Kdy nahradí bezzrcátka APS-C zrcadlovky?

Obecná diskuse aneb Co se jinam nevešlo

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Flor.cz 16. 10. 2018 20:36

Radek71 píše:Samozrejme ze to neumi, ja mam tri kamery vcetne 40MP monochromu, takze timto deficitem netrpim a presto si to myslim. Jedna fotka kde to vyslo neni zajimava, nekde bude miliarda, kde to nevyslo. A vite jak se pozna takovej malej podvudek? Ze se foti klasicky portret s klasickym pozadim a to tak, ze nikde neubiha hloubka ostrosti, ale je tam skok. Ono pak staci jedno svetle okno v krovi a je po parade. A ubihajici ostrost. To jsem snad jeste nevidel ani jako pokus. Ale mozna se to castecne uz naucili. Vyfotte mi podzimni list mezi ostatnima listama a podivame se jak nam ta ostrost utika. Podle me to umi jenom laboratorni potret a to je jeste s uvozovkama.


Tady máš ubíhající hloubku ostrosti - https://cdn.vox-cdn.com/uploads/chorus_ ... ison_2.jpg
a tady světlá okna na pozadí - https://cdn.vox-cdn.com/uploads/chorus_ ... mode_2.jpg

Skutečně to funguje tak, že si mobil ze dvou obrazů spočítá mapu hloubky. Není to tak, že by se jen snažil odhadnout, kde je obličej a zbytek rozmazal. Jo, má to ještě mouchy, ostatně duální foťáky jsou tu teprve dva roky.
✔️ Galerie pro fotografy zdarma:.. http://_Story_Show_Gallery_.flor.cz
Flor.cz
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ganec 16. 10. 2018 22:42

chvd píše:Dlouho jsem zvažoval a přehodnocoval, bylo více variant a každá měla nějaké plusy a mínusy, některé byly větší, jiné menší, to už tak chodí no a ve výsledku jejich adicemi a substrakcemi jsem došel k nějakému rozhodnutí. Je to divné? Furt to nedává smysl? A ty jmenované věci pro mne měly výraznou důležitost.
Vidím to tak, že si sa pre niečo rozhodol na začiatku a hľadal si len dôvody ktoré by potvrdili tvoje prvotné rozhodnutie.
(aspoň taký býva zvyčajný výsledok tých, čo tu pridajú diskusiu typu "X alebo Y?")
No a nakoniec si ich našiel. Je tak? :--

chvd píše:Nemám žádný důkaz a klidně ti i sdělím, že na to mé focení jsem vůbec nemusel upgradovat, tělo teda rozhodně ne. Ale chtěl jsem si udělat radost, to se může ne?
Že nemáš žiaden dôkaz ti celkom verím .. keď je niekto zmanipulovaný, tak nevie prečo robí to čo nedokáže vysvetliť :oops:

Ale že si nemusel upgradovať, ti už moc neverím. Už len preto, lebo si sa pozeral aj po iných značkách!
(čo sa obzerajú len tí, ktorím súčasná značka/systém v niečom nevyhovuje)

Viem len, že si sa zamýšľal nad Panasonicom G9.
Čo konkrétne ťa na tom Panasonicu zaujalo?
(nenapísal si minule, hoci aj na to som sa pýtal)

chvd píše:Ale moc nechápu, proč se zde bavit o mé výbavě a hlavně proč mé zkušenosti či to, jak to či ono potřebuji a využiji zobecňovat do výhod jednotlivých systému.
Lebo určite nie si jediný, kto tak koná.
Preto ma zaujíma, čo najviac prispelo k tvojmu rozhodnutiu.

-- 16. 10. 2018 23:47 --

chvd píše:
Ganec píše:- no a "ten AF" (*) .. máš nejaký rukolapný dôkaz, že na to čo chceš fotiť nestačí?
=> vyskúšal si si ho vôbec?
"bla bla bla .. bla bla bla ..."
Chápem. Takže nevyskúšal :/
Napriek tomu to bol "ten" dôvod :oops:
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod chvd 16. 10. 2018 23:08

Ganec píše:Vidím to tak, že si sa pre niečo rozhodol na začiatku a hľadal si len dôvody ktoré by potvrdili tvoje prvotné rozhodnutie.

Tak tohle v bleděmodrém tu už nedávno bylo.
Já to zas vidím tak, že tád obcuješ se sochami na veřejnosti a tady se snažíš získat jen případně potřebné alibi pro případ, že bys ho potřeboval kvůli těm sochám. Taky mám určitě pravdu, že jo? Přiznej se! :hmm:
(aspoň taký býva zvyčajný výsledok tých, čo tu pridajú diskusiu typu "X alebo Y?")

Tak to je jasný důkaz, tím jsi mne usvědčil. Teď se to provalilo a mám z ostudy kabát, co si teď asi počnu? Vidím to na špagát!
No a nakoniec si ich našiel. Je tak?

Je tak, našel.
Koho?
Že nemáš žiaden dôkaz ti celkom verím .. keď je niekto zmanipulovaný, tak nevie prečo robí to čo nedokáže vysvetliť

Nojono, jsem zmanipulovaný až na půdu a teď vyšla pravda na povrch.
Hele, prosím tě, neprozradil by si mi, kde tohle kupuješ? Přijde mi to jako nějaký krutohustý tovar či čo.
Ale že si nemusel upgradovať, ti už moc neverím. Už len preto, lebo si sa pozeral aj po iných značkách!

To je další jasný důkaz v můj neprospěch, musím to dát přečíst spolubydlící, vůbec si nechce přiznat, že když lezu do ledničky, je to jasnej důkaz, že potřebuji nutně jíst.
(čo sa obzerajú len tí, ktorím súčasná značka/systém v niečom nevyhovuje)

Kua takhle jsem se odkopal, to jsem ale blbec. Obdivuji ty tvé analýzy, ty jsi hotová Saga Noren.
Lebo určite nie si jediný, kto tak koná.

Aha tak to je ovšem hodně pádný důvod, proč by se má osobní zkušenost měla zobecnit do výhod a nevýhod jednotlivých systémů.
Preto ma zaujíma, čo najviac prispelo k tvojmu rozhodnutiu.

To jsem už napsal. Nebo mám z těch třech vylosovat jen jeden důvod?

-- 17. 10. 2018 00:24 --
Ganec píše:
chvd píše:
Ganec píše:- no a "ten AF" (*) .. máš nejaký rukolapný dôkaz, že na to čo chceš fotiť nestačí?
=> vyskúšal si si ho vôbec?
"bla bla bla .. bla bla bla ..."
Chápem. Takže nevyskúšal :/
Napriek tomu to bol "ten" dôvod :oops:

Bla bla?
To jsem napsal jo?
Jsem to ale schizofrenik, vůbec si na to nepamatuji, navíc to admin asi smázl.
Co jsem se zde naucil:
Čím více MPX nebo větší datová velikost, tím více detailů.
Čím větší "dynamický rozsah snímače", tím vhodnější na focení pošmourna, zamračena.
Software neprodáváný v krabicové verzi zákonitě upadá ve vývoji.
chvd
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ganec 17. 10. 2018 06:18

O autofocuse Panasonicu si v tom (ja to nazývam "zakecávacom") príspevku nenapísal vôbec nič!
Ani o dôvodoch prečo si nad ním uvažoval. A to som sa na ne pýtal opakovane.

Skrátka je veľmi divné, že keď si prišiel na toto fórum, vytvoril diskusiu Panasonic DMC DC-G9 na sport/pohyb
=> a teraz mi o AF Panasonicu nedokážeš napísať nič čo si zistil
(no a teraz sa musíš "skrývať za sarkazmy")

-- 17. 10. 2018 07:21 --

chvd píše:
prečo si pôvodne mooc chcel Panasonic G9 a prečo si od neho nakoniec upustil?

Na základě čeho usuzuješ, že jsem ho moc chtěl případně co vlastně to slůvko moc přesně znamená?
Lebo si o ňom vytvoril prvý diskusný príspevok.

Keď už niekto vynaloží toľkú námahu, že "prejde na nový systém " získavania informácií (už len tým, že sa zaregistruje na fóre a vytvorí tam príspevok), tak na to už musí mať mooc veľký dôvod.
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kozakm 17. 10. 2018 06:52

pemar píše:Představa, že nějakým algoritmem nahradíte precizní optiku, je dost optimistická, představte si takový algoritmus matematicky.


Nesmysl, tohle už je v dnešní době triviální věc. Depth mapa ze dvou záběrů a na jejím základě rozmazání. Samozřejmě to trpí na dostatek výpočetního výkonu a ještě víc na to, že jsou foťáky příliš blízko u sebe, ale jinak to není žádné sci-fi. Optiku to nenahradí, ale jak píše chvd nebo Flor, tak pro cílovou skupinu je to dostačující.
kozakm
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Radek71 17. 10. 2018 07:41

Tak on pise precizni. Jinak za mne to "nejde". Vemte jeden dominantni list na zemi mezi miliardou dalsich, vyfotte s dlouhou linii pryc a to nevim jak by to ten algoritmus delal. Podle me to umi jenom vyriznout objekt a zbytek umistit mimo DOF. On neumi kreslit ubihajici ostrost. Nikdy jsem to nevidel.
Radek71
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dolgor 17. 10. 2018 07:41

Já jsem taky skeptický. Vidím to denně na výsledcích modelování nebo informatických analýzách různých dat, v biologii je to obrovský problém. Jakmile mám nedostatečně kompletní nebo neúplná vstupní data a zároveň nevím, jak to má vyjít, je hrozně těžké nastavit všechny parametry výpočtu a výsledek podle toho vypadá. Jednoduché úkoly jako emulace světelného objektivu se asi nakonec povedou díky umělým inteligencím a masivním zdrojům dat, kterými disponují výrobci telefonů jako Apple, ale zatím jsou výsledky dost diskutabilní a to už Apple a jiní ty umělé inteligence dávno používají.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod bob222 17. 10. 2018 08:32

Flor.cz píše:
Radek71 píše:Samozrejme ze to neumi, ja mam tri kamery vcetne 40MP monochromu, takze timto deficitem netrpim a presto si to myslim. Jedna fotka kde to vyslo neni zajimava, nekde bude miliarda, kde to nevyslo. A vite jak se pozna takovej malej podvudek? Ze se foti klasicky portret s klasickym pozadim a to tak, ze nikde neubiha hloubka ostrosti, ale je tam skok. Ono pak staci jedno svetle okno v krovi a je po parade. A ubihajici ostrost. To jsem snad jeste nevidel ani jako pokus. Ale mozna se to castecne uz naucili. Vyfotte mi podzimni list mezi ostatnima listama a podivame se jak nam ta ostrost utika. Podle me to umi jenom laboratorni potret a to je jeste s uvozovkama.


Tady máš ubíhající hloubku ostrosti - https://cdn.vox-cdn.com/uploads/chorus_ ... ison_2.jpg
a tady světlá okna na pozadí - https://cdn.vox-cdn.com/uploads/chorus_ ... mode_2.jpg

Skutečně to funguje tak, že si mobil ze dvou obrazů spočítá mapu hloubky. Není to tak, že by se jen snažil odhadnout, kde je obličej a zbytek rozmazal. Jo, má to ještě mouchy, ostatně duální foťáky jsou tu teprve dva roky.


Jako ten iphone, to je čistý hnus.
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod kozakm 17. 10. 2018 08:46

Radek71 píše:Tak on pise precizni. Jinak za mne to "nejde". Vemte jeden dominantni list na zemi mezi miliardou dalsich, vyfotte s dlouhou linii pryc a to nevim jak by to ten algoritmus delal. Podle me to umi jenom vyriznout objekt a zbytek umistit mimo DOF. On neumi kreslit ubihajici ostrost. Nikdy jsem to nevidel.


Proč by neuměl? Otevři si ve Photoshopu nějaké foto, nakresli do quick masky gradient černá-bílá a pusť na to Lens blur filtr a budeš mít ubíhající ostrost. Pokud v depth mapě bude gradient, jakože by tam být u takové scény v nějaké formě být měl, tak v tom nevidím problém. Tady je celkem dobře vidět, jak různé stupně šedi reprezentují různou hloubku:

https://youtu.be/je_mXLjRUd4?t=20

Mně na tomhle celém třeba víc vadí, že to neumí dělat hezká bokehová kolečka :) Ale Lens blur ve Photoshopu umí i to, i když teda ne úplně přesvědčivě.
Naposledy upravil kozakm dne 17. 10. 2018 08:50, celkově upraveno 2
kozakm
Návštěvník

Odeslat příspěvekod chvd 17. 10. 2018 08:47

Optika vám ten bokeh udělá přeci také skoro každá jinak navic jinak i na rozdílných ohniscích a vzdálenostech, tudíž neexistuje žádný obecně platný výpočetní model pro to, jak by to měl ten mobil přesně a správně spočíst.
Jasně, že je to svám způsobem nesrovnatelné jakože optika a to, co leze z mobilů, ale naprostě většině z těch, co to vůbec chtějí, to stačí úplně stejně jako třeba vůbec nechápou, proč by měli fotit na něco jinýho než na svůj mobil.
Třeba ty portréty, co semka dal Flor.cz se mi nelibi vůbec, dva mi přijdou špatně zaostřené, ale tak nikdo mi ten produkt netlačí jako stroj na tvorbu profi portrétů.
Co jsem se zde naucil:
Čím více MPX nebo větší datová velikost, tím více detailů.
Čím větší "dynamický rozsah snímače", tím vhodnější na focení pošmourna, zamračena.
Software neprodáváný v krabicové verzi zákonitě upadá ve vývoji.
chvd
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ltokar 17. 10. 2018 08:52

Naco fotit, grafiky uz pomaly zvladaju renderovat v realnom case, tak za par rokov si len nakreslime a vyrenderujeme .. ale neviem o com sa tu bude potom dohadovat. Mozno Olympus zacne robit graficke karty :D
A30, S45, Ixus, FZ18, K-x, E-PL1, Stylus 1, K-5iis, E-M10
ltokar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 17. 10. 2018 09:02

Renderovací možnosti jsou dnes velké, ale také i nároky na data a výpočetní výkon, nedovedu si zatím představit, že bych si doma renderoval fotky z dovolené, a to mám doma docela výpočetně nadprůměrnou mašinu, o tabletu nebo telefonu zatím vůbec nemluvě. Takže ano, ale.

Algoritmus a jeho složitost jsem komentoval, k tomu se vracet nebudu. Zatím jsem neviděl nic za srovnatelnou cenu, co by se uměle vyrovnalo celkem průměrnému Nikonu 85/1.8, o nějakých Otus sklech nebo jiných bokeh monstrech nemluvě. Zeiss a Leica do toho cpou peníze, další také, ale na komerční výsledek se stále ještě podle mne čeká.

Nahrávají tomu nízké nároky uživatelů, nicméně to také znamená, že nějaký bokeh nijak moc neřeší (pokud někdo neudělá z Portrait nastavení módní záležitost).
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod kozakm 17. 10. 2018 09:06

Tak paradoxně si myslím, že je snazší se přiblížit bokeh monstrům jako je Otus s jejich krémovým bokehem blížícím se obyčejnému gausovskému rozostření než něčemu, co má bokeh tvrdý a rozbitý :)

Nikdo kromě tebe tady netvrdí, že se mají mobily vyrovnat fotce z Otusu, naopak všichni jsou si vědomi, že je to jen náhražka, která ale plno lidem stačí a na malém displeji, kde jsou takové fotky v drtivé většině prohlíženy, může vypadat slušně.
kozakm
Návštěvník

Odeslat příspěvekod chvd 17. 10. 2018 09:11

Ganec píše:O autofocuse Panasonicu si v tom (ja to nazývam "zakecávacom") príspevku nenapísal vôbec nič!
Ani o dôvodoch prečo si nad ním uvažoval. A to som sa na ne pýtal opakovane.

Skrátka je veľmi divné, že keď si prišiel na toto fórum, vytvoril diskusiu Panasonic DMC DC-G9 na sport/pohyb
=> a teraz mi o AF Panasonicu nedokážeš napísať nič čo si zistil
(no a teraz sa musíš "skrývať za sarkazmy")

-- 17. 10. 2018 07:21 --

chvd píše:
prečo si pôvodne mooc chcel Panasonic G9 a prečo si od neho nakoniec upustil?

Na základě čeho usuzuješ, že jsem ho moc chtěl případně co vlastně to slůvko moc přesně znamená?
Lebo si o ňom vytvoril prvý diskusný príspevok.

Keď už niekto vynaloží toľkú námahu, že "prejde na nový systém " získavania informácií (už len tým, že sa zaregistruje na fóre a vytvorí tam príspevok), tak na to už musí mať mooc veľký dôvod.

Zakecávacím to nazývat můžeš jak chceš, jsou tam podrobné reakce prakticky na vše, co jsi zmínil. Na AF jsem reagoval v rámci toho, že ty jsi se jej snažil vyzdvihnout kamsi, kam nepatřil významově.
Takže moc asi nemá smysl psát, když ty vše, co se ti nehodí do krámu, označkuješ jako zakecávací apod. Aspoň se tedy tímto jasně identifikuješ jako typicky e-odborník na cokoliv. Nevím jak na Slovensku, ale u nás je tohle už docela běžné i mimo net v běžném životě.
Přesto: přišel jsem se ptát na zkušenosti s AF od G9. Je jich tam poměrně podrobně rozepsáno několik stran. Proto jsem se ptal, abych se dozvěděl ty zkušenosti z praxe. Vzhledem k tomu, jak na mne pisatelé zapůsobili, rozhodl jsem se jim uvěřit. Kdybych se chtěl rozhodnout na základě "vyzkoušení" přístroje na prodejně, asi bych se neptal. Nicméně vyzkoušel jsem si ho ...ty máš asi představu, že přijdeš na prodejnu, vezmeš si ho na půl dne do města a pak se vrátíš a půjčíš si další nebo ne další, ale k tomuhle aspoň dva tři další objektivy ... nebo jak to podle tebe funguje ... nebo ty pořádně odzkoušíš/otestuješ AF za těch pár minut, co většinou na prodejně máš? Nebo jak to děláš ty?
I když jsem ho ale zkoušel, stejně z toho moc nebylo, asi to udělal nezvyk a neochota si zvykat na EVF, což je pro mne prostě nepříjemný zážitek při představě, že bych s tím měl fotit. Co k tomu AF chceš napsat více?
Já se nemusím skrývat za sarkasmy. Proč bych to měl dělat, když ty místo dedukce využíváš demagogie? Odvozuješ absolutní nesmysly a překrucuješ jen aby se ti to hodilo do tvého scénáře. :)
Nový příspěvek jsem o něm vytvořil, tuším se tam někde v tom vlákně i dočteš, že jsem na téma kontinuálního ostření u G9 nenašel na netu dostačující info. Třeba o Oly e-m1 mii toho bylo o dost více, dala se udělat lepší představa o tom, jak funguje.
Na rozdíl od tebe já vím, kolik jsem strávil času zjišťováním info na netu i v reálu, tak se pak nediv, že když ty přijdeš s tím, že mi podsouváš své vize toho, co jsem já dělal a nedělal, nereaguji asi zcela tak, jak by sis představoval a to se teda fakt hodně držím, protože tvá neomalenost je dosti silná.
Ano, měl jsem velký důvod, chybělo mi k tomuhle zařízení nějaké info a nevěděl jsem, kde je sehnat. Skoro jsem nevěřil, že zde bude šance to napravit, ale zázrak se stal a andělé Davidof a Fidko se mne ujali :)
Naposledy upravil chvd dne 17. 10. 2018 09:25, celkově upraveno 1
Co jsem se zde naucil:
Čím více MPX nebo větší datová velikost, tím více detailů.
Čím větší "dynamický rozsah snímače", tím vhodnější na focení pošmourna, zamračena.
Software neprodáváný v krabicové verzi zákonitě upadá ve vývoji.
chvd
Návštěvník

Odeslat příspěvekod bob222 17. 10. 2018 09:11

A tak verím, že za pár rokov otvorím niečo ako nik soft a budú tam filtre ako otus bokeh, domiplan bokeh, summilux bokeh...
Uvidíme...
bob222
Pokročilý

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků