Sony A7/A7r - zkusenosti

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod smikoto 19. 4. 2018 11:01

Tak Sony A7III by měla zítra dorazit.Budu si mít s čím o víkendu hrát. Vzal jsem ji se Sigma adaptérem a doufám že vše bude šlapat. Tak se připravte na spaming ohledně nastavení různejch capinek.

Kdy by měla být podpora v Lightroomu? Já to nezkoumal tak nevím jestli už je nebo není :-). Čekal jsem ji za delší dobu teda.
smikoto
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 19. 4. 2018 11:57

LR ho uz podporuje, rovnako aj ARQ pixel-shift fotky exportovane zo Sony programu (LR este nevie skladat) - zatial sa daju pouzivat len Adobe profily (aspon podla Adobe fora su tie Sony profily zle pri pouziti s A7III)

Zial, LR7.3 je taky nepodarok, ze instalaciu mozem odporucat iba ludom, co maju dobre nervy na opravovanie toho bordelu, ktory sposobili (nespravne zoradenie presetov, znefunkcenie BW presetov, znemoznenie jednoduchej prace s nimi a s ich zlozkami, pridanie dalsich zbytocnych 14 zloziek so "zabudovanymi" presetmi, extremne dlha synchronizacia pri hromadnom aplikovani nastaveni atd...). Vacsina z toho sa da opravit ci ciastocne vylepsit, no je to dost o nervy...

A7III si hlavne poriadne nastav, tam zelam dobre nervy.
Sony sa v tomto vyrazne zlepsilo a uz aj z krabice funguju velmi dobre, no kvalitne prisposobenie a nastavenie trva sialene dlho a je velmi dolezite - bez toho by som si nevedel predstavit fotenie s nimi...
Ked tak to tu zaspamujem aj ja a ukazem nastavenia, ktore funguju u mna (velka cast uz z A7R2).
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod smikoto 19. 4. 2018 12:43

No co se týče LR tak já mám snad nějakou verzi 5,3 nebo co to je musím se podívat. Jsem v tomhle lama a bral jsem to tak, že mi v tom nic moc nechybí a vypadá to obstojně :-)

Za nastavení budu vděčný. Aspoň na nějaké tipy na co si fakt třeba dát bacha. U Canonu jsem nic extra neřešil. Nastavil jsem si Auto ISO, ostření na zadní tlačítko. Focení do RAW a vypnutí všech odšumů atd. Drtivou většinu fotek jsem fotil na manuál občas na AV.
Důležité bude abych si nějak pořešil AF aby mi to nedělalo nějaké haluze, obrazovou kvalitu na full a dál uvidím. Nastavím si nějaké zvyky z Canonu jako hvězdičkování, nějaké čudle podle zvyklostí atd. Já tomu nikdy moc nedával. :-) Trochu sem se koukal na nějaké video kde chlápek ukazuje doporučené nastavení na portréty tak to zkusím.
Představu mám nějakého custom nastavení na portréty a další na něco akčnějšího.

Jak píšu, za rady k nastavení budu vděčný, přece jen praxe kterou ty s tím máš je k nezaplacení a nerad vymýšlím už vymyšlené :-)
smikoto
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 19. 4. 2018 12:55

Co sa tyka AF, tak tam som ostal na "klasike" - flexible spot - a podla potreby menim velkost AF bodu na S/M/L, vacsinou mam M.
Lock-on AF mam vypnuty, rozoznavanie tvare vacsinu casu tiez - casto si tvrdohlavo robia co chcu :D
Niektory (aj tu na fore) zasa radi vyuzivaju vsetky tie automatiky, no dobre su skor len na rodinne fotenia, nie na pracu.
Kvalitu RAW mam vzdy komprimovanu, nevidim v tom nijake minus.
Seriove snimanie, aspon na A7R3, vyraznym sposobom zlepsuje spravanie sa fotoaparatu pri pouziti elektronickej uzavierky, takze to mam vzdy zapnute.
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod smikoto 19. 4. 2018 13:00

No já bych chtěl zkusit jestli je použitelnej tey Eye-AF a jinak mi stačí š***** joystikem a posouvat AFbod případně měnit jeho velikost. Na ty moje patlaniny nepotřebuju nic moc sofistikovaného, ale třeba najdu něco bez čeho nebudu moc žít. :-)

Hlavně asi budu koumat jestli nějak optimálně nastavovat EVF, pokud to je potřeba :-)
smikoto
Návštěvník

Odeslat příspěvekod hoax 19. 4. 2018 13:01

A co eye AF, třeba na svatbě apod. Zkoušel jsi?
hoax
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 19. 4. 2018 13:13

Eye AF funguje prvotriedne a to vyuzivam velmi casto - nahradza mi aj rozoznavanie tvare.
Bez problemu zvlada napr. aj tancovacku na svadbe - reaguje prakticky uz od profilu a vo vacsej vzdialenosti oznaci celu tvar - vybera si podla toho, kde mam nastaveny AF bod (nie nahodne, ako to bolo na starsich Sony). Mam to nastavene na AEL tlacidle.
AF-ON u mna uz od cias EOS 40D zastavuje zaostrovanie - na Sony to mam tak, ze pri drzani sa prepne fotoaparat na MF - tj zapne peaking a pri otoceni zaostr. prstenca aj lupu. Opat casto vyuzivana vec ak sa fotak nechce na nieco chytit, alebo fotim nieco leskle ci drobne. MF preostrenie je vtedy prakticky okamzite a bez nutnosti cokolvek prepinat.
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod smikoto 19. 4. 2018 13:59

Ty v o l e. To jsem pořádná lama. Se budu muset naučit tu techniku víc využívat a znovu učit fotit :-) Takovy vychytávky ani nemám tucha že s tím jdou :-)

-- 19. 4. 2018 15:04 --

Ondro ještě karta. Standartně mi k tomu dojde tahle Sony SDXC 64GB 95MB/ s UHS-I U3
Má smysl dívat se po UHSII nebo doporučujete i něco jiného? Vím že se tady karty už řešili, ale nemůžu to najít.
smikoto
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 19. 4. 2018 17:24

Pouzivam 128GB ako hlavnu a 64GB ako zaloznu kartu, obe su UHS-I a rychlostou zapisu skor priemerne.
SanDisk Extreme Pro SDXC 128GB UHS-I U3 V30 (R95/W90)
SanDisk Extreme SDHC 64GB UHS-I U3 V30 (R90/W60*)
Vzhladom k velkosti bufferu vo fotaku ma nijak neobmedzuju. Jeden znamy ma o nieco malo rychlejsie karty UHS-II Sony SF-M 64GB a 128GB (R160/W100), no nie je to taka zmena v rychlosti zapisu, co by stala za priplatok ak uz mas podobnu kartu.
Citelne vyssiu rychlost zapisu daju az karty, ktore zapisuju cez 250MB/s (napr. Sony SF-G karty), no tie maju nepomerne vyssiu cenu, nez by som bol ochotny za to dat (najma ak to nie je vobec nutne).

*opravene zo 40MB/s na 60MB/s
Naposledy upravil Ondrej Bobek dne 20. 4. 2018 07:10, celkově upraveno 1
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Devil007cz 19. 4. 2018 22:10

Stačí se kouknout tady. Na A7III to bude podobné. Aspoň jde vidět co je nejlepší poměr cena/výkon.

https://www.cameramemoryspeed.com/sony- ... vs-uhs-ii/
Devil007cz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 20. 4. 2018 08:19

Takto vyzera moje nastavenie na Sony A7R3
Menu Sony.jpg


Recall Custom Hold 1 mam nastavene takto: priorita clony, automaticke ISO, velka zaostr. oblast.
Pouzivam to vtedy, ked sa chce niekto odfotit, no na fotaku mam nejake specificke manualne nastavenie (napr. na hokej alebo nejaku tmavu miestnost) = podrzim kos (C4), fotak sa mi prepne na tu prednastavenu automatiku, pustim ho a fotim dalej s tym, ako som to mal nastavene predtym...

Nepouzivam manualne skla a ani netocim videa, takze vsetko je nastavene na bezne "AF fotenie" s tym, aby sa dali vsetky nastavenia lahko aj 2-3x skontrolovat (ci uz stlacenim FN, pozretim prveho menu alebo informacii na displeji).

V hladaciku mam nastavene zobrazenie obrazu s histogramom (nic ine), na zadnom displeji je to obraz s histogramom alebo podrobne informacie. Nevyuzvam ziadne vodovahy, mriezky a podobne veci, takze cim menej zbytocneho prepinania, tym lepsie.

Na zaciatku som to mal trocha divokejsie, no casom clovek zisti, ze cim menej zbytocnych specifickych nastaveni tam je, tym prijemnejsie sa foti a menej treba premyslat nad ovladanim fotaku.
Toto nastavenie mi dovoluje pracovat automaticky, bez premyslania nad tym, co mam kde nastavene...

edit: nastavenie zadneho kolieska na "ISO" len skusam - je to trocha nepresne na ovladanie.
Vacsinou mam ISO na sipke vpravo a ISO Min. SS sipku dole (prepinanie AF-S/AF-C/MF nepouzivam, vzdy mam AF-C).
Naposledy upravil Ondrej Bobek dne 20. 4. 2018 10:10, celkově upraveno 1
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod smikoto 20. 4. 2018 09:44

Ty brďo Ondro si bůh. Díky moc. Vidím že odladit nastavení bude trochu v.o.s.e.r, ale tohle mi určitě ušetří spoustu pokus omylů. hodím si to tvoje a pak budu upravovat a laborovat k obrazu svému, ale video taky nepoužívám (může se to změnit) takže jednoduché nastavení na běžné focení mi určitě stačí. Fakt díky
Žádnej peaking v hledáčku teda nepoužíváš? Viděl jsem na nějakém videu že i pří AF to ukazuje kam je zaostřeno, ale na druhou stranu může ta barva rušit

-- 20. 4. 2018 10:46 --

Aha už asi vidím, že ho máš na custom button3. No až budu mít stroj v ruce tak to snad budu lépe chápat :-)
smikoto
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 20. 4. 2018 09:53

Peaking pouzivam - zlta farba, najnizsia intenzita.
Pri beznom foteni ho nevidim, no ked podrzim "AF ON", tak sa zapne peaking (a aj MF lupa po otoceni zaostr. kruzkom).
Dobre funguje ale iba s dlhsimi sklami a na ostvorenu clonu do pomerne malej vzdialenosti.

Upravil som podla toho tie obrazky menu, nech je tam vacsina veci.

Phase detect area mam zapnutu aby som videl pokial sa mozem hybat s AF bodom.
Contrast detect area je zapnute kvoli tomu, aby som videl kam presne fotak zaostruje.
Fotenie bez karty mam zakazane (to je asi samozrejmost u kazdeho okrem youtuberov)
Fotenie bez objektivu je povolene - aby na tele fungovali stare manualne skla bez kontaktov.
AF tracking sensitivity mi vyhovuje najviac 4, je to o nieco rychlejsia reakcia na zmenu, ako je bezne.
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod hoax 21. 4. 2018 09:12

Nové info a možná oprava AF bandingu u Sony:
https://www.dpreview.com/news/697414150 ... es-the-fix
hoax
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 21. 4. 2018 14:31

Zaujimava vec, na A7R3 som zatial nic podobne neobjavil (ani na A7II ci A7R2), no pre istotu si to odlozim :)

Potom ked budete mat niekto naladene ovladanie podla svojho vkusu, tak sem mozete nahodit zmeny - aspon skratky.
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků