Canon s3 is: slabá výdrž baterií

Diskuze o přístrojích s max. sedminásobným optickým zoomem

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod audis 26. 12. 2016 10:51

Zdravím, Mám tento foťák asi 10 let. V poslední době jsem na jedno nabití tuzkovek udělal asi desetinu fotek.

Časem jsem přišel na to, že foťák signalizuje slabé baterie a nakonec se vypne při napětí tuzkovek 4x 1,36 Voltů. Když nabitá tuzkovka má třeba 1,39 voltů, těch fotek udělám do 20 ks. dřív bylo řádově vice.

1. Aby se foťák vypnul při 4x 1,35 v, asi není normální že?
2. Příčina? Oprava bude levná nebo vyhodit a do té doby používat alkalické?

Děkuji za odhad opravy.
audis
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ziki 27. 12. 2016 06:37

A jak staré jsou ty nabíjecí tužkové akumulátory, taky deset let? U NiMH akumulátorů se s věkem zvětšuje jejich vnitřní odpor a i když jsou plně nabité, tak přes tento odpor již nemusí být schopné dostatečně pokrýt příkon fotoaparátu.
ziki
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Puntík 27. 12. 2016 16:48

Je taky celkem dobré změřit proud jednoho každého článku do zkratu. Měl by mít tak dvě až tři amp. a držet tak tři až pět sec. bez poklesu. A pokud se nabíjí na peak nabíječce, za jak dlouho je nabitý. Tedy čím kratší doba (a na napětí), tím hůře. :-)

Zdravím
Puntík
Návštěvník

Odeslat příspěvekod audis 27. 12. 2016 19:04

asi 3 - 4 roky

Puntík:
nabíjí se v kvalitní automatické nabíječce, nabito je za 3 - 4 hodiny, nevím. Jedná se o AA baterie Sanyo eneloop https://images-na.ssl-images-amazon.com ... L1000_.jpg . Nyní mají 1,26 V a jezdí v hračce v autíčku na dálkáč.

Jak změřím proud do zkratu? Ampérmetr připojit na plus a mínus pol tužkovky? Nezničím ji?
Mohli bychom prosím vystoupit ihned z Evropské Unie?
audis
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Puntík 28. 12. 2016 01:06

Autíčko zdaleka nemusí mít takové proudové (!!) nároky jako elektronika (počítač) ve foťáku. Tužkovku (ani měřák) při tak krátké zkoušce (zkratem) nezničíš, pokud budeš měřit kratší dobu a jen jeden článek. (Nesmí se příliš ohřát - cca teplý v dlani). Ideální by bylo, kdybys mohl nějakým způsobem změřit odběr fotopřístroje (i s použitím blesku), posléze celou baterii (všechny čtyři články) zatížit takovým ohmickým odporem (o potřebném výkonu), aby z ní tekl tentýž proud. A při tom si změřil čas, než poklesne některý její článek na bezpečnou vybíjecí napěťovou hodnotu, t.j. 1,1 V. Pak se dá spočítat skutečná (použitelná) kapacita baterie. Nicméně to je poměrně špatně realizovatelné, takže těch několik málo sec. do zkratu má alespoň orientačně nějakou vypovídací hodnotu.:-)

Zdravím
Puntík
Návštěvník

Odeslat příspěvekod audis 31. 12. 2016 19:23

na metodu "špatně realizovatelnou" nemám vybavení.

Změřil jsem zkratový proud tužkovek. Napětí při měření shodně u všech čtyřech = 1,26 - 1,27 V. Po dobu 5 sekund zkratový proud tužkovky číslo:
1 = 2,39 A
2 = 2,8 A
3 = 2,5 A
4 = 3,0 A
ve všech případech články nehřály, proud první sekundu stoupnul o cca 0,2 A na výše uvedenou hodnotu a konstatně výše uvedenou hodnotu držely.

Závěr? Koupit nové baterie, nebo vada ve fotáku?
Mohli bychom prosím vystoupit ihned z Evropské Unie?
audis
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Puntík 2. 1. 2017 21:08

Pokud používáte tužkovky ještě v jiných zařízeních, poslední pokus by mohl být - koupit nové (eneloop nebo alkaline) a z toho by výsledný rezultát už vyjít mohl. Na opravu bych to neviděl, přece jenom je to už postarší model (10 let u tohoto typu elektroniky kde vývoj šel takřka překotně). Nicméně samotný dotaz by příliš nákladný být neměl.
Jinak lituji a omlouvám se. :-)

Zdravím
Puntík
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Allien driver 5. 1. 2017 07:37

ja neviem čo sa tu rieši, keď to vypína pri napätí 1,35 tak je to jednoznačný fault zariadenia, alebo není konštruované pre NiMH batérie
Allien driver
Návštěvník

Odeslat příspěvekod johanx 6. 5. 2017 19:23

Mám Canon S5 IS a ten samý problém. Asi se tam aktivovalo *****ítko. :-)
Stereo: Naim Supernait 3, Naim Ovator S-400, Technics SL-G700, Tv: TCL65X925, sluchátka: AKG K701, Beyerdynamic Lagoon, Kino: Arcam HDA AVR 11, centr+surr. Swans
johanx
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod snopa 6. 5. 2017 19:46

audis+johanx: používejte alkalické a bude po problému, nebo nabíjecí, ale s napětím 1,5V, kdysy jsem měl jakýsi kompakt, co na AKU s 1,2V vůbec nereagoval a ani se nezapnul, na alkaliky šlapal bez problému. ;-)
snopa
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod johanx 6. 5. 2017 21:50

Alkalické 1,5V nově vybalené, v měřáku zkontrolované nebo nabíjitelné všechno jeden čert. Mele si jen tu svou, vyměňte baterie. Škoda ho. Sloužil dobře asi 10 let, a ten výklopný displej je fakt návykový. Asi změnim dres. Se mi zdá že to je canoňácká specialitka. Žeby Nikon?
Stereo: Naim Supernait 3, Naim Ovator S-400, Technics SL-G700, Tv: TCL65X925, sluchátka: AKG K701, Beyerdynamic Lagoon, Kino: Arcam HDA AVR 11, centr+surr. Swans
johanx
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod johanx 7. 5. 2017 20:58

Teď jsem vytáhl z blesku nabíjecí Eneloopky, vrazil je místo alkalických a foťák fachčí. Kdoví jak byly staré ty ,,nové".
Stereo: Naim Supernait 3, Naim Ovator S-400, Technics SL-G700, Tv: TCL65X925, sluchátka: AKG K701, Beyerdynamic Lagoon, Kino: Arcam HDA AVR 11, centr+surr. Swans
johanx
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků