Nikon 750 ("ideální kompromis" mezi řadou 6 a 8)

Diskuze o poloprofesionálních a profesionálních digitálních fotoaparátech

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod KarelV. 11. 6. 2018 23:43

Myslím? Nebo určitě? V nové složce to čísluje od 0001 neb to pokračuje v číslování 1000, 1001 ... 2000, 2001 atd.?
Jinak teda nevím... Nic dalšího v manuálu k volbě 999 nebo 9999 snímků není. Mně to dělá novou složku až po 9999 fotkách. Občas kartu/y naformátuji ve foťáku, na číslování to nemá vliv, navazuje to postupně dále, funkce "d6" je na zapnuto. Jinak víc než 1000 fotek na 1 kartě nemívám, tak jedině tohle by snad mohlo mít na toto vliv, že by to po 1000 fotkách ty další ukládalo do nové složky.
Tady je k vyzkoušení mé nastavení (uložit/zálohovat vlastní nastavení + reset nastavení + načtení): https://drive.google.com/file/d/1InS1i7 ... iQFEw/view
KarelV.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod mick8 12. 6. 2018 11:07

Ahoj, prosím vás, jakou největší kartu používáte do D750 a jaký přesně typ? Potřeboval bych něco, kam se vejde více jak 1000 fotek, což by mohla být i 32, ale raději bych nějakou 64. Vím, nejlepší by bylo mít 2x 32 :-) Ale máte někdo zkušenost s nějakou 64? Díky :-)
Třeba něco takového - https://www.fotolab.cz/eshop/pametove-k ... -i-u3.html
Díky všem schopným diskuze!!!
Umění fotit není schopnost zachytit co vidím, nýbrž to co nevidíme :-)
mick8
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 12. 6. 2018 14:52

Na D500 používám Sony 64 GB XQD v kombinaci s 64 GB SD od SanDisku s rychlostí 95 MB/s, na XQD ukládám RAWy a SD ukládám záložní JPG. Na D850 mám XQD Sony 128 GB opět G série a 32 GB SD kartu od Sony s rychlostí až 300 MB/s. Na tu 128 GB XQD se mi vejde přes 1,000 snímků, na kombinace cca 1,500-1,600 snímků v mnou požadovaném rozlišení. Vyhnul jsem se Lexar kartám kvůli několik nepovedeným sériím a vyhnul jsem se pomalejším kartám kvůli focení sérií.

D750 podporuje jen karty SD, SDHC (s podporou standardu UHS-I) a SDXC (s podporou standardu UHS-I), tam bych volil SanDisk SDXC 128GB Ultra 80MB/s Class 10 UHS-I, dražší Sony toho podle mne moc nepřinese.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod mick8 12. 6. 2018 15:35

Díky :-) SanDisk tedy bude jasná volba :-) Tech 128 jsem už moc neřešil, ale je to varianta.

Nakonec jsem vzal SanDisk SDXC Extreme 128GB 90MB/s UHS-I U3 V30. Snad bude vše ok.
mick8
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kosajsk 8. 7. 2018 10:53

omlouvám se za pozdní reakci. Funkcí d6 to nebude, protože mám nastaveno "on"
kosajsk
Návštěvník

Odeslat příspěvekod hoax 8. 7. 2018 11:43

Já taky potvrzuju, natvrdo mi to dělá nové složky po 999.
hoax
Návštěvník

Odeslat příspěvekod KarelV. 8. 7. 2018 14:40

hoax a kosajsk:

Ještě jsem se ptal, jestli vám to ve vytvořené nové složce čísluje od DSC_0001 a nebo to pokračuje v číslování DSC_1000, 1001 ? Příp. první složka např. od DSC_0723 do DSC_1822 ... další složka od DSC_1823 až 1922 a dále...
KarelV.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod hoax 8. 7. 2018 15:37

Píšu to na předchozí straně, d6 je on. Takže číselnou řadu neresetuju.
hoax
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 8. 7. 2018 16:22

Tak to jsem zvědavý, jestli na něco přijdete. Já to mám také On a také mi to na D500 i D850 dělá.

Napadá mne: formátujete karty před každým focením a resetujete sekvenci souborů nebo ne? Nemůže nastat situace, že přesáhnete 9999? (Myslím od posledního resetu, ne od posledního focení).
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod KarelV. 8. 7. 2018 16:35

Tak nepřijdeme na nic, prostě to asi nejde. Složka na kartě pobere max 999 fotek a další jdou do nové, bez ohledu na číslování.
Osobně staré fotky na kartě nenechávám, buď je hromadně mažu, příp. karty jednou za čas naformátuji, číslování pokračuje postupně dál. Na "akci" víc než 1000 fotek nedělám, takže jsem na tento "problém" nenarazil. Novou složku mi to vytvoří, až když je číslo fotek na 9999 a pak jde číslování od 0001 v nové složce.
Naposledy upravil KarelV. dne 8. 7. 2018 19:47, celkově upraveno 1
KarelV.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 8. 7. 2018 18:01

Já to také jako problém nevidím, tyhle série dělá jen moje dcera při pokusu zachytit nějaký specifický sportovní moment, nedělá jí problém udělat 2,000-3,000 fotek, vybere 10 fotek, které jí připadají úžasné a karta se pak smaže / zformátuje. To dělení po 999 není špatné, je to také časové měřítko.

Jinak souhlasím s tím, že když fotky průběžně přetahuji do počítače a nedosáhnu těch 999, tak se mi do dosažení 9999 nový adresář netvoří.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod kosajsk 9. 7. 2018 08:06

Karel IV - číslování to ctí, tedy do 9999.

karty neformátuji, mám ve zvyku (možná zbytečně) po každém focení neodmazávat, což se dříve doporučovalo kvůli rovnoměrnému opotřebení karet, dnes je možná už zbytečné...

Ne že by se s tím nedalo žít, ale při kopírování je to otravné. Také mi přijde zvláštní, že starší těla (min. D200 kterou stále ještě mám a na CF kartu co používám se vejde cca 1800 fotek) víc jak 1000 fotek ve složce pojme. U D700 a D300s jsem se s tím také nesetkal, ale ty jsem neměl zase tak dlouho
kosajsk
Návštěvník

Odeslat příspěvekod wildmanfu 23. 12. 2018 19:06

Zdravím po krátké době.Omlouvám se za delší příspěvek, ale chci se vrátit zpět k tématu problému s ostřením u mé 70D, kterou jsem zde avízoval na straně 18. Foťák jsem odvezl do AWH i s objektivem, o kterém jsem si myslel, že je problémový konkrétně Canon 70-200/4L IS.
Servis vše převzal, asi před 14 dny se mi foťák vrátil s tím že bylo vyčišťeno, seřízeno atd. Kromě toho, že bylo ve foťáku zresetováno nastavení na výchozí hodnoty, jsem si nevšimnul žádné změny a problémy s ostřením či spíše s rozostřenými obrázky setrvávají. Pátral jsem dál, koupil mezitím i další tělo 70D už ne nové, ale na inzerát, abych zjistil, co se děje s ostřením u tohoto jinak výborného fotoaparátu. Hledal na internetu a tam se to problémy s ostřením (rozostřené obrázky) jen hemží, takže to vypadá na nějakou spíš systémovou chybu, ke které Canon zatím nezaujal žádné stanovisko.Zajímavé je, že to nedělají všechny foťáky, ale jen některé. Nejvíce se chyba projevovala v Německu, ale v současné době už jsou problémy všude. Nevím, zda za to můžou některé série jak se řeší na internetu, zatím se přesně neví, co a proč tento problém způsobuje, jsou ale široce popsány problémy které se projevují.

Všeobecně se mluví o tom, že na určitou vzdálenost (píše se větší než 15 stop,ale není to pravidlem) se světelnými a rychlými objektivy neumí 70D přes hledáček přesně zaostřit. V mnoha případech nezaostří vůbec, prostě na výsledném snímku není vůbec vidět nějaká rovina ostrosti. Tato chyba nesouvisí s microadjustmentem. Za stejných podmínek se stejným nastavením, stejně zaměřeným objektem jednou třeba zaostří dobře a v dalších případech ne.

Přes Live View je vše v pořádku. Při focení přes Live view nikdo žádné problémy zatím nezaznamenal.

Ale zpět k tématu. Udělal jsem porovnání obou těl se stejnými skly a stejným nastavením. Soubory jsou uloženy v následujícím odkazu, pokud by to někoho zajímalo
Testy proběhly ve stejnou dobu na stejném místě se stejnými objektivy. Neměl jsem stativ, fotil jsem z ruky, ale výsledky i tak zcela prokazatelně ukazují, že mů původní foťák i po seřízení v AWH není v pořádku. Fotky z něj jsou v ukázkách vlevo a jsou označeny jako OLD. Druhý foťák, kupovaný jako bazarový a který byl před tím než jsem ho koupil na seřízení v německém servisu Canonu má snímky vpravo a jsou označeny jako NEW. Rozdíl markantní a na první pohled viditelný. Foceno s objektivy Canon 100/2.8L IS a Canon 70-200/4L IS.
Snímky jsou v nejvyšší kvalitě JPG bez úprav ve 100% zvětšení, porovnané v FastStone Image Vieweru a z tohoto porovnání je udělán screenshot a uložen jako JPG se 70% kvalitou. I tak je rozdíl více než znatelný. https://rahhdfg.builderall.net/flashmas ... -Me+188277

Chci se zeptat ??? Co se s tím dá dělat, když prokazatelně foťák nefotí jak má a byl na seřízení ve značkovém servisu ??? Dá se vrátit či vyměnit když je v záruce, nebo bude muset do servisu 3x aby mi problém uznali ??? :?: :?: :?:

Pokud vás tato problematika zajímá více můžete pokračovat v čtení dál.

Přiložím pár zajímavých odkazů, na které jsem narazil a které jasně demonstrují popisovaný problém.

Asi nejzajímavější diskuzní fórum k tomuto tématu je zde
Obsahuje velké množství odkazů a ukázek, které na problém poukazují. t
wildmanfu
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod lemming 5. 2. 2019 19:17

Co po D750? Z6 nebo Sony A7III? To je, oč tu běží!

Také řešíte, kam dál z D750? Už je čtyři roky stará a tak je pomalu čas poohlížet se po nástupci. Ne nutně hned, ale letos, nebo příští rok. Předběžně jsem si vytipoval tři možné nástupce:

Sony A7III
Nikon Z6
Nikon D760 (měl by být oznámen letos)
(D850 na mě má moc mpix a vysokou cenu)

Z6 jsem zatím v ruce neměl, měl jsem asi 20 minut Z7 na předváděčce, nicméně kromě rozlišení čipu je to totéž. Ještě si ji určitě chci otestovat lépe, ale počkám až bude aktualizovaný firmware.

Nicméně nedávno jsem jeden den testoval Sony A7III jako možného kandidáta a shrnutí mých zkušeností je hlavním důvodem, proč píšu tenhle příspěvek. K dojmům budu místy psát i porovnání s Z7/6, byť tam je můj dojem zatím poměrně povrchní. Samozřejmě jeden den je stále docela málo a je možné, že jsem na něco nepřišel - když tak mne klidně opravte.

Nejdřív pozitiva:

1) Ostření na čipu je znát. KDYŽ A7 zaostří, zaostří přesně. Nepříliš konzistentní ostření je hlavní věc, proč vůbec uvažuji o přechodu na bezzrcadlovku. (Zko na tom bude stejně, předpokládám.)

2) Focus peaking docela funguje a přišel mi i lepší, než co jsem testoval na Z7, ale nebylo to v úplně srovnatelných podmínkách. Plus se dá vyvolat i v režimu automatického ostření pro kontrolu, což, myslím, u Z7 nejde, tam je focus peaking jen v režimu manuálního ostření (?)

3) Rád používám černobílý mód abych lépe viděl světlo. U bezzrcadlovek je černobílý už hledáček, což je samozřejmě šikovnější, než když to vidím až na fotce. (Na Zku to bude totéž.)

4) Měl jsem k A7 půjčenou i Commlite redukci na Nikon F, zkoušel jsem ji s Nikkor 50mm f/1.4 a krátce i se Sigmou a Tamronem a dalšími Nikony co mám a fungovala OK. Nikon s ostřením z těla fungoval jen v manuálním módu, pochopitelně. (Zko s oficiálním adaptérem bude stejné nebo lepší.)

5) Výdrž baterie byla dostatečná.


A teď negativa zhruba sestupně podle důležitosti:

1) S nativní Sigmou 85mm f/1.4 ART mi občas dělala focus hunting i za relativně normálních podmínek (chodba slušně osvětlená zářivkami). Na něco takového opravdu nejsem z D750 zvyklý.

2) Vůbec jsem měl dost problém s focus módem. Zónový focus byl příliš hrubý (velká zóna). Zkoušel jsem i manuální nastavení konkrétního bodu, ale těch je zase příliš mnoho, takže přejet jinam bylo na hrozně dlouho. Nikon má možnost počet bodů omezit, tady jsem to nenašel (?). Zkoušel jsem i tracking bodu, ale moc spolehlivě nefungoval, posouval se i kdy neměl - 3D tracking Nikonů funguje IMHO lépe. Nakonec jsem přepnul zpět na čistě ruční výběr.

3) Zvýraznění ostřícího bodu je nevýrazné, často se ztrácel v obraze, zvlášť po přiložení hledáčku k oku jsem ho chvilku musel hledat, což vyústilo v nějaké promarněné příležitosti :(

4) Eye AF sice vypadá skvěle na promo videích, ale realita je o dost horší. Pokud to nevíte, funguje to jako zcela separátní AF mód, který se spouští extra tlačítkem. (To je možné zvolit, ale nejde dát na "Record", button, na který by to bylo nejlogičtější, když je hned vedle AF-ON (?)) Eye AF ostří i na celou tvář (cajk), ale pokud oko ani tvář v záběru nenajde (což neznamená, že tam není), tak neudělá NIC, takže zuřivě mačkáte tlačítko a fotoaparát neostří. Musíte si uvědomit, co se asi děje a zmáčknout normální AF-ON, ale to už je často pozdě => ztracený záběr. Tohle efektivně omezuje Eye AF na statické záběry, kde je času dost (a kde není až tak užitečné). Uvidíme, jak bude fungovat Eye AF od Nikonu; doufám, že lépe.

5) Z D750 jsem zvyklý, že mohu fotit zlomek sekundy po zapnutí. A7 je na tom MNOHEM hůře, tam to trvá cca 2-3 sekundy. Promeškal jsem díky tomu několik záběrů :( Z7 mi přišla OK, ale netestoval jsem to v úplně stejných podmínkách a četl jsem, že prý taky nic moc, tak uvidíme.

6) Automatické přepínání mezi displejem a hledáčkem je hezké, ale příliš pomalé; je tam cca 1s prodleva. Opět mě to stálo nějaké ztracené záběry :( U Z7 se nepamatuji, že by mi to vadilo, ale netestoval jsem to ve srovnatelných podmínkách.

7) Auto ISO se nedá jednoduše vypnout/zapnout jako u Nikonu, je nutné přescrollovat všechny hodnoty až na auto (a pak případně zpět).

8) U Auto ISO jsem zkoušel nechávat čas automaticky, ale dávalo ho to na můj vkus příliš dlouhý. U D750 mám možnost si i vybrat, jak moc "agresivní" to má být. Ale není to něco, co bych moc používal.

9) Nenašel jsem, jak přeprogramovat "Record" tlačítko (?) Občas jsem ho zmáčknul místo AF-ON, jak jsem nahrával, musel to rušit... To by se snad časem poddalo, ale - fakt to nejde?

10) Zkoušel jsem se Sigmou 85mm f/1.4 ART a a Nikkor 50mm f/1.4 kontinuální ostření na osoby jdoucí proti mě, ale výsledky byly dost bídné. Nicméně ony objektivy nejsou žádní rychlíci, takže tomu nepříkládám až takovou váhu.

11) Nikon má v menu vestavěnou nápovědu. Sony ne, takže k hrabání se v menu je potřeba manuál, aby člověk pochopil, co která položka vlastně dělá, protože z krátkých popisků je to občas těžko poznat. Časem by asi člověk u těch používanějších už věděl, ale těch položek je fakt hodně. S tím i souvisí přeprogramování tlačítek, kde člověk musí mít manuál, aby spolehlivě poznal, které je které.

12) A7 nemá řadu tlačítek vlevo od displeje. To mi u Nikonu přijde hrozně super, protože levou rukou stisknu tlačítko a pravou můžu hned pracovat s rolerem, nemusím přehmatávat. Tím Nikon vyrovnává i absenci třetího roleru.

13) Z7 je vlastně D850, akorát předělaná na bezzrcadlovku. Působí dojmem profi foťáku. A7 mi přišla úplně jiná. Je to prostě krabička s hodně tlačítkama. Působí dost syrově, jako něco, co vzali vývojovému oddělení z pod rukou a dali to na trh. Jen nevím, jestli je to zanedbání, nebo naopak marketingová strategie :)


Suma sumárum, před tímhle testem jsem uvažoval o tom, že bych třeba změnil značku, ale po něm ta pravděpodobnost klesla k nule. Ačkoli v některých věcech by to bylo zlepšení, celkově bych si spíš pohoršil. Takže uvidím, co test Z6 a případně D760.
lemming
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dolgor 5. 2. 2019 19:57

Mám D750 od 2015. Můj příští FF bude jednoznačně Nikon a to buď Z6 (raději bych Z7 kvůli rozlišení, ale cena neprojde) nebo jeho nástupce. Bezzrcátkové technologie se nebojím. Roky fotím s Fuji X a je to dobrý. Ztka podle parametrů pravděpodobně v low-light ostří lépe než X-T2 a u té na limit narazím zřídka, v horších podmínkách ale fotím spíš statičtější nebo pomalé věci. Bezzrcátko před případným D760 upřednostňuju kvůli velikosti cestovní sestavy s 24-70/4 (hory, vícedenní treky natěžko, kolo). Mám sice maličké a lehoučké 20,35,50 a 85/1,8, ale výměna skel někde na cestě není praktická. Krom toho jsem skočil na marketingový trik s velmi kvalitními 1,8 S skly. Chtěl bych pěknou 50ku a lepší bokeh u 35ky a nechci těžké Sigmy Art. U 20 a 85/1,8 žádný deficit necítím.

O Sony vůbec neuvažuju. S A7 III zkušenost nemám. Ohledně nastavení by případně mohl pomoct manuál od Thoma Hogana - sansmirrorr.com

-- 5. 2. 2019 20:07 --

...Přecházet na jinou značku nechci mimo jiné i proto, že bych si rád nechal některé věci k Nikonu, které už mám mnoho let, ale používám je, jen když mě to přepadne, tudíž bych si v novém systému těžko obhajoval jejich opětovný nákup - Nikkor 105 VRmicro, Sigma 180 macro, makroblesk a blesk Nikon...
Dolgor
Pokročilý

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků