Kdy nahradí bezzrcátka APS-C zrcadlovky?

Obecná diskuse aneb Co se jinam nevešlo

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Devil007cz 12. 10. 2018 13:35

Tak o co zajimaveho jsem prisel za tech part tydnu? :-D
Devil007cz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ltokar 12. 10. 2018 13:50

bob222 píše:Ten odkaz Ti moc nejde!

Uz som opravil :)

-- 12. 10. 2018 14:50 --

Devil007cz píše:Tak o co zajimaveho jsem prisel za tech part tydnu? :-D

O vsetko :D .. doporucujem precitat :) .. a zober pukance, budes sa bavit.
A30, S45, Ixus, FZ18, K-x, E-PL1, Stylus 1, K-5iis, E-M10
ltokar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod DUDISKO 12. 10. 2018 13:57

Budeš z toho
DUDISKO
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidko 12. 10. 2018 13:57

Predovsetkym sa priprav na to, ze coskoro zacnes na A7 narazat na nevyhody velkeho snimaca a zacnes zvazovat prechod k mFT.
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 12. 10. 2018 14:23

AwwA píše:Takze to mam chapat tak, ze tam vtrhli, aby mohli tezit nerostne suroviny? Nebo tak, ze nechteji odejit, aby mohli tezit?
Protoze to zni podobne jako :. ,, Americani valci jen proto, aby vydelavali na zbranich".


Jestli se opravdu musis ptat, tak sis neudelal "domaci ukol". Nebudu ti tu psat proc tam vpadli, protoze me, soude dle tveho stylu psani, stejne nebudes brat vazne. Patricne informace v eteru jsou, jde jen o to, zdali se k nim chce clovek dostat, zdali je chce vubec najit. Reknu pouze jedine, nikdy to neni pouze jeden duvod.
Naposledy upravil Petr Luňák dne 13. 10. 2018 00:45, celkově upraveno 1
Petr Luňák
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Grimjaur 12. 10. 2018 14:25

Technika : Furt se to mění
http://fotomobil.blog.mobilmania.cz/
Grimjaur
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ganec 12. 10. 2018 15:13

chvd píše:
Ganec píše:Skús nafotiť niečo takéto so zrkadlovkou:

Mě moc nebaví používat ISO 100 000+, takže asi nezkusím.
Nemáš bohvieaký odhad :-))
Bolo to fotené len na ISO 1600 (kompaktom ktorý som si kúpil kvôli iným situáciám) .. teda žiaden "milión" O:-)

No nedá mi nespýtať sa: ty vari s vyššou citlivosťou nepočítaš? :hmm:
Veď pokiaľ viem, tak si si vybral DSLR práve kvôli AF-C => teda kvôli foteniu pohybu.
Či vari ty ten pohyb fotíš na ISO 100, lebo tam ja najmenší šum? :shock:

chvd píše:Na ten zbytek nebudu reagovat, boo mi to přijde nesmysluplné, tak kvalita mi přijde v dimenzi, kdy se o tom vůbec nemá smysl bavit, tedy aspoň pro mne.
Čo je vlastne pre teba už dostatočná kvalita? :kuk:

Lebo u mňa je to závislé od motívu + techniky + od výsledkov, ktoré dokážu dosiahnuť ľudia v mojom okolí:
=> ak sa niečo nehýbe a mám čas si naladiť parametre, tak aj ja mám požiadavky na kvalitu vyššie.

Ale som realista a viem čo foťáky zvládajú a čo nie. Keď viem, že je pre ne niečo problém (či už zaostriť, alebo nerozmazať pohybom či odšumovaním), tak tomu nastavím aj odpovedajúcu požadovanú kvalitu:
- u výstupu z kompaktu nepožadujem nezašumených 50 megapixelov
- no a u nevšednej momentky sa tiež drobné nedokonalosti dajú prepáčiť

Tuším som voľakde čítal: "ak by sa tu objavil Elvis a zamával nám, tak by na fotke šum/prepal nikto neriešil"

-- 12. 10. 2018 16:14 --

No a ešte k tým výsledkom druhých:
- viem čo fotím a viem čo si to vyžaduje
- podľa fotiek aké tu prikladajú ostatní (z podobného prostredia) dokážem posúdiť, čo by sa dalo ešte vylepšiť
=> preto keď má niekto k mojim fotkám nereálne pripomienky, tak ho dokážem hneď prekuknúť 8-)

Keď tu nejaká lama/troll napíše, že by s mobilom/GoPro-čkou nafotil to isté ako ja s teleobjektívom
=> tak sa nad ním môžem len pousmiať 8-P
(aj nad ostatnými, ktorí mu uverili :twisted: )
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod chvd 12. 10. 2018 15:43

Ganec píše:Nemáš bohvieaký odhad :-))
Bolo to fotené len na ISO 1600 (kompaktom ktorý som si kúpil kvôli iným situáciám) .. teda žiaden "milión

No vypadá to příšerně. Možná ten foťák nefotí tak strašně, ale hodnotil jsem to, co jsem viděl. A to strašně vypadá.
No nedá mi nespýtať sa: ty vari s vyššou citlivosťou nepočítaš? :hmm:

nevím, co přesně myslíš formulací "počítat s vyšší citlivostí". Nicméně jistě nepovede se vždy fotit na základní ISO, na druhé straně, pokud by to dopadalo tak jako to, co jsi zde postnul a já to hodnotil, tak to bych v takové situaci dále nefotil samozřejmě pokud by to nebylo něco, co bych potřeboval třeba jen zdokumentovat za každou cenu.
Veď pokiaľ viem, tak si si vybral DSLR práve kvôli AF-C => teda kvôli foteniu pohybu.
Či vari ty ten pohyb fotíš na ISO 100, lebo tam ja najmenší šum

Pokud to situace umožní, tak samozřejmě. To je snad přirozené ne? Nebo mám zas zkreslené představy?
Čo je vlastne pre teba už dostatočná kvalita?

To je samozřejmě relativní. Tady ale sšlo spíše o to, že ta kvalita byle podle mne nedostatečná. To už dokáži aspoň pro tento případ defnovat lépe. Zde ji považuji za nedostatečnou proto, že to mají být fotky a přitom kvalita výstupu je IMO pod kvalitou videa z průměrného mobilu a to o kus.
Lebo u mňa je to závislé od motívu + techniky + od výsledkov, ktoré dokážu dosiahnuť ľudia v mojom okolí:
=> ak sa niečo nehýbe a mám čas si naladiť parametre, tak aj ja mám požiadavky na kvalitu vyššie.

Tak to podle mne záleží na tom, jak to s těmi požadavky na kvalitu budeš myslet, z jakého pohledu. neboli samozřejmě mohou nastat situace, kdy bude těžké získat aspoň kvalitu třeba na úrovni toho, co si postnul. Ale ač to bude těžké, pořád to nemění nic na tom, že ta kvalita je špatná a já bych si fotky v takové kvalitě rozhodně pro radost nenechával.
Ale som realista a viem čo foťáky zvládajú a čo nie. Keď viem, že je pre ne niečo problém (či už zaostriť, alebo nerozmazať pohybom či odšumovaním), tak tomu nastavím aj odpovedajúcu požadovanú kvalitu:
- u výstupu z kompaktu nepožadujem nezašumených 50 megapixelov
- no a u nevšednej momentky sa tiež drobné nedokonalosti dajú prepáčiť

50 fakt ne, ale to, co jsem hodnotil, má tak 0,5 reálně.
Co jsem se zde naucil:
Čím více MPX nebo větší datová velikost, tím více detailů.
Čím větší "dynamický rozsah snímače", tím vhodnější na focení pošmourna, zamračena.
Software neprodáváný v krabicové verzi zákonitě upadá ve vývoji.
chvd
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ganec 12. 10. 2018 16:19

chvd píše:
Ganec píše:Nemáš bohvieaký odhad :-))
Bolo to fotené len na ISO 1600 (kompaktom ktorý som si kúpil kvôli iným situáciám) .. teda žiaden "milión

No vypadá to příšerně. Možná ten foťák nefotí tak strašně, ale hodnotil jsem to, co jsem viděl. A to strašně vypadá
..
kvalita výstupu je IMO pod kvalitou videa z průměrného mobilu a to o kus.
Tak mi daj podobný záber lietajúceho vtáka z "průměrného mobilu" ;-)

-- 12. 10. 2018 17:19 --

Presne o tomto som písal: hodnotíš .. pritom ani len netušíš, aké podmienky ten záber potrebuje.

Pre tvoje info:
- je to fotené z relatívne veľkej diaľky - mobilom by si sa ku vtákovi na telegrafných drôtoch takto nikdy nepriblížil
- na maximálnom zoome (360mm EQ) - kde už kresba kompaktu nemôže byť dokonalá
- navysokej clone (f/6.4) - kde sa už u kompaktov vyskytuje difrakcia
- jedná sa ešte k tomu o dosť veľký výrez - čo tiež kvalitu znižuje
=> pri hociakom bližšom motíve .. alebo pri foťáku s väčším EQ dosahom .. by tá kvalita bola isto citeľne lepšia

No a tu je zdrojové "4K photo - video": https://drive.google.com/open?id=1WyryB ... ucpGWgon7A

-- 12. 10. 2018 17:35 --

Na takéto zábery je proste nutný veľký dosah.
No a pri potrebe na veľký dosah nie je veľký snímač (ktorý zvláda vyššie ISO) až taký prínosný .. skôr naopak.
FYI: http://www.gancovky.sk/2016/11/fotenie- ... #more-2035
Naposledy upravil Ganec dne 12. 10. 2018 17:08, celkově upraveno 1
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod chvd 12. 10. 2018 17:07

No dobrá, tak podmínky byly složité, ale nic to nemění na tom, že kvalita je děsivá. To je jako bych natočil třeba striptétku z 500 metrů a tvé rozčarování obhajoval tím, že to bylo z velké dálky. Pak to přeci o ničem nemůže svědčit ne?

Proč by neměl být velký snímač přínosný? Napiš body, nebudu to hledat v článku, v kterém autor tvrdí, že měsíc se zvětšuje a zmenšuje podle toho, jak je daleko od Země :p
Co jsem se zde naucil:
Čím více MPX nebo větší datová velikost, tím více detailů.
Čím větší "dynamický rozsah snímače", tím vhodnější na focení pošmourna, zamračena.
Software neprodáváný v krabicové verzi zákonitě upadá ve vývoji.
chvd
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ganec 12. 10. 2018 18:08

chvd píše:Proč by neměl být velký snímač přínosný?
Lebo pri "all other equal":
1) z väčšieho snímača by pri podobnom EQ dosahu bolo treba viac urezávať
- tak by vo výsledku vzniklo menej megapixelov
=> teda zároveň aj menej detailov

2) ak by sa použil telekonvertor pri objektíve s podobným fyzickým ohniskom
- tak by sa odpovedajúco zhoršila svetelnosť a bolo by treba zvyšovať ISO
=> čím by sa kvalita dostala maximálne na hodnotu ako u menšieho snímača (reálne menej, čítaj ďalej)
- zároveň by ju zhoršil použitý telekonvertor (ďalšími optickými členami)
=> čím by znovu utrpela kvalita
- no a zhoršením svetelnosti by sa zhoršilo aj ostrenie
- ktoré by sa ešte viac zhoršilo kvôli zníženiu kvality optiky
=> čím by sa znížil aj počet správne zaostrených snímok

Suma sumárum: u záberov kde treba robiť výrezy má veľký snímač len samé nevýhody oproti menšiemu

-- 12. 10. 2018 19:09 --

V tom článku je na záberoch mesiaca vysvetlené, že dokonca ani väčší počet megapixelov, foťák čo zvláda vyššie ISO ani kvalitnejší objektív nemusia zvrátiť nevýhodu kratšieho EQ ohniska (ktoré vyplýva z väčšieho snímača).

Ukážka z E-P5 + setového teleobjektívu (150mm => 300mm EQ):
Obrázek

Ukážka zo 6D + profi teleobjektív (200mmEQ):
Obrázek

-- 12. 10. 2018 19:26 --

A je tam aj porovnanie kompaktu a bezzrkadlovky na tom istom ohnisku 600mm EQ

-- 12. 10. 2018 19:26 --

chvd píše:nebudu to hledat v článku, v kterém autor tvrdí, že měsíc se zvětšuje a zmenšuje podle toho, jak je daleko od Země :p
Tu je to o tej veľkosti mesiaca: Najväčší supermesiac 21. storočia sa objaví 14. novembra. Vycestujte ho pozorovať
Podľa NASA môže byť Mesiac v noci zo 14. na 15. novembra až o 14 percent väčší a o 30 percent jasnejší ako počas bežného splnu.
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Fidko 12. 10. 2018 18:31

Tak toto uz je vyssia matematika.
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod FXE1 12. 10. 2018 18:36

Ganec, Ty si to nepochopil, mesiac je stále rovnako veľký....občas(vždy) na správnej technickej formulácií záleží, no fyzika...vole :) Pre to Ty nesmieš robiť testy, nepoznáš ani základné princípy na to aby mohol byť nejaký test vierohodný.
FXE1
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Ganec 12. 10. 2018 19:02

Presne tak .. na formulácii záleží!

Ja som to ale napísal správne:
"Včera bol superspln (mesiac v splne a zároveň najbližšie k zemi) a bol najväčší od roku 1948."
=> teda písal som o supersplne a o tom ako mesiac vyzerá, nepísal som o zväčšovaní alebo zmenšovaní mesiaca 8-)

To len chvd nevie čítať a obviňuje ma z toho čo som nenapísal:
"autor tvrdí, že měsíc se zvětšuje a zmenšuje podle toho, jak je daleko od Země"
:-\
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod chodec80 12. 10. 2018 19:21

Asi jsem něco dělal blbě, ale mně se tedy výřezy dělají lépe z FF než z předchozího APSC a to jen díky tomu, že zrovna můj FF proti mému starému cropu méně šumí a objekty jsou lépe prokreslené (stejná skla na FF jsou ostřejší jak na mém starém APSC), takže si můžu dovolit více říznout a nemusím šum/kresbu maskovat změnšováním fotky.
(a ano, na FF musím se stejným sklem jít o trochu blíže, pokud chci mít objekt stejně velký).

Mimochodem, k čemu máš uložené to video ptáka na drátech? Todle bych hned smazal a nikam ani neuploadoval. A ten "gif" jeho odletu? Jako bych se vrátil do devadesátek k prvním gifům :-).
Vlastně ani ty fotky měsíce nechápu. Obsahem detailů a kresbou vypadají obě fotky stejně (mizerně), jen na jedné je to větší :-D.
chodec80
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků