Nový foťák do 9 tisíc (děti + video)

Diskuze pro všechny zájemce o koupi digitálního fotoaparátu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Devil007cz 20. 12. 2017 13:20

Asi jste neslysela o Kamlan 50mm 1.1 ;) ze?
Ne, realny uzivatel opravdu nebude zvysovat ISO, aby dosel k nejakemu vasemu "exaktnimu" zaveru. Bude fotit na stejne ISO pri stejnych podminakch, ale to vy mate problem pochopit.

Ja jsem nedoporucoval setak, ale telo + objektiv. Kde to telo A5100 je pri stejne cene lepsi nez EPl-7 v mnoha oblastech, ktere jsou pro foceni dulezite (a ne treba dotykovy displej, ktery v kvalite fotek nedela zadny rozdil a navic ten Sony ma take dotykovy displej). At uz vetsim rozlisenim, mensim sumem, kvalitnejsi video (to bylo primo v zadani tazatele - at uz se jedna o pocet snimku za sekundu, ci vetsi bitrate = mensi komprese), taky bleskem, rychlosti trackingu pri fotkach ci pri videu, ktery vas Olympus nema.

Zaroven jsem uvedl, ze pokud by to kupoval pri cene na Slovenku, tak ten Olympus dava vetsi smysl. Vy mate problem uznat, ze pri stejne cene je lepsi volba Sony A5100 ci treba Panasonic GX800.

Ty fotky z toho setoveho objektivu lezou pekne. Davam tady odkaz at si to pripadne tazatel shodnoti sam.

https://www.flickr.com/groups/2989841@N22/pool/
https://www.flickr.com/groups/2122756@N21/pool/
Devil007cz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 20. 12. 2017 13:23

"Opakovaně píšu, že je to porovnání pro stejnou hloubku ostrosti a stejné rozlišení."

A ja ti od sameho zacatku rikam, ze ses mimo, protoze nikdo pricetny necloni FF na uroven nensich snimacu. Opakovane jsem te zadal, at sva slova podlozis vlastnima fotkama, tedy realnym prikladem. Jenze protoze ses tlučhuba, tak jsem se do dnesniho dne nedockal jedineho prikladu. Naopak jsem te nakrasno a lehce utrel fotkama vlastnima, ktere dokonale vyvraci tve bludy o nutnosti clonit pri foceni skupiny lidi, ktere si dodatecne navic preformulovala na roztrousene lidi, jak jsem rovnez dolozil.
Zbytek zvastu nema cenu komentovat. Je zajimave, ze ti neni divne, ze se te v tvych poctech dosud nikdo nezastal, vcetne Gance. Naopak tu nekolik dalsich ID vyjadrilo udiv nad tvymi dedukcemi. Srabsky je odignorovavas.
Petr Luňák
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ganec 20. 12. 2017 13:28

Devil007cz píše:Ganec, Pavlino
Misto toho, aby jste nejak pomohli tazateli,dali moznosti co je v cem lepsi, porovnali, poradili
Práve som poradil, ak si si nevšimol ;-)
=> že si má všímať aj ostatné sklá systému a ignorovať zbytočnosti ktoré nemajú praktický význam

Devil007cz píše:Vy tady s Pavlinou nemuzete prenest pres srdce, ze by mohlo byt lepsi nez Olympus a jen tady prekrucujete veci. Nic jste nepodlozili realne nebo veci prekrucujete .. Nedokazete poradit jen si stojite za tim, ze nejlepsi bude Olympus. Ja myslim, ze tohle staci :))
Ja to vnímam presne naopak: "nemuzete prenest pres srdce, ze by Olympus mohl byt na neco lepsi nez .." :D

No a čo som podľa teba nepodložil?
- že Olympus zvládne aj tracking ľudí som tu predviedol už pred rokmi
(mimochodom, žiadnu podobnú sériu z APS-C zrkadlovky tu nikto nedal)
- že so svetelným sklom možno vyprodukovať podobný výsledok ako "FF s 24-70" (ktorý spomenul Mikeczcz) som doložil pred pár dňami
=> teda to svetelné sklo je naozaj prínosné

Čo som v tejto diskusii prekrútil?
:?:
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Devil007cz 20. 12. 2017 13:29

Ganec píše:
Devil007cz píše:Nevsiml jsem si, ze by APS-C melo mene svetelne objektivy nez 4/3. Nejaky realy dukaz?
PavlinaH píše:Světelné skla má APS C kromě Fuji od f 1,4 a MFT od f 1,2. To znamená, že je tam rozdíl pro stejnou HO jen půl clony, jak píšu.
Tu by sa skôr zišlo dodať 2 fakty:
- pevné sklá na APS-C zvyčajne nemajú stabilizáciu, teda mimo Sony A6500 je ich výkon obmedzený
- no a keďže pre mFT robí sklá viacero výrobcov, je ich aj viac ako na hociaké APS-C

-- 20. 12. 2017 13:19 --

PavlinaH píše:Ono ale pro stejnou HO tam je mezi těmi systémy rozdíl jednoho kroku, takže to ISO prostě pro stejnou HO zvýšit musíte.
Je to dokonca menej ako 1EV.
Ide ale o to, že na Sony si proste ľudia dokupujú svetelné sklá menej často .. keďže nie sú v takej pestrej ponuke


50 i 35mm 1.8 maji stabilizaci. Na kratsim ohnisku tolik stabilizace ucinna neni, to je fakt. Tim nerikam, ze nemusi nekdy hodit.

Nejake realne data, ze si lide svetelnejsi skla na Sony E/FE kupuji mene nebo to berete jen v potaz podle znamych z obmezeneho ceskeho trhu?
Devil007cz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ganec 20. 12. 2017 13:33

Devil007cz píše:Asi by si se mel zamyslet, ze pokud clovek chce do fotaku vrazit 9 tisic, tak asi logicky nechce dale asi investovat do toho vice penez. Ale to je jen moje domneka, stejne jako tvoje, ze si nejaky dalsi objektiv bude chtit koupit. Sigma 2.8 hodis i na Sony APS-C...asi tak.
Ja to beriem tak, že tých 9000 je spúšťač: že za tú cenu je proste hriech nekúpiť to.
Podobne ako dokúpenie toho Panasonicu: tiež by to bol hriech .. nezvýšiť si výkon 4-násobne .. keď sa to dá
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Devil007cz 20. 12. 2017 13:36

Ganec píše:
Devil007cz píše:Ganec, Pavlino
Misto toho, aby jste nejak pomohli tazateli,dali moznosti co je v cem lepsi, porovnali, poradili
Práve som poradil, ak si si nevšimol ;-)
=> že si má všímať aj ostatné sklá systému a ignorovať zbytočnosti ktoré nemajú praktický význam

Devil007cz píše:Vy tady s Pavlinou nemuzete prenest pres srdce, ze by mohlo byt lepsi nez Olympus a jen tady prekrucujete veci. Nic jste nepodlozili realne nebo veci prekrucujete .. Nedokazete poradit jen si stojite za tim, ze nejlepsi bude Olympus. Ja myslim, ze tohle staci :))
Ja to vnímam presne naopak: "nemuzete prenest pres srdce, ze by Olympus mohl byt na neco lepsi nez .." :D

No a čo som podľa teba nepodložil?
- že Olympus zvládne aj tracking ľudí som tu predviedol už pred rokmi
(mimochodom, žiadnu podobnú sériu z APS-C zrkadlovky tu nikto nedal)
- že so svetelným sklom možno vyprodukovať podobný výsledok ako "FF s 24-70" (ktorý spomenul Mikeczcz) som doložil pred pár dňami
=> teda to svetelné sklo je naozaj prínosné

Čo som v tejto diskusii prekrútil?
:?:

Ne, ja jsem narozidl od tebe klidne za nizsi cenu doporucil Olympus, protoze za 299 Euro neni lepsi nabidka. Nicmene vy oba dva neumite uznat za za cenu u nas je lepsi volba co se tyka kvality fotek a videa Sony A5100 a v cem ma navic. Vy neumite doporucit nic jineho nez Vas olympus. Trosku okate,

Nikdo nerika, ze nezvladne. Zvladne, ale u EPL-7 ne tak dobre jako u Sony A5100. u EPL8 meli vyhrady k tomu, ze se na ten tracking nejde spolehnout. U A5100 to byla class leading v dane kategorii kam spada i EPL7 i EPL8. To, ze tam pouzivaji cyklistu je jedno. Na necem to overit musi a zrovna fotit continualne, ci tocit video kontinulane na cyklistu, ktery zrovna prijizdi je celkem slozite na jakkykoliv system. Kdyz zvladne kolo, tak i dite ;).

A tady tuto cast jste oba zamerne preskocili, tak to zapoakuju :)

"Ja jsem nedoporucoval setak, ale telo + objektiv. Kde to telo A5100 je pri stejne cene lepsi nez EPl-7 v mnoha oblastech, ktere jsou pro foceni dulezite (a ne treba dotykovy displej, ktery v kvalite fotek nedela zadny rozdil a navic ten Sony ma take dotykovy displej). At uz vetsim rozlisenim, mensim sumem, kvalitnejsi video (to bylo primo v zadani tazatele - at uz se jedna o pocet snimku za sekundu, ci vetsi bitrate = mensi komprese), taky bleskem, rychlosti trackingu pri fotkach ci pri videu, ktery vas Olympus nema. "


https://www.dxomark.com/Cameras/Compare ... ___972_967

Jasne cerne na bilem, ze obrazova kvalita je lepsi nez u EPL7 a video taktez
Naposledy upravil Devil007cz dne 20. 12. 2017 13:47, celkově upraveno 1
Devil007cz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ForeignerOnEarth 20. 12. 2017 13:47

Já tedy vidím fotku 2048 pixelů na šířku a přesto zoufale přeostřenou s organizovaným šumem, což je při této velikosti unikum:
https://www.flickr.com/photos/72705111@ ... 3/sizes/k/
Další dvě fotky krajiny v plném rozlišení, ovšem jedna na f/3.5 a druhá na f/22, takže tam by bylo nefér posuzovat kraje, jelikož při f/3.5 nesvětelného skla a f/22 bych lecos toleroval. Atd...
Jak má zájemce jako posoudit ten setový objektiv, když fotky z foho flickeru především ukazují spíše chyby uživatelů, než vlastnosti toho objektivu?
No a ty chyby vidíme my, kteří rady nepotřebujeme, ale pro skutečného zájemce je posuzování těchto fotek na flickru zcela, ale úplně bezcenné. Ten může maximálně tak posoudit motiv fotografie, která ale nezáleží na objektivu, no a případně zoufalou kvalitu něčeho, což zase ale obvykle není vina přístroje, v nejhorším spoluvina.
Berme to dnes tak, že pokud si někdo kupuje fotoaparát, tak budeme předpokládat, že chce zásadní zlepšení možností a kvality oproti mobilu. No a pokud má něco být dnes důvodem k pořízení fotoaparátu místo mobilu, pak nějaké "v pohodě" a "vyhoví" jsou dosti relativní. Ono na velikost stovek pixelů až jánevím 1000 - 2000 pixelů se opravdu nižší kvalita mobilu dnes moc nepozná. Dnes bude asi prvním smysluplným důvodem proti mobilu požadavek zásadní odlišnosti od ohniska 24-28mm eq.
ForeignerOnEarth
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Devil007cz 20. 12. 2017 13:53

Chtel jsem dat odkaz na tu galerii, protoze jinde vice fotek nenajdete a plno lidi to nezna.
At si tazatel zajde do obchodu, pokud ma tu moznost a zkusi obe varianty a zhodnoti co mu lepe vyhovuje.

Technicek data jsem dodal co se tyka, nabidky cenove, tak i v cem ma Sony navic pri stejne cene v CR.

Zalezi taky jak se mu bude libit vystup bez uprav pro zkousce v obchode a jak se mu budou obe tela drzet a ovladat. At se rozhodne sam.

Do dlasi ohybane debaty se tady poustet nebudu. Na to je muj cas drahoceny, abych tady resil kraviny.
Devil007cz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ganec 20. 12. 2017 14:01

Devil007cz píše:Nejake realne data, ze si lide svetelnejsi skla na Sony E/FE kupuji mene nebo to berete jen v potaz podle znamych z obmezeneho ceskeho trhu?
žiadna taká štatistika neexistuje .. ale badať to to na vyjadreniach tunajších diskutérov, ktorí majú APS-C Sony:
- všetci si to zjavne kúpili len na základe špecifikácií (veľkosť snímača, PDAF, ...)
=> keďže jediné čo od nich čítam sú marketingové kecy o AF-C (teda trackingu), alebo "šum, šum, HO, šum, šum, ..."
- no nikto z nich tu nedal žiadnu fotku v pohybe (aspoň nepamätám) .. teda zjavne na to nie sú objektívy
=> na rozdiel odo mňa, keďže šport (stolný tenis) fotievam pravidelne (a občas skúšam aj iné)
- nepamätám si na žiadnu ich fotku v zlom osvetlení
=> z ktorej by bolo jasné, že použili svetelné sklo
- ale jasne si pamätám na ich sťažovanie, že si nemajú čo kúpiť, keďže 50-ka je zbytočne dlhá, 16-ka nekvalitná, Sigmy sú len F/2,8 .. 30/1.4 je veľká .. ostané sú drahé .. a profi APS-C sklá nie sú žiadne (ak nerátam tie na FF, ale tie sú už na APS-C neprimerane veľké)

Ty máš vlastne čo?
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Devil007cz 20. 12. 2017 14:14

Takze presne jak jsem psal. Soudis, podle omezeneho ceskeho trhu.

Ja mam jak 50mm, tak Samyang 135mm 2.0 (ktery je stejne kvalitni obrazove jako Zeiss) a budu objednavat 16mm 1.4. Takze ty moznosti jsou. A to ze je to lepsi snimac a lepsi tracking potvrdili opakovane na DP review, coz ty zpochybnujes.

Tady mas Af-tracking na nesvetelnem skle. Fotit racky u lode, ktera vylada ryby neni zrovna jednoduche.

https://www.flickr.com/photos/152840941 ... 4/sizes/k/

Ci foceni koni pri skocich...

https://www.flickr.com/photos/152840941 ... 0/sizes/h/

Mel jsem kdysi Canon, ale pri vyberu noveho tela nemeli nic pouzitelne. A Sony byl nejlepsi vyber pro me funkcemi ktere chci a ocekavam.
Devil007cz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ltokar 20. 12. 2017 14:22

PavlinaH píše:Světelné skla má APS C kromě Fuji od f 1,4 a MFT od f 1,2.

Samozrejme, ze na APSC mam aj f1.2 skla /napr. Pentax, Nikon/ ... uz prosim ta nepis tie blaboly, dobre ?
A30, S45, Ixus, FZ18, K-x, E-PL1, Stylus 1, K-5iis, E-M10
ltokar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ganec 20. 12. 2017 17:56

Devil007cz: už sa trošku vzďaľuješ od témy!

Napísal som:
"dokúpenie svetelného pancake skla ku bezzrkadlovke je rádovo prínosnejšie ako tracking "
(a myslel som to v kontexte tejto diskusie, nie "foceni koni pri skocich")

No a ty si to nielenže nevyvrátil (ani si neviem predstaviť čím by si vôbec mohol), ale dokonca:
- opakovane spomínaš "tracking" .. dokonca v jednom odstavci aj so Samyang 135/2
=> na ktorom ten tracking nefunguje
- obviňuješ ma zo spochybňovania DP review, napriek tomu, že som vyslovene napísal:
=> "spochybňujem len potrebu trackingu na fotenie malých detí .. nie vyjadrenia dpreview"
- dokonca si ku trackingu dopísal aj spochybňovanie kvality snímača
=> o ktorom som nenapísal ani jedno pochybovačné slovo

Že prakticky máš len 50-ku (ktorá nie je pancake a) o ktorej som písal "je zbytočne dlhá" (teda nie je taká univerzálna) tiež nedokazuje, že by na Sony existoval dostatok svetelných skiel .. skôr naopak: podporuje to moje tvrdenie, že "na Sony si proste ľudia dokupujú svetelné sklá menej často" ;-)

Devil007cz píše:Mel jsem kdysi Canon, ale pri vyberu noveho tela nemeli nic pouzitelne. A Sony byl nejlepsi vyber pro me funkcemi ktere chci a ocekavam.
To celkom vysvetľuje tvoju posadnutosť trackingom/AF-C :hm
(ktoré sa s DSLR proste muselo používať .. na pomalých sklách, ktoré boli vtedy cenovo dostupné)
No doba sa zmenila: dnes sú aj seťáky rýchle (svojho času mal seťák Olympusu dokonca "najrýchlejší AF") a keďže AF-S je už použiteľné aj na bežný pohyb, tak tracking u bezzrkadloviek poväčšinou len "zbytočne žerie batériu"

Na bezzrkadlovkách sú proste aj iné "funkce", ktoré sa oplatí chcieť, alebo očakávať. Napríklad stabilizácia a pankejky.
Ja som už svoj prvý PEN kúpil v kite s pevným pancake 17/2.8 .. s vedomím, že stačil na to, čo som s ním chcel fotiť .. a ak by som chcel viac, tak že bola aj výkonnejšia alternatíva (Panasonic 20/1.7).
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ltokar 20. 12. 2017 19:20

Ganec píše: že Olympus zvládne aj tracking ľudí som tu predviedol už pred rokmi

Ano, seria fotiek, z ktorych vacsina bola zaostrena zle .. pamatam si :D .. otazka nestoji tak, ci telo tracking zvladne fotit, ale ci dokaze fotit zaostrene fotky , ale to asi uz na teba bude prilis challenge :hm

-- 20. 12. 2017 19:27 --

Ganec píše:No doba sa zmenila: dnes sú aj seťáky rýchle (svojho času mal seťák Olympusu dokonca "najrýchlejší AF") a keďže AF-S je už použiteľné aj na bežný pohyb, tak tracking u bezzrkadloviek poväčšinou len "zbytočne žerie batériu"

LOOL :tleskani

Ganec píše:Na bezzrkadlovkách sú proste aj iné "funkce", ktoré sa oplatí chcieť, alebo očakávať. Napríklad stabilizácia a pankejky.

Stabilizacia snimaca a pancake tu boli na zrkadlach skor, ako Olympus :-) ... ci stale zufalo ignorujes fakty ?
A30, S45, Ixus, FZ18, K-x, E-PL1, Stylus 1, K-5iis, E-M10
ltokar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Devil007cz 20. 12. 2017 21:17

Boze Ganec, nevim co beres, ale nikde jsem nepsal o Samyang 135mm F2.0 ve spojitosti s trackingem. Kazdy kdo se ve foceni vyzna vi, ze je to manualni sklo. Nevim co se mi tady snazis podsouvat,nikde jsem nic takoveho nerekl.

Vyjadroval jsem se o svetelnych sklech, ktere pouzivam a vyhovuji mi. Jeslti se ti 135mm f2,0 nezda jako svetelne tak nevim, navic se svou obrazovou kvalitou.

Na Sony jsou svetelna skla,stejne jako na jine APS-C systemy a dalsi pribyvaji kazdy rok. Naposledy 16mm 1.4 pokud sis nevsimnul.
A nevsimul jsem si, ze by mel 4/3 system momentalne nejaky v prepoctu 24mm objektiv s F1.4 v cene za 11 tisic.

A k trackingu jsem ti ukazal ze Sony nema problem,jen ty ho tam vidis. A to ani nemluvim o poslednim Sony A9/Sony A7RIII na ktere se Olympus muze jen zavistive koukat. Nikon D850 podle tebe je taky spatny v trackingu, ze? :)) Obecne cokoliv co neni Olympus je spatne podle tvych prispevku.

Btw. telo A5100 s vetsim snimacem je mensi nez EPL-7 s mensim snimacem :)
Devil007cz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod hoax 20. 12. 2017 21:29

Jo co Ganec bere? Možná že nic, ale měl by začít :)
Právě začínáš poznávat místní "hvězdu". Myslím, že by klidně vyhrál i křištálovou lupu, kdyby měli kategorii největšího exota na celém českém netu :)
hoax
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků