Kdy nahradí bezzrcátka APS-C zrcadlovky?

Obecná diskuse aneb Co se jinam nevešlo

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 18. 7. 2018 13:23

Gance, kompaktni fotoaparat, stejne jako zmineny mobil, nesplnuje kriteria systemu. Takze ne, ty neprovozujes dva systemy.
Petr Luňák
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ltokar 18. 7. 2018 13:42

Ganec: kompakt nie je system :) .. to by si mohol za tie roky vediet. Ale chapem .. zle by to vyzeralo. Ale CSC znamena compact system camera, hadaj preco ;)

PL: Kenko tusim prave ani mne nedaval do exif prepocitane ohnisko (na pentaxe).
A30, S45, Ixus, FZ18, K-x, E-PL1, Stylus 1, K-5iis, E-M10
ltokar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 18. 7. 2018 13:49

Podle mě by kromě EM1 ty Olympusy nebyly úplně vhodné speciálně na dítě v pohybu apod.

U Panasonic je situace IMHO lepší, DFD funguje, ovšem musíš prostě přijmout filosofii ovládání - dotykový display, nejspíš rangefinder styl. I když G80 je klasický foťák a není drahý. Ten bych určitě zvážil, pokud bys šel do MFT. Nebo GX9 a GX80 - tam bych jako plus mimo jiné označil výklopný display - to se při focení dětí hodí. Opět za předpokladu, že ti bude stačit MFT čip.

Ostření - u GX80 je podle mě rychlé a na malé dítě jsem použil i focení úplně přes display. To bude asi označeno jako rouhání, ale funguje to tak, že foťák dáš do výšky očí dítěte s vyklopeným displayem a aktivuješ focení dotykem. Když vidíš, že je čas fotit, ťukneš na displayi na místo, kde chceš zaostřit (typicky obličej prcka) a prakticky okamžitě máš ostrou fotku. Reakční doba foťáku byla velmi krátká. Totéž jde použít i pro sekvenci a AFC.
No, ale to je možná až příliš revoluční :-)

Každopádně moje rada, dílčí názor - pokud MFT na tento účel, tak něco jako GX80, GX9 nebo G80. Vyhnul bych se 20/1,7 , jinak jsou pevná skla F1,7 a 1,8 dobrá a relativně levná.

Ale, upřímně, počkal bych si na to, co vyvede aspoň ten Nikon, teď je doba před bouří.
Davidof
Návštěvník

Odeslat příspěvekod sesty 18. 7. 2018 14:15

Davidof díky za postřehy, to jsou cenné informace. Zaujal mě GX80, protože to vypadá jako hodně muziky za málo peněz pro mé účely. GX9 a G80 už jsou za cenu, za kterou by možná šlo sehnat Sony 6500 na který bych nemusel řešit zasklení a navíc APSC. Na Nikon si počkám co vymyslí.
sesty
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 18. 7. 2018 14:37

Podle mě G80 je v setu cca za 22 000, Sony 6500 je přes 40.

Tu GX80 mám, používám a mám tedy tendenci hledat její silné stránky. JIstě je teď velmi výhodná, protože byla v podstatě nahrazena tou GX9.

G80 je klasika, pár lidí ho tu má nebo mělo, myslím. Nespletl sis ji s G9 ? Ta je dražší.

Na ten Nikon jsem taky zvědavej, jako všichni. Napínají nás :-)
Davidof
Návštěvník

Odeslat příspěvekod feanoor 18. 7. 2018 14:57

Sesty
Sony A6300 je teď v akci Megapixel.cz i se seťákem za 19990. Seťák tě asi neuspokojí, ale přikoupil bych k tomu Sony 35/1.8 OSS a budeš mít parádní kombo i se stabilizací. Cena je pravda trochu přes tvůj limit, ale budeš mít pořád jeden systém a použiješ i svá čtyři pevná skla.
A o rychlost A6300 rozhodně nemusíš mít strach.
feanoor
Návštěvník

Odeslat příspěvekod wikxzen 18. 7. 2018 15:10

Já tomu nerozumím. Před pár dny píšou "rumors", že Nikon něco ohlásí za týden, včera večer čtu, že žádné ohlašování nebude a Canon už tuplem vůbec... :D
• Fujifilm X-Pro2 • XF16mmF1.4 • XF23mmF1.4 • XF35mmF2 • XF56mmF1.2 • XF90mmF2 • XF50-140mmF2.8
• Nikon FM • Nikkor 50mmF1.8 • Nikon D70 • Sigma 18-50mmF2.8
• Godox TT685[f] • Sennheiser MKE 440 SSM
wikxzen
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidko 18. 7. 2018 16:03

Davidof píše:Podle mě by kromě EM1 ty Olympusy nebyly úplně vhodné speciálně na dítě v pohybu apod.

U Panasonic je situace IMHO lepší, DFD funguje, ovšem musíš prostě přijmout filosofii ovládání - dotykový display, nejspíš rangefinder styl. I když G80 je klasický foťák a není drahý. Ten bych určitě zvážil, pokud bys šel do MFT. Nebo GX9 a GX80 - tam bych jako plus mimo jiné označil výklopný display - to se při focení dětí hodí. Opět za předpokladu, že ti bude stačit MFT čip.

Ja popravde po hratkach s Panasonicom nadobudam dojem, ze DFD moc nefunguje. Podla mna ma Panasonic proste z nejakeho dovodu spickovo zvladnute CDAF, ale co skusam rozne objektivy, tak sa to chova v podstate rovnako s Olympusmi ako s PanaLeicou 100-400. A chova sa to dobre !
Fidko
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 18. 7. 2018 16:08

A copak to zase zkoušíš :-)

Mě spíš přijde, že Panasonic tajně zapracoval i údaje Olympusích skel, přinejmenším těch Pro. Zas tak těžký to nemůže být, aspoň nějak rámcově. Každopádně taky rozdíl nevidím.
Davidof
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidko 18. 7. 2018 16:13

Hadaj :)

To je jedine vysvetlenie, alebo to DfD proste uplne nefunguje. Ako som to pochopil ja, DfD by malo fungovat podobne ako faza v zmysle, ze na zaklade porovnania dvoch snimkov vie povedat objektivu ktorym smerom a ako daleko ma zaostrit, ale pri ostreni to napriek tomu pulzuje. Resp ako kedy. S-AF je niekedy tak bleskove, ze mi to hlava neberie.
Fidko
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 18. 7. 2018 16:20

No, vlastně máš pravdu - DFD by mělo pomoci určit směr, ale myslím že to je z charakteristik rozostřených oblastí. Jakože něco v bokehu pomůže určit, jestli je to neostré protože to je před nebo za rovinou zaostření.
To pulsování - podle mě bude problem v tom, že pro polohu blízko ideálního zaostření už možná nebude DFD dávat tak jednoznačné výsledky, zatímco to pulsování ano.
AFF ovšem prakticky nepulsuje a se změnou polohy subjektu přímo počítá ...
Davidof
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidko 18. 7. 2018 16:25

K tomuto by sa asi vedel vyjadrit skor FoE, ja som len laik, ale nie je urcenie smeru jednoduche ? Ako chapem CDAF ja, tak porovnava jednotlive “snimky” medzi sebou a vybera ostrejsi. Takze ked cely “prechod” zacne, vezme nasledujuci snimok a pokial je ostejsi, ide spravne, pokial nie, ide na prd a pokracuje opacnym smerom. Takto by som cakal ze funguje CDAF standardne a DfD v teoretickej rovine by malo vediet vypocitat skor vzdialenost, co uz tak jednoduche nie je. Aspon tak som to chapal ja.
Fidko
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 18. 7. 2018 16:31

Jo, máš pravdu. Tak nějak to píšou, zas tak jsem to nestudoval. Hlavně že ti trpaslíčci uvnitř foťáku ví, co maj dělat :-)
Davidof
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ganec 18. 7. 2018 16:33

Davidof píše:.. na malé dítě jsem použil i focení úplně přes display. To bude asi označeno jako rouhání, ale funguje to tak, že foťák dáš do výšky očí dítěte s vyklopeným displayem a aktivuješ focení dotykem. Když vidíš, že je čas fotit, ťukneš na displayi na místo, kde chceš zaostřit (typicky obličej prcka) a prakticky okamžitě máš ostrou fotku. Reakční doba foťáku byla velmi krátká.
..
No, ale to je možná až příliš revoluční :-)
Už som tu dával video z dpreview (asi E-M5 II roller derby), kde to chlapík tak robil.
Dokonca s nasadenou 40-150 .. vyklopeným displejom .. a foťákom položeným na kolene :-]
Takže asi takto fotievajú viacerí.

Inak vďaka za tip: takýto systém fotenia by sa tiež hodil do toho môjho posledného článku.

Davidof píše:Totéž jde použít i pro sekvenci a AFC.
To ako stlačiť a držať? :--
Vlastne prečo nie .. so zapnutým sekvenčným snímaním by sa to kľudne mohlo správať ako stlačená spúšť :hm

Ale ešte som to neskúšal.
(že ma to doteraz nenapadlo ^^ )

Davidof píše:Ale, upřímně, počkal bych si na to, co vyvede aspoň ten Nikon, teď je doba před bouří.
Podľa rumorsov vydajú len FF .. a bude drahší ako Sony :-l .. takže v tomto prípade je to bezpredmetné...
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidko 18. 7. 2018 17:50

Davidof píše:Jo, máš pravdu. Tak nějak to píšou, zas tak jsem to nestudoval. Hlavně že ti trpaslíčci uvnitř foťáku ví, co maj dělat :-)

Ked uz sme u Panasonicu :) Vonku leje, takze v izbe mam “trochu” tmu. Vsimol som si, ze G9 ma v takom stave napriklad so 100-400 uplne “rozsekany” hladacik. Skoro az mi to pripomina X-E1. So 40-150 je to vyrazne lepsie, ale nie 100%. Vsimol som si to len dnes, tak neviem ci je chyba v nejakom nastaveni, alebo je to proste vlastnost. Nemas podobnu skusenost ?

Zabavne je, ze ked som este na starej E-M1 prepol na C-AF a ostril, EVF sa spomalilo a na G9 ked EVF laguje a ja urobim to iste, laguje to menej :D
Fidko
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka