Jakého lepšího nástupce za Oly e-pl3

Diskuze pro všechny zájemce o koupi digitálního fotoaparátu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Lupinvoda 8. 5. 2018 21:16

Ahoj,

Potřeboval bych poradit nebo nasměrovat na nástupce Oly e-pl3. Fotím běžné rodinné věci v exteriérech a interiérech, portréty, trochu přírody na dovolené a výletech a občas domácí zvířata.
U současného Oly e-pl3 se mi odporoučel objektiv 14-42 a zůstal mi jen 40-150. Mohl bych sice koupit nový 14-42, ale chtěl bych spíš upgradovat a to z důvodu, že mi u Oly chybí hledáček, výsledek focení objektů v pohybu se mi u současného Oly moc nelíbí, v horších světelných podmínkách bych si také uměl představit zlepšení.
Cenově, pokud by to opravdu stálo za to, by to mohlo být do 30t...tělo plus základní zoom. Pokud bych zjistil, že by mi chyběl větší zoom, mohl bych ho případně dokoupit.
Pokud myslíte, že bych dostal lepší techniku než mám, i za menší peníz, není nutné utrácet tolik peněz.

Díky za případné rady.
Lupinvoda
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Davidof 8. 5. 2018 21:40

S tímto si pomůžeš velmi výrazně

https://www.alza.cz/panasonic-lumix-dmc ... 931299&o=1

Tedy v rámci m43
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod bob222 9. 5. 2018 07:04

Tiež si myslím, že ak vyhovuje m4/3 formát, tak panasonic je aktuálne veľmi dobrá voľba v kategórii value for money.
Alebo dopredajový Oly M10-II a ešte ušetríš na pevnú 17/1,8 alebo 45/1,8 podľa toho čo fotíš a tým poriešiš aj fotenie za zlých sveteľných podmienok.
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Lupinvoda 9. 5. 2018 08:19

Díky za typy. U Panasonic nevím jak s váhou...koukal jsem na něj a je o téměř 60% těžsí (musel bych zajet do velkoměsta a ošahat váhu a úchop). Vyhovuje mi totiž spíš lehčí a skladnější tělo. Kdysi jsem trochu fotil s kinofilmovou zrcadlovkou a po přechodu na e-pl3 to bylo celkem ulehčení.
Jestli mi vyhovuje m4/3 ? To sám nevím...nepídil jsem se po praktických rozdílech mezi m4/3 a třeba aps-c...e-pl3 mi tenkrát doporučili v jednom velkém foto obchodě.
Teoreticky si to můžu nastudovat, ale spíš mi jde o praktické zkušenosti zkušených. Zrcadlovka je na moje potřeby, myslím, zbytečná a vzhledem k velikosti a váze neužitečná.
Rozhodně chci ostřejší fotky i bez použití stativu, rychlejší pro nerozmazané fotky v pohybu a dynamičtější podání barev...nejlépe práskat fotky bez dodatečných úprav...maximálně upravit jen ty, které by šly do tisku na zeď nebo do rámečku.
Lupinvoda
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod bob222 9. 5. 2018 08:53

Ak Ti ide o zlepšenie kvality fotiek, tak okrem nového tela si nechaj v rozpočte určite prachy na nové sklo. Tá dosť univerzál 17/1,8 urobí oproti seťáku divy, poznáš to sám. Hlavne v interiéri. Ak hlavne portrétuješ, tak je za dobrú cenu 45/1,8, nebál by som ani bazáru s odskúšaním.
Ak v zásade nemáš problém s m4/3 a neobmedzuje Ťa, a ak chceš čo najľahšie riešenie s hľadáčikom, tak tá M-10 II alebo III je dosť jasná voľba. Rozdiely sú minimálne a dvojka verzia má niektoré vychytávky čo v trojke skrouhli, takže za mňa dopredajová dvojka so seťákom jasná voľba. 40-150 máš, tam nie je čo riešiť, + pevné sklo.
Inak neviem ako v ČR, ale v SK teraz má olympus cashback akciu, treba omrknúť...
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Davidof 9. 5. 2018 11:28

Pokud hledáš malé tělo, tak za mě doporučuju buď EM10 mark II nebo GX80. Ten druhý mám raději, ale s EM10 M2 chybu neuděláš.

Ovšem oba dostaneš se seťákem, myslím že ten Panasonic je lepší, přinejmenším je ostřejší a začíná na 24EQ (oproti 28EQ). Ale zase končí na 64EQ a Oly na 84EQ. Výhoda Oly seťáku (toho EZ) je, že s automatickou krytkou vyjede po zapnutí a je možno fotit (jednou rukou). Panasonic je mechanický.

S tou kvalitou - nečekal bych úplně zázraky. Jde o evoluci.
Určitě je lepší stabilizace a o něco lepší jpeg engine.

Pokud chceš hrátky s hloubkou ostrosti, tak jsou pevná skla nutná (nebo 35-100/2,8). Výběr celkem je - už se to tu probíralo asi pětkrát :-) za poslední půlrok.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod ondrasheq 9. 5. 2018 12:11

Zvaž Fuji X-E3 + XF 18-55 f/2,8-4, byť lehce nad tvůj rozpočet. Kompaktní tělo nabušené funkcemi, celokovový seťák s clonovým kroužkem na objektivu a velmi dobrým výstupem. Navíc budeš mít o 1 EV rychlejší zoom na větším snímači - méně šumu, více srandy s hloubkou ostrosti a taky lepší dynamický rozsah.
V případě, že bys chtěl rozšířit o teleobjektiv, máš na výběr mezi budget plastovým 50-230 (z druhé ruky do 6 tis.), střední třídou 55-200 nebo top skly 50-140 a 100-400.
Obzvlášť doporučuju zkusit na živo v obchodě.
ondrasheq
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Davidof 9. 5. 2018 12:34

Ta XE3 vypadá velmi dobře a ten objektiv je velmi dobrý, používají ho i profíci.

Jediná minivada - nemá výklopný display. A ovládání je spíš ve stylu retro - moc se mi to líbí, ale vlastně mi to moc nevyhovuje :-) Ale to je velmi individuální.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Lupinvoda 9. 5. 2018 14:26

Malé tělo není priorita číslo 1. Pro mě je největší prioritou zlepšení výstupu. Malé tělo bych si přál, ale nevím jak reálná je kombinace malé tělo a výrazné zlepšení výstupu.
Pokud by bylo zlepšení spíše kosmetické, nemá, podle mého názoru, význam investovat velké peníze. To bych to spíš bral jako nutnou výměnu toho, co mám, protože mi odešel jeden objektiv.
Chtěl jsem to ale vzít trochu víc od podlahy a investovat i těch 30t. Ale třeba mám jen naivní pohled a myslím si, že 30t je dost, abych dostal slušnější tělo s jedním objektivem. Pevné sklo jsem ještě neměl a pokud dělá oproti seťáku divy, rozhodně bych ho zkusil. Vzhledem k rodině a dovoleným alespoň základní zoom by to asi chtělo, neee ?

K X-E3...na výklopný display jsem si zvykl u e-pl3 a je to hodně dobrá věc...
Teleobjektiv bych asi zatím úplně nepotřeboval - u e-pl3 jsem ho používal sporadicky, takže k novému foto bych ho pořídil až bych ho opravdu potřeboval.
Kdybych měl specifikovat blíže, co mě baví, tak to jsou portréty a lidi/zvířata v pohybu. To ostatní je spíš podružné a nevadí mi, když nejsou výsledky excelentní.
Pokud bych dostal více typů, které by byly i těžší, mohl bych vyjet do velkoměsta a otestovat si je.
Lupinvoda
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Davidof 9. 5. 2018 15:32

Jak jsem ti psal, GX8 + 12-35/2,8 je jednoznačně lepší foťák a hlavně objektiv než co máš. Tady pokrok určitě uvidíš. Vzhledem k tomu, že se jedná o výprodej, je cena unikátní - skoro jako bys měl tělo zadarmo.

Nevýhodou (subjektivně) je plně výklopný display, kompenzovaný výborným výklopným hledáčkem.

Čip to má 20 MPx, stabilizovaný, spolupracující se stabilizací v tom objektivu. Objektiv je lehký a velmi ostrý.


O Fuji ti musí něco napsat ten, kdo ho má nebo zná.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod ondrasheq 9. 5. 2018 15:41

Zlepšení výstupu s velikostí těla zrovna nesouvisí (taková úměra platí plus mínus snad jen u zrcadlovek CaNikonu), v X-E3 dostáváš ten stejný snímač jako mají vlajkové lodě X-T2/Xpro2/X-H1.
Pokud trváš na na výklopném displeji, tak je tu X-T20. Na tu je teď i jarní cashback 2500 Kč.
Já jsem k 18-55 nejdřív pořídil 23 f2 a později Samyang 12 f2 a na zoom se začalo prášit. Ale to je na samostatnou diskusi, vycházím spíš z toho, že začínající na zoomu lpí.
Retro design je hlavně perfektně funkční, např. nemáš volič režimů P/A/S/M. Do režimů "vcházíš" tak, že jednu nebo více hodnot prostě přenastavíš z automatiky - až na dva tři nejlevnější objektivy má Fuji na všech sklech clonový kroužek.
Opravdu doporučuju zkusit naživo, hodinu v obchodě nenahradí ani sto stránek diskuse tady. Nafoť si něco v prodejně i před ní a fotky si nech stáhnout na flashku, rádi to pro tebe udělají.

A ještě jednu jedinečnou věc bych vyzdvihl - a to je Kaizen, což jsou pravidelné aktualizace firmwaru těl a objektivů, který často vylepšují stávající funkčnost, např. X-T20 tak naposledy dostala vylepšený AF tracking, rozšíření ovládání gesty, zobrazování přepalů atd. Vše po vzoru později vydané X-E3. Občas se tak stane, že starší aparát funkčně téměř dotáhne nejnovější kus (X-T2 vs X-H1). Samozřejmě v softwarových mezích :)
ondrasheq
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Marixyr 10. 5. 2018 06:29

Zrovna se ve foťácích taky vrtám, a co se týká m43, líbí se mi tyto 3 varianty:
1. Olympus M10 II, např. ve Fotolabu tělo za 12,5 tis. mínus 2 tis za kešbek, to je slušná cena, zbytek do nějakého objektivu
2. Panasonic GX80 + 12-32 za 14 tis., docela výkonná a malá sestava
3. Panasonic GX9 + 12-60 za 25,5 tis., proti GX80 cenový skok, ale 20M snímač, výklopný hledáček a hodně univerzální objektiv, pokud tedy stačí světelnost.
Marixyr
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Lupinvoda 10. 5. 2018 06:35

Zkusil jsem si porovnání obrázků všech tří alternativ (Oly EM10 mark II, Pana GX8, Fujifilm X-T20) na dpreview. Mně se líbil výstup z X-T20. Pro nezávislé porovnání jsem ukázal všechny možné obrázky ženě, aby mi řekla, který se jí líbí...asi tak z 90% vždy ukázala na X-T20, aniž by věděla, na jaké foťáky kouká.
Lupinvoda
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Dolgor 10. 5. 2018 07:17

Nevím, co jste hodnotili, ale u nás v rodině je to také celkem jasné ve prospěch Fuji a to kvůli barvám jpegu. Je to tedy na základě vlastních fotek z E-M10, Fuji X-E1, X-T10 a X-T2.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod bob222 10. 5. 2018 08:42

Tak určite fuji vyhovuje, v každom prípade ale poslednú generáciu, nakoľko som tam zachytil požiadavku na fotenie osôb a zvierat v pohybe, a to s prvými generáciami išlo dosť kostrbato...
18-55 je asi top medzi tzv. "seťákmi". ;) Pre mňa osobne by bol zaujímavý aj nový lacný seťák začínajúci na 15mm...
bob222
Pokročilý

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků