Kdy nahradí bezzrcátka APS-C zrcadlovky?

Obecná diskuse aneb Co se jinam nevešlo

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod ForeignerOnEarth 14. 9. 2018 16:18

Já s Nikonem D7200 natáčím poměrně hodně, mám to většinou jako doplněk fotografií krajiny.
Pochopitelně ale tam, kde se v krajině něco hýbe, potok, řeka, moře, vodopády, vlak, ptáci, zvířata, hmyz, rostliny ve větru, .... takže třeba Krimmelské vodopády by mně přišlo škoda pouze fotit, takže jsem fotil a natáčel. Náladovky moře za svítání nebo při západu slunce by zase byla škoda nenatáčet jak to slunce zapadá do vody, lítají nad ním ptáci a tu oranžovočervenou cestu po hladině křižují plachetnice.
Tohle natáčím ze stativu, takže je mně ukradená ergonomie i rychlost ostření a zaostřím před začátkem natáčení a na skle nebo na těle dám pro jistotu ostření na manuál. Úplně na to stačí Full HD 30 fps, i když 4K 30 fps bych taky uživil, jenže bych to asi neustříhal na PC-čku, tudíž vlastně lepší kameru na to nepotřebuju, Dám tam nastavení ploché s vysokým DR a pak si to ve Vegasu můžu trošku vylepšít, Grimjaur už mně psal jak. A pohoda.
No a když filmuji u toho moře nějaký ten život, tak si místo stativu nasadím na zadní LCD hledáček 3x a mám kino jako kráva a dám si větší hloubku ostrosti a zase nejdřív zaostřím a pak natáčím bez přeostřování anebo přeostřuji při natáčení a pak ty vystřihnu.
Takže na lidi už to není dokonalé, jenže když se člověk kouká na profi dokumenty, tak tam se taky nepřeostřuje při natáčení. S předostřením a s 70-200/2.8 jsem filmoval i lyžování.
Ovšem kdybych potřeboval natáčet sport běžně, tak bych pochopitelně D7200 na to nepoužíval, ale s tou krajinou fakt nemám problém.
ForeignerOnEarth
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Grimjaur 14. 9. 2018 16:51

Však kopít té kamerové lupy jsi udělal z fotáku nejrychlejší přestavbu na základní verzi kamery.
Ondrej, Sonky FX1, co mám v avataru mám taky hozenou ve skříni a nedržel jsem ji v ruce snad 5 let. A přitom ve své době to byla fakt pecka.
Technika : Furt se to mění
http://fotomobil.blog.mobilmania.cz/
Grimjaur
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 14. 9. 2018 17:33

pemar píše:Ale takový PL točí videa tuším Nikonem a v pohodě


Hele ja tocim tim, co je bud po ruce, nebo co se zrovna na konkretni situaci hodi. Nejvic natacim akcni kamerkou, kterou rozhodne nicim jinym nenahradim. Netreba snad rozebirat, proc tomu tak je ;)

Ze 1440p videa lze delat pak i vzpominkove fotky s dostatecnou kvalitou na mensi tisk, ci webovou prezentaci.
Obrázek
Petr Luňák
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pemar 15. 9. 2018 09:04

Fakt je, že na zachycení nějaké moto nebo sportovní akce má video něco do sebe (byť riziko nudy tam stále vidím jako větší, než u fotografie).

Také si pamatuji, jak mi vadilo, když Micina jezdila po sjezdovce se zrcadlovkou a 70-200mm u oka, měl jsem strach, že to neskončí dobře (bylo to jen o kousek bezpečnější, než když se snažila sjet sjezdovku rychleji, než bratr, ale na rozdíl od něho pozadu). Na tohle byly ideální ty chytré brýle, bezzrcadlovka by podle mne v tomto ohledu nebyla o moc bezpečnější.

Ale jak jsem psal, aktuálně jsou u nás u ledu jak video, tak i ty chytré brýle jako takové.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod pavelmeli 15. 9. 2018 11:21

Tak jsem po večerech po práci, dodělal fotoreport z 11. Dožínek v Peruci... https://melifoto.rajce.idnes.cz/Peruc_- ... _II._cast/
Jen pro zajímavost, kamarád co akci točil, měl se synem k dispozici na velkém stativu nahoře Nikona 500D (zabalenej není ani poznat, akorát nadával na obtížnost výmeny baterie), na pojezdu Canona 5M, 2x nějaké kamery Sony, zajížděl novej Panasonic GH5 a občas něco cvaknul FF Nikonem 700D. Měl sebou taky dron (ten použil jen 2x) a spoustu dalších serepetiček, kterým ani nerozumím. Jen vím že byl napíchnutej na hlavní mixák a u vešeho měl externí ruchové mikrofony.
Hezký víkend a já si teď si konečně užiji 14 dní dovči :)
IM5L5333_kaja.jpg


P.
pavelmeli
Návštěvník

Odeslat příspěvekod chvd 15. 9. 2018 13:20

pavelmeli: Tak jasně. Holt točení videa v realu je zcela jiná disciplína než "onlinediskutovanivideoparametruafunkci". Hezkou dovču!
Co jsem se zde naucil:
Čím více MPX nebo větší datová velikost, tím více detailů.
Čím větší "dynamický rozsah snímače", tím vhodnější na focení pošmourna, zamračena.
Software neprodáváný v krabicové verzi zákonitě upadá ve vývoji.
chvd
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 15. 9. 2018 21:13

Aktuální pohled na pozici značek ve středním formátu:

Obrázek

Ten Pentax mi nepřipadá zase tak předražený, v případě některých akcí byl cenově dokonce blízko FF, ale u dalších sdílím pocit, že ceny mají vysoko a s inovacemi jsou na tom hůře, než FF DSLR.

Mne je to ale docela šumák, nebot mne SF neláká.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Ganec 16. 9. 2018 08:43

FUJIFILM Says FULL FRAME Does NOT Make Sense For them NOW and Compares Size, Weight, Price of APS-C with Full Frame

Na tomto grafe podielu bezzrkadloviek vyzerá minuloročné zlepšenie dosť výrazne:
Obrázek
Na koniec roka predopovedajú, že MILC už DSLR prekonajú 8-D
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Grimjaur 16. 9. 2018 09:44

Ganče, strč si ty svoje grafické fetiše do *****. Pochybuju, že to tady někoho zajímá.
Technika : Furt se to mění
http://fotomobil.blog.mobilmania.cz/
Grimjaur
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod landov 16. 9. 2018 10:06

chvd píše:pavelmeli: Tak jasně. Holt točení videa v realu je zcela jiná disciplína než "onlinediskutovanivideoparametruafunkci". Hezkou dovču!

Suhlas, zaroven to plati aj o foteni...vid CIPA blbeceG o 2 posty nado mnou :D :tleskani
landov
Expert

Odeslat příspěvekod Ganec 16. 9. 2018 10:27

Grimjaur píše:Pochybuju, že to tady někoho zajímá.
Ja skôr pochybujem, že to niekoho z tunajších diskutérov nezaujíma ;-)

1) je to k téme
2) bežne sa o to uvádza ako argument (napríklad príspevok od chvd, že DSLR sa stále predávajú viac)
3) niektorých to očividne štve (čoho si názorným dôkazom aj ty sám): teda nenecháva ich to chladnými = opak nezáujmu

-- 16. 9. 2018 12:25 --

Ganec píše:Ja to chápem tak, že EOS-R bude síce mať nový mount, ale tento bude kompatibilný s EF.
Teda tie isté rozmery, len nová elektronika:
- aby bola future proof a všetko požadované stíhala .. predpokladám, že tam budú zo 3 piny navyše)
Práve si pozerám https://www.imaging-resource.com/news/2 ... -engineers
Zisťujem, že som sa v mojom odhade skoro trafil: pribudli dokonca až 4 piny, nielen 3 ako som predpokladal 8-)
Aj o tom "future proof" .. nie všetky piny sú totižto ešte využité :-]

Obrázek
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod n3pi 16. 9. 2018 11:28

Joooo tyhle grafy mi pripominaji jednu fajn historku z jednoho firemniho sales meetingu pred koncem kalendarniho roku.
Tak jako kazdy rok, zacinal meeting velmi pozitivnimi slovy a obrazky jak se nam darilo a jaky ma spolecnost podil na CZ trhu. Vse to vychazelo z odhadovaneho celkoveho objemu trhu a odhadovanych trzeb konkurence v dane sekci vcetne ignorace mensich konkurentu.
Vysledkem bylo super prezentacni cislo 30% podilu.
Pozitivni nalada byla na maximum, placani po ramenou by prehlusilo start letadla a vyhledy na jasne zitrky jeste jasnejsi.
Kazda pekna pohadka ma ale vzdy brzo konec a tak, kdyz jsem byl pozadan o zhodnoceni toho co vidam nebo jsem videl u cca 80-90 klicovych zakazniku behem nekolika auditu v jejich provozech to nadherne cislo padlo na nejakych 14%.
Tolik spadnutych a o zem rozdrcenych brad snad v Bohunicich na stomatologicke chirurgii neresili... A ja mel klidny vecer, protoze se se mnou nikdo nechtel nasledne bavit, zvlaste potom co si ty grafy vyzadal generalni :D :D :D

-- 16. 9. 2018 12:51 --

Ganec píše:
-- 16. 9. 2018 12:25 --

Ganec píše:Ja to chápem tak, že EOS-R bude síce mať nový mount, ale tento bude kompatibilný s EF.
Teda tie isté rozmery, len nová elektronika:
- aby bola future proof a všetko požadované stíhala .. predpokladám, že tam budú zo 3 piny navyše)
Práve si pozerám https://www.imaging-resource.com/news/2 ... -engineers
Zisťujem, že som sa v mojom odhade skoro trafil: pribudli dokonca až 4 piny, nielen 3 ako som predpokladal 8-)
Aj o tom "future proof" .. nie všetky piny sú totižto ešte využité :-]

Obrázek


No piny jsi priblizne trefil, to se ti musi nechat. Ale co ta, tebou, tvrdosijne, zminena kompabilita s EF? Jak je na tom?
n3pi
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ganec 16. 9. 2018 12:16

"tvrdosijne" ;-)

Písal som, že (to chápem tak, teda že si to v tej chvíli myslím, že) bude mať rovnaké rozmery a tie má.
Síce nie všetky, ale aspoň tie najpodstatnejšie - teda priemer vonkajší a priemer vnútorný - sú tie isté.

RF je očividne navrhnutý tak, aby sa na ich mounty dali nasadiť sklá z oboch mountov .. alebo aspoň z jedného na druhý.
Vyzerá byť teda kompatibilný aspoň po mechanickej stránke
-> teda po nasadení RF skiel na DSLR by sa mal správať ako "extension tube"

Zaujímavé ale je, že toto (možnosť nasadiť sklá z jedného mountu priamo na iný) v článku vôbec nespomenuli.

-- 16. 9. 2018 13:25 --

n3pi píše:.. jaky ma spolecnost podil na CZ trhu. Vse to vychazelo z odhadovaneho celkoveho objemu trhu a odhadovanych trzeb konkurence v dane sekci vcetne ignorace mensich konkurentu.
Vysledkem bylo super prezentacni cislo 30% podilu.
Keď sa vychádza z odhadov .. tak to potom tak dopadnúť môže... :-l

FujiFilm ale vychádza hlavne z pomerne presnej a relatívne úplnej štatistiky.
No a trendy predajov závislé od predstavovania foťákov (ktoré som tu minule prezentoval) im dávajú za pravdu.
Vieš vari o nejakom inom vplyve, ktorý by spôsobil, že na konci roka to bude vyzerať inak ako tvrdia? :--
Naposledy upravil Ganec dne 16. 9. 2018 12:27, celkově upraveno 1
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod n3pi 16. 9. 2018 12:26

Neda mi lehce transformovat klasickou otazku...
Povedzte mi Gefalín, čo vy si predstavujete pod takým slovom kompabilita s EF?

Kdyz to ma stejny prumer (vnitrni i vnejsi), tudiz ti to po mechanicke strance tak pripada, je to teda kompatibilni podle tebe? I pres lehce jine drazky zamku bajonetu?
n3pi
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod DUDISKO 16. 9. 2018 12:51

a možno aj vzdialenosť od čipu robí svoje a tým pádom na vyrovnanie rozdielu je asik ten adaptér..
DUDISKO
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků