Zrcadlovka pro začínající fotografku

Diskuze o poloprofesionálních a profesionálních digitálních fotoaparátech

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod monikash 23. 6. 2017 10:05

Stačí se podívat do recenzí na sony nex x a alfa X000 a a58/68/77. U a58 to mám z vlastní zkušenosti, že ISO 1600 už má šum.
Sony RX100/7, A6600, A7R2, A7III

Moje cvaky najdete zde http://monikash.rajce.idnes.cz/
A videa tady https://www.youtube.com/@monikasindelkova1432/videos
monikash
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod bob222 23. 6. 2017 10:18

Šum má aj ISO 400. Otázkou je nakoľko vadí a nakoľko ho je vidno pri "normálnom" zobrazení.
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod AwwA 23. 6. 2017 10:24

reign píše:S těmi adaptéry to je hlod jak hlodavec, to už ani Ganec nepoužívá. Adaptéry existují samozřejmě na všechny bajonety, nejen na Sony E. A těch širokáčů za rozumný peníz... Fakt perspektivní volba.


Treba ted jsem videl Samyho 8 f2,8 mm za pet tisic s E bajonetem. Proc by se adaptery pro ruzne skla nepouzivala?


Monikah u SONY A jedine A77II nebo rovnou A99.
AwwA
Návštěvník

Odeslat příspěvekod bob222 23. 6. 2017 11:51

Ale na sammyho s E bajonetom žiadny adaptér nepotrebuješ!
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod reign 23. 6. 2017 13:46

Von to spíš myslel jako ekvivalent Canonu 10-18 STM, což se teda nepovedlo. Následují povinné argumenty že na krajinu a architekturu stejně AF není potřeba (protože sklo s AF podobných vlastností na Sony není /je drahé jak stádo krav)
reign
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ForeignerOnEarth 23. 6. 2017 16:02

Jo a s argumentem, že na krajinu a architekturu není AF potřeba se okamžitě dostáváme k trvalému rozporu mezi hloubkou ostrosti vypočtenou kalkulátorem a extrémními požadavkami na ostrou kresbu objektivů při pohledu na 24 MPx rozlišení.

Obrovské množství lidí dokáže současně tvrdit, že hloubka ostrosti je u nějakého širokáče od dvou metrů do nekonečna, takže se nemusí ostřit, ale současně ten širokáč nestačí svou kresbou na rozlišení 24 MPx nebo 36MPx nebo kolik.
Zajímalo by mě, kolik lidí si uvědomí, že pokud přísně posuzují kresbu na 24 MPx, tak ale tu maximální ostrost nemůžou vidět v pásmu od dvou metrů do nekonečna, jak říká samozřejmě správně počítající DOF kalkulátor, ale v pásmu mnohem, mnohem menším okolo roviny zaostření, která tím pádem není lhostejná.
Tuhle logiku spoustu lidí prostě nedá a někteří dokonce nikdy.
ForeignerOnEarth
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Davidof 23. 6. 2017 16:20

A jaký parametry bys dal do DOF kalkulátoru třeba pro 24 Mpx ? Myslím tu velikost rozptylového kroužku.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod ForeignerOnEarth 23. 6. 2017 18:04

Davidof: to si prosím pěkně sám spočítej:

Vezmi si šířku snímače a vyděl ji počtem nejmenších detailů na šířku, které vidíš (anebo výšku na výšku to je úplně jedno).

No 24 MPx se počítá hezky, to je 6000 pixelů na šířku a 4000 pixelů na výšku.
Teď nastává jediný malý zádrhel: když koukáme na detailní kresbu ve 100% rozlišení, tak jaké detaily ještě umíme posoudit jako zvýšení ostrosti? Jeden pixel? Někdo možná jo, bez AA filtru to teoreticky je i možné, pokud interpolace Bayerovy masky použije hodně ostrý nealiasingový kostičkovaný algoritmus, ale já jsem mnohokrát udělal následující:

Podíval jsem se v plném rozlišení na obrázek ostřejší a pocitově méně ostrý - stačí měnit clonu nebo zaostřit trošku jinam u stejného záběru - a pak jsem oba zvětšil třeba na 1000%, abych viděl kolik skutečných pixelů vyrobí to zlepšení ostrosti.
A vždy jsem došel k závěru, že jeden pixel už je málo a dva pixely už je moc.
Takže jsem si zvykl uvažovat, že vidím lepší kresbu odpovídající asi 1,5 pixelu.
No a to máme tak, že ze 6000 pixelů na šířku vidíme zíráním na maximální ostrost kresby tak 4000 miniaturních detailů.
No a APS-C snímač má 23,6mm na šířku, takže to vydělíme 4000 a máme rozptylový kroužek pro pozorovací vzdálenost typu "čumím na to zblízka".

23,6mm / 4000 = 0,006 mm Takže místo 0,02 mm máme 0,006 mm pro přísné posouzení.
A dej si to do kalkulátoru a uvidíš, že pásmo maximální ostrosti je fakt hodně malé.
A tohle daleko líp odpovídá omu, co vidíme, tedy i na krajině, pokud jsme zaostřili na hyperfokální vzdálenost podle rozptylového kroužku 0,02mm, tak máme nekonečno slušně neostré. Při pohledu na plné rozlišení fotky. Mít maximálně ostrých 2 metry i nekonečno, to neuděláš ani s f=10mm objektivem. A to hned ze dvou důvodů: jeden je tenhle mnohem menší rozptylový kroužek a druhý je vlastnost širokoúhlých zoomů, které se podle kalkulátoru DOF nechovají ani náhodou. Třeba Sigma 10-20 je v děsivém rozporu, když jsem ji vyměnil za Nikkora 10-24, tak bylo nekonečno mnohem lepší, ale furt prostě širokoúhlý zoom má HO menší, než podle jakéhokoliv výpočtu. Kdysi někdo udělal hezký článek, že třeba pevné sklo 24mm se chová podle kalkulace DOF, zoom 24-70 ani náhodou.
ForeignerOnEarth
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod AwwA 23. 6. 2017 18:15

reign píše:Von to spíš myslel jako ekvivalent Canonu 10-18 STM, což se teda nepovedlo. Následují povinné argumenty že na krajinu a architekturu stejně AF není potřeba (protože sklo s AF podobných vlastností na Sony není /je drahé jak stádo krav)


Ano zatim neni pro bajonet E za obdobnou cenu podobny objektiv 10-18 s AF, ale tim to asi konci.
Doporucim 700D s prastarym senzorem z asi 650D, ale hlavne mit zmineny objektiv. No a srovnavat Samyho s tim Canonnem ani nema cenu.
Radeji bych proste ozelel u sirokace AF, ale mel mnohem lepsi senzor nez ten obstarozni od Canonu.

A co manualni Zeiss?

Kalkulacky nechte Gancum.
AwwA
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 23. 6. 2017 18:31

FOE

Díky za opravdu podrobnou (a pracnou ) odpověď.

Palec nahoru ! :-)

No, asi bude nejlepší ostřit na třetinu, nebo dominantní prvek, clonit trochu víc (dle objektivu) a moc nepixlpípovat :-)

Myslím teda pro mě, jinak dle vkusu toho kterého soudruha :-)
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod metatron 23. 6. 2017 19:22

...hm... ak nefuka vietor, malo by vyznam to brat aj na 2-3 snimky s roznou rovinou zaostrenia ? co myslite ? teda tu krajinu
metatron
Návštěvník

Odeslat příspěvekod AwwA 23. 6. 2017 20:06

Myslis slozeni do jednoho snimku za jistym ucelem? Nekdy ano.
AwwA
Návštěvník

Odeslat příspěvekod reign 24. 6. 2017 00:34

AwwA: po uvedení na pravou míru ceny Nikkoru 10-20 AFP jsem se přiklonil k doporučení Oldbase (set Nikonu D5200). Ale jinak bych opravdu volil raději Canon než Sony, protože fotka nezávisí jen od snímače, ale i od objektivu a to mi teda řekni proč kupovat systém bez jediného slušného seťáku? Jinak, fotil jsem Nikonem D7000 a Canonem 70D. Rozdíl v rawu samozřejmě je, ale ne takový, že by mně (pro mé účely) nějak omezoval. Sony A6000 jsem velmi zvažoval - ale jen do prvního osahání jeho pekelné anti ergonomie. Při vědomí situace s objektivy mi jeho nákup přišel jako hrubý masochismus, snímač to nezachrání.

Jo a 10-18 Sony už existuje, jen stojí cca 20k?
Co se příště zkusit držet zadání, v tomto případě foťák se seťákem do 18k a v budoucnu širokáč?
reign
Návštěvník

Odeslat příspěvekod AwwA 25. 6. 2017 17:24

Diky za nejedovatou reakci. Souhlas.

Bajonet E(tedy pro APS-C je asi zamerne nedotazeny) ma mezery a taky jsem psal, ze bych volil D5300 plus Sigmu 17-50/70. Doporuceni A6000 bylo pouze v pripade, kdyby nevadila obsence kvalitniho setaku.(levne Sigmy 19/30/60)
AwwA
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ondrasheq 26. 6. 2017 10:02

Většina odpovědí tady je zbytečných. Začátečníka, který neví nic o světelnosti a evidentně ani ohniskový vzdálenosti, nezajímá papírově nejlepší DSLR. Pokud se o techniku focení nezajímá, pak je nejlepší cestou vybírat prakticky i srdcem - tzn. ergonomie, design. Bude v té sitauci řešit váhu a rozměry, ne 0,5EV v DR navíc. A tak to má být - aby bylo focení radost, ne věda s dvoukilovou brašnou přes rameno.
A navíc jak už padlo, v ceně nad 10-15 tis. jsou všechny aparáty dobré. Takhle se v tom šťourat mělo význam před deseti patnácti lety, pokud vůbec.
ondrasheq
Návštěvník
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků