojro Uhnije) je to opět zakázáno, apk trošku povoleny opratě, vše v duchu blaha ofčana. Pak nevím proč by blijící násoska Drunkers měl být mou ostudou. Na toho dementního obrežněvováka ja vcelku kálím.
Grimjaur
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Dolgor 11. 1. 2019 12:08

A proto stojí automatický překladače za prd! :D
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Davidof 11. 1. 2019 12:46

[quote="ForeignerOnEarth"]Takový velmi zjednodušený model:
Příloha HiRes.jpg je dlouhodobě nedostupná.

Nahoře máš řadu čísel v plném rozlišení a pod tím graficky rozlišení obrazu.

Navážu na tento příspěvek.

Výše popisovaný příklad ovšem platí pro senzor se čtvercovými fotodiodami bez rámečků a pro jednoduchost se bavíme o HiRes pro černobílý obraz - stačí tedy dva snímky.

Ten příklad je strašně citlivý na volbu čísel. Udělal jsem obdobnou tabulku, ale čísla jsem uspořádal jinak.

Horní graf je referenční - tedy ideální pemarův 80 Mpx, který by samozřejmě byl nejlepší ;-)

Pod tím je 40 Mpx bláto - klasika 35 mm snímač současné generace a pod tím je ten samý snímač v poloze o půl pixelu posunutý.

Samozřejmě, že čísla jsem zmanipuloval tak, aby mi to vyšlo, ale jde mi o to, že podle mě ten posun o půl pixelu přináší pro analýzu přeci jen nějaké nové informace. Je mi přijde, že pokud budeme předpokládat, že obraz je zcela náhodný (z hlediska polohy naší masky), tak to je spíš něco jako že to přinese novou informaci maximálně v polovině případů. Nejspíš ještě mnohem míň.

Každopádně ale některé hrany, které klasický senzor nevidí, jsou při posunu viditelné.

HiRes.jpg



Dále je ale nutno přeci jen zohlednit, že fotodiody mají kruhový průřez a mají rámečky. To ve finále znamená, že při posunu o půl rastru vidí senzor fotony, které by normálně neviděl. A důsledně vzato vidí při HiRes i fotony, které by neviděl ani ten 80Mpx snímač (uvažujeme pouze jeden řádek senzoru, proto nepíšu 160Mpx).

Netvrdím, že je to všechno takhle jednoduché, ale přijde mi, že ten názor, že HiRes nepřinese vůbec nic, že není správný.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků