Zrcadlovku nebo bezzrcadlovku

Diskuze pro všechny zájemce o koupi digitálního fotoaparátu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod azrael3 6. 8. 2017 08:11

Zdravím vybírám novou zrcadlovku/bezzrcadlovku a chtěl bych Vás poprosit o správné nasměrování, protože se ve fotoaparátech nevyznám. Podle toho co jsem se zatím dočetl jsem si ujasnil priority.

Moje představa:
- čip: 4/3 nebo APS-C
- cenově dostupné objektivy (nebráním se ani bazaru)
- převážně foťák používám na focení zvířat a architektury, při cestování.
- jako začátečník bych ocenil režim živého náhledu ať vidím jak fotka bude vypadat.
- intuitivní ovládání

Cenu bych viděl okolo 15 tis. Kč. Nemám žádného známeho od kterého bych si půjčoval objektivy, takže na značce nelpím.

Co říkate na Panasonic GX 80?
azrael3
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod reign 6. 8. 2017 09:55

Panasonic je špička na video, s malým seťákem je to navíc prcek. Pokud ovšem video není priorita tak menší snímač je holt slabší. Z APS-C zrcadlovek bych šel do Nikonu kvůli množství objektivů na bazaru. Canon má snímače tak o 2 generace pozadu, Pentax je sice fajn, ale málo rozšířený a tomu odpovídá i ta bazarová nabídka.

-- 6. 8. 2017 10:57 --

Ještě bys mohl napsat co znamená pro tebe fotografování zvířat, čím fotíš teď a v čem u stávajícího přístroje pociťuješ největší slabiny.

-- 6. 8. 2017 10:58 --

Jo a živý náhled mají všechny foťáky ale o výsledné fotce toho moc neřekne.
reign
Návštěvník

Odeslat příspěvekod azrael3 6. 8. 2017 10:04

reign: Opravdu je rozdíl APS-C opravdu takový rozdíl oproti 4/3 snímači? Beru to z pohledu Hobby fotografa. Nikon se mi líbí s hlediska podání barev, prostě pokud srovnám Canon a Nikon. U Nikonu jsou ty barvy živější. Nevíš jak je na tom Nikon ze živým náhledem? Je to použitelné? Nebo tam je Canon dál. Co ceny objektivů. Vzhledem k tomu, že focení beru jen jako zábavu. Nerad bych se dostal do situace, kdy za nový objektiv budu muset dát 40 tis. Dá se na Nikon sehnat pár zajímavých a přitom levných objektivů. U systému 4/3 u PAN a Olyho mě zaujala stabilizace v těle.

Co by si mi doporučil na jaký typ se kouknout. Díky

Momentálně fotím mobilem moje poslední pokusy dopadli neslavně, kdy jsem si před cca. 10 lety pořídil dneska by se to asi dalo dát do kategorie ultrazoom Panasonic FZ-7 se 6 megapixely. Focení s ním mě však moc nebavilo. Proto ted vybírám trochu uváženěji.
azrael3
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod reign 6. 8. 2017 10:25

Rozdíl ve výstupu Panasonic vs Nikon je opravdu značný, jedna věc je rozdíl v šumu a druhá dramatický rozdíl v dynamickém rozsahu. Co se skel týká tak m4/3 je snad nejdražší systém, bral bych ho jenom při preferenci videa, jinak ne.
Add živý náhled - Canon má o dost lepší ostření v režimu live view ale až ve vyšší třídě, v lowendu to je snad horší než u Nikonu. A výkon snímače je žel jen o malinko lepší než u m4/3.
reign
Návštěvník

Odeslat příspěvekod azrael3 6. 8. 2017 10:28

Reign: Nějaký typ na co se u Nikonu podívat? Nevadí i bazar.
azrael3
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Fidko 6. 8. 2017 10:38

Osobne mam Olympus, ale ak by som chcel fotit cokolvek co sa hybe, do CSC mimo vlajkovych lodi by som nesiel.

Tie objektivy su tiez dost drahe, ale zo zahranicia sa daju zohnat za rozumnejsie ceny. Kvoli objektivom by som siel asi do Canonu, ale je pravda, ze vystup je u Nikonu skutocne citelne lepsi. Aspon co sa tyka papierovych parametrov.
Naposledy upravil Fidko dne 6. 8. 2017 11:28, celkově upraveno 1
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod reign 6. 8. 2017 10:43

Jo a ty skla... Do začátku bych bral bazarové tělo s levným a slušným univerzálním sklem 18-105
https://www.paladix.cz/bazar/index.php? ... &wq=&uid=0
Speciálně pak tady https://www.paladix.cz/bazar/index.php?adid=478139
reign
Návštěvník

Odeslat příspěvekod azrael3 6. 8. 2017 10:49

reign:A co Nikon 3300 našel jsem ho za celkem dobrou cenu? cca. 6000 s objektivem 18-55. Má to smysl do začátku?
azrael3
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod reign 6. 8. 2017 14:14

Nejnižší řada = extra ořezané ovládání i když výstup rovnocenný s D5300.
Seťák 18-55 mi nikdy nevyhovoval rozsahem, 18-105 je sice o malinko dražší, ale ten komfort většího rozsahu je nesrovnatelný.
reign
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ondrasheq 6. 8. 2017 16:52

D3300 je *****, který nemá ani expoziční bracketing.
Nemá význam ji kupovat už jen proto, že 5000 řada je jen o málo dražší a nabídne toho víc. Přičemž jestli D5300/5500/5600 je jedno, protože tam začalo (nebo pokračovalo) velké Nikonní přešlapování na místě a liší se jen přítomností/absencí GPS, snapbridge a dotykového displeje.
Pokud máte větší ruce, tak bych šel do jeté D7100.

Jinak, GX80 je bezva foťák, ale koncepčně dost odlišný od DSLR. Takže je to jako se ptát jestli si koupit kombi, sporťáka nebo SUV - pro každého z toho vyjde vítězně něco jiného.
GX80 je především kompaktní aparát, s výborným a ještě kompaktnějším seťákem, hromadou různého nastavení, funkčními tlačítky, nabídne dost věcí, které Nikon nemá.
A jestli kupovat novou GX80, tak teď, tuším ve Fotolabu je v kitu s pevnou 25 f/1.7 zadarmo.

> - jako začátečník bych ocenil režim živého náhledu ať vidím jak fotka bude vypadat

Lepší je naučit se předvídat automatickou expozici a ovlivňovat ji, hned od začátku. Live view je na DSLR (alespoň Nikonech nižších řad) nepohotové, pomalé a jak není dost světla, přestane se chytat s ostřením.
ondrasheq
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod monikash 6. 8. 2017 19:26

Ten Fotolab je nějaký fake, ne? Tady píšou pouze tělo: https://www.fotolab.cz/eshop/panasonic- ... -telo.html :-(
Sony RX100/7, A6600, A7R2, A7III

Moje cvaky najdete zde http://monikash.rajce.idnes.cz/
A videa tady https://www.youtube.com/@monikasindelkova1432/videos
monikash
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod azrael3 6. 8. 2017 19:28

ondrasheq: Mě právě zaujala ta skladnost. Zároveň že člověk když chce může na to dát něco většího. díky za info o tom bracketingu. Ještě bych se rád zeptal, které funkce u zrcadlovek nebo bezrcadlovek nutnost nebo použitelná funkce zvyšující komfort.
azrael3
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod ForeignerOnEarth 6. 8. 2017 21:05

Třeba ten bracketing já používám často, ale výhradně za jediným účelem, tedy pořízení 2-3 RAWů pro skládání expozic v Adobe Lightroomu nebo Photoshopu. Pokud tohle zájemce neplánuje dělat, pak mu absence bracketingu na D3x00 nemusí vadit, já osobně opravdu nevím proč bych používal bracketing k původnímu účelu, což bylo donést si domů negativ s různými expozicemi, aby až při vyvolání fotky jsme vybrali tu správnou expozici. Dnes je jednak expozice velmi přesná a jednak ji lze zkontrolovat na místě pomocí zobrazení fotky, RGB histogramu a map přepalů, takže bracketing z klasických důvodů mně připadá už se sníženým smyslem. No a HDR skládání existuje do JPEGu, takže já používám bracketing kvůli optimálnímu zachycení extrémního dynamického rozsahu do RAWu.
ForeignerOnEarth
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod qq_sk 7. 8. 2017 16:51

monikash píše:Ten Fotolab je nějaký fake, ne? Tady píšou pouze tělo: https://www.fotolab.cz/eshop/panasonic- ... -telo.html :-(

nie je to z popisu uplne zrejme, ale pri vlozeni do kosika je tam naozaj 25/1.7 zadarmo, osobne by som priplatil este 2000 Kc a zobral v sete aj s 12-32 mm.
Keby sme vedeli co vsetko chce azrael3 fotit, mozno by sme mu odporucili aj 35-100 mm. Podla mojich skusenosti ak bude potrebovat viac ako ekv. 200 mm tak je lepsie ist do zrkadlovky.
qq_sk
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Almik 8. 8. 2017 10:46

Marně přemýšlím nad cenově dostupným systémem na focení zvířat (dlouhé světelné sklo) a architektury (široké, ostré a minimální zkreslení). Obvykle mám co říct, ale v tvém případě nějak nevím co bych poradil, snad jen větší budget :-) No pokud to zas tak nežereš a vlastně začínáš, kup si z bazaru třeba Nikon D300 + zoom 16-85, hrej si, časem budeš chytřejší a budeš přesněji vědět co ti chybí, co opravdu potřebuješ. A i kdybys potom úplně přesedlal na jiný systém, tak cenová ztráta tě nebude bolet.
FX: Nikon D750, Sigma 35/1,4 Art, Nikkor AF-S 85/1,8 G, blesky SB-800, SB-600
m4/3: Olympus E-M10, Panasonic 12-32/3.5-5.6, Samyang fish-eye 7,5/3.5, blesk FL-36R
Almik
Návštěvník
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků