Upgrade z Nikon D80

Diskuze pro všechny zájemce o koupi digitálního fotoaparátu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod MartasHubenak 6. 12. 2017 19:19

Ahoj,
Rád bych poprosil o radu.
Rád bych upgradovat tělo svého milovaného Nikonu D80. Určitě se poohlizim po bazarovych kouscích.
Fotím s ním portréty a rodinné fotky. Mám 50mm, 17-70, 85mm.

Důvodem upgradu je špatná schopnost fotit na vyšší ISO. Díky staršímu CCD snímači je výrazný šum už nad hodnotu 800.

Přemýšlím o bazarové d7000. Mám rád hodně tlačítek na těle a nerad chodím do menu.
Investovat bych chtěl do 10 tisíc.
Máte nějaký slušný tip nebo radu?

Díky moc, Marťas
MartasHubenak
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dolgor 6. 12. 2017 19:34

D7000 kupovat až po vyzkoušení přesnosti AF. Můj D7000 skutečně dobře fungoval jen s Nikkorem 17-55/2,8, s ostatními objektivy vyžadoval 3D AF tracking režim s AF-C. Při manuální volbě AF bodu v AF-Single modu to často uletělo na jiný kontrast, než jsem chtěl (AF body jsou veliké a v hledáčku nepoznáš, kde končí). Zkrátka je to tělo, které je třeba se naučit. Kusy z konce výroby prý byly předvídatelnější.

Pokud to finance dovolí, kup raději D7100, který má výrazně lepší AF modul.
Řešením může být i D300 nebo D300s. Obrazová kvalita ale ještě není na úrovni D7xxx řady.
Možnost je i D700, který se dá sehnat od cca 15 tisíc. Na portréty je to super řešení, ale musel bys měnit 17-70.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod MartasHubenak 6. 12. 2017 19:46

Díky, to jsem nevěděl.
D300 bych se taky asi nebránil. Přece jen z té D80 to bude skok. Do fullframu bych nešel právě kvůli nutnosti výměny setoveho skla a to by bylo moc přes rozpočet. Každopádně vím, že obrazově už je jinde :)
MartasHubenak
Návštěvník

Odeslat příspěvekod monikash 7. 12. 2017 07:03

Možná by nebyla od věci D5x00 řada, která má výklopný displej.Nechápu, proč ho do 7x00kové řady nedávají. Občas se hodí.
Sony RX100/7, A6600, A7R2, A7III

Moje cvaky najdete zde http://monikash.rajce.idnes.cz/
A videa tady https://www.youtube.com/@monikasindelkova1432/videos
monikash
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 7. 12. 2017 10:39

Jdi do D700, jednoznacne. Setak menit nemusis, na rodinne foto 5mpix staci, ne?
Petr Luňák
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Almik 8. 12. 2017 11:51

Měl jsem D300 dlouho a je to spolehlivej stroj, ale v dnešní době bych si ho už jako upgrade asi nekoupil, přecházel jsem na něj z D70 a to byl celkem skok po všech stránkách, no z D80 bych už upgradoval spíš na novější tělo nebo na D700.
Almik
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod PalmTungsten 10. 12. 2017 09:14

Koupit D700, prodat 17-70 a koupit AF 28-80 f/3.3-5.6G - vzhledem k ceně parádní objektiv. U objektivu budeš +/- na nule, do D700 dáš kolem 15 tis. Kč, za lepší kousky o trošku více.
Nikon / Fuji.
PalmTungsten
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Podivney 10. 12. 2017 10:32

od PalmTungsten 10. 12. 2017 09:14
Koupit D700, prodat 17-70 a koupit AF 28-80 f/3.3-5.6G - vzhledem k ceně parádní objektiv. U objektivu budeš +/- na nule, do D700 dáš kolem 15 tis. Kč, za lepší kousky o trošku více.

S D700 souhlas. Ve sklech Nikonu se nevyznám, ale když už jde o změnu, tak bych i zkusil doporučit slušnější pevnou pětatřicítku a ten rozdíl bude opravdu vidět. Po roce budeš vědět co dál ...
Omezení jedním ohniskem bych se nebál. Teprve cca posledních deset let je dostupná škála slušných objektivů. Kdysi člověk vykrvácel koupí těla se základní padesátkou a prostě fotil vše záklaďákem.
Při přechodu na FX jsem začínal s ojetým Canonem 5D Mk.1 a plastovou padesátkou Macro. Všechno má svůj čas a co má přijít - přijde.
Podivney
Návštěvník

Odeslat příspěvekod MartasHubenak 10. 12. 2017 12:34

Díky za rady.
Do D700 bych šel moc rád, jen to budu muset doma obhájit :) přece jen je to (s eventuální 35mm) dvojnásobně přes rozpočet.
Hold ještě budu chvíli šetřit a půjdu pak do ní. Asi je to investice na delší dobu, než kdybych šel do D7000 nebo D300.
MartasHubenak
Návštěvník

Odeslat příspěvekod PalmTungsten 10. 12. 2017 12:57

35mm může být zajímavá 2.8 Ai. Ale i ten 28-80g + ty skla co máš, udělá s D700 parádní set. Ještě mám 28mm f/3.5 AiS, taky super ostré sklo za pár peněz.
PalmTungsten
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod hoax 10. 12. 2017 13:05

D700 už je podle mně morálně zastaralá taky. Ale vzhledem k rozpočtu proč ne.
hoax
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Podivney 10. 12. 2017 13:58

Klasik by řekl:„Já věděl, že to neprojde, já to jenom navrhoval". Já myslel jenom pětatřicítku nebo jiné pevné ohnisko!Ale vážněji: na Tvém místě (s mými zkušenostmi a názory) bych:
1/ preferoval větší formát (tedy tu D700), na Paladixu, si zjistil, za kolik se dá koupit (nebo kdekoliv jinde)
2/ zjistil si, za kolik bych prodal výbavu (Megapixel má kalkulačku nákupu, reálnou situaci zrcadlí i Paladix, nebo je možné ocenění u FotoŠkoda, případně jinde)
3/ na Megapixelu, či u Škody (web mi přijde přehlednější) bych si zadal objektivy pro bajonet Nikon, zatrhl širokoúhlé a základní a seřadil od nejlacinějších
4/ hned na prvním místě bych našel NIKON 50 mm f/1,8 D AF za 4 290,-Kč
5/ na photozone.de bych si našel http://www.photozone.de/nikon_ff/623-nikkorafd5018ff, řekl bych si:„za ty prachy ...?". Případně bych se rozhlédl na http://www.photozone.de/nikon_ff po jiných tipech na jiné typy ... nebo skok na 3/ atd.
Pak už jen, stačí připravit se na rozhodující okamžik (až se objeví ta správná D700) a zkusit to.

Přiznám se, že já měl štěstí a ten Canon 5D s padesátkou byla dlouhodobá zápůjčka záložního fotoaparátu kamaráda profesionála. Ale časem jsem střelil milovaný PENTAX-DA* 50-135mm f/2.8 ED (IF) SDM a koupil si Canon EF 24mm f/2,8 IS USM, za rok pak ..., za další rok - po jedné pěkné zakázce i ...atd.

Ale nemysli si, že bych to neznal i jinak - když jsem si kupoval Pentacon Six, stál dva průměrné měsíční platy a čekal jsem několik let. Mezitím jsem nepohrdl ani Ljubitělem (když mi ukradli Flexaretu).

To hlavní je totiž focení! I rodinná fotografie je výzva. Pak stačí více tisknout, sem tam alespoň na 18x24 (více je v tomto případě lépe) a argumenty budou přibývat.
Podivney
Návštěvník

Odeslat příspěvekod PalmTungsten 10. 12. 2017 17:01

Podivney: proč by měl kupovat 50/1.8D když on psal, že 50mm a 85mm už má. Shání jen základní zoom. 28-80G se dneska prodává kolem 1-2 tis Kč, autofocus přes hřídelku je bleskový a hromada AF-S skel by mohla závidět. K tomu asferickej design, takže to sklo podává hodně dobrý výkon. Limitující je světelnost 5.6 na 80mm třeba v interiérech ale tam stejně přezbrojí na pevnou 50.
PalmTungsten
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Podivney 10. 12. 2017 17:29

Omlouvám se, ale měl jsem za to, že jde o APS-C (vlastně Nikon DX) verze a bral jsem to jako totální přechod. V Nikonech se nevyznám.

Potom ale není co řešit a Tvé řešení za tu cenu mi přijde jako skvělé.
Podivney
Návštěvník

Odeslat příspěvekod MartasHubenak 10. 12. 2017 20:29

Díky za tipy. Ano, paladix procházím denně, takže vím o čem je řeč. S objektivy problém nebude, zbavil bych se 17-70, koupil zminovanou 28-80. S padesátkou se dá na full frame fotit všude a na portréty je 85ka úžasná. Líbí se mi i to, že fotoaparát má 12MPX, nevím, ale příjde mi, že pokud člověk nefotí přírodu na velký zoom, tak je víc než 12mpx zbytečný luxus, který většina levných objektivů pořádně nevykreslí.
Budu čekat na správný okamžik, kdy manželka nebude střežit výši konta a jakmile se na paladixu, megapixelu nebo ve škodě neco objeví a skočím po tom :)
Myslím, že i ta stašrí d700 bude z mé d80ky skok jako blázen.
MartasHubenak
Návštěvník

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků