Nikon D500

Diskuze o poloprofesionálních a profesionálních digitálních fotoaparátech

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod ForeignerOnEarth 12. 6. 2018 09:16

K nápadu vyměnit Nikkora 16-80 za Sigmu 18-35:
Na D7200 se chová Sigma 18-35/1.8 stejně jako na D7100, takže jsem i nastavení ze Sigma Docku ponechal stejné. Používám oba dva objektivy a představa, že bych si nechal pouze Sigmu mně připadá naprosto šílená. I kdyby se na D500 chovala zgruntu jinak, než na D7x00, tak stále je spoustu důvodů pro Nikkora:
1. rozsah - 16-80mm versus 18-35mm nesnese srovnání, to není náhrada, to je slabá polovina využití
2. hmotnost - s 16-80-kou se to dá nosit celý den na krku
3. protiodlesková odolnost - Nikkor vede o parník
4. barevné podání - Nikkor má trochu modřejší oblohu atd.
5. stabilizace
S Nikkorem můžu fotografovat reportážně neopakovatelné situace. Se Sigmou cvaknu, na jedno tlačítko zkontroluju na displeji ve 100% zaostření a případně přefotím podruhé, v nejhorším potřetí, prostě počítám s odpadem pro nepřesné zaostření. S Nikkorem vím, že je odpad roven nule, stejně jako u 70-200/2.8 či 10-24/3.5-4.5. U Nikkora 85/1.8 se tu a tam nestrefím úplně přesně, jenže u portrétů a vůbec fotografií lidí s malou HO stejně kvůli proměnlivé poloze těla a výrazu v obličeji toho nastřílím hodně, takže mám ty občasné úlety dostatečně pojištěné.
ForeignerOnEarth
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Džema 13. 6. 2018 06:22

Takže včera som bol v megapixely v Brne. Skúšal som dve sigmy 18-35 a obidve ostrili super. Až sa mi nechcel tomu veriť. Tak som hneď jednu zobral a predal nikona 16-80. Teraz k D500 mam sigmu 18-35 a 50-100. A viac nepotrebujem.takže za mňa veľká spokojnosť. Inak Foe, nemohlo som si dovoliť nechať obidva objektivy, aj keď viem ze 16-80 je super. Mal som ho 2,5 roka a bol som veľmi spokojný. Ale teraz ked viem ze ta 18-35 ostrí úplne super tak som nemohol odolať.
Džema
Návštěvník

Odeslat příspěvekod landov 13. 6. 2018 12:19

Dobra sprava,potesi, ze na D500 funguje spolupraca s 3rd sklami lepsie ako na nizsich modeloch.
landov
Expert

Odeslat příspěvekod R.EE 13. 6. 2018 13:42

Ja pri nakupu D500 odmitnul 16-80, coz asi byla chyba. 18-35 mam, momentalne v awh, lituju ze jsem to tam neposlal driv.

Nicmene to stejne asi nebude spolehlive a pokud, tak jen stredni ostrici bod. Uvazoval jsem i o Sigma 50-100, ale to uz vubec nepripada v uvahu.
R.EE
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod landov 16. 6. 2018 09:37

Tu 16-80 mozes nozaj lutovat, ze si ju nezobral...
landov
Expert

Odeslat příspěvekod Džema 16. 6. 2018 20:42

R.EE Sigma 50-100 ostri perfektne na D500.
Co sa tyka Sigmy 18-35 mal som mierny FF ale cez dock som to behom 30 min doladil na vsetky ohniska.Mam na to velmi dobru a spolahlivu metodu.A od tej doby jedna radost.Dokonca aj krajne body ostria spolahlivo.Jasne, je sem tam nejaky odpad ale ze fakt minimum.Pre kontorlu si prejdem aj vsetky ohniska a vzdialenosti na 50-100.
Ja predaj 16-80 vobec nelutujem.
Džema
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Džema 12. 8. 2018 13:01

Otazka pre majitelov D500.
na D500 som skusal nikon 85mm F1.8 a vypozoroval som, ze autofocus si v podstate robi co chce.Aj ked som skusil cez reikan focal spravit kalibraciu tak v sobotu na 3 pokusy bolo priemer -4 a dnes zasa +5.
aj ked som skusal fotit na -4 tak fotky neboli take ako su cez live view.Niekedy zaostri dobre, niekedy troska streli AF.
takze otazka znie. Ked fotite na plne otvorenu clonu mate vzdy presne zaostrene fotky?
Džema
Návštěvník

Odeslat příspěvekod R.EE 12. 8. 2018 14:09

V tydnu jsem byl v Praze a chtel 85 vyzkouset, no zapomnel jsem ve spechu vzit fotak.
Na jednu stranu bych rad dokoupil spoustu veci ... , na druhou vaham jestli to vsechno neprodat a nemit klid.
R.EE
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pemar 12. 8. 2018 14:22

Jestli je to 85/1.8G, tak s ní nemám na D500 problém. Existuje ještě starší verze Nikonu 85/1.8, ne ta Gčková, tam nemám zkušenost, tu měl tuším FOE.

Než bych začal zkoumat, jestli je problém v těle nebo v objektivu, tak bych ověřil nejprve bez Reikanu, jak mi to ostří, jestli tam mám FF/BF a jak je to konzistentní. Pokud mi u Reikanu začnou “létat” výsledky v takovém rozmezí, tak jsem většinou měl chybu jinde, něco v průběhu měření bylo nestabilní, třeba osvětlení cíle, nebo jsem cíl neměl v rovině vůči objektivu, ... ale úplně nejčastěji za tohle kolísání mohl stativ. Jednou jsem dokonce celý stativ rozebral a znovu složil, pořádně utáhl hlavu a pak i upínací destičku na těle a bylo vyřešeno. Jinak mám ještě terč se stupnicí pod 45 stupni pro kontrolu, v nouzi se dá stativ naklonit pod 45 stupni a vyzkoušet přesnost třeba na novinách, zaostřit na nějaký specifický řádek.

Pro orientaci člověk může použit i automatickou kalibraci AF, má to přesnost cca +/- 2 kroky. Ale jak jsem psal, nemám problém a nevím ani o nikom, kdo by ho s D500 a 85/1.8G měl.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Džema 12. 8. 2018 14:29

Co mam ešte nikon 24mm f1.8. Tam mam korekciu na +15 a ostrí perfektne. Tak niekedy pozorujem u tej 85ky že fotím napr ženu 5 fotiek za sebou, podotýkam že žena sa nehýbe a 3 fotky sú ostré a 2 trosku mazle..nie je to nič strašné ale všimol som to keď skúsim snímok cez live view. Všetko to skúšam na, f1. 8
Džema
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 12. 8. 2018 14:59

Reikan má test konzistence, zkusil bych ho použít, pokud vyjde 95% a méně, tak to signalizuje problém. Nespadl ten objektiv někdy na zem? Není tam přece jen pohybová neostrost? Já bych to nejprve zkoušel na testovací obrazec a pevné překážky, pak až v pohybu. Zkusil bych něco vyfotit pod uhlem 45 stupňů, jak jsem psal dříve. Na jakou vzdálenost to zkoušíš?

Je to trochu neobvyklé, mám 11 objektivů a všechny s D500 zaostřují bez problémů, ale bez fotek a přesnější informace o tom, jak to zkoušíš je těžké to pochopit / posoudit. Co ti doporučuje automatická kalibrace? Jsou ty doporučované hodnoty stálé?
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Dolgor 12. 8. 2018 15:11

Klíčová otázka zůstala nezodpovezena. Je to starší AF-D nebo nová AF-S G verze?
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Džema 12. 8. 2018 15:20

Zabudol somm napísať je to G verzia. Fotim na 3,4 metra.A testujem to na statickych veciach.Objektiv mam 5dni. Nespadol. Ked dam kalibráciu vo foťáku tak to pise riadne hlúposti. Napriklad na jednú scénu kde ostrím na 4metre mi dá AF - 6 a na 6metrov +8.a keď skúsim vyfotit fotku ako mi foťák na kalibroval napr. Na +8 tak to je hlúposť. O tomto som dosť čítal na DP review že aj druhým to hádže riadne nezmysli. Ci ako sa to ma robiť? Aj som našiel nejake videa na youtobe a tobim to v podstate dobre.
Džema
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 12. 8. 2018 15:52

Těch 3,4 metru mi Reikan doporučuje jako minimální vzdálenost, ale tam bych chybu nehledal.

Pokud automatický AF takhle osciluje, pak mi to vede směrem stativ, správné nastavení cílového obrazce, ... tohle mi přesně dělal ten neutažený stativ.

Používáš originální obrazec od Reikanu vytištěný na 600 dpi? Používáš nástroj Target Setup? Máš Reikan Pro? Co je to za stativ? Nechodí ti někdo během nastavování v místnosti? Na jaké ISO to nastavuješ?
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Džema 12. 8. 2018 16:05

Statív mam manfrotto 190xprob a hlavu 804rc2. ISO mam max 200. U Nikonu 24mm mi 3 x po sebe vyšlo +15.Nikto mi nechodí v miestnosti ked kalibrujem. Svetlo je veľmi dobre keď na ISO 200 mam cas 1/800 a viac.reikan mam pro verziu.Obrazec mam ten 600 co spomínaš.
Džema
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků