Bezzrcátka Olympus - zkušenosti, tipy

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod ltokar 24. 11. 2018 10:56

Fidko: f6.3 a f8 je skoro jedna cela svetelnost .. skor si ale myslim, ze klasicky zobrali nieco ako 100-300 a koniec predlzili len nasilu, cim vznikla tato svetelnost a ako poznam taketo veci, (Sigma kedysi) zaroven znacne klesne kvalita. A kedze je to MFT, tak na tom budu chcciet aj naryzovat, ziadne, ze lacne sklo. Ale nechame sa prekvapit .. kedysi som sa uspokojil s 1.7x TK nasadenym na UZ FZ18, co mi davalo nejakych 850 eq, svetelnost asi f4 ale 1/2.33" chip a bol som s tym spokojny (konecne som si dobre priblizil vselijake vrany a ine lietajuce potvory :D). Tak na nenarocne pouzitie za dobru cenu .. uvidime.
A30, S45, Ixus, FZ18, K-x, E-PL1, Stylus 1, K-5iis, E-M10
ltokar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 24. 11. 2018 12:00

Si z toho utahujete, ale pockejte az to vytahne Ganec proti 800/5.6 na FF s argumentem, jak je to uzasne maly, lehky, navic zoom a jak je MFT tim padem nejlepsi "wildlife" system :)
Petr Luňák
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Fidko 24. 11. 2018 12:29

Je to myslim ani nie 0.5 EV, cim to neobhajujem, ale na f8 to este vie byt unosne. S tymi lacnejsimi zoomami ako 75-300 a 100-300 sa na f8 zvykne clonit. Problem tohto zazraku je v tom, ze uz nebude kam lebo tma a difrakcia. Ale zase bude extremne maly. Ono taka 100-400 ergonomicky pouzitelna aj na PEN si majitela najst moze, ale pre mna to nie je.

Cenovka podla mna bude nizka, pretoze cenu u mFT zvycajne nastavuje marketing ktory sa odkazuje na blbo prepocitane hodnoty a vyhoda tohto skla je, je ze aj s tym marketingovym prepoctom vychadza na prd, takze tam nie je priestor nastavit cenu vysoko.
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod ltokar 24. 11. 2018 17:31

Petr Luňák: :D :D

Fidko: no je rozdiel zaclonit na f8 a neclonit a fotit na f8 (min. kvoli ostreniu), difrakcia zalezi tiez aj na tom, ako spravia lamely clony, ale asi to nebude nic dobre. Kupovat to asi budu, vsak tieto strasidelnosti , ako posledne 18-400 na DSLR APSC sa predavaju. Sam mam 18-250tku .. ale inak ono sa s tym fotit da, ak fotis aj v horsom svetle, a fotky su fajn, len nesmies fotit krajinu na vacsiu vzdialenost. Do tych 10m je to uplne ok. Asi aj 20m. Inak 0.5EV je pri 6.7, ale to je vlastne ten Olympusi 70-300, tak ano, 0.5EV, zle som si pamatal.

Ale pozeram, ze to je 100-400/f5.6-f8.3 dokonca :D .. aj tak je to zatial len patent.

-- 24. 11. 2018 17:32 --

A nejaka debata o tom https://www.mu-43.com/threads/a-nice-f8-3-lens.101407/ .. suhlasim s tym, co tam jeden pise, ze potencionalna difrakcia je ten najmensi problem.
A30, S45, Ixus, FZ18, K-x, E-PL1, Stylus 1, K-5iis, E-M10
ltokar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidko 24. 11. 2018 17:58

No na ostrenie by som sa fakt nepozeral, toto ak vobec vznikne, bude to proste low-cost v kazdom myslitelnom ohlade. Je uplne jasne, ze skor nez na wildlife to bude urcene na spehovanie susedovej dcery. Pre majitelov PENov asi fajn vec.

Mne vadi len to, ze osobne si nemyslim, ze Tamron a Sigma maju nejaky zaujem vyvijat skla na mFT a ak by som sa mylil (co dufam), bol by som radsej keby miesto takychto lacnych blbin skusili konkurovat PRO Zuikam ktorych cena sa mi protivi. Zatial zial nic nenaznacuje tomu, ze sa to stane a je to skoda, pretoze podla roznych recenzii mam dojem, ze rozne tie Sigmy a Tamrony dnes uz vystupom dokazu konkurovat aj najvyssej triede originalnych skiel, pritom za ovela rozumenejsiu cenu.
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Davidof 25. 11. 2018 09:01

Difrakce záleží hlavně na absolutní velikosti otvoru ve cloně, takže to u tohoto objektivu bude trochu posunuté nahoru oproti malým objektivům, ale moc ne. Řekl bych, že půjde jít na 8 až 11, a šlus :-)
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Fidko 25. 11. 2018 10:21

Vcera ma zaujala tato tema: https://www.dpreview.com/forums/thread/4291791

Normalne som zvazoval, ze ten Viltrox kupim. V ramci dostupnych adapterov s AF je myslim s prehladom najhorsi, ale stoji to stovku.

To co lezie z tej 55-250 STM ma prekvapilo, pretoze som cakal nieco horsie, ale zase ten objektiv je trochu kratky. Fotky z tej 10-18 su podla mna tiez na urovni, ale zase 10mm na mFT asi este nie je celkom ono. V kazdom pripade je zaujimave vidiet a vediet, ze ani setaky ktore by Canon mohol rozdavat v drahsej brasni nemaju s mFT snimacom vobec ziadny problem.

Viltrox ma potom este speedbooster a verzia s 0.71x (tusim EF-M2) stoji asi tolko co tento adapter a chvilu mi to prislo ako strasne zaujimave (uz som sa videl ako nakupujem 18-35 ART), ale po nejakom googleni som dospel k zaveru, ze Speedbooster obecne asi nie je taka vyhra. Ono to sice nejake parametre vylepsi, ale uz to treba clonit lebo aberacia je vyrazne vyssia a tiez to vinetuje. Ale zase mozno v kombinacii prave s tou 10-18 ... hmm, kto vie (ok, tak na EF-M2 nejde pouzit :/) :)
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Grimjaur 25. 11. 2018 13:40

Ještě před prodejem canoních skel jsem uvažoval o použití s redukcí. Koupil jsem obyč bez speedboost a dost zklamání. Nelíbil se mi výsledek, a tak šly eLka do světa. Nejdýl jsem držel 10-22. Ač neeLko, tak ty výsledky neby pro natáčení nejhorší, stejně už je pryč. Vlastně ještě mám skla ke kinofilmovému Canonu, ale to se neprodává :)
Technika : Furt se to mění
http://fotomobil.blog.mobilmania.cz/
Grimjaur
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Fidko 25. 11. 2018 14:25

Problem "Eliek" je asi v tom, ze mnohe nie su aktualne. Nie tak davno som cital clanok o Canonom doporucenych sklach pre 5DSr. Mnohe "Elka" tam chybali, ale Canon zaroven tvrdil, ze vsetky skla vyrobene po roku 2010 ten snimac vykreslit dokazu.
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Grimjaur 25. 11. 2018 21:46

Jako měl jsem 70-200/2,8 se stabilem a bylo to fakt skvělé sklo na 6D a 70D bez chybičky s redukcí na G80 nic moc, ale to nebyl problém toho skla neřešil jsem prodal. V tomhle směru netrpím na sentiment.
Technika : Furt se to mění
http://fotomobil.blog.mobilmania.cz/
Grimjaur
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Fidko 26. 11. 2018 04:01

A vadil Ti vystup, alebo ostrenie ? Lebo u ostrenia by som ocakaval, ze bude na prd. Aktualne myslim je to problem asi vsetkych adapterov pre vsetky systemy. Vystup neviem, ale to co lezie z tych STM mi tak zle nepride. Vlastne mi to pride fakt ok a nemusim ani tak strasne prihliadat na cenu. Problemom je akurat ten rozsah.
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod balagerCZ 27. 11. 2018 09:31

Dobrý den, tak sem zkusil prodat tu 12 50 nabidli mě 3000
to mysli ze jde. Teď ale otázka co místo toho. Ted ten Panas 12-60 se dá sehnat kolem 5 tisíc, dále má dobrý reference 14-42 verze 2 (Panas) nebo nějaká ta sigma 30,60 f2. 8..ale ta je pevná... Jde mi to aby to bylo univerzální, abych zatím nemusel kupovat další skla..
balagerCZ
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Davidof 27. 11. 2018 11:35

Kdybyses rozhodl pro tu 14-42, tak ti jí klidně prodám, dostal jsem ji v setu a nepoužívám jí.

-- 27. 11. 2018 12:17 --

Je to dobrý sklo, ale uniká mi smysl přejít z 12-50 na 14-42 vlastně :-)
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod balagerCZ 27. 11. 2018 12:28

Třeba proto že má lepší výstup?
balagerCZ
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod nexnex 27. 11. 2018 12:36

Ahoj,
máte prosím někdo zkušenosti s kvalitou videa u Oly M1-II? Měl jste někdo možnost srovnání s Panasem GH 5?
Díky
nexnex
Kolemjdoucí

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků