Úroveň fotografických znalosti uživatelů 1", 4/3", APS-C...

Fotografové radí fotografům: kompozice, použití filtrů, příklady

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod fricoolinek2 13. 4. 2017 22:41

Zdravím, pokud máte ve svém okolí uživatele kvalitnějších amatérských přístrojů - v dnešní době už bychom mohli snad i říct "ti, co fotí na foťák a ne mobil" - nicméně pořád to budu více specifikovat - tj. uživatele přistrojů s čipem 1", 4/3" či APS-C a (logicky) možností nastavit "plný manuál" - jak u nich hodnotíte jejich znalosti?

Já kupříkladu mám ve svém okolí mám tři takovéto fotoamatéry - dva jsou majitely Panasonicu FZ1000, jedna je uživatelkou amatérské DSLR, přičemž má i třeba přístup ke sklu kategorie 150-600mm/F5-6.3 (bohužel, blíže specifikat nejsem schopen, ale myslím, že to ani neni zásadní). Ve všech třech případech jsem přesvědčen o značné chabosti znalostí, protože výsledné obrázky neodpovídající kvalitatinímu potenciálu přístroje. S APS-C (lowend) DSLR jsem fotil několik let a Panasonic FZ1000 mám nyní, takže jsem přesvědčen, že vím, co se dá z těchto přístrojů vytáhnout. Podle všeho nikdo z nich nevyužívá RAW formát a jelikož kvalita fotografií typicky značně klesá ve chvíli, kdy světelné podmínky nejsou vpravdě dokonalé, tak to vidím na max. povrchní znalost času, clony a citlivosti.

Máte to ve svém okolí také tak? Tj. máte dojem, že uživatel velkočipového kompaktu nebo levné DSLR z okruhu vašich známých své mašině zcela nedostatečně rozumí?
JSEM VÁŠ KRÁL, MOJI PODDANÍ!
Bazoš fůůůůj!
fricoolinek2
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod landov 14. 4. 2017 05:01

A k comu je tento topic, to naozaj nechapem.
landov
Expert

Odeslat příspěvekod oldbas 14. 4. 2017 07:49

fricoolinek2 - a co by jsi s tím chtěl udělat? Prodávat foťáky pouze na základě složení zkoušky patřičné úrovně? Jinak zákaz focení? Nejsi náhodou jeden z těch bouráků, co vymýšlejí zákony? Ty v.ole, to je nářez.
oldbas
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod miroslav.cizek 14. 4. 2017 09:46

To je složité... Někdo si koupí foťák, i když tomu zatím vůbec nerozumí. Jiný zas založí na fóru diskusní vlákno, které nemá hlavu ani patu. Ty si myslíš něco o první skupině. Někdo jiný si může myslet něco o druhé skupině :D
Uživatelé bez znalostí se ke znalostem dopracovat mohou. Lidé s předsudky vůči druhým se předsudků pravděpodobně nikdy úplně nezbaví.
A teď kdo je na tom hůře :hm
miroslav.cizek
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Alešak 14. 4. 2017 11:13

Nemůžu, než s Miroslavem souhlasit. Jako nářez mi docela připadá, jakým způsobem a co se občas řeší na DA...
Alešak
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Mikeczcz 14. 4. 2017 16:19

Tak hlavně fotografa nedělá to co má v prackách. Ti lidé si můžou koupit co chtějí a fotit s tím jak chtějí. Dokud sami sebe nepasují na velmistra fotografie, tak je vše v pořádku. Nakolik byla ta či ona investice moudrá nebo nutná je jiná věc, ale opět - jejich peníze, jejich zodpovědnost.
Mikeczcz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod fricoolinek2 14. 4. 2017 22:24

Klíííd, pánové. Berte to jako jakýsi pokus o "sociovýzkum".

Měl jsem trochu iluzi, že člověk, co fotí na velkočip (1" a více) se zkrátka "oddělil" od "mobilistů" a s investicí do přístroje pěticiferné ceny (nebo se jí velmi blížící) jde i jistý větší zájem o fotografii s logickým prohloubením fotoznalostí. S kamarádem jsme si pořizovali DSLR během Vánoc 2010 a dobře si pamatuju, že rozšíření znalostí s tím šlo u mne i u něj ruku v ruce. Třeba co se týče poznání nezměrných výhod RAW formátu. Do té jsem si o tom spíš tak nějak myslel, že je to něco jako PNG nebo tak. Prostě bezztrátová obrázková komprese. A ne digitální otisk, na kterém se třeba dát "beztrestně" hýbat s barvou či zesvětlovat.

Cílem tohoto topicu je se pokusit zjistit, jak jsou moje iluze (podepřené osobními zkušenostmi z před několika let) vzdáleny realitě.
Naposledy upravil fricoolinek2 dne 15. 4. 2017 14:31, celkově upraveno 1
JSEM VÁŠ KRÁL, MOJI PODDANÍ!
Bazoš fůůůůj!
fricoolinek2
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Grimjaur 14. 4. 2017 22:59

Socio výzkum vypadá jinak, tohle je dost nešťastně založené vlákno. Vlastnictví přístroje má někdy co dělat s jistou úrovní fotoznalostí a zkušeností a někdy vůbec. S čím to má co dělat na stopro, to je možnost do toho investovat. (Tedy pokud pořízení fotovýbavy zároveň neodbřemení jiného). Tím to hasne a nedá se v tom vysledovat nic víc , že někdo má a někdo ne, někdo na to má a někdo ne. Stačí?
Technika : Furt se to mění
http://fotomobil.blog.mobilmania.cz/
Grimjaur
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Žvel 14. 4. 2017 23:09

Jsem uzivatel m43 fotaku. Foceni me bavi a moje fotky se mi libi. Fotim na pevny skla. Je to OK? A je to furt ok kdyz fotim z 98 procent do jpg? Budu lepsim clovekem kdyz uacnu fotit RAW?
Žvel
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Alešak 15. 4. 2017 06:48

Žvel: jasně že budeš lepším člověkem, protože ten, kdo fotí jen do JPG je přece zvíře :-) ...
Ale vážně, vždyť je to přece naprosto jedno, kdo a jak si fotí. Jestli mobilem, kompaktem či
zrcadlovkou. Zda na pidičip, nebo na FF, středoformát. Zda používá ultrazoomy, nebo pevná
ohniska. Zda jede jen na automatiku, nebo na manuál. Zda focení někdo rozumí a nebo ne.
Zda někdo fotit umí a nebo ne, vždyť to může být každému jedno, co kdo dělá a používá.
A nebo se mýlím...?
Alešak
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Lotrandor 15. 4. 2017 11:21

Žvel: to je přece o tom, že nemáš vždy ideální podmínky a JPG nepromíjí tolik co RAW. Je to ale o čase. Každopádně ta otázka tak myšlena nebyla, že?

-- 15. 4. 2017 12:25 --

fricoolinek2: každý nějak začíná. někdo tak i končí. obecně platí, že foťák je spotřební zboží, i když je to zrcadlovka nebo CSC. S mobilem můžeš fotit zajímavě pokud jde o obsahovou nebo kompoziční stránku věci. Asi tedy řešíš jestli by nestačil mobil? No, nestačil. On ten větší snímač pomůže, i když fotíš na automat a vůbec tomu nerozumíš. Expozičně ale budeš limitován. Některá témata se mobilem fotí vyloženě špatně.
Lotrandor
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod fricoolinek2 15. 4. 2017 15:03

Grimjaur píše:Socio výzkum vypadá jinak, tohle je dost nešťastně založené vlákno. Vlastnictví přístroje má někdy co dělat s jistou úrovní fotoznalostí a zkušeností a někdy vůbec. S čím to má co dělat na stopro, to je možnost do toho investovat. (Tedy pokud pořízení fotovýbavy zároveň neodbřemení jiného). Tím to hasne a nedá se v tom vysledovat nic víc , že někdo má a někdo ne, někdo na to má a někdo ne. Stačí?


Pardon, ale tohle je naprostý blábol.

Žvel píše:Jsem uzivatel m43 fotaku. Foceni me bavi a moje fotky se mi libi. Fotim na pevny skla. Je to OK? A je to furt ok kdyz fotim z 98 procent do jpg? Budu lepsim clovekem kdyz uacnu fotit RAW?


Proč tento podrážděný tón? Jak už psal moderátor Lotrandor níže, RAW dává širší možnosti. Do jisté míry přesouvá nejrůznější prvky nastavení z terénu, kde není čas, není velký monitor atp. do "tepla a klidu domova".

Alešak píše:Žvel: jasně že budeš lepším člověkem, protože ten, kdo fotí jen do JPG je přece zvíře :-) ...
Ale vážně, vždyť je to přece naprosto jedno, kdo a jak si fotí. Jestli mobilem, kompaktem či
zrcadlovkou. Zda na pidičip, nebo na FF, středoformát. Zda používá ultrazoomy, nebo pevná
ohniska. Zda jede jen na automatiku, nebo na manuál. Zda focení někdo rozumí a nebo ne.
Zda někdo fotit umí a nebo ne, vždyť to může být každému jedno, co kdo dělá a používá.
A nebo se mýlím...?


Tak minimálně výrobci fotoaprátů by měli chtít vědět, co si zákazník/trh žádá a co se vyplatí vyvíjet/vyrábět a co ne.

Některá témata se mobilem fotí vyloženě špatně.


Jenže tady je otázka, zda focení těchto "některých témat" je vůbec typické pro "foto-analfabeta".

Možná by se vyplatilo více konkretizovat. ;-)
JSEM VÁŠ KRÁL, MOJI PODDANÍ!
Bazoš fůůůůj!
fricoolinek2
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Grimjaur 15. 4. 2017 15:32

OK blábol. Tak proč se ptáš ty výzkume?
Grimjaur
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod fricoolinek2 15. 4. 2017 15:51

Tak myslím, že ty úvozovky ve slově "sociovýzkum" nešly přehlédnout.

Ten příspěvek ze 14. 4. 2017 23:59 ale skutečně pobavil :-) - jako uvědomuješ si, že jsi v něm v zásadě řekl, že jediná věc, kterou si může člověk za (řádově) 10 000 koupit pro radost, je foťák? 8-D
JSEM VÁŠ KRÁL, MOJI PODDANÍ!
Bazoš fůůůůj!
fricoolinek2
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod miroslav.cizek 15. 4. 2017 20:10

A kam sam sebe radis, fricoollinku2 ? Mezi fotoanalfabety, nebo lidi co se chteji ucit, nevo snad uz se i necemu naucili? :)
miroslav.cizek
Návštěvník

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků