Náhrada za Adobe Lightroom

Všeobecná diskuze o grafických programech pro práci s fotografiemi

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Podivney 16. 3. 2018 19:02

Flor.cz píše:Podivney: proč v té tabulce máš cenu 24 euro za měsíc?

Omlouvám se všem za zavádějící informaci. Vlastně jsem tenkrát zvažoval i Illustrator a pak jsem neupravil výchozí tabulku.

Každopádně to nehrálo hlavní roli při rozhodování. Na jaře jsem byl dlouhodobě nemocen, k tomu předchozí značné vydání a já prostě škrtal. Tak jsem nakonec dva měsíce byl bez LR. A že časem skončí Classic LR jsem si téměř jist. A po zkušenostech odmítám jakékoliv online služby. Kdo dnes ví co to bylo Del.icio.us? Původně Yahoo, pak to přeprodávali, ořezávali a výsledek - nabídka na přechod na jinou službu. Těch pár dolarů bych i zaplatil ale funkčnost je již dávno v hajzlu a tím i přes 20000 uspořádaných, popsaných a otagovaných záložek (od roku 2007).

Podobně Zoner. Šílené rozhraní, pošahaná funkčnost a tak - přestože mám X, používám pro scany raději starou tuším 17.

Pokud si chcete počíst - nedávno jsem se dostal k zajímavému odkazu:
https://krabice.wordpress.com/
Podivney
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Stan35 16. 3. 2018 19:23

Za vším třeba hledat peníze, ale já bych to neviděl tak černě a na druhou stranu, nebudu za každou cenu brát něco levnějšího jen z přesvědčení. Až bude něco jako LR nebo C1 levnější a stejně promakané, tak si to pořídím.

-- 16. 3. 2018 19:24 --

Netřeba se hroutit z toho co bude.
Stan35
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Stan35 17. 3. 2018 10:44

Radomir: teď jsem našel funkční link na plnou verzi/upgrade na LR 6. Mě to dle postupu dovedlo až do košíku.
Viz.: https://helpx.adobe.com/creative-cloud/ ... oom-6.html
Stan35
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Flor.cz 18. 3. 2018 20:08

Podivney: Photoshop a Lightroom přece není žádná online služba. Předplatné Creative Cloud je spíš záruka kontinuity, protože jim pořád tečou peníze. Přeci nezaříznou husu, co snáší zlatá vejce. Spousta online služeb i klasických programů skončily právě proto, že se nevyplatily provozovat a vyvíjet.

Daleko větší riziko je u Affinity. Pokud se každý rok nenajde dostatečný počet nových uživatelů či těch, co si koupí upgrade, tak nebudou mít prachy na vývoj. A nebo taky zavedou předplatné.

To že tvůrci domrví svůj produkt s předplatným nijak nesouvisí. Zoner X takhle dopadl, protože se na staré rozhraní snaží naroubovat vrstvy a další funkčnost inspirovanou Photoshopem. Ani jim nic moc jiného nezbývá, protože programy zdarma toho umí čím dál víc.
✔️ Galerie pro fotografy zdarma:.. http://_Story_Show_Gallery_.flor.cz
Flor.cz
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod sesty 20. 3. 2018 12:45

No jo, ale až skončí Affinity, nebo až se s ním rozhodnu skončit já, pořád mi ta poslední verze zůstane. Když skončíš s Photoshopem jsi ze dne na den bez softwaru.

Mě předplatné až tolik netížilo finančně, ale spíš mě štvalo z principu. Mě je jasný, že jednou asi nic jinýho nebude, ale zatím jsou i jiné možnosti, tak proč se už teď svazovat.
sesty
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Roman_Skamene 20. 3. 2018 14:50

Pokiaľ mám dobré info, tak v LR sa po skončení platenia vypne len Develop a Maps modul.

" The Develop and Map modules have been disabled in order to signal the end of the membership and the need to renew in order to receive Adobe’s continuous innovation in those areas. Access to Lightroom mobile workflows will also cease to function. "

Takže prístup k fotkám mám a stále ich viem z katalógu exportovať aj s prevedenými úpravami.
Roman_Skamene
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Allydamm 20. 3. 2018 15:17

Teď ano, co bude za deset let nebo i za měsíc? Potom co Adobe předvádí se na tohle nikdo nemůže dlouhodobě spolehnout.
Allydamm
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dolgor 20. 3. 2018 15:22

Na tohle konkrétně bych se spíš spolehnul, protože by to jinak zavánělo krádeží práce uživatelů, respektive vybíráním výpalného za povolení ke vstupu k ní.

Nicméně v pořádku tenhle systém není. Program by měl zůstat plně funkční i po skončení předplatného, pouze už bez aktualizací.

-- 20. 3. 2018 15:40 --

...a cloudových služeb.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Roman_Skamene 20. 3. 2018 15:44

Obávam sa, že takto to nepôjde nikdy. Pretože prvé čo vychcaného človeka napadne je, že si to zaplatí na mesiac a potom prestane platiť. A dostane za 11,99€ to isté, čo človek, ktorý si kúpil krabicovku LR a PS za viac ako liter.
To, že na to to nebudú updatey je dosť nepodstatná záležitosť.
Roman_Skamene
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dolgor 20. 3. 2018 15:53

Však není nic jednoduššího, než to podmínit něčím jako ročním předplatným.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Roman_Skamene 20. 3. 2018 16:18

Ok, na ako dlho by si bol ochotný sa zaviazať platiť 11,90€ mesačne, ak by Ti potom ostal plný LR a PS bez aktualizácii?

Prijal by si dobu napríklad 5 rokov? (nech sme odhadom na polovici ceny krabicovky PS a LR)
Roman_Skamene
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Allydamm 20. 3. 2018 16:23

Proč zrovna krádež, prostá změna podmínek na kterou mají kdykoli právo. Mimochodem Zoner tak začal, pak to ze dne na den změnil a zatím po ukončení předplatného jde spustit. Ale jen blázen by se v době kdy vývoj řídí akcionáři, spolehl na prohlášení vývojářů nebo rozumné chování.

Ale to je podstatné tak pro pár stovek tisíc zabržděnců od kterých stejně už neuvidí ani dolar. Jedou na většinu, jako vlhký sen bych viděl 50 milionů předplatitelů, a ta půjde do toho co bude jednoduché, srozumitelné a udělá to všechno za ně. Věřím že za pár let žádná ztráta práce hrozit nebude, neb jejich AI v CC dokáže můj desetiletí piplaný katalog vytvořit do 2 sekund kdykoli.
Allydamm
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dolgor 20. 3. 2018 16:50

Imho by odepření přístupu ke své uložené práci (a obnovení přístupu jen pod podmínkou platby) mnoho lidí napadalo soudně. Proto tam nechali možnost exportu.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Radomir 20. 3. 2018 18:03

Stan35: o možnosti stále (byť složitě) získat verzi LR 6.xx vím. Problém bude, až za nějakou dobu budu měnit foťák tak už pravděpodobně bude existovat jen verze v rámci předplatného. Tím se pro mě, jako amatéra, Adobe diskvalifikuje. Alespoň současné ceny předplatného jsou pro mě neakceptovatelné. To ty prachy raději vrazím do fototechniky (lepší objektivy, stativy apod.) a budu fotit jen jpg a budu mít fotky dostačující kvality pro amatéra. A to mi dosud nebylo líto ten LR za ty cca 3500,- Kč koupit, to pro mě je přijatelná cena, jelikož je to investice na několik let, takže se to rozpustí.
Photoshop jako takový nepotřebuji, jelikož nedělám žádné rozsáhlé retuše ani fotomontáže. Chci prostě jen vytáhnout z fotky to nejlepší co jde nic více.
Doufám, že než budu potřebovat koupit nový foťák, tak tu bude nějaká solidní konkurence (i placená), na kterou půjde přejít. Největší problém vidím v tom, že na 90% nepůjde importovat katalog z LR do nového SW. Ale to holt budu asi muset oželet.

-- 20. 3. 2018 18:12 --

Roman_Skamene: Já klasický Photoshop nepotřebuji. Stačil by mi LR, i třeba s předplatným, ale za rozumnou cenu i pro amatéry. Ale Adobe je soukromá firma, která chce samozřejmě dosahovat co největšího zisku, což je samozřejmě její právo. Když si myslí, že to dosáhne cestou předplatného na veškerý její software, tak s tím můžu nesouhlasit, můžu proti tomu protestovat, ale to je tak všechno. co s tím můžu dělat.
Proto se zajímám již předem o vhodnou náhradu, dříve než se tento problém pro mě stane akutní.
Radomir
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Stan35 20. 3. 2018 20:34

Radomir: Já měl/mám za to, že ještě LR nemáš, resp. nemáš klasickou standalone licenci. Proto má rada ji koupit, pokud to jde. Obecně k tvým "obavám" jsem na tom stejně a neřeším. Nevím, co máš za foťák a co budeš požadovat od nového, resp. jaký budeš chtít, ale dle tohoto: https://helpx.adobe.com/cz/camera-raw/k ... meras.html je i LR6 na pořád dostačující. Já pokud bych chtěl nový, tak jedině FF a ze všech současných je stále vše podporováno. Nebavím se o koupě nových budoucích těl, protože jednak budou cenou pro mě neakceptovatelné v porovnání za co se prodávají nyní (osobně jdu cestou bazarů v záruce, popř. jiná měřítka) a za druhé řešit co bude za několik let, je z mého úhlu pohledu je irelevantní.

Takže hlavu vzhůru a užívej toho, co ti teď kdo nabízí a z čeho můžeš vytěžit maximum. Nebál bych se ani co s katalogem, protože třeba takový C1 umí převod z LR.

-- 20. 3. 2018 20:38 --

AD LR 6, krom ceny uvedené v tom linku, se dá koupit i krabicovka na www.sw.cz, která vyjde nepatrně levněji.
Stan35
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků