Zoner Photo Studio X

Všeobecná diskuze o grafických programech pro práci s fotografiemi

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Callgaro 16. 10. 2016 09:06

Kolega fotograf, typický hobik co je rád že o víkendu nafotí krajinku a vypadne ven používal Zoner. Letos si pořídil nové tělo a k tomu ho cca 2mes na to naprdnul Zoner s předplatným. Tak zkusil teda ten ligtroom, byť před tím to bylo jako já to nepotřebuji, pro mě to nemá význam atd. Najednou fotky o kategorii výš a přiznává že ty roky se zonerem byli trápení a řezání tupim nožem. Obdobně jsem hovořil před a po, když jsem někdy 2012 přecházel já.
To klíčování jakože jsem amatér a nepotřebuji tak ok.Dokud fotíte do jpg. Pokud ale děláte s raw tak potřebujete odpovídající software. A to Zoner není a nebyl. Teď jsem dočetl recenzi na digiarene a Zoner X působí jako mladší retardovaný Bráška co okoukavá úspěchy svého velkého bratra lightrooma.
Callgaro
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod snopa 16. 10. 2016 09:20

Callgaro:
přesně tak jsem to měl i já. Nový FF foťák, nové objektivy a posun v kvalitě fotek byl minimální. Tak jsem si prostě koupil LR6 v krabici a ejhle ono se to ku.va posunulo.
Od té doby ZPS nevnímám jako editor, ale pouze jako rychlý třídič a prohlížeč a na to mi bohatě postačuje koupená multilicence ZPS17 a ještě nějaký čas stačit bude. ;-)
snopa
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Flor.cz 16. 10. 2016 13:15

Jo, to je to co nechápu, že má někdo výbavu za 150K a šetří na Lightroomu.

Daleko líp vyjde šetřit na výbavě a dohnat to postprocesem.
✔️ Galerie pro fotografy zdarma:.. http://_Story_Show_Gallery_.flor.cz
Flor.cz
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod soowa 2. 11. 2016 10:47

Callgaro píše:Kolega fotograf, typický hobik co je rád že o víkendu nafotí krajinku a vypadne ven používal Zoner. Letos si pořídil nové tělo a k tomu ho cca 2mes na to naprdnul Zoner s předplatným. Tak zkusil teda ten ligtroom, byť před tím to bylo jako já to nepotřebuji, pro mě to nemá význam atd. Najednou fotky o kategorii výš a přiznává že ty roky se zonerem byli trápení a řezání tupim nožem. Obdobně jsem hovořil před a po, když jsem někdy 2012 přecházel já.
To klíčování jakože jsem amatér a nepotřebuji tak ok.Dokud fotíte do jpg. Pokud ale děláte s raw tak potřebujete odpovídající software. A to Zoner není a nebyl. Teď jsem dočetl recenzi na digiarene a Zoner X působí jako mladší retardovaný Bráška co okoukavá úspěchy svého velkého bratra lightrooma.


Potvrzuju. Kdysi jsem koupil Zoner (momentálně používám verzi 17), jelikož je tam i RAW modul, tak jsem neřešil a vyvolával tam. Před nedávnem jsem konečně přešel na předplatné Adobe, a je to fakt rozdíl nebe a dudy. Myslel jsem, že ten rozdíl (teď mám na mysli hlavně Lightroom vs Zoner RAW) bude hlavně v pokročilejších funkcích (tím myslím např. lokální úpravy v RAWu, dehaze, kvalitnější odšum), ale ne: ten olbřímí náskok několika tříd je v úplně základních věcech, jako vytažení stínů!

Teď teda jistě píšu něco, co většina tady už dávno ví :-)

V Zoneru vytažení stínů znamená, že ve stínech se objeví trochu kresby a celá fotka jde do vyblito-šeda, což pak zas musím dodatečně tahat zpátky přes křivky.

V Lightroomu vytažení stínů znamená o dost víc kresby ve stínech a nerozmrví to zbytek tonality fotky.

Dosáhnout výsledku, který odpovídá mé představě, mi v Lightroomu trvá pár minut, v Zoneru to bylo trápení na půl hodiny (často nemožné bez Nik pluginů nebo nějakých HDR hrátek, které ale způsobí halo okolo hran). Fakt jsem nečekal, že u úplně základních věcí je možný takový rozdíl.
Sony α7IV | Laowa 15/2.0 | Sony 20-70/4.0 | Sony 28/2.0 | Sony 35/2.8 | Sony 55/1.8 | Sony 85/1.8 | Samyang 135/1.8
soowa
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Lotrandor 2. 11. 2016 11:02

Nutno ale říct, že v X je to zase dotaženější. Sice jsem nezkoušel nějaké extrémnosti, jen jsem si udělal zkusmo stejnou fotku (správně exponovanou) v LR a ZX, výsledek kromě doostřování dost srovnatelný (LR lepší, ale rozdíly spíš pro zkušené oko). Samozřejmě neřeším workflow, které je u Zoneru prostě o ničem (díky neochotě spojit oba moduly dohromady).
Lotrandor
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Mikeczcz 2. 11. 2016 11:20

Je pořád LR o vesmír rychlejší?
Mikeczcz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Lotrandor 2. 11. 2016 16:35

Já to původně zmínil, protože tam nějaký pokrok vidím. X není stejná jako předchozí verze.

Mě ZX přišel přiměřeně rychlej ve vyvolávacím modulu, řekl bych dostatečně. Skro bych se i vsadil, že mají okoukaný slidery z LR, protože kupodivu mi použití hodnot z LR dávalo stejný vzhled. Základní úpravy tak jdou udělat i ZX. Co mě dost vadí je pak přechod do modulu editor. Jednak musím meziprodukt někde uložit, čímž enormě rostou nároky na diskovou kapacitu (a následně zálohování), nesedí mi ale ani nástroje. Připadají mi nelogické, je to taková všehochuť, chybí mi tam věci co používám. LR je funkčně někde jinde, vyžaduje taky svoje (SSD, procesor, poslední dobou i RAM), ale má čisté workflow, propojenou organizaci, export a publikování a v neposlední řadě tisk (včetně proofingu). Je samozřejmě dražší.
Lotrandor
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Mikeczcz 2. 11. 2016 16:47

Já jsem před pár lety zkoušel ZPS 16 a na mojem železe upravovat raw bylo o nervy... tak jsem to zase odinstaloval.
Mikeczcz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod DUDISKO 2. 11. 2016 17:59

Flor.cz píše:Jo, to je to co nechápu, že má někdo výbavu za 150K a šetří na Lightroomu.

Daleko líp vyjde šetřit na výbavě a dohnat to postprocesem.


a to si ja zase nemyslím..
kvalitne odfotiť je 100 krát lepšie ako niečo machliť v programoch..
DUDISKO
Návštěvník

Odeslat příspěvekod bob222 2. 11. 2016 18:10

Jedno aj druhé je podstatné. Kvalitne exponovaná fotka je základ. Profík sa ale bez postprocesu nezaobíde.
Dakedy sme víkendy trávili v kúpeľni s červenou žiarovkou. Tiež celé hodiny. Dnes je to za pc, a mne to pripadá jednoduchšie a pohodlnejšie.
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod landov 2. 11. 2016 18:18

Nemyslim si, ze postproces je pre profikov. Skor kazdy, kto foti do RAWu sa bez postprocesu nezaobide.
landov
Expert

Odeslat příspěvekod DUDISKO 2. 11. 2016 18:19

zoner X mám.. a cena?? tak nejak za "stiahnuté data" a ide bez nejakých dopalatkov.. raw sa dá, ale je to pomalšie ako LR inak funkcií háfo..
riešim na vyvolanie rawu LR a ak treba niečo z jpegom tak ZP14 alebo ZX - tam je toho viac (vrstvy) ale nechce (nie je čas popri práci a riešenie rodiny) sa mi učiť niečo nové .. stačí mi Z 14 na bežné úpravy..
DUDISKO
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Callgaro 2. 11. 2016 18:23

DUDISKO píše:
Flor.cz píše:Jo, to je to co nechápu, že má někdo výbavu za 150K a šetří na Lightroomu.

Daleko líp vyjde šetřit na výbavě a dohnat to postprocesem.


a to si ja zase nemyslím..
kvalitne odfotiť je 100 krát lepšie ako niečo machliť v programoch..


Se pak zase ptej jak docílit looku fotek...
Callgaro
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod landov 2. 11. 2016 18:27

DUDISKO píše:zoner X mám.. a cena?? tak nejak za "stiahnuté data" a ide bez nejakých dopalatkov.. raw sa dá, ale je to pomalšie ako LR inak funkcií háfo..
riešim na vyvolanie rawu LR a ak treba niečo z jpegom tak ZP14 alebo ZX - tam je toho viac (vrstvy) ale nechce (nie je čas popri práci a riešenie rodiny) sa mi učiť niečo nové .. stačí mi Z 14 na bežné úpravy..

MAX Poprad ;-)
A k veci: LR je myslim uplne postacujuci aj na JPG...kombinacia na upravy foto (LR+ZPS) mi nedava ziadny zmysel.
Naposledy upravil landov dne 2. 11. 2016 18:29, celkově upraveno 1
landov
Expert

Odeslat příspěvekod bob222 2. 11. 2016 18:28

landov píše:Nemyslim si, ze postproces je pre profikov. Skor kazdy, kto foti do RAWu sa bez postprocesu nezaobide.

Pozri Ganca. :D
bob222
Pokročilý

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků