Kdy nahradí bezzrcátka APS-C zrcadlovky?

Obecná diskuse aneb Co se jinam nevešlo

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Ganec 11. 10. 2018 22:11

ForeignerOnEarth píše:A uvědomil si si si si vari fakt, že v té diskuzi vystupoval jakýsi začátečník a nikoliv zkušený fotograf a především že v té diskuzi figuroval prastarý low-end Canon 400D a nikoliv můj Nikon D7200?
Ty si vari o sebe myslíš, že si skúsený fotograf? :shock:
=> Veď si nedokázal z fotenia doniesť neroztrasený high-res shot! :pozor
:D

Ale teraz vážnejšie:
- človek ktorý rok a pol fotí s DSLR je pre teba začiatočník? :eh
=> koľko teda musí fotiť, aby si ho bral ako skúseného? :hm

Predstav si, že si teraz niekto kúpi lacnú DSLR.
O rok a pol s ňou ešte stále nebude vedieť robiť, ale "priemerné" foťáky budú už niekde úplne inde
- Čo si asi tak kúpi o 3 roky, kedy zistí o čom to fotenie je a bude chcieť upgradovať?
- Myslíš, že bude mať čo? Že vzniknú nejaké konkurenciaschopné DSLR? (aby prekonali aspoň tohtoročnú XT-3)
=> Lebo ja si také DSLR neviem ani len predstaviť :-|

ForeignerOnEarth píše:Takže je to totéž jako kdybych já odvozoval chyby všech bezzrcátek z toho, jak nějaký začátečník používal kdysi Olympus E-PL 2 ?
To teda môžme ignorovať všetkých "bezzrkadlovkových začiatočníkov" alebo tých čo nemajú vyššie modely? :kuk:

V tom prípade ale odpadnú všetky sťažnosti čo tu napísal Dolgor, ltokar, landov, bob222 a podobní
=> no a potom z tho vyplynie že bezzrkadlovky sú vlastne už teraz dokonalé
.. lebo tí čo s nimi vedia fotiť sa nesťažujú na také "blbosti z nevedomosti", ako tí čo majú len lowendy
(alebo tí, čo žiadnu poriadnu MILC nemajú, len nejaké chvíľku skúšali)

ForeignerOnEarth píše:A uvědomuješ si, že na vnímání jasu LCD displeje má dramatický vliv okolní světlo? Takže v různém okolním prostředí vypadá stejná expozice úplně jinak? Opravdu budeš srovnávat jak obrázku na displeji v noci a ve dne na pražícím slunci? Anebo v interiéru z nějakým různým osvětlením? Jestli jde to osvětlení zepředu nebo zezadu, shora nebo ze strany?
A ty si uvedomuješ, že ja mám aj EVF, ak by bolo treba?
Že krajinky skoro nikdy nefotím (väčšinou fotím indoor), takže mi na displej nepraží slnko?
(navyše to že na displej svieti slnko nie je vôbec problém, keďže si ten displej vždy môžem nejako zatieniť)

Okrem toho kecáš!
- Svetlo v interiéri nedokáže ovplyvniť jas displeja, ktorý je citeľne intenzívnejší.
=> Veď si to len skús .. akú blbosť si tu práve napísal! :oops:

-- 11. 10. 2018 23:16 --

ForeignerOnEarth píše:Jenže jak píšu, tak Nikon D7200 umí expozici správně plus zkušený fotograf ještě navíc stoprocentně a bezchybně rutinně zná situace, kdy má expozici nějak korigovat. A fakt při tom nemusí čučet na displej foťáku.
Prečítal si si niekedy po sebe čo si napísal?
.. "ja som veľký geroj, viem si vybrať tú najdokonalejšiu zrkadlovku (ktorá nemá žiadnu chybu aké majú lowendy), lebo ja všetko viem, to len tí ostatní sú lameri čo nevedia fotiť" ..
=> čo si myslíš, že ako pôsobíš na začiatočníkov, čo to tu čítajú a ktorí si pred rokom kúpili svoju prvú zrkadlovku?
Myslíš, že tvojim rečiam veria? :--
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Dolgor 11. 10. 2018 22:20

:D :D :D To je zase něco.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod cport 11. 10. 2018 22:45

Gance: uprimne, tebe bavi byt tady za fackovaciho panaka? Vidis v tom smysl?

Ostatni: vy v tech reakcich vidite smysl?

Podle me se potencial "Ganec vs zbytek" celkem vycerpal. Kdysi se tu clovek aspon neco dozvedel - neco o rumech, neco k hudbe, fotky pridal ce. ...
cport
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dolgor 11. 10. 2018 22:49

Že to bylo dřív lepší, říkala i moje babička.
:D

-- 11. 10. 2018 23:53 --

Znám víc aspergráčků, ale s Gancem je nejvíc legrace.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod chvd 11. 10. 2018 23:34

Ganec píše:"ukládání fotek do buffferu" nie je žiaden problém, keďže "buffer" je len časť vyhradenej internej RAM
=> ktorá tam bola a vždy bude

Von tu někdo psal, že tam nebyla a nebude nebo nějakej zdejší parchant snad dokonce tvrdil, že je to problém?

-- 12. 10. 2018 00:35 --

Ganec píše:ak by si bol programátor, tak by si vedel že to ani mazať netreba

Proč bych musel být programátor, abych to věděl?
A jak víš, že bych to věděl, když bych byl programátor?

-- 12. 10. 2018 00:38 --

=> teda samotné ukladanie snímok do pre-buffra foťák nič navyše "nestojí"

Takže to jde dělat bez energie? Nebo jak "navyše"nestojí? Jsem nepsal, že to žere megavát, ale když to pojede skoro furt, tak to taky něco zežere ne? Nebo je to hnaný telepatickým motorem?

-- 12. 10. 2018 00:42 --

o a sledovanie scény je rovnaké ako pri bežnom fotení.

No asi ne, když tu scénu sleduješ v kuse, protože čekáš na ten správný okamžik, aby jsi domáčkl ne? Nebo to budeš mít vypnutý hledáček a display?

-- 12. 10. 2018 00:42 --
Predstav si to ako rozsvietenú žiarovku pri pílení dreva:

Počkej, Olympus má EVF podsvícený žárovkou?

-- 12. 10. 2018 00:51 --

A čo myslíš, že DSLR nič podobného nemajú? ;-)
Že sa ti expozičné parametre/AF body zobrazujú bez straty energie?

Tak naposled ... jo mají, ale tahle debata začala tím, že jsem si rýpnul do toho, jak ten Oly asi bude žrát baterku při pre-capture režimu+snímání 60 snímky za sekundu. A to jsem optimista a pevně věřím, že Olympus cz lže, když tvrdí, že em1 mk2 má výdrž baterky 440 snimků, jinak by jsi diskutovaným způsobem mohl fotit s Olympusem E-M1 markII max 8 vteřin na plně nabitou baterii.

-- 12. 10. 2018 00:54 --

Ty si vari o sebe myslíš, že si skúsený fotograf

Jí jsem si třeba jist, že jsem zkušený tuplovaně.
Důkaz 1: Zkoušel jsem fotit tudíž jsem zkušený
Důkaz 2: Napsal jsem to.
Co jsem se zde naucil:
Čím více MPX nebo větší datová velikost, tím více detailů.
Čím větší "dynamický rozsah snímače", tím vhodnější na focení pošmourna, zamračena.
Software neprodáváný v krabicové verzi zákonitě upadá ve vývoji.
chvd
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidko 12. 10. 2018 03:00

Pri Pro-Capture mode bude ten fotak zrat menej ako pri klasickom foteni, preroze zapisuje len do buffera, ale nie na kartu. Samozrejme, CPU sa namaka, ale myslim ze prave zapis na kartu zerie celkom dost. Spominam si, ze Petr Bambousek o tom hovoril na jednej “prednaske”. Myslim, ze robil porovnanie ako mu vyzieraju baterku karty s roznou rychlostou zapisu a doporucoval z tohto hladiska kupovat tie najrychlejsie.

Pro-Capture (Pre-Capture) je podla mna fajn featura, a nema zmysel tvarit sa, ze je vylozene na prd. Su ludia ktori ju vyuzit vedia a taki ktori ju nepotrebuju. Podobne ako C-AF, alebo vacsi snimac, alebo raw, alebo sudnost ...

Jeden z dovodov preco neznasam debilov ako Ganec je ten, ze rozdeluju ludi na dva tabory. Tam krk na to, ze pemar, alebo FoE by nemali zdaleka tak militantny postoj k CSC a mFT ak by ludia ako Ganec neexistovali.

Na FB je zaujimava diskusia k buducnosti mFT. Jeden pan ktory inak robi slusne fotky a ma top vybavu od Olympusu kvoli limitom snimaca zrusil expediciu do Finska a tiez sa pohadal s Pateikom Stankom, pretoze je vraj popularny nazor, ze s mFT mu sla kvalita fotiek rapidne dole. Pripomente mi ze im mam napisat aby zacali fotit do JPEG a s high-res. https://www.facebook.com/groups/3023495 ... 514387231/
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pemar 12. 10. 2018 04:35

antoninn píše:
Schopnost Nikonu D7200 plus běžná zkušenost mě jako fotografa, je podstatně, ale podstatně spolehlivější způsob, než blbě se chovající foťák, který cosi ukazuje na displeji, aby to fotograf spravil.

No jo, ale to zapomínáš na to, že Ganec pořád vyžaduje, aby foťák dělal spoustu věcí za něj proto, že potřebuje svoji neschopnost dohánět technikou. Někdo prostě dokáže normálně ručně kopat rýčem a jiný potřebuje rýč na baterky s gyroskopickou stabilizací a GPS, prostě proto, že má obě ruce levé.
Ale taková je doba - v podobném duchu se pak třeba nahradí jednoduchý optický hledáček jeho elektronickou variantou, která má malé rozlišení, potřebuje hromadu elektroniky, sežere spoustu výpočetního výkonu, je pomalá a říká se tomu pokrok. No, ale Gancové se radují, protože nemusejí přemýšlet nad expozicí, když jim ji ukáže EVF. Bohužel to tak je.

Tohle je přesné. A druhá věc je to militantně-misionářské propagace. Já se s tím setkávám občas i jinde, takhle mne někdy prudí i vegani nebo jehovisté, v práci máme zase ultrazelené, kteří si myslí, že se zachrání planeta, když místo hybridu bude management jezdit v elektroautech a nechtějí slyšet nic o tom, že doposud vybudovaná nabíjecí infrastruktura znamená, že budu o hodně pomalejší a budu jezdit jenom tam, kde jsou nabíječky. Prostě melou svoje a obtěžují okolí prosazováním svého “jedině správného” názoru.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Davidof 12. 10. 2018 04:52

Fidko

S tvým příspěvkem o zbytečné polarizaci musím souhlasit, je to škoda.

Těžko se tu pohybuje a diskutuje s lidmi, co mají jiný systém o jeho výhodách a nevýhodách, když nad tím visí Damoklův meč vědomí, že vše, co řeknou, bude zaznamenáno a ve vhodnou chvíli použito/zneužito ...

Militantní propagátoři zdravé výživy, ekologického smýšlení apod způsobí v reálu vždy víc škody než užitku.


Ad medvědi a ISO 10 000 - řekl bych, že pokud je to jediné nastavení, kterým se tam dá fotit, tak MFT není pro tento případ použitelné, je to za jeho limity. Předpokládám, že FF v tomto prostředí bude použitelné, ale hodnota těch snímků nebude v tom, že budou v 1:1 na úrovni ateliérové fotky.
Ale tvrzení, že Staněk nemá z MFT použitelné fotky je nepravda.

-- 12. 10. 2018 05:56 --

Ještě bych se, pemare, těch elektro-nadšenců zeptal, zda mají představu, jakou ekologickou stopu má baterie do použitelného elektroauta. A kde a jak se ty hmoty těží.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Fidko 12. 10. 2018 05:40

Ono je samozrejme hlupost tvrdit, ze by sa s tym nedalo fotit vo Finsku, ale do istej miery to limituje. Na zvierata v nejakej statickej polohe uplne v pohode, ale pri rychlopohybujucom sa zvierati za blbeho osvetlenia je to horsie. Faktom jednoducho je, ze mFT isty limit predstavu a ani vsetky pridane featury sveta a Gancove rady o tom ako si treba pockat kym sa objekt zastavi s tym nic neurobia.

Co sa Patrika tyka, ja som sa v jeho fotkach nijak zvlast nevrtal v zmysle technickej kvality. Mne osobne sa pacia, mozno nie tak ako Bambouskove, ale je to nieco co mozem. Sam patrik ale uznal, ze ten fotak ma fajn vystup tak do ISO 800. Co som sa ja bavil s par ludmi pri predaji, alebo kupe objektivu, zhodli sa na max pouzitelnom ISO cca 1600. (samozrejme, ze to nejde brat uplne takto a su situacie a situacie). Ak by Olympus v dohladnej dobe prisiel s organickym snimacom ktory by tomu pridal tak 1.5 a viac EV, bola by to parada, ale ak sa to neudeje, alebo ak sa to udeje a bude to stat tolko ako A9 pri uvedeni, tak ma mFT asi problem.
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pemar 12. 10. 2018 05:42

Davidof: Na to oni neslyší, kolik CO2 se vyprodukuje při výrobě a při likvidaci, stejně jako na to, jak to vychází, když se elektřina vyrábí třeba z hnědého uhlí, to je jako s Gancem, počítají se jen ty argumenty, které podporuji jeho variantu, vesměs ignorujici fyzikální a matematickou podstatu věci.

S tím ISO jsem na to narazil i u APS-C, že je moment, kdy už musím dát foťák do brašny a kolega s D5 ještě ne, mezi D5 a D500 je to jasné, ale jinak to může být složitější, pokud je šum nerušivý nebo součástí uměleckého záměru, ... Mimochodem, to, že wildlife ambassadoři Olympusu fotí jen statické věci a ne třeba letovky, to bude také určitě jen náhoda a umělecký záměr :-).
pemar
Expert


Odeslat příspěvekod bob222 12. 10. 2018 06:25

No, len som nakukol či sa tu niečo zmysluplné deje, a zas padám.
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod FXE1 12. 10. 2018 06:38

Ganec:
"Predstav si, že si teraz niekto kúpi lacnú DSLR.
O rok a pol s ňou ešte stále nebude vedieť robiť"

Ganec, Ty tak si jebnutý, v minulom storočí s plne manuálny fotoaparátom vrátane spracovania v tmavej komore to trvalo 10 ročnému decku cca 2 mesiace.A bolo nás na mraky. Možno Ty by si bol výnimka, ktorá potvrdzuje pravidlo. Nič zvláštne to nechcelo, iba jednu knihu a skúšať.
Myslíš, že dnes sa deti skôr naučia bicyklovať na elektrobiku s pružením a radením, ako vtedy na najobyčajnejšom bicykli ? Skôr naopak. Postup od jednoduchšieho k zložitejšiemu je najrýchlejší spôsob učenia. Na jednoduchom zrkadle, sa ľahko naučia základné súvislosti potrebné pre fotografiu. Ktorým Ty stále nerozumieš, a zrejme už ani nebudeš. Všetci tu s Tebou zbytočne strácajú čas.
FXE1
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Davidof 12. 10. 2018 06:42

pemar

Ad eko ... vegan ... gender ... ismus - bohužel souhlas, strach mám ovšem z toho, že ti lidé, bez reálné zodpovědnosti, začínají ovlivňovat svět na desetiletí dopředu. Příkladů "dobrých" úmyslu, způsobujících dlouhodobé průsery, jsou mraky.

Ad Olympus a letovky - :-) občas se něco povede, ale kdybych se na letovky specializoval, Nikon D500 nebo D5 by určitě byli jednimi z favoritů, jsou to fakt povedené stroje. (Jasně, nejen na letovky :-) )

Pravda, klapou, třesou se a jsou těžký, nemaj hajres a D5 snad ani nemá odklápěcí display ... ale jaksi fotit s nima pár (desítek tisíc) staromilců nějak dokáže, je to divné :-)
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Grimjaur 12. 10. 2018 07:21

Pro mě osobně je ISO použitelný limit v poslední generaci mFT dostačující, ale ostatní to mohou mít jinak.První digitál jsme používal jako dokomentační a fotil raději SLR. Pak ty digikomakty trošku byli lepší, ale furt hračky, první DSLR byla Nikon D70 a hned Olympus E300,Nějakou dobu jsem měl oba a nakonec Nikon šel ke kamarádce. U obou jsem používal max ISO400, pravda u Olyka jsem se musel při editaci více snažit. Takže když tohle porovnám s tím co umí mFT dnes je v tom nebedudózní rozdíl.
Jinak Ganče, to může být u pr@ele co si o sobě Tom myslí, výsledek je ten, že fotí na slušné úrovni to co ho baví a necpe se do žánrů, které ho neoslovují. S tím jak máš v rukou nakáleno bys měl držet leda kušňu a krok a nedělat někomu tiskového mluvčího. Tom už ti k tomu X x něco řekl. Ostatně soudím, že by ti prospěla ústavní léčba, medikace evidentně nezabrala.
Technika : Furt se to mění
http://fotomobil.blog.mobilmania.cz/
Grimjaur
Návštěvník
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků