Kdy nahradí bezzrcátka APS-C zrcadlovky?

Obecná diskuse aneb Co se jinam nevešlo

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Fidko 25. 5. 2018 05:50

Len ma zaujima. Pri foteni nejakej akcie, napriklad aj svatby fotak priebezne vypinas a zapinas (kvoli aktivnemu displeju/EVF), alebo bezi nonstop ?
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 25. 5. 2018 05:59

Fotak vzdy vypinam priebezne. To som sa naucil pri A7R2, ktory vydrzal o nieco menej nez som bol nauceny pri zrkadlovkach.
S A7R3 mi to ostalo - napr. na svadbe vypinam fotoaparaty casto okrem odobierky, kostola a uvodu v sale, kedy su oba zapnute nonstop.
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Fidko 25. 5. 2018 06:15

Toto bude podla mna jeden s dovodov. Ja som toto robil ked som mal pozicanu A7, pretoze tam bol vypinac rovno pri spusti. Pri Olympuse to robim nerad, pretoze je jednak od ruky a jednak aj ked mam niektore prvy kovove, konkretne on/off prepinac mi az tak odolny nepripada. Prave preto mi pride pomerne nelogicke, ze CSC bezne nevedia vypnut aj EVF aj displej. Osobne si myslim, ze prave toto je to co zasadne skracuje vydrz a nie mensia bateria.
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Ganec 25. 5. 2018 06:34

pemar píše:Nicméně, pokud bych se drželi výsledku dle platné metodiky, zveřejněném přímo Sony, tak by Sony A9 nebyla konkurenceschopná nejen vůči Nikonu D5, ale ani proti amatérským modelům D850 a D500. Docela by mne zajimalo, kde je zakopaný pes a jaká byla zkušenost třeba Martina Kozáka, který A9 také testoval. A v jakém režimu fotí Ondra Bobek, když mu to vychází tak dobře. Nejde mi to do hlavy, proč by Sony ten přístroj v tak relativně důležitém parametru pro profesionály sama shazovala. Že by byl problém v CIPA metodice? Nebo se bavíme o okrajové situaci se sériovým snímáním a realita je jiná?
Pokiaľ viem, tak CIPA metodika zahŕňa aj fotky s bleskom .. ktorý napríklad ja nepoužívam skoro vôbec (na PEN-F som ho ešte nepoužil) .. tak možno aj preto.

Mimochodom, v stratégii Sony z http://image-sensors-world.blogspot.sk/ ... ategy.html ma zaujal jeden slajd, v ktorom je jedno z vylepšení "Event driven" a jeho výsledkom je "power consumption 1/100".
Obrázek
Podľa timeline začína niekde medzi "present" a "future", teda možno niektoré z tých vylepšení sú už implementované v A7RIII a možno aj preto má s ňou Ondrej o toľko lepšiu výdrž ako A7RII

-- 25. 5. 2018 07:34 --

hehe .. "amatérským modelům D850 a D500" .. :D
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Davidof 25. 5. 2018 06:37

Já foťák vypínám.
Dá se taky nastavit auto vypnutí třeba po deseti sekundách nečinosti. Pak se foťák zapíná namáčknutim spouště.
Jinak ani u GH5 není problém v reálu nafotit 1500 fotek i s prohlížením v hledáčku. S nahradní baterii je to pro mě bezvýznamný faktor.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod wikxzen 25. 5. 2018 07:28

X-Pro2: poslední focení v klubu. 647 fotek do zkomprimovaného Fuji RAFu + 24 min video (1080p@60fps) na jednu celou orig. Fuji baterii s ozn. S. Svítila na konci už jako červená ikonka (cca tedy 5 %).
Focení v AF-S a AF-C. Střídání bodového a oblastního ostření (3x3).
Klasické a sériové snímání 3s/s.
Hledáček jen v EVF, funkční pouze po přiložení oka do hledáčku.
LCD panel prakticky stále vypnutý.
V nastavení fotoaparátu vybráno prioritně na maximální výkon. Bez šetření výdrže baterie.
Fotoaparát pravidelně i třeba na minutu pauzy vypínám. Spuštění probíhá prakticky hned.
Co tak pozoruji vývoj firmware updates, tak s každou aktualizaci dochází ke zlepšení výdrže baterie. Bývalo normální, že před rokem jsem měnil baterii po cca 250 snímcích (tehdy jsem však také fotil do JPG i RAFu zároveň) a netočil jsem videa. Focení s pevnými skly XF16, XF35, XF90mm. Manuální nastavení expozice, clony, času. Používání externího stereo mikrofonu s vlastními bateriemi po dobu natáčení videa.
Naposledy upravil wikxzen dne 25. 5. 2018 08:03, celkově upraveno 2
wikxzen
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Ganec 25. 5. 2018 07:55

pemar píše:Začíná mne to zajímat, napsal jsem pár subjektivních důvodů, proč si nechci bezzrcadlovku zatím koupit, a někteří majitelé bezzrcadlovek se tohohle konkrétního důvodu chytli a začali ho bagatelizovat.
Tak napíšem reakcie aj na ostatné, keďže som to už aj tak mal rozpísané, len som neodoslal:
pemar píše:zatím u všech bezzrcadlovek jsou jiné (pro mne závažné důvody), proč se jejich koupi vyhnout:

- ergonomie
- disproporčnost vůči špičkovým světelným sklům
- OVF je jiný než u D500/D850/D5, tento typ mi nevyhovuje
- EVF plynulostí a věrností barev nevyhovuje mým požadavkům
- AF (byť se zlepšuje) až na výjimky zaostává při pohybu a zoomování
- výdrž baterie (byť se zlepšuje)
- nelogické MENU, chybějící možnosti nastavení
- nekompatibilita s F-bajonetem a Nikon příslušenstvím, redukce nefungují jako originál
- nekompatibita se SnapBridge a Nikon Image Space
- absence XQD slotu

Nechystám se totiž budovat dva paralelní systémy, ten současný umím třeba i odlehčit “na cesty” nebo přizpůsobit jiným požadavkům.
hehe, to ako keby som napísal, že po pokazení Sony H20 si nekúpim žiadnu zrkadlovku, lebo:
- ergonómia
- disproporcia voči pancake sklám
- displej sa nedá zakryť ľavou rukou aby naň nesvietilo svetlo, lebo kvôli väčšej hmotnosti ju treba držať dvomi rukami
- zobrazenie v OVF je iné: zaostrovacie body sa zobrazujú červenou ako mnoho malých štvorčekov (nie zelený štvorček)
=> je to proste neprekonateľný problém, lebo červená odjakživa znamená "nie" a zelená "áno"
=> navyše tie AF body prekrývajú to na čo ostrím no a potom sa neviem sústrediť na fotenie
- OVF tmavosťou v lowlight/indoor a nevernosťou farieb s výstupom nevyhovuje mojim požiadavkám
- AF (hoci third party výrobcovia na tom pracujú a napr. Sigma vydala USB dock ) a z princípu zaostáva v presnosti
- veľkosť batérie
- nelogické MENU, chýbajúce nastavenia
- nekompatibilita s puzdrom v ktorom som prenášal Sony H20 (proste sa tam žiadna zrkadlovka nezmestí)
- nekompatibilita s "Olympus OI share" aplikáciou, ktorú už mám nainštalovanú
- chýbajúci slot na Memory Stick

:-]


PS: ako vidíš, slová ako "ergonómia", "AF", alebo "nelogické MENU" nie sú žiaden argument
=> lebo presne tak isto ho môže použiť aj druhá strana
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod dadajax 25. 5. 2018 08:22

Ono stejně řešit tu výdrž mi přijde vtipné :) Mám x baterek a nově jsem si ještě pro jistotu přikoupil USB nabíječku od Patony. Ta nic neváží a je extra malá. Powerbanku sebou stejně pořád tahám, o téhle nabíječce ani nevím..

Obrázek
dadajax
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Davidof 25. 5. 2018 08:54

Tak byla to jen jedna z připomínek a ne úplně oprávněná, tak jsme se na ni všichni majitelé ILC vrhli :-)

Podle mě to už pro novější ILC s posledním firmwarem není problém, pokud někdo potřebuje být tři dny mimo civilizaci a vyfotit každý den pět tisíc snímků, zpracovat je na foťáku a poslat přes wifi ven, tak asi narazí ale jinak to fakt není důležitý.

Edit

Vůbec přijde mi nesmyslné někoho přesvědčovat, že je nesprávné, aby se mu něco nelíbilo. I když jsou mnohé výhrady hodně subjektivní, tak to nic nemění na tom, že prostě jsou.

Maximálně si člověk může říct, tohle cítím jinak, a zařídit se podle toho. Ale hučet do jiných, ať se jim líbí to co mě, je nesmyslné IMHO.
Naposledy upravil Davidof dne 25. 5. 2018 09:14, celkově upraveno 1
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod smikoto 25. 5. 2018 09:12

No je tu s některýma sranda, když už nic jiného :-)
smikoto
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 25. 5. 2018 09:15

Tak určitě :-)
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod dadajax 25. 5. 2018 09:20

Spíše se pořád setkávám s tím názorem, že bezzrcadlovky nic nevydrží. Bohužel je tam potřeba vnímat ten rozdíl - zrcadlovka žere baterku hlavně když se mačká spoušť, bezzrcadlovka žere pořád pokud je zapnutá. Stačilo se naučit foťák pořád vypínat/zapínat a problém se spotřebou zmizel. Byl to trochu oser hlavně ze začátku, ale teď to dělám automaticky a už to nevnímám. U zrcadlovky to bylo jednodušší v tom, že jsem ji myslím nikdy nevypínal a nemusel to řešit vůbec.

Jo a další věc je, že některé foťáky dokážou nabíjet baterku přímo přes USB. Například Fuji X-T2 to umožňuje a je to fajn pojistka pro případ, že by člověk zapomněl na výlet záložní baterky nebo nabíječku. Osobně to ale mám jako takovou poslední možnost... přeci jen kdyby se nějaká baterka při nabíjení nafoukla (což se mi teda ještě nestalo), tak si nechci zničit foťák :D
dadajax
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ltokar 25. 5. 2018 09:58

Ganec píše:No a u Canonov si nemyslím, že sa zlepšila: minuloročný 800D má 600 záberov CIPA, no najnovší 4000D už len 500 :oops:


Canon 800D pouziva LP-E17 s kapacitou 7488mWh
Canon 4000D pouziva LP-E10 s kapacitou 6290mWh

ked nic ine, tak 4000D uz pri uplne rovnakej spotrebe musi logicky vydrzat o cca 16% menej, co zhruba zodpoveda rozdielu medzi 600 a 500 snimkov.

Uz ked toto nevies vyguglit a chapat to, tak by si mal nechat pracu v IT a ist past ovce na Liptov. Pokial sa snazis trollovat tak s ohladom na to, co si sam o trolovani pisal, by ti mali zakazat pristup na net :)

Niekto mu to odcitujte, aby sa nemohol vyhovarat.
A30, S45, Ixus, FZ18, K-x, E-PL1, Stylus 1, K-5iis, E-M10
ltokar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Devil007cz 25. 5. 2018 10:38

Tak vsechny Sony krome A6000 umi pracovat pres USB s powebankou, coz je super.
Devil007cz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 25. 5. 2018 11:07

Fidko

Pro info - G9 taky umí nabíjení přes USB, GH5 ne ... :-(
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků