Kdy nahradí bezzrcátka APS-C zrcadlovky?

Obecná diskuse aneb Co se jinam nevešlo

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod ondrasheq 14. 9. 2017 09:39

Fidko píše:Tak uz aj Patrik Stanek prechadza na Olympus.


Toto mě taky zaujalo, přechod z D810 na E-M1 m II (nebo spíš na co jiného).
S uvedením E-M10 m III jsem znovu zvažoval přechod a znovu zavrhnul. Zajímalo by mě, jestli ze stejného důvodu, jako ostatní držitelé 3, 5 řad Nikonu a XX0 a X0D Canonu: tím hlavním je neexistující střední třída skel - je tu hromada levnějších seťáků, ze kterých má podle všeho význam jen Pana 12-32 (což tedy znamená koupit kit M10 m III, za mizernou cenu prodat 14-42 EZ a za draho (oproti ceně v Pana kitech) koupit 12-32.
Žádný jiný základní zoom podle všeho nemá význam kupovat. Pak je díra a pak jsou různá PRO f/2,8 skla za 30 táců a výš. Entry level pevné sklo neexistuje taky, když z toho vyřadíme manuální Meike skla, která nechci.
To už je na tom lépe Fuji, kde je možné jít aspoň do setu s velmi povedenou 18-55 f/2,8-4.
Dokud se zkrátka do m4/3 neobuje Sigma a Tamron (který pro něj vyplodil jediné sklo), nikomu z hobíků se nevyplatí přechod, protože buď uvíznou u základních skel nebo do toho narvou majlant.
Toto musí být bludný kruh i pro Olympus, protože cena skel nepůjde dolů a zájem jiných výrobců nahoru dokud se m4/3 víc nerozšíří. Jenže teď se nerozšiřuje právě proto.

O E-M10 jsem uvažoval hlavně proto, že je to evidentně zábavný foťák, narozdíl od D5300, která je ergonomický hell a za půl roku jsem si nedokázal zvyknout ani na umístění jediného Fn tlačítka, Auto ISO nedostupné bez procvakávání menu atd.
ondrasheq
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod STigre 14. 9. 2017 10:17

ondrasheq:
Sigma má pro m4/3 systém slušná levná skla: 19/2,8 Art, 30/2,8 Art, 60/2,8 Art v cenách kolem 5 tisíc, a 30/1,4 Contemporary za cca 9 tisíc. Tu 60/2,8 Art jsem měl, je to perfektní ostré, bez problémů ostřící sklo. Jinak pro systém m4/3 existuje už skoro stovka skel, tam si už musí vybrat každý.
Seznam skel pro m4/3 je tady: http://hennigarts.com/micro-four-thirds-objektive.html
Sice jsem olympusák, ale Fuji se mi taky docela líbí, ale právě tam je ten výběr skel dramaticky horší - i když vybral bych si i u Fuji :-).
STigre
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod n3pi 14. 9. 2017 10:49

Noooo tohle se Cvachovi moc do krámu hodit nebude...
12 září v 19:44 Patrik Staněk: Jsem už vesměs rozhodnutý, že do Olympusu půjdu... Jednak kvůli váze, teď má můj batoh s technikou 18kg... Za další se mi líbí rychlost snímání, což na wildlife je super a má další hromadu vychytávek, které využiju při fotografování zvířat jak v ČR, tak po Světě... Samozřejmě, že zrcadlovka je zrcadlovka a FF se to ještě nevyrovná, ale převažují u mě výhody olympusu nad větším šumem a horší kresbou, tudíž do něj jdu....
n3pi
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Fidko 14. 9. 2017 11:15

ondrasheq píše:
Fidko píše:Tak uz aj Patrik Stanek prechadza na Olympus.


Toto mě taky zaujalo, přechod z D810 na E-M1 m II (nebo spíš na co jiného).
S uvedením E-M10 m III jsem znovu zvažoval přechod a znovu zavrhnul. Zajímalo by mě, jestli ze stejného důvodu, jako ostatní držitelé 3, 5 řad Nikonu a XX0 a X0D Canonu: tím hlavním je neexistující střední třída skel - je tu hromada levnějších seťáků, ze kterých má podle všeho význam jen Pana 12-32 (což tedy znamená koupit kit M10 m III, za mizernou cenu prodat 14-42 EZ a za draho (oproti ceně v Pana kitech) koupit 12-32.
Žádný jiný základní zoom podle všeho nemá význam kupovat. Pak je díra a pak jsou různá PRO f/2,8 skla za 30 táců a výš. Entry level pevné sklo neexistuje taky, když z toho vyřadíme manuální Meike skla, která nechci.
To už je na tom lépe Fuji, kde je možné jít aspoň do setu s velmi povedenou 18-55 f/2,8-4.
Dokud se zkrátka do m4/3 neobuje Sigma a Tamron (který pro něj vyplodil jediné sklo), nikomu z hobíků se nevyplatí přechod, protože buď uvíznou u základních skel nebo do toho narvou majlant.
Toto musí být bludný kruh i pro Olympus, protože cena skel nepůjde dolů a zájem jiných výrobců nahoru dokud se m4/3 víc nerozšíří. Jenže teď se nerozšiřuje právě proto.
O E-M10 jsem uvažoval hlavně proto, že je to evidentně zábavný foťák, narozdíl od D5300, která je ergonomický hell a za půl roku jsem si nedokázal zvyknout ani na umístění jediného Fn tlačítka, Auto ISO nedostupné bez procvakávání menu atd.


Ja skla nakupujem od "cinana" za ceny snad nizsie, nez u nas v bazaroch. Ak by som tuto moznost nemal, o Olympus ani nezakopnem, pretoze tie ceny za ktore sa tie skla predavaju u nas si podla mna tak uplne nedokazu obhajit.

Co sa Sigmy/Tamronu tyka, tiez sa na to tesim, ale osobne si nemyslim, ze by to bolo v buducnosti nejake terno. Sigma sice aktualne nejake skla pre m4/3 ma, ale su to len upravene skla pre e-mount, co znamena, ze su vacsie a tazsie nez nativne skla. V buducnosti to podla mna nebude inak a vo vysledku tak bude ich skiel prisposobenych skor pre APS-C co znamena vacsie rozmery (co ja osobne uvitam) a nestandardne ohniska (co moze byt obcas problem, minimalne pri niektorych zoomoch).

n3pri: Patrik Stanek pravdepodobne fotil zrkadlovkovym sposobom, takze k najvacsim vyhodam m4/3 (dokonalej kresbe a nulovemu sumu pri vysokom ISO) sa zatial nedostal.
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod ondrasheq 14. 9. 2017 11:18

STigre píše:ondrasheq:
Sigma má pro m4/3 systém slušná levná skla: 19/2,8 Art, 30/2,8 Art, 60/2,8 Art v cenách kolem 5 tisíc, a 30/1,4 Contemporary za cca 9 tisíc. Tu 60/2,8 Art jsem měl, je to perfektní ostré, bez problémů ostřící sklo. Jinak pro systém m4/3 existuje už skoro stovka skel, tam si už musí vybrat každý.
Seznam skel pro m4/3 je tady: http://hennigarts.com/micro-four-thirds-objektive.html
Sice jsem olympusák, ale Fuji se mi taky docela líbí, ale právě tam je ten výběr skel dramaticky horší - i když vybral bych si i u Fuji :-).


Díky za příspěvky.
No f2,8... Takže zápas se šumem pokračuje, dokud do toho člověk nenasype raketu.
Čekal bych, že právě kvůli větší šumivosti se vytasí s aspoň nějakým cenově dostupným zoomem f/2,8-4. Ne, buď šero-tma nebo výplaty lítají. Kdyby bylo takové sklo aspoň na obzoru, už bych byl fest nahlodaný - třeba Sigma/Tamron 12-32 (42) f/2,8-4.
Nebo proč třeba neudělají jedno "dotované" pevné sklo na které by lidi nalákali? Jako má Canon 50 f/1,8 a Nikon DX 35 f/1,8.
Je to škoda, protože designově, ergonomií, SOOC výstupy a kompaktností mě Olympus dostal. Pokud ale vezmu rozpočet 27-30 tis. včetně těla, nic kloudného s tím nevymyslím, teda pokud by to neměl být set výhradně do slunečných dnů.

Fidko> kdo je číňan? :)
ondrasheq
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Pavel Breit 14. 9. 2017 11:25

ondrasheq píše:
Fidko píše:Tak uz aj Patrik Stanek prechadza na Olympus.


Toto mě taky zaujalo, přechod z D810 na E-M1 m II (nebo spíš na co jiného).
S uvedením E-M10 m III jsem znovu zvažoval přechod a znovu zavrhnul....... tím hlavním je neexistující střední třída skel - je tu hromada levnějších seťáků, ze kterých má podle všeho význam jen Pana 12-32 (což tedy znamená koupit kit M10 m III, za mizernou cenu prodat 14-42 EZ a za draho (oproti ceně v Pana kitech) koupit 12-32..........Pak je díra a pak jsou různá PRO f/2,8 skla za 30 táců a výš. Entry level pevné sklo neexistuje taky, O E-M10 jsem uvažoval hlavně proto, že je to evidentně zábavný foťák, narozdíl od D5300, která je ergonomický hell a za půl roku jsem si nedokázal zvyknout ani na umístění jediného Fn tlačítka, Auto ISO nedostupné bez procvakávání menu atd.

Celkem souhlasím, že u Oly chybí konzistentní střední třída skel. Např. pevná - podle mne jsou dobrá 12/2 (má body za to jak je malé) 17/1,8 25/1,8 45/1,8 a i 75/1,8 ale...Ale mají rozdílnou konstrukci, některá kovová s pěkným manuálem na ostření, jiná celoplast. Cenově taky pěkně rozeskákaný...V podstatě bez výhrad cena/výkon je u mne snad jen 25/1,8, je pěkně ostrý už na plnou díru a ca +- myslím že se dá sem tam koupit i do desítky...45/1,8 taky ujde ale na plnou díru už není tak ostré....No a v zomech je to bída. Chtělo by to dva nové zumíky nějakých 12-40/f4 a cca 40-125/f4 se slušnou kresbou + překopat 9-18 na lepší rohy....75-300 je v druhé verzi OK (měl jsem). A pokud by překopali tu zmíněnou řadu skel třeba na F2 + celoplast ale bytelný jako zmíněná 25 (aby to vypadalo), přidali místo 75 nějakou 60/2 a vše v relaci +- okolo 10K. Tak to bych to viděl jako velmi rozumný systém na domácí focení....
Pavel Breit
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Mikeczcz 14. 9. 2017 11:26

eglobalcentral.eu
Mikeczcz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidko 14. 9. 2017 11:30

ondrasheq: eglobalcentral.eu
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod ondrasheq 14. 9. 2017 12:05

Díky za tipy, názory a odkaz.
Pro nemajetné je to zřejmě volba srdcová a praktická. Nakonec proč ne, přestat pitvat pixely, když 99% stejně skončí na webu a 1% k tisku nejde přes A3, aspoň u mě.
Teda aspoň u krátkých ohnisek, s telezoomy f/4-5,6 to bude zlé asi vždycky, když i u D5300 mám často problém to při stejné světelnosti ukočírovat v přijatelných citlivostech.
ondrasheq
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Fidko 14. 9. 2017 12:37

Jo, stacilo by, keby tie skla stali podstatne menej, pripadne ak by ich Olympus robil pri tej cene trochu svetelnejsie, nez konkurencia. Miesto 40-150 f2.8 napriklad f2.2, alebo take nieco. Realne to zasadny rozdiel nebude, ale aspon nieco.

Rovnako tak zakladne pevne svetelne skla. Canon ma napriklad 50mm f1.8 za stovku, Olympusacka alternativa je vyrazne drahsia. Ak by bola povedzme f1.4, utracal by som za take sklo ovela radsej. Samozrejme chapem, ze pri vacsich sklach by to mohol byt problem kvoli velkosti a hmotnosti, ale taka 40-150 aj uz teraz velke sklo prakticky na vsetko okrem E-M1.
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Ganec 14. 9. 2017 12:50

ondrasheq píše:proč třeba neudělají jedno "dotované" pevné sklo na které by lidi nalákali? Jako má Canon 50 f/1,8 a Nikon DX 35 f/1,8.
Panasonic Lumix DG 25mm f/1,7 sa ti vari pri svojich 5 990 Kč zdá drahý? :--

ondrasheq píše:No f2,8... Takže zápas se šumem pokračuje, dokud do toho člověk nenasype raketu.
od toho je stabilizácia, ktorá dokáže mnoho kritických situácií pokryť a u CaNikonu zvyčajne za túto cenu nebýva

ondrasheq píše:12-32.
Žádný jiný základní zoom podle všeho nemá význam kupovat.
Panasonic Lumix G Vario 12-60mm f/3,5-5,6 ASPH. Power O.I.S. stojí menej ako odpovedajúce Canony a Nikony.

Mňa dosť pozitívne prekvapil aj mZuiko 12-50, ktorý sa dá kúpiť za relatívne smiešny peniaz.
Je síce menej skladný, ale všimol som si na sebe, že ho so sebou beriem podstatne častejšie ako predtým seťák.
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ltokar 14. 9. 2017 13:30

Zase ta stabilizacia .. hmm, to bude nesmrtelna zalezitost.
A30, S45, Ixus, FZ18, K-x, E-PL1, Stylus 1, K-5iis, E-M10
ltokar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 14. 9. 2017 13:49

ltokar píše:Zase ta stabilizacia .. hmm, to bude nesmrtelna zalezitost.


Debil zustane debilem, s vekem se IQ nezvysuje, ba naopak.
Petr Luňák
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Fidko 14. 9. 2017 17:30

Inak co som pisal o tych svetelnostiach, nakoniec by tie rozmery nemuseli byt nijak obludne.

Napriklad Sigma 50-100 nasadena na E-M1 vyzera v pohode a ak by bola nativne pre m4/3, bola by este mensia :)
https://c1.staticflickr.com/9/8788/2861 ... 0eda_b.jpg
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod ondrasheq 14. 9. 2017 19:07

Tak poslední věc k E-M10 mark III: expoziční bracketing je dostupný jen pro nějaký advanced photo mód (tedy ne pro A a S) a jen ve dvou nastaveních:

3f - Pořídí 3 snímky, první s optimální expozicí (±0,0 EV), druhý s −1,0 EV a třetí s +1,0 EV.
5f - Pořídí 5 snímků, první s optimální expozicí (±0,0 EV), druhý s −1,3 EV, třetí s −0,7 EV, čtvrtý s +0,7 EV a pátý
s +1,3 EV.

Takže -> nashle příště Olympusi. Člověk se neučí exposure blending proto, aby mu pak aparát "pomohl" takto osekaným nastavením. Asi inspirace u Nikonu.
ondrasheq
Návštěvník
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků