Nikon AF-S Nikkor 105mm f/1.4E ED

Diskuze o objektivech, filtrech a předsádkách

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 31. 1. 2017 21:35

Sigma 85mm ART aberuje v bokehu hodne, vic nez Samyang 85/1.4. O vikendu jsem je spolu zrovna porovnaval.
Petr Luňák
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod hoax 31. 1. 2017 22:00

pemar: Mi neříkej, že 105 aberuje jak 85 1.8, tomu nějak nevěřím.
hoax
Návštěvník

Odeslat příspěvekod hoax 7. 3. 2017 11:27

hoax
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 7. 3. 2017 20:20

Docela mne překvapuje, jak to Nasim Mansurov chválí, já jsem slyšel od německého kolegy, který testoval jeden kusů z první várky, podstatně více kritiky. Ono to vypadá, že to bude jako s Nikonem 300/4 PF VR, u kterého první várka zamrzala a VR fungovalo podivně a po půl roce problémy nejsou, aspoň za mne konstatuji, že já je už nemám.

Já vidím rizika pramenící z toho, že vycentrovat tyhle velká skla není zase tak jednoduché a že ten převod toho motorku se ochodí. Na druhou stranu to vypadá, že díky tomuto řešení je to ostření neskutečně přesné a konzistentní a podle všeho se rychlostí vyrovná 300/4 PF VR.

V podstatě jsem rozhodnutý to koupit, nemám v nákupním košíku nic jiného, u Otusu 85mm mi vadí MF a potenciální potíže s potvrzením zaostření a Sigma 85mm má horší rendering barev a ohnisko, které už mám. Přesto se může stát, že po praktické testu koupím něco jiného nebo nic.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod pemar 6. 4. 2017 08:43

Tak jsem se dozvěděl, že některé 105mm f/1.4 mají nepříjemně velký focus shift. Malý focus shift mi nevadí, to se ztratí v rostoucí hloubce ostrosti, korekci +2 mezi f1.4 a f/4 mám u D7100 i u Sigmy 50 Art, ale některé kusy podle všeho mají mnohem větší focus shift, i třeba +/- 10 takže na správně zaostření je už zapotřebí změna korekce AF, do HO se to neschová. Vypadá to, že novější těla s tím mají o něco menší problém, že je to korigované firmwarem, zlom je někde okolo modelového roku 2014, ale úplně zkorigované to asi ještě není. Podle všeho se to nejvíce projevuje okolo nejmenší zaostřování vzdálenosti, na kterou asi s tímto sklem lidé zase tak moc nefoti, je to portrétní sklo, na portrétní vzdálenost si nikdo moc nestěžuje.

Problém s přesným zaostřením na nejkratší vzdálenost se podle všeho vyskytuje i u některých kusů Sigmy 85mm Art, tam ale vidím šanci, že to půjde doladit přes dock.

Z toho mi vyplývá, že bych to měl na prodejně zkusit, i když nejlepší by asi bylo si objektiv půjčit domů a v klidu to prověřit. Takže po pomalému ostření a plastových ozubených převodech je tu další věc, na kterou by si člověk měl dát před koupí tohoto objektivu pozor.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod pemar 28. 5. 2017 08:28

Tak jsem nakonec ten Nikon koupil, největší důvod byl, že se dá o něco více spolehnout na ostření, než u Sigmy.

Mám z toho objektivu smíšené pocity. Na blízko je vidět aberace, respektive bokeh fringing, ale u 99% fotek se to neprojeví, takže to nemá smysl řešit. Ostření je trochu pomalejší, ale přesné, i za protisvětla nebo večer. Ostrost objektivu je o kousek horší, než u Sigmy 135mm Art, ale na 20 Mpx APS-C je rozdíl k nerozeznání a myslím si, že na FF by to bylo vidět jen při přímém porovnání a 100% zvětšení.

Bokeh je příjemnější, než SIgmy a celkově je to asi jedna z velkých předností. Jakmile se tam ale střídají třeba zelené a červené prvky, udělá to tohle:

Obrázek

což se mi nelíbí.

Zajímavé je porovnání s Nikonem 85mm. Můj názor je, že na 99% fotografií ten Nikon stačí. Má větší aberaci a nemá f1.4. Na druhou stranu, něco na tomhle objektivu je, co nedokáži popsat slovy nebo čísly, asi to bude ten "charakter".

Obrázek

Nikon 105/1.4

Obrázek

Nikon 85/1,8
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Dolgor 28. 5. 2017 08:49

Gratuluju k pěkný koupi. A co teprve, až 105ku nasadíš na FX tělo.
Docela by mě zajímalo, jestli tyhle nový high-end objektivy mají AF motory optimalizovaný pro mirrorrless nasazení. Levný seťáky AF-P údajně skvěle reagují na kontrastní ostření v LV, takže univerzální motory Nikon už docela určitě umí.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod hoax 28. 5. 2017 09:12

Až to nasadí na FX, bude z toho mít 105, teď má 160mm a nevím jestli to pemar rozdejchá. Pak to vidím na koupi 200mm/2 :)
hoax
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 18. 6. 2017 06:50

Včera jsem udělal skoro identické fotky AF-S Nikkorem 105mm f1.4E ED a Carl Zeiss Apo Sonnarem 135/2. Ten Sonnar byl pro mne vždy benchmark pro focení na akcích týkajících se historických aut nebo gastronomických akci, dokonale ostré fotky, příjemné podání barev a bokeh odlišovaly fotky dělané tímto objektivem od ostatních fotek focených třeba Sigmou nebo jinými Nikkory natolik, že jsem na podobných akcích převážně používal Sonnar i přesto, že má MF a kvůli tomu není moc pohotový.

Tenhle Nikon je jiný, fotky z něj jsou hodně podobné, trochu jiné barevné podání, mírně horší ostrost, hlavní rozdíl je jen v ohniskové vzdálenosti 105mm ve 135mm, výhodou Nikkoru je vyšší světelnost. Nikkor 105mm f1.4 vykazoval sice během procesu nastavování AF ošklivou aberaci, v praxi jí na fotkách vidím ale minimálně, takže to neřeším.

Hlavní rozdíl vidím v pohotovosti. Měl jsem s sebou včera oba objektivy na dvou tělech, snažil jsem se každý motiv vyfotit oběma. Bez ohledu na to, kterým objektivem jsem začínal, fotek ze Sonnaru mám asi čtvrtinu, spoustu momentu jsem nestihl. U 105/1.4 mám asi 2 fotky blbě zaostřené, kdy jsem viděl nějaký moment a nestihl správně umístit ostřící bod, tam by se mi hodilo, kdyby to uměl fotoaparát automaticky umístit na oko, to byl ale extrém. Výsledné skóre bylo 105:24 ve prospěch 105/1.4.

Proč to píšu? Uvědomil jsem si, že pokud bych příště kupoval 105/1.4 nebo 135/2, nekupoval bych už oba, jen jeden, teoreticky ne, ale prakticky jsou si optickým výkonem v mých očích tak podobné, že nemá cenu s sebou brát na focení oba, pokud by někdo chtěl kupovat oba, tak bych mu doporučil zvážit koupit jenom jeden. Volba pak záleží na osobních preferencích, buď člověk preferuje lepší potlačení aberace, nebo auto focus.

Můj názor po měsíční zkušenosti se 105/1.4 je podobný názoru na D500, na první pohled se zdají být úplně nesmyslně předražené, ale pokud to člověk z nějakého důvodu koupí, tak objeví skryté kvality těchto produktů, které na první pohled obvykle nevidí. U mne to bývá s většinou koupených produktů spíše naopak, během používání většinu najdu více nevýhod, než výhod.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod hoax 4. 2. 2018 18:41

Tak jsem taky pořídil 105ku na kachashopu za 38K. Nemám zatím žádné kloudné fotky, jen testovací cvaky. Kombinace lenosti a zimy je pro mě nejhorší :)
Ostrost vypadá OK, AF tune je na +10. Nejvíc jsem se bál krajních bodů a ostření na blízko a na dálku, ale ostří to dobře, co jsem tak zkoušel. Jedno negativum tady bohužel je. Tohle sklo trpí na focus shift, reálně se to projevuje na bližší vzdálenosti, řekl bych tak do 2 metrů. Při zaclonění tedy potřebuje tak +5, aby se to ještě vešlo do hloubky ostrosti. Ale snad to při reálném focení nebude tak hrozné.
Momentálně mám tedy 18-35, 28/1.8, 58/1.4, 105/1.4. Ještě 50/1.4 a 85/1.8, ale ty teď asi prodám. Ještě se chystám na 28/1.4, pak bude moje svatá trojice komplet :)
hoax
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dolgor 4. 2. 2018 19:26

Tu 58čku závidím. Nebude taky k prodeji? ;-)
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pemar 4. 2. 2018 19:31

Na fotky nablízko se mi 105/1.4 tak úplně neosvědčila, má tam i dost nepříjemnou aberaci. Jinak velká spokojenost. 58mm jsem měl v ruce u kolegy, z mého pohledu se mi o mnoho více líbí Sigma 50/1.4 Art, ale může to být tím, že jsem měl štěstí na kus.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod hoax 4. 2. 2018 19:53

Dolgor, rozhodně ne :) Spolu s 28 jí používám 50/50. Za Sigmu bych jí rozhodně neměnil, ale u Pemara to chápu, tam je ostrost na prvním místě. Já se Sigmám spíš vyhýbám, měl jsem akorát 24mm Art a zase prodal, nesedělo mi ohnisko. Aberace jsem si zatím nevšiml, fotil jsem na blízko třeba test chart a na stupnici jsem nic hrozného neviděl, uvidí se v reálných podmínkách, ale nějak extrémní to podle mě nebude.
Naposledy upravil hoax dne 4. 2. 2018 19:58, celkově upraveno 1
hoax
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dolgor 4. 2. 2018 19:56

Tak smůla ;-)
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod hoax 4. 2. 2018 20:01

Tak si jí kup, stejně jako já :) Mě vyšla s cashbackem ve fotolabu na 40K. Viděl jsem jí i na kacha před časem. Tak jasně je to docela drahá sranda, ale osobně vůbec nelituju. Jo a potřebovala na D750 víc než +20, ale v servisu mi jí dali na 0 a od té doby ostří standardně :) Akorát střed je jistota, na kraje má backfocus.
hoax
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků