Jaký FULL FRAME

Diskuze pro všechny zájemce o koupi digitálního fotoaparátu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod dnlrzn 27. 2. 2018 00:05

Dobrý den,
rád bych se vás zeptal, jaký full frame set by jste mi doporučili. Moje situace: Nějakých 6 let jsem fotil na Nikon D3200 (18-105mm a později jsem přikoupil 35mm f/1.8 ), nyní jsem se rozhodl pro upgrade. Svou výbavu jsem prodal se vším DX příslušenstvím a můj budget se nyní pohybuje kolem 36-38k. Protože fotím tak nějak všchno, řeknu vám spíše co nefotím - nefotím akce a sport. Především fotím portréty, krajinu a město, občas produktové fotky. Po mém průzkumu a pár dotazech na prodejnách s fotopříslušenstvím jsem došel k tomu, že bych pořídil Nikon D800 (bazar cca 29-32k podle stavu) a k tomu 1.8 50mm (bazar cca 4,5k).
Co na to říkáte? Je to dobrá volba? Popřípadě co by jste mi doporučili.
Budu rád za každý názor,
Děkuji. :-)
dnlrzn
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod landov 27. 2. 2018 07:14

Ked nefotis akcie a sport, tak by som zvazil aj budget riesenie D610, pripadne univerzal D750.
landov
Expert

Odeslat příspěvekod cport 27. 2. 2018 08:51

Tak tech 50mm jako jedine sklo na FF mi prijde na krajinu, architekturu a vsechny dalsi veci strasne omezujici. Chapu touhu po FF, ale s timto rozpoctem mi to vychazi na porad jeste dobre APS-C telo a nejake lepsi sklo. Jinak pokud to musi byt FF, dival ses i na jine znacky? Treba u Pentaxu (K-1 v bazaru za cca 41, 35mm nebo 50mm za 3) by se ten rozpocet uz musel navysit, ale zase bys mel telo, ktere se na tento zanr hodi - nejen dobry cip (na urovni D810), ale i dalsi funkce (na staticke sceny pixel shift, uprava kompozice pohybem cipu, ruzne ficury pro nocni foceni ...).
cport
Návštěvník

Odeslat příspěvekod tom.as 27. 2. 2018 10:39

50 mm na ff mi přijde takové nemastné neslané ohnisko. Mám klasickou trojici 35 + 50 + 85 a nejoblíbenější ohnisko je ta 35mm (Sigma 35/1,4 Art je prostě boží sklo). I na to portrétování ji mám raději, nebo naopak sáhnu po delší 85.
Pokud bys chtěl "zůstat" u Nikonu, tak při téhle nevyhraněnosti koukni na D600/D610, bude levnější a službu ti udělá taky. D800 je stejně stará, výhodou je určitě lepší AF modul, "nevýhodou" větší rozlišení, pokud to opravdu nepotřebuješ, 24 mpix u D6xx je už slušný výstup. A ohledně toho ohniska, zrovna u Nikonu bych raději bral 50/1,4 G, ten cenový rozdíl není tak zásadní a 1,4 je prostě lepší (i když taková Sigma 50/1,4 Art je zase jiné kafe).
tom.as
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Kalanis 28. 2. 2018 14:58

Mrkni na D600/610, pohybují se ted za strašně dobrý ceny (bazar), teď dokonce v jednom foru borec psal, že koupil D600 dokonce za 12k (asi velký štěstí) a zbytek bych investoval do skla. D800e sem prodával a popravdě, asi bych znova do toho těla nešel. AF byl dobré, i krajní body, ale strááášně to táhlo do zelena, je až moc případů, kdy těla trpí BF/FF (těla, ne skla), já sem měl štěstí na kus, ale i tak už bych to nebral. Taky je to tělo, který nic neodpouští a je potřeba ho krmit i kvalitníma sklama. Pokud nebudeš fotit žádné sport, WL atd., rozhodně bude lepší volba D600/610 nebo popřípadě pokud bys sehnal za dobré peníz D750. Ale radši bych vzal to šestikilo a koupil lepší sklo/skla, nejlepší věc, co můžeš udělat
Užívej si každého dne tak, jako by to byl tvůj poslední
Kalanis
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Devil007cz 28. 2. 2018 16:32

Mozna bych se poohlednul po pouzite Sony A7. Prodavaji se ted kolem 16-18 tisic a zbylo by hodne penez na sklo.RAW ma stejne kvalitni jako ten Nikon a pokud by si nahodou fotil obcas do JPEG, tak tam je na tom ten Sony daleko lepe. Plus ma lepsi video, pokud by si uvazoval nekdy.

Ale ten Nikon taky neni spatny. Je to o tom si to oboji osahat a zjistit co lepe vyhovuje nebo ktere veci se na tom ci jinem tele vic libi, vic by clovek vyuzil.

Navic na Sony muze koupit plno manualnich skel za babku a na mirrorless se s tim ostri strasne lehce coz na DSLR moc nejde.

Jinak novy Sony A7II sezenes v Oehling ca 34. 50mm 1.8 k tomu koupis za 5-6 tisic.
Devil007cz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dolgor 28. 2. 2018 17:32

Mají méně kvalitní raw i jpeg než Nikony. O tom žádná. Nikon má řadu 1,8G pevných skel za dostupnou cenu, daleko kvalitnější ekonomické základní a širokoúhlé zoomy (18-35, 24-85, 24-120). Dát přednost A7 I nebo II před D610/750 se dá imho jedině kvůli touze mít FF bezzrcadlovku (například spárovanou s některým kompaktním pevným sklem), ale nebude to volba lepší kvality ani lepšího poměru cena /výkon.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod bob222 28. 2. 2018 18:48

Devil007cz píše:Mozna bych se poohlednul po pouzite Sony A7. Prodavaji se ted kolem 16-18 tisic a zbylo by hodne penez na sklo.RAW ma stejne kvalitni jako ten Nikon a pokud by si nahodou fotil obcas do JPEG, tak tam je na tom ten Sony daleko lepe. Plus ma lepsi video, pokud by si uvazoval nekdy.

Ale ten Nikon taky neni spatny. Je to o tom si to oboji osahat a zjistit co lepe vyhovuje nebo ktere veci se na tom ci jinem tele vic libi, vic by clovek vyuzil.

Navic na Sony muze koupit plno manualnich skel za babku a na mirrorless se s tim ostri strasne lehce coz na DSLR moc nejde.

Jinak novy Sony A7II sezenes v Oehling ca 34. 50mm 1.8 k tomu koupis za 5-6 tisic.

Na sony máš aj lacné minolta sklá cez redukciu s af. Niektoré sú skvelé dodnes.
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Devil007cz 28. 2. 2018 18:55

Ano, Nikon ma rozhodne lepsi JPEG vystup....Mozna az tak D750 se muze dorovnat trosku.
Prosimte uvadej tady veci na zaklade podkladu a ne tvych mylnych domenek.

NikonSony1.PNG
NikonSony2.PNG
NikonSony2.PNG (267.2 ) Zobrazeno 7021 krát
NikonSony3.PNG
NikonSony3.PNG (273.53 ) Zobrazeno 7022 krát
Devil007cz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dolgor 28. 2. 2018 19:01

Aha, takže silný defaultní odšum a doostření dělá lepší jpeg. Supr. Píšu si.

-- 28. 2. 2018 19:25 --

A k rawu asi takhle:
http://www.photonstophotos.net/Charts/P ... 20ILCE-7M2
https://petapixel.com/2017/05/04/star-e ... otography/
https://www.rawdigger.com/howtouse/sony ... -detection
https://www.dpreview.com/articles/28340 ... ompression

Neříkám, že to jsou velký problémy. Praktické důsledky mnoho lidí nikdy nepostřehne. Nicméně tohle rozhodně nejsou lepší rawy, než mají Nikony.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod AwwA 1. 3. 2018 09:56

bob222 píše:
Devil007cz píše:Mozna bych se poohlednul po pouzite Sony A7. Prodavaji se ted kolem 16-18 tisic a zbylo by hodne penez na sklo.RAW ma stejne kvalitni jako ten Nikon a pokud by si nahodou fotil obcas do JPEG, tak tam je na tom ten Sony daleko lepe. Plus ma lepsi video, pokud by si uvazoval nekdy.

Ale ten Nikon taky neni spatny. Je to o tom si to oboji osahat a zjistit co lepe vyhovuje nebo ktere veci se na tom ci jinem tele vic libi, vic by clovek vyuzil.

Navic na Sony muze koupit plno manualnich skel za babku a na mirrorless se s tim ostri strasne lehce coz na DSLR moc nejde.

Jinak novy Sony A7II sezenes v Oehling ca 34. 50mm 1.8 k tomu koupis za 5-6 tisic.

Na sony máš aj lacné minolta sklá cez redukciu s af. Niektoré sú skvelé dodnes.


Ktere mas na mysli?
AwwA
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Devil007cz 1. 3. 2018 11:21

Dolgor píše:Aha, takže silný defaultní odšum a doostření dělá lepší jpeg. Supr. Píšu si.

-- 28. 2. 2018 19:25 --

A k rawu asi takhle:
http://www.photonstophotos.net/Charts/P ... 20ILCE-7M2
https://petapixel.com/2017/05/04/star-e ... otography/
https://www.rawdigger.com/howtouse/sony ... -detection
https://www.dpreview.com/articles/28340 ... ompression

Neříkám, že to jsou velký problémy. Praktické důsledky mnoho lidí nikdy nepostřehne. Nicméně tohle rozhodně nejsou lepší rawy, než mají Nikony.

Ano,
muze byt az na to, ze to jsou vetsinou jen extremni pripady a problemy hlavne s astrofoto a to zadavatel fotit nebude jak psal. Plus to A7II ma plno dalsich veci navic oproti Nikonum. Treba manualni skla za babku, ktere se v klidu ostri rucne na Sony, ale uz mnohem hure pres OVF a dalsi veci.

Nikon D600/D610 neni spatny stroj vubec, ale tvoje nespravne informace o horsim jpeg jsou proste fakt. Staci se podivat na detail kytky nahore (to asi neni vetsi odsum, kdyz je tam vice detailu, protoze odsumnenim by se ztratili). Nikdo tady netvrdil, ze ma Sony A7II lepsi raw, ale zcela porovnatelny. Staci se podivat na tool na DPreview.

Zatim vidim, ze umis jenom hanit misto toho, aby si nemel problem se Sony. Ja jsem dal navic porovnani REALNE a nesnazim se za kazdou cenu plkat na nejakou znacku, jen jsem doporucil alternativu v podobnem finacnim rozsahu a o to tady jde.

A pokud chceme mluvit o problemech znacky, tak kazdy obcas neco ma. Viz... ;). Najdes toho plny internet.
https://nikonrumors.com/2013/02/22/niko ... ssue.aspx/

Tazatel urcite neni blbec, informace si muze dohledat a tela sam vyzkouset nekde v obchodu/bazaru a sam uznat co mu lepe vyhovuje a co mu ta ci ona znacka prinese.
Devil007cz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dolgor 1. 3. 2018 13:26

Tak se podívej, co kde píšeš za nepravdy o jiných značkách, tuhle o Nikonu, tuhle o Fuji a neopomeneš zdůraznit, že Sony všechno řeší protože tohle a tamto. Mnoho o ostatních nevíš a často se v jejich hodnocení pleteš.

Lepší jpeg u A7 než u D610/750 je nesmysl. Nikon má tradičně konzervativnější přístup ke gradaci a doostření u Standard jpegu než ostatní. Jpeg je díky tomu velmi čistý s minimem nevratných změn, artefaktů atd.. Ty fotky z Nikonů neobsahují méně detailů než A7, jen jsou méně doostřené. Když ti na tom tak záleží, můžeš postrčit posuvník v menu a bude to k nerozeznání. Podle mne je ale takové chování zbytečné, protože silně doostřený jpeg není dobrý k ničemu jinému než k jakože vítězství v defaultním nastavení a v očích neznalého. V praxi u malých tisků nebo webu je míra doostření irelevantní, protože resampluješ dolů. U velkých tisků je počáteční silné doostření kontraproduktivní, zhoršuje možnost dodatečných úprav. A to nemluvím o tom, že velké tisky je lépe dělat z rawu.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Devil007cz 1. 3. 2018 13:59

Ano, mas jako obvykle pravdu ve vsem a bez podkladu :). At si tazatel vybere podle sebe hlavne co mu vyhovuje.

Dal jsem mu jen moznost vyberu, to je vse. Muzes si dal resit co chces ;-)
Devil007cz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Almik 2. 3. 2018 09:42

Moc chudý rozpočet na pořízení fullframe, tělo seženeš, ale jeden pevnej objektiv ti stačit asi nebude. Kvůli čemu chceš fullframe? Kvůli menší hloubce ostrosti, nebo kvůli lepším výsledkům na vyšší ISO? Obě tyto vlastnosti celkem zásadně ovlivňuje nasazený objektiv. Není lepší koupit třeba bazar Nikon D7200 + Sigmu 18-35/1,8 ? To by ses do rozpočtu nejspíš vešel.
FX: Nikon D750, Sigma 35/1,4 Art, Nikkor AF-S 85/1,8 G, blesky SB-800, SB-600
m4/3: Olympus E-M10, Panasonic 12-32/3.5-5.6, Samyang fish-eye 7,5/3.5, blesk FL-36R
Almik
Návštěvník
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků