Fotoaparát do 39 000kč

Diskuze pro všechny zájemce o koupi digitálního fotoaparátu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Lorax 6. 11. 2017 19:16

Zdravím,

Chtěl bych si pořídit nějakou zrcadlovku, která by sloužila především k focení krajiny, případně pro interiérové focení. Taková abych mohl používat Automatické nastavení (dobrá kvalita fotky s jedním kliknutím). Chtěl bych, aby fotooaparát byl od Nikonu, koukal jsem například na D5600, D7100 s tím, že se musím vejít do rozpočtu 39 000 kč (tělo + objektiv). Vím že by byl nejlepší takový, který umí Full frame, ale to už sem za cenou. Proto se chci zeptat na nějaké typy, co by jste mi mohli doporučit.

Děkuji
Lorax
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Kalanis 6. 11. 2017 19:58

Pokud chcete fotit pouze na automatiku bez výsledného postrprocesu, než vyhodit prachy za DSLR, spíš bych vzal nějaký kompakt, který je tak nějak dělaný na to, že už fotky dost osaturuje, že není potřeba s nimi ani moc dělat
Užívej si každého dne tak, jako by to byl tvůj poslední
Kalanis
Návštěvník

Odeslat příspěvekod STigre 6. 11. 2017 21:36

Už asi tři roky fotím tady s tímhle:
https://www.megapixel.cz/olympus-e-m1-telo?v=2942
a jsem úplně spokojený. Olympus má dost dobrý výstup v JPG (samozřejmě se musí v menu povypínat nebo aspoň zeslabit odšumování), ten objektiv je fakt dobrý, pokud nejsi hodně ujetý na malou hloubku ostrosti, tak bys mohl být spokojený. Pokud mi dáš do SZ mail, můžu Ti poslat nějaké neupravené fotky.
STigre
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod wikxzen 6. 11. 2017 22:43

Čím jsi fotil předtím krajinu a interiéry?
wikxzen
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Lorax 7. 11. 2017 08:09

do teď jsem fotil s Canon EOS 600D, ale tento co chci teď nebude jen pro mě. Zatím se mi nejvíce líbila možnost Nikon D7200 + 18-140mm
Lorax
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod ondrasheq 7. 11. 2017 08:56

Cestou lepší tělo - horší sklo, bych osobně už nešel. Na krajiny má dlouhý začátek (+ nemalé optické vady typické pro dlouhé zoomy), na interiér mizernou světelnost.
Raději třeba Sigmu 17-50/2,8, v kombinaci s D7200 už celkem velké a těžké kombo - bude se ti to chtít tahat?
Bezzrcadlovky jsi zavrhnul? Za ty peníze by šla i X-E3 nebo X-T20 + 18-55 2,8-4.
ondrasheq
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod bob222 7. 11. 2017 10:53

Súhlas s ondrasheq. Naroubovat na D7200 skoro ultrazoomové tzv. výletné sklo a chceš fotiť krajinu a interiér?
Ono samozrejme to ide, otázkou je akú úroveň výstupu požaduješ? Samozrejme nejaké cvakanie na Facebook to zvládne, ale to potom zvládne fakt aj ten pokročilý kompakt.

No a dobré je si uvedomiť, že tie naozaj dobré a krásne fotky čo vidíme okolo seba spravidla nejakým tým postprocesom prešli, málo je vzácnych fotiek čo vypadnú z foťáku a sú hneď WAAU efekt - len na automat...
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Almik 7. 11. 2017 11:57

Co vím tak 18-140 není špatnej objektiv, na to jakej má rozsah. Pokud budeš fotit přímo do JPEGu a zapneš si na foťáku v menu autokorekci objektivu (zkreslení, aberace, vinětace), tak by mi fakt asi nejvíc vadil právě málo širokej začátek. Lepší by bylo sklo 16-80/2,8-4, ale to už bys musel koupit na bazaru, D7200 s 16-80 by ses vešel do limitu.
Jinak souhlasím i s názorem výše, že E-M1 + 12-40/2,8 taky není špatná volba.
Dále já osobně pokud bych chtěl fotit to co ty, tak bych si chtěl pořídit i něco širšího než 24mm eq.. Nebylo zmíněno, jestli chceš pouze jeden univerzální objektiv, nebo ti nebude vadit přehazovat skla.
FX: Nikon D750, Sigma 35/1,4 Art, Nikkor AF-S 85/1,8 G, blesky SB-800, SB-600
m4/3: Olympus E-M10, Panasonic 12-32/3.5-5.6, Samyang fish-eye 7,5/3.5, blesk FL-36R
Almik
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ForeignerOnEarth 7. 11. 2017 12:42

Lorax:
fotím krajinu zrcadlovkami Nikon 13 let. Nepovažuji se za dobrého krajináře proto, že to úplně nejdůležitější ze všeho, je být v pravý čas na pravém místě, ideálně mnohokrát za sebou, aby z padesáti pokusů bylo jednou to počasí skutečně úchvatné. Anebo mít šílené štěstí. Kdybych tomu rannímu vstávání a ježdění po světě věnoval 50x více času, než dnes, asi bych byl dobrý krajinář prakticky bez ohledu na fotoaparát.
Nicméně Nikon mám na krajinu rád, protože se mně subjektivně líbí jeho zpracování textury a další vlastnosti obrazu.
A když už nedělám úchvatné fotografie, které bez ohledu na technickou kvalitu ohromí každého, tak se snažím alespoň tu technickou kvalitu nějak vypilovat, protože i z ní dokáže vzniknout svým způsobem estetický zážitek z dobrého prokreslení detailů.
Už v roce 2008 se daly dělat slušně prokreslené fotky zpracováním RAWu z dnes stařičké D300. Když posoudíš tuhle starou fotografii z Nikona D300 + objektivu Nikkor AF-S 16-85mm f/3.5-5.6G VR:
http://www.tomx.eu/Fotky/Krajina/DSC_4305.jpg
... tak i nejnovější foťáky Ti většinou nevyplivnou takhle narýsovaný obrázek.
Celý vtip je v použití stativu, povypínání či nezapínání všech odšumovacích systémů a v doostření RAWu příslušným programem na PC a nespoléhání na doostřovací systémy ve fotoaparátech. Nejkvalitnější metody doostření na PC (například Nik Sharpener) naprosto dramaticky překonají jakékoliv doostření ve foťáku libovolné značky.
Ono je to celkem logické: fotoaparát s oproti PC omezeným výkonem musí být schopen vyprodukovat třeba 10 nebo 20 snímků za sekundu, zatímco PC-čko s programem na to má prakticky neomezený čas, či spíše omezený ochotou uživatele si počkat.
Dotáhnout fotky krajiny v klidu večer u PC je druhá fáze tohoto hezkého koníčka, to není dřina, to si člověk užije když krajinu zkusí oteplit nebo ochladit, oblohu promodřit, zesvětlit stíny tak, aby to subjektivně vypadalo co nejlépe, no a optimálně doostřit.
Ti Japonci od Nikonu, Canonu, Olympusu či Sony při tvorbě univerzálního zpracování naprosto nemohou vědět, co chce ta krajina, kterou jsi zrovna vyfotil. Oni na všechno použijí nějakou stejnou metodu, která cosi vyprodukuje, ale Ty máš k dispozici šoupátka a vidíš, co to dělá. To je nenahraditelné.
Tentýž objektiv 16-85 ale už na těle Nikon D7100 je tady:
http://www.tomx.eu/Fotky/Krajina/DSC_4907.jpg
http://www.tomx.eu/Fotky/Krajina/DSC_5928.jpg
http://www.tomx.eu/Fotky/Krajina/DSC_5572.jpg
http://www.tomx.eu/Fotky/Krajina/DSC_5552.jpg
Obsahově nic moc, já vím, ale aspoň na té poslední fotce se můžeš podívat, že tam struktura toho rozdrobeného pískovce z Tre Cime není rozmydlená do hladké plochy, že je to ostré a reálné.
Dnes fotím Nikonem D7200 a Nikkorem 16-80/2.8-4E. Podstatně dražší novější objektiv má díky světelnosti mnohem lepší využití v interiéru, je vynikající v protisvětle, ale jinak na většinu fotek krajiny je to totéž jako starý 16-85 za polovinu, jako použitý za čtvrtinu. Špatný kus u drahé 16-80 bude mnohem vzácnější, než špatný kus u bazarové 16-80-ky. Ale pokud bys na krajinu sehnal takovou 16-85-ku, co jsem já prodal za 8000 Kč, tak jsi vyhrál nejméně 15 000 Kč. :-)
Krajina se fotí většinou na clonu F8 - F11 a to už musí být hodně velký šmejd, aby z hlediska ostrosti na F8 - F11 nefotil stejně jako drahý objektiv.
Mám také Sigmu 18-35/1.8, což je sklo, z jehož ostrosti na F1.8 - plnou díru člověku spadne brada. Ale mnohokrát jsem si ověřil, že na F8 a F11 to nelze rozeznat od ostatních objektivů a na krajinu je ta Sigma nevhodná, protože proti slunci dělá prasátka, která by nepřepral ani Bivoj.
Takže já bych asi doporučil D7100 + 16-85 a vybrat kvalitní kus 16-85-ky.
Rozsah 16-85mm je na krajinu skvělý. Tedy doporučil bych to při snaze minimalizovat vydané peníze.
Jinak bych samozřejmě doporučil to, co mám já, tedy D7200 + 16-80/2.8-4. To považuji po těch 13 letech za definitivní cílové řešení, za sestavu, kterou už netoužím nahradit ničím jiným, a to jsem měl 5 těl a asi 30 objektivů. Ale u D300 jsem si to myslel taky. Nicméně 16-80/2.8-4 je univerzální objektiv dovnitř i ven, tedy něco, co do poslední doby prakticky neexistovalo. Takže člověk si pořídil nějaký f/3.5-5.6 ven a světelná pevná skla dovnitř. Objektiv 16-80/2.8-4 je první sklo od Nikonu, které bych mohl používat jako jediné.
Samozřejmě někdy rád použiju i těch 10mm na Nikkoru 10-24:
http://www.tomx.eu/Fotky/Krajina/DSC_5374.jpg
http://www.tomx.eu/Fotky/Krajina/DSC_5601.jpg
ale zdaleka vždy u krajiny neplatí, že čím širší, tím lepší.
Ale Nikon teď udělal levnou variantu, Nikkor 10-20, takže to se pak dá dokoupit.
Naopak teleobjektivem s jeho spláclou perspektivou můžeš vyfotit zajímavosti.
Například u téhle mé fotky se dlouhou dobu hádali znalci zeměpisu, protože jeden tvrdil, že na ní je opravdu vidět v prvním pásmu pevninskou Itálii, ve druhém pásmu je ostrov Elba a ve třetím Korsika. Druhý tvrdil, že je to pitomost, že Korsika je moc daleko. První tvrdil, že na Elbě prostě takovéhle hory nejsou. Ovšem ekvivalent 450mm dokáže zmást leckoho.
Rozluštění hádanky neznám:
http://www.tomx.eu/Fotky/Krajina/DSC_4946.jpg
A ten teleobjektiv je mizerná levná 55-300.
A co se týče výhod 16-80-ky na krajinu, tak když to napálíš rovnou do slunce, tak to z hlediska prasátek a hlavně ztráty kontrastu nedopadne úplně špatně:
http://www.tomx.eu/Fotky/Krajina/DSC_5242.jpg
(to ber spíše jako test, než jako hezkou fotku)
ForeignerOnEarth
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Puntík 7. 11. 2017 13:04

Lorax, prosím, co to znamená focení krajiny? Vstáváš ještě za tmy a jezdíš na vyhlédnutá místa, nebo si chceš zachovat vzpomínku na to, kde jsi někdy byl? To jsou dvě naprosto základní ajdýje při pořízení techniky, např. laciný polarizační nebo ND filtr dokáže sprasit obraz toho nejlepšího objektivu.... ;-) :-)

Zdravím
Puntík
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Sidonius.u 7. 11. 2017 13:26

Zdravím a přináším radu k nákupu zrcadlovky Nikon. Kup si u firmy FOTOLAB na BLACK FRIDAY od 24.11. Nikon D7100 za cenu ca 15620 Kč a k tomu objektiv Nikon 18-35mm AF-S f/3,5-4,5 G za cenu 21490 Kč. Je to výborný objektiv na FF u D7100 to bude ohnisko 25,5-52,5mm. Zrcadlovka s menším snímačem APS-C poskytne větší hloubku ostrosti což je u fotek krajiny výhoda. Navíc má snímač bez AA filtru a podá lepší barvy. Jinak finančně to bude za 37110 Kč a to je v limitu.
Sidonius.u
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod ForeignerOnEarth 7. 11. 2017 13:37

Proti Nikonu D7100 za 15 620 Kč bych nic neměl, ale full frame objektiv Nikon 18-35mm AF-S f/3,5-4,5 G za 21 490 Kč bych si na DX platformu opravdu nekoupil ani náhodou.
U tohoto širokáče je hlavní součástí ceny přesně to, co na fotce z DX snímače nikdy nebude, tedy ten širokoúhlý záběr. Takže z výborného širokáče pro full frame bude nesmyslně krátký a nesmyslně drahý základní zoom pro DX. Ne, to fakt ne.
Měl jsem svého času full frame Nikon 17-35/2.8 na DX platformě. Nesmysl. Zásadně delší a o něco lehčí DX 17-55/2.8 měl na DX ostřejší obraz.
(Jen pro upřesnění: tak jako u teleobjektivů je to téměř jedno, jestli jsou na FX nebo DX, tak u ultraširokáčů je to zatraceně dvojí. Pouze takové skvosty jako 14-24/2.8 mají svou cenu i na DX, ale obecně pokud existuje slušný širokáč na DX, opravdu netřeba používat ultraširokáč z FX, je to neekonomické a neefektivní.)

A pokaždé když čtu o tom, jak je menší snímač výhoda na krajinu, protože má větší hloubku ostrosti, tak se mně otevírá kudla v kapse. U velkého snímače jde vždycky zaclonit tak, aby hloubka ostrosti byla stejná při stejné difrakci. Menší snímač může mít výhodu ekonomickou a tu výhodu, že při využití jeho potenciálu lze mít sestavu odlehčenou aniž by byla ztráta kvality podstatná pro konkrétního zájemce. Ale menší snímač opravdu nemá nějakou velkou hloubku ostrosti, která by se stejnou penalizací nešla udělat na větším snímači.
Ale tahle hloupost se traduje už desítky let.
Nicméně nejlepší krajináři používali a používají středoformát, což hovoří samo za sebe. Prostě tuhle "výhodu" fakt nechtějí.
ForeignerOnEarth
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Almik 7. 11. 2017 13:46

Tak 18-35/3,5-4,5 doporučovat k APS-C zrcadlovce, k tomu teda fakt nevidím jedinej důvod. Na FF dobrá volba, na APS-C bych bral za stejnou cenu Sigmu 18-35/1,8, která je sice těžká, ale jinak je ultimátní.
FX: Nikon D750, Sigma 35/1,4 Art, Nikkor AF-S 85/1,8 G, blesky SB-800, SB-600
m4/3: Olympus E-M10, Panasonic 12-32/3.5-5.6, Samyang fish-eye 7,5/3.5, blesk FL-36R
Almik
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ondrasheq 7. 11. 2017 14:12

Ten příspěvek od "Sidonius.u" je reklama. To vám ta forma není podezřelá na první přečtení?
Ale je zajímavé, že to tady reklamou "tvářím se jako běžný uživatel" není tak horký jako třeba na různých ženských fórech.
ondrasheq
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Sidonius.u 7. 11. 2017 20:34

Pánové ForeignerOnEart a Alamik by si měli přečíst zadání tazatele Lorax. Chce raději objektiv který umí full frame. Jistě že se dá doporučit jiný, ale vejít se do finančního limitu už sotva.
Sidonius.u
Kolemjdoucí

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků