Nikon AF-S Nikkor 105mm f/1.4E ED

Diskuze o objektivech, filtrech a předsádkách

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod pemar 25. 7. 2016 17:37

Chystám se sice rozšířit svoji kolekci objektivů jiným směrem, ale tohle mne docela zaujalo.

Pokud to bude mít tento objektiv vyřešenou aberaci, pak by tohle mohl být opravdu výborný objektiv, zajímavý upgrade pro majitele 85mm/1,8 G. Bude určitě těžší než 85/1,8G, ale mohlo by to být o dost lehčí, než můj oblíbený Sonnar 135/2 a mohlo by to mít bokeh jako Laowa 105/2 nebo Otus 85/1,8 a mohlo by to být ostré od kraje do kraje.

Cenovku čekám od 40,000 do 60,000 Kč, to by mohlo značně snížit jeho atraktivitu, ale i tak to ale vypadá zajímavě.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Dolgor 26. 7. 2016 07:45

Někde proběhlo, že má stejného designera jako 58/1,4 a že jeho vyjádření o zaměření toho skla je stejné jako u 58ky. Takže charakteristický obraz, špičkový bokeh a korekce barevných vad? Ostrost asi nebude dechberoucí, ačkoli ED sklo navíc proti 58ce to může vylepšit. ...Pro mě super, takové objektivy se mi líbí a kdyby 58/1,4G nestál ranec, už ho mám. Jenže v recenzích dělaných IT rozumbrady je roztrhají na kusy.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 26. 7. 2016 09:23

Super napad, aj ked by som to porovnaval skor s f1,4 sklami - tazsi ako 85/1.8 bude, to je uplne jasne, no zrejme vahovo "precika" aj 135/2 - pomerne blizka vahova kategoria su aj niektore 85/1.4 objektivy.
Ak by mal obraz ako 58, tak by ma trocha sklamali - da sa to urcite urobit aj lepsie, alebo aspon za menej penazi ako to bolo pri predrazenom 58/1.4.
Pre mna by to bola aj prijatelna nahrada 85 a 135 v jednom :) Cenu odhaduju na 2200USD.
Naposledy upravil Ondrej Bobek dne 26. 7. 2016 09:30, celkově upraveno 1
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod bob222 26. 7. 2016 09:27

No, že by 105/1,4 bola o dosť lahšia ako ten sonnar by som moc nevsádzal. Ak to neodfláknu, to sklo bude poctivý kvicht ako každá kvalitka...
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Dolgor 26. 7. 2016 09:44

Na NR někdo udělal srovnání velikosti (zarovnáním bajonetů) s 85/1,4G a tenhle má stejný průměr a je o kousek delší. Takže to asi bude spíš poměrně kompaktní sklo vzhledem k parametrům. Podobně jako Nikkor 58/1,4G je poloviční proti Sigmě 50 Art.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Dolgor 26. 7. 2016 11:10

Zdroj: http://disq.us/p/1acieqc
Alternativní výsledek, kde je 105ka o poznání objemnější a tedy možná i víc zaměřená na ostrost: http://www.davidiam.com/size-comparison-58-vs-85-vs-105
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod jack08 26. 7. 2016 16:30

nemá stabilizaci a ostření s clonou f/1.4 na portrétech bude velká sázka na nejistotu. Kdo má 85mm f/1.4 tak tohle kupovat nebude. Ohledně toho porovnání s 85mm/1.4 (mám 85mm /1.4 a 105 f/2.8 ) tak bude kratší a širší než 105mm f/2.8 a doufám že bude ostřejší, protože s ní moc spokojený nejsem co se ostrosti týká. Nejlepší rozsah portrétních pevných skel je stejně 85mm a 135mm
jack08
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod chel 26. 7. 2016 16:43

jack08 píše:nemá stabilizaci a ostření s clonou f/1.4 na portrétech bude velká sázka na nejistotu.

:-D tohle me vazne pobavilo :D tady je videt naprosta neucast praktickeho foceni. pokud to chce nekdo vysvetlit tak stabilizaci na 1.4 je naprosta zbytecnost a dale k tomu dalsimu vyroku o portretu ... napadlo te priclonit? 8-)
Světlo, to je, oč tu běží.
chel
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod STigre 26. 7. 2016 17:40

Vida, a já jsem si naivně myslel, že světelný objektiv se za kupu peněz kupuje proto, aby se ta světelnost používala :-D
STigre
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod hoax 26. 7. 2016 18:08

Za tohle si Nikon samozřejmě nechá pořádně zaplatit. Tipuju v ČR tak 60k pro začátek. Ta 1.4 by mohla být ale zajímavá na celé postavy s nějakým okolím. Ještě o něco zajímavější by mi ale přišla 135mm 1.8 třeba :)
hoax
Návštěvník

Odeslat příspěvekod chel 26. 7. 2016 18:33

STigre píše:Vida, a já jsem si naivně myslel, že světelný objektiv se za kupu peněz kupuje proto, aby se ta světelnost používala :-D

ne u portretu kde budes mit jedno oko ostre ale rasy a druhe oko uz uplne rozmazane nemluve o vetsine kuze obliceje jelikoz uz i lice bude mimo hloubku ostrosti ... praxe.
treba tohle je jen 85mm na asi 1,8 s troskou frontfocusu .. ted si predstav ze chces fakt oblicej se 105 a 1.4 na FF Obrázek
Světlo, to je, oč tu běží.
chel
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod jack08 26. 7. 2016 19:30

@chel: to bylo myšleno v porovnání s 105 f2.8. Proč budu kupovat f/1.4, když na portréty je takové odclonění při daném ohnisku nepoužitelné (pokud někdo není DOF maniak, nebo fotí portréty ze stativu). Budeš muset přiclonit na cca f2.0 -2.8, takže uniká smysl nákupu třikrát dražší novinky kvůli světelnosti. S Nikkorem 85mm f/1.4 taky skoro vůbec nefotím na plnou díru, takže u 105 1.4 to bude jakbysmet.
Potřeba stabilizace je snad věcí času a ne clony, takže tvrdit že při f1.4 je stabilizace úplná zbytečnost je trochu odvážné. Neříkám že je stabilizace nutná, ale proč tam není, když u 2.8 je a mám ji furt zapnutou, tzn. že je na tomto ohnisku přinejmenším vítána.
jack08
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod STigre 26. 7. 2016 19:50

chel: jack08 už to napsal za mne. Portrétní objektiv s f1,4 je na FF na plnou clonu na portrét nepoužitelný, takže mi uniká smysl jeho koupě - a snad i výroby. To jen na mFT můžu použít na portrét M.Zuiko 75/1,8 na plně otevřenou clonu.
STigre
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod chel 26. 7. 2016 20:02

jack08 píše:@chel: to bylo myšleno v porovnání s 105 f2.8. Proč budu kupovat f/1.4, když na portréty je takové odclonění při daném ohnisku nepoužitelné (pokud někdo není DOF maniak, nebo fotí portréty ze stativu). Budeš muset přiclonit na cca f2.0 -2.8, takže uniká smysl nákupu třikrát dražší novinky kvůli světelnosti.

Kdo rika ze se tim objektivem foti jen portrety? kde jsi to vzal?
Ta 1.4 umozni spoustu veci v ruznych situacich. jednu takovou presne popsal hoax
hoax píše:Ta 1.4 by mohla být ale zajímavá na celé postavy s nějakým okolím.

jack08 píše:Potřeba stabilizace je snad věcí času a ne clony, takže tvrdit že při f1.4 je stabilizace úplná zbytečnost je trochu odvážné. Neříkám že je stabilizace nutná, ale proč tam není, když u 2.8 je a mám ji furt zapnutou, tzn. že je na tomto ohnisku přinejmenším vítána.

Odpoved je pomerne jednoducha.. pokud fotis na 1.4 tak mas dost svetla a tak muzes mit kratsi casy aby jsi to udrzel. A to nemluvim jak by asi vypadal 1.4 objektiv se stabilizaci po velikostni strance. (proto asi zadny takovy neexistuje, pokud se nepletu) Fotim na 1.4 dost casto a z praxe vim ze je jen malo situaci kdy musim honit iso abych mel pouzitelny cas. To ty s 2.8 musis casteji mit stabilizaci. Nemluve o tom ze na 2.8 neudelas stejne fotky jako na 1.4. Mit 1.4 objektiv je dar mit moznost nafotit neco s mensi hloubkou ostrosti. S 1.4 si nastavis 2.8 ale s 2.8 objektivem 1.4 neudelas.
Světlo, to je, oč tu běží.
chel
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod jack08 26. 7. 2016 21:31

Fotit celou postavu i s okolím na 105mm je poněkud netypické... To bych viděl tak na 35mm, nebo 50mm...Mnozí by sáhli po něčem širším.

To s tou clonou vs čas jsi opravdu objevil Ameriku. To jsem fakt netušil, že to takhle funguje 8-D Jenomže si zkus všechno fotit 105mm na 1.4. a uvidíš, jaké budeš mít "krásné fotky", kde máš jenom extrémně malou DOF a navíc s velkou pravděpodobností BF/FF :lol:

Když píšeš, že na f/2.8 už musím mít častěji stabilizaci, tak co potom řešíme? Když tohle sklo namontuješ na crop, tak jsme s časem ještě někde jinde. Potvrzuješ jenom to, co už jsem napsal.
jack08
Návštěvník
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků