Kdy nahradí bezzrcátka APS-C zrcadlovky?

Obecná diskuse aneb Co se jinam nevešlo

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod pemar 24. 9. 2018 11:32

Apple je LAMA friendly:

Knihovna fotografií na iCloudu automaticky uchovává všechny vaše fotky a videa, abyste se k celé své knihovně kdykoli dostali na jakémkoli zařízení. Všechny změny, které ve své sbírce provedete na jednom zařízení, se automaticky projeví i na ostatních zařízeních. Sbírka fotografií se odesílá na iCloud vždy, když je zařízení připojené k Wi-Fi a má nabitou baterii. V iOS 11 nebo novějším se knihovna aktualizuje i přes mobilní data. To, jak rychle uvidíte své fotky a videa na ostatních zařízeních a webu iCloud.com, závisí hlavně na rychlosti připojení k internetu.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Radek71 24. 9. 2018 12:53

Tak to se mi nikdy nepodarilo, stejne tak jako na webu icloudu rozumne pracovat s albama, s opravnenima, s razenim podle lokality, proste nic. Fotky na icloudu byly, ale na jinych, sparovanych telefonech se nikdy neuploadovaly/nezobrazovaly.
Android je proti tomu extra LAMA, proste fotim do Galerie, kde mam fotky ktere jsem vytvoril na telefonu, treba i stahl. A pak app "fotky", kde mam vsechno. Cokoliv jsem kdekoli vytvoril tak tam mam. Vubec si nepamatuji, ze bych to nejak nastavoval = mozna ano, ale trvalo to asi 5s = jako kdybych nic nenastavoval.
Kdyz na tu fotku kliknu, dam info, vidim cim jsem to fotil, na mape kde jsem to fotil, jak je velka a clony/casy/ISO. Muzu to smazat jednim kliknutim na vsech platformach (takovy ty omyly).
Pro extra lamy neni moc odladeni celyho systemu, ale ta poslednich cca 5 let to hodne pokrocilo.
Radek71
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 24. 9. 2018 13:32

My máme doma všechny systémy, Apple má svoje výhody i nevýhody, vadí mi jejich cenová politika u datových úložišť a relativně omezená konektivita s Nikonem. Vadí mi omezená konfigurovatelnost, je to takové to jejich ber to jak to je nebo si kup něco jiného. Co se týče fotografií, tak už (po kolapsu NAS serveru) je nemám už ani v cloudu na jednom místě, kombinuji flickr, Nikon Image Space, iCloud a domácí NAS, manželka tvrdí, že v tom mám bordel.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod n3pi 24. 9. 2018 14:44

Radek71 píše:To umi. Ale pri mych aktivitach potrebuji aby to bylo vymakany. Vyfotim mobilem, nic neresim, samo se to uploaduje. Za tyden si vzpomenu a jsem na tabletu, potrebuji spustiti aplikaci “photos”, kde mam vsechny fotky, vcetne te tyden stare vyfocene na mobilu a potrebuji kdyz si tu fotku prohlizim, dat “share” a okamzite to nekomu nasdilete. Zadny lezeni do “cloudu” apod.


Asi jsi Radku neco delal spatne, protoze takhle Photos funguje.
Na iCloudu mas fotky, ale pres nej se vubec neresi adresare, protoze jsou v Photos na vsech k internetu pripojenych zarizenich pod uctem.
Mozna ze jen sdileni bude trochu kostrbate, pokud dany prijemce nema macos/ios. ale pokud ma, tak je to na dve kliknuti se zadanim adresy ci cisla...
n3pi
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pemar 24. 9. 2018 16:47

Já jsem v tomto ohledu čekal nějaký pokrok od bezzcadlovek, že třeba navrhne přes AI otagování fotek, že po rozřazení fotek je pošle na vybrána úložiště nebo do dalších zařízení k dalšímu zpracování ... a nic. U zrcadlovek jsem to nečekal, neboť jsou určené k vyhynutí a buď jsou, nebo budou brzy nahrazeny :-). Žádná raketová věda, zejména pokud by se nahradila AI akcí uživatele.

Ta LAMA verze přes Apple také není marná, fotky se přenesou přes Bluetooth, WIFi nebo čtečku SD karet do nějakého (v podstatě jakéhokoli) Apple zařízení a pak jsou z jakéhokoli jiného Apple zařízení přístupné. Jediné, co mne na tom štve, jsou poplatky Apple za úložiště. Vzhledem k tomu, že jedna 44 Mpx fotka má cca 100 MB, beru 128 GB jako optimální velikost XQD nebo SD karty. Pak považuji za blbost, aby úložiště Applu mělo méně, takže minimum je měsíční poplatek 79 Kč za 200 GB nebo spíše 249 Kč za 2 TB. Já vím, že v poměru k ceně fotovýbavy je to málo, ale mne to štve z principu, jestli chápete, co tím myslím. Ale kupujete si za to pohodlí.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Davidof 24. 9. 2018 17:18

Tyhle funkce AI podle mě mnohem líp provede počítač, tablet nebo úložiště.

Myslím, že procesory v MILC budou ještě dlouho vyvíjeny hlavně v oblasti různých typů ostření - jak klasické, tak s nějakou formou rozpoznání cíle (oko, tvář, postava). V budoucnu možná i něco sofistikovanějšího - zvěř, konkrétní obličeje apod.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod n3pi 24. 9. 2018 17:27

Pemare, cpat RAWy do Photos, v pripade ze nepouzivas nativni Photos aplikaci na vyvolani je totalni zbytecnost ;)
Uprimne jsem takhle imporotval par RAWU s pridruzenym M jpeg a uz se mi nepodarilo dostat original RAW zpet.
n3pi
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pemar 24. 9. 2018 19:10

RAWy do Photos ukládám jenom z MacBooku, v iPadu zpracovávám vesměs jen JPG. Dost RAWů mažu, protože se mi na fotce něco nelíbí a nechce se mi dělat složitý postproces, ale nechávám je v JPG jako dokument s tím, že to ještě někdy promažu.

Alternativní proces jsem měl přes hardisk s SD kartou, který mi automaticky uloží po zasunutí fotky na hardisk a SD vymaže. Fajn věc, ale poslední model nepřežil moje zacházení, příště koupím nějaký odolnější SSD model. Výhoda je to v oblastech s pomalým wifi připojením, třeba v Indonésii.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod n3pi 24. 9. 2018 19:35

A v Photos editujes ty rawy nebo je oteviras v necem jinem?
n3pi
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pemar 24. 9. 2018 19:57

Na MacBoku a na desktopu edituji v DxO PhotoLab (Optics), na iPadu převádím přes PiRAWha do Polarru, SnapSeedu a dalších, Adobe produkty jsem kvůli licenční politice zavrhl.

Jinak protože mi aktuálně vše chodí, bojím se upgradovat Apple OS, protože Nikon s tím má takřka pokaždé problém, software moc neumí.

Koukám aktuálně na recenze 500/5.6, parádní AF a parádní ostrost, ale ten příplatek za 80mm navíc oproti 300/4 + 1.4 TC je příliš velký. Škoda, že sklo není f/4 !
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod n3pi 24. 9. 2018 20:28

No po pravde, DxO jsem nezkousel, ale co jsem zkusil za programy, tak z Photos, pri volbe "edit with", je prevadeno na jpg... Luminar na stoprocent. Muzu jeste vecer kouknout na C1 ON1Photo a i na to DxO.

Takze postrada smysl mit v Photos RAWy, pokud nepouzivas nativni vyvolani.

U LR by to slo mozna obejit, kdyz by vychozi umisteni bylo navoleno Photo Library/Masters. Ale obavam se, zeby to vzalo tu zvlastni strukturu podslozek.
n3pi
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pemar 24. 9. 2018 21:02

U MacBooku to pokud si dobře pamatuji otevírá RAW, ale v iPadu to všechno převádí do JPG, proto tam importuji přímo JPG. Na desktopu otevírám RAWy, byť mne vadí ty relativně dlouhé importy těch 100 MB RAWů.

Photos Menu Bar > Image > Use RAW
External Editors > Use PhotoLab
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod n3pi 24. 9. 2018 22:59

jo pockej, ty to davas pres EEFP :) tak to potom beru zpet ze je zbytecnost davat Rawy do Photos :)
n3pi
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Radek71 25. 9. 2018 07:18

n3pi píše:
Radek71 píše:To umi. Ale pri mych aktivitach potrebuji aby to bylo vymakany. Vyfotim mobilem, nic neresim, samo se to uploaduje. Za tyden si vzpomenu a jsem na tabletu, potrebuji spustiti aplikaci “photos”, kde mam vsechny fotky, vcetne te tyden stare vyfocene na mobilu a potrebuji kdyz si tu fotku prohlizim, dat “share” a okamzite to nekomu nasdilete. Zadny lezeni do “cloudu” apod.


Asi jsi Radku neco delal spatne, protoze takhle Photos funguje.
Na iCloudu mas fotky, ale pres nej se vubec neresi adresare, protoze jsou v Photos na vsech k internetu pripojenych zarizenich pod uctem.
Mozna ze jen sdileni bude trochu kostrbate, pokud dany prijemce nema macos/ios. ale pokud ma, tak je to na dve kliknuti se zadanim adresy ci cisla...

Ja ti nevim. Kdyz vlezu na icloud z computeru, tak to ma asi tak celkem 1 funkci, nevim uz presne, ale chtel jsem tam najit neco pul roku zpet a nemel jsem sanci. Chtel jsem nalinkovat nejake album a taky se mi to nepodarilo (na druhou stranu, nejaka alba v nejake apple aplikaci mam z pred 10 lety, ale to byla nejaka echt aplikace, ktera delala jakoze "fotoknihy". Nevim jestli tam jsou videt veci, ktery jsem sdilel a s kym, byl jsem tam asi 2x a dalsi pokusy jsem nedelal.
Kde se nastavuje, aby se mi v iPhone zobrazovaly fotky, ktere nahraju pres icloud, nebo vyfotim tabletem nevim, to jsem nenasel. Hlavne to ale musi byt "chytry", protoze ja nemam v mobilu misto na 300G fotek, takze by to musely byt nahledy, po kliknuti by se docetly do lepsi kvality.
Ted uz je to asi jedno, ale uplne user friendly mi to nepripadlo a hlavne mam srovnani, u Apple jsem na to neprisel za 3 roky, u Andoroidu jsem na to ani neprichazel, proste to najednou bylo.
Radek71
Návštěvník


Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků