Zrcadlo vs. bezzrcadlo vs. kompakt

Diskuze pro všechny zájemce o koupi digitálního fotoaparátu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Dusan 31. 5. 2016 14:00

Uvazuji nad vymenou fotaku, pricemz primarnimi pozadavky je dostatecne siroke sklo (idealne do tech 20mm) a velka svetelnost respektive schopnost fotit za spatnych svetelnych podminek (takze bud hodne svitit nebo malo sumet, idealne oboji).

Momentalne mam zakladni zrcadlovku Nikon D3200 se dvema skly, konkretne Tamron AF 18-200mm f/3,5-6,3 XR Di II a Nikon 35mm f/1,8G AF-S DX. Po nejakych trech letech planuji obmenu, protoze zejmena v pomeru kvalita/hmotnost nejsem uplne spokojen.
Nechci jit smerem lepsiho tela, protoze bohuzel u zrcadlovek lepsi telo znamena 800 g hmotnosti a na to uz bych potreboval batoh s koleckama. :-) Pro mne jakozto pro turistu je uz stavajici batoh na hrane ci spise za ni.

Prvni variantou nad kterou jsem uvazoval je nejaka bezzrcadlovka, ale tam jsem narazil na cenovou politiku. Konkretne zakladni sety s cenou do 20-25.000 Kc maji vsechny svetelnost nekde kolem 3.5, coz je zejmena v porovnani s moji soucasnou 1.8ckou smutna hodnota. Svetelna skla pro bezzrcadla pak stoji straslivou raketu, pro mne jako pro hobika nedava smysl kupovat jedno sklo za 25.000+ Kc.

Dale jsem uvazoval vykaslat se na predrazena bezzrcadla a koupit nejaky kompat z vyssich rad. Tam to zpocatku vypadalo nadejne, sice maji mensi chipy kolem 1", ale podle testu stejne sumi max stejne spise mene nez ten muj APS-C Nikon. Jenze zase jsem narazil na omezeny vyber na trhu. Mne by celkem vyhovoval Canon Powershot G7x Mark II, ktery je maly, slusne foti a ma svetelnost 1.8. Nevyhodou je pomerne malo siroky objektiv zacinajici na 24mm. Zasadnim problemem je pak pro mne ovsem absence hledacku, na ktery jsem zvykly, fotim primarne na nej a bez nej bych si pripadal jak Japonec fotici s Ipadem. Nemluve o faktu, ze bez nej je fotak extremne neprakticky v urcitych svetelnych podminkach.
Resenim by mohl byt o malinko vetsi braska Canon Powershot G5 jenze ten ma zase problem, ze neni zatim jako Mark II, ale je v puvodnim provedeni se starsim DIGIC 6 chipem (G7x Mark II ma DIGIC 7), takze se bojim, ze bude hure fotit konkretne vice sumet.
Pak je tu jeste varianta Panasonic Lumix LX100 na kterem se mi libi, ze ma nejvetsi chip (4/3), podle testu lepsi kvalitu fotek nez oba Canony (coz je dane i na dnesek velmi nizkym rozlisenim), nicmene je to uz hodne stary model, takze se bojim opet vyssiho sumu (obzvlaste kdyz je to Panasonic) a ma kratsi objektiv (75mm proti 100mm obou Canonu), coz neni uplne kriticke ale i tak nepotesi.
No a tim mne tak nejak dosly napady. Nema nekdo jeste nejakou "zazracnou" mnou nenalezenou variantu (tak do tech 25.000Kc)?

Dik predem
Auto: Infiniti M37s
AV: Onkyo 805, Sony VPL-HW55ES, HTPC
Mob: Galaxy S8+
Dusan
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ltokar 31. 5. 2016 14:05

Svetelny kompakt a nasadena wide predsadka okolo 0.8-0.9x , vraj su z toho celkom dobre vysledky, ak nejde o cinsky sunt. Menej ako 0.8x uz bude dost skreslovat. Ale taka predsadka byva pomerne tazka a draha, zda sa mi ze obvykle okolo 200e
A30, S45, Ixus, FZ18, K-x, E-PL1, Stylus 1, K-5iis, E-M10
ltokar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod soowa 31. 5. 2016 14:43

G7x má minimální ohnisko 8.8 mm a 1" snímač, což je 24 mm při přepočtu na kinofilm.
Tvůj objektiv Tamron má minimální ohnisko 18 mm a APS-C snímač, což je 27 mm při přepočtu na kinofilm.
Tudíž ten G7x je širší, než co máš teď - takže proč ti přijde málo široký?
Jinak populární volbou bývá jedna ze čtyř generací Sony RX100 (myslím že od třetí generace vybavena hledáčkem).
Sony α7IV | Laowa 15/2.0 | Sony 20-70/4.0 | Sony 28/2.0 | Sony 35/2.8 | Sony 55/1.8 | Sony 85/1.8 | Samyang 135/1.8
soowa
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 31. 5. 2016 14:48

Teraz mas objektiv zacinajuci na EQ 27mm. Treba ho tak vyrazne rozsirit?
1" kompakty maju vyssi sum na rovnakom ISO, ako ma D3200. Ich vyhoda je vo svetlejsom objektive, takze vo finale vyjdu o nieco lepsie, ako D3200 + 18-55 / 18-200, no horsie ako D3200 + 35/1.8

Volba kompaktov, ako su Canon G7x, G1xII, Sony RX100III (gen. I a II ma malo svetly objektiv), Panasonic LX100 je celkom zaujimava. Obrazovo vyjdu kusok lepsie ako zrkadlovka so setakom, no na druhej strane maju mensi rozsah zoomu. Keby ti stacil jeden vacsi fotak, no s poriadnym zoomom, tak je zaujimavy napr. Sony RX10, Panasonic FZ1000
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ltokar 31. 5. 2016 19:32

Ja som pochopil , ze hlada 20mm EQ, nie 27, ani 28mm, z textu to predsa vyplyva "Nevyhodou je pomerne malo siroky objektiv zacinajici na 24mm" Preco stale kazdemu nanucujete 24mm ako dostatocne, ked dotycny vie, ze chce sirsi ?
A30, S45, Ixus, FZ18, K-x, E-PL1, Stylus 1, K-5iis, E-M10
ltokar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod bob222 31. 5. 2016 19:40

pod 20 mm bude mať len ten nový kompakt nikon, ak sa nemýlim. (kompakt Nikon DL18-50 f/1.8-2.8 )
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod soowa 31. 5. 2016 19:58

ltokar píše:Ja som pochopil , ze hlada 20mm EQ, nie 27, ani 28mm, z textu to predsa vyplyva "Nevyhodou je pomerne malo siroky objektiv zacinajici na 24mm" Preco stale kazdemu nanucujete 24mm ako dostatocne, ked dotycny vie, ze chce sirsi ?

Protože to, co přesně hledá, nikde nenapsal, ale měl jsem pocit, že to srovnávám se stávajícím 18mm (ovšem na APS-C). Ale třeba jsem to špatně pochopil.
Sony α7IV | Laowa 15/2.0 | Sony 20-70/4.0 | Sony 28/2.0 | Sony 35/2.8 | Sony 55/1.8 | Sony 85/1.8 | Samyang 135/1.8
soowa
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ganec 31. 5. 2016 22:11

Doteraz som na 24mm EQ čítal skôr sťažnosť, že je to príliš neuniverzálne ohnisko (príliš široké) a teda ho treba takmer vždy ešte vyzoomovať.
A to ma dosť štve na mojom kompakte, lebo to vždy niekoľko sekúnd trvá.
Podobne aj dosť dlho trvá čakanie, hlavne kým sa objektív zasunie.
Vlastne všetko je na ňom pomalšie, aj zoomovanie, aj ukladanie na kartu, aj blackout medzi snímkami (čo na bezzrkadlovke bol už od E-P3 neznateľný).

Teraz som dlhšiu dobu bez bezzrkadlovky (neprezieravo som PEN požičal kamošovi) a tak pár týždňov fotím len kompaktom. Okrem tej pomalosti ma na ňom štve aj tlačidlo on/off: keďže je "zarovnané s povrchom" (aby sa nezapol len tak náhodou), musím ho silnejšie stlačiť, aby sa jeho stlačenie vôbec prejavilo.
(No ale aspoň som zistil, že ho netreba mať stlačené stále, ale len stačí do neho ťuknúť; to len jeho reakcie sú oneskorené, preto mi tak pripadalo).

Suma sumárum: medzi kompaktom a bezzrkadlovkou jednoznačne volím radšej bezzrkadlovku
(a to nie len kvôli kvalite)

-- 31. 5. 2016 23:17 --

Dusan píše:Svetelna skla pro bezzrcadla pak stoji straslivou raketu, pro mne jako pro hobika nedava smysl kupovat jedno sklo za 25.000+ Kc.
To máš odkiaľ takúto informáciu? :shock:
(teraz pozerám, že aj môj najdrahší objektív: 75/1.8 stojí menej ako 25 tisíc)
Panasonic 25mm/1.7 (50mm EQ, podobne ako tvoja 35-ka) stojí ešte menej ako svetelný Nikkor.
A na Olympusoch by si to mal aj so stabilizáciou!

A dajú sa kúpiť ešte lacnejšie Sigmy (so svetelnosťou f/2.8 )
Naposledy upravil Ganec dne 31. 5. 2016 22:26, celkově upraveno 1
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod STigre 31. 5. 2016 22:23

Jediná volba, splňující zadání, bude asi opravdu ten Nikon DL18-50, který teprve přijde na trh, je ovšem bez interního blesku a bez hledáčku, ten může být "volitelný" do sáněk na blesk, a je i výklopný. Což zvedne cenu minimálně o pět tisíc, ale spíš ještě víc.
http://www.digimanie.cz/ultrasirokouhly ... 18-28/6459
STigre
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod CA.. 31. 5. 2016 23:06

Ganec píše:Doteraz som na 24mm EQ čítal skôr sťažnosť, že je to príliš neuniverzálne ohnisko (príliš široké) a teda ho treba takmer vždy ešte vyzoomovať.


A vlastní názor nemáš, když ho používáš? A co tedy poradíš, aby se ohnisko na zoomu nemuselo takmer vždy ešte vyzoomovať?
CA..
Návštěvník

Odeslat příspěvekod PavlinaH 31. 5. 2016 23:13

Svetelna skla pro bezzrcadla pak stoji straslivou raketu, pro mne jako pro hobika nedava smysl kupovat jedno sklo za 25.000+ Kc.


Světelná skla na 4/3 začínají na 8 tisících. Možná se dají sehnat i levnější.

Jenže je potřeba si uvědomit, že téměř všechny světelná skla na CSC jsou už na plnou díru velice ostré. Což se rozhodně nedá říct o objektivech pro DSLR. A pak tu máme skladnost, váhu spolu s dalšími a dalšími přednostimi CSC. A taky kvalita sériově vyráběných skel pro Nikon je dle mne v porovnáním s kvalitou skel pro CSC horší, nemluvě u některých o problémech s AF a o dost vyšší poruchovosti. Pokud do toho jdeš s tímto vědomím, tak ok. V opačném případě doporučuji si pročíst kvalitní recenze a prostudovat důkladně objektivy na:
http://www.imaging-resource.com/
kde najdeš odborné profesionální testy. Kolem CSC je plno fám, takže je dobré se vždy dívat na kvalitní recenze a osobně si vše ,,osahat".
PavlinaH
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ganec 1. 6. 2016 06:47

CA..: samozrejme že mám aj vlastný názor (ktorý sa zhoduje s tým, čo píšem).
Preto podľa neho kompakty neodporúčam:
- jedna vec je "lemravosť", hlavne kvôli zoomovaniu objektívu (ale aj v iných situáciách)
- druhá je horšia konfigurovateľnosť - keďže kompakty bývajú jednoduchšie, veľa vecí sa tam ani nedá nastaviť (môj SH-2 nemá ani SuperControlPanel, ani možnosť nastavenia šumu, rollery, ...)
- tretia: svetelné profikompakty zvyčajne treba zacloniť aby dobre kreslili
(čo u bezzrkadloviek netreba, ako píše PavlinaH)
- no a samozrejme MILC majú lepšie senzory a možnosť dokúpiť si ďalšie sklá podľa potreby

Tých 24mm EQ je otravných hlavne na kompaktoch (akurát si to teraz "užívam" :-( ), u bezzrkadloviek je možné mať vyzoomovaný objektív aj pri zapínaní/vypínaní (*).

Odporúčam preto E-M10 Mark II v obyčajnom sete (prípadne v DZ kite, ak je väčší zoom naozaj nutný) a k tomu hneď dokúpiť pevné sklo (podľa financií). Ja na 90% fotím so 17mm/1.8 (35mm EQ), ale kľudne by stačila aj Sigma 19/2.8 (4 590 Kč); alebo spomínaný Panasonic (5 990 Kč). Pri fotení väčších akcií alebo portrétov Olympus 45/1.8 (7 990 Kč).

(*) Samozrejme sú aj niektoré panacake sklá, ktoré sa vysúvajú podobne ako u kompaktov.
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod bob222 1. 6. 2016 07:20

Ganec a to zas kde si čítal, ako treba profikompakty zacloniť, aby dobte kreslili? Mal si niekedy v ruke kompakt so svetelným objektívom, alebo len google a press release ako vždy? V pohode sa s 1,8 dá fotiť rovnako ako s 1,8 u MILC. Ono aj to pevné sklo samozrejme vždy lepšie kreslí pri zaclonení o 1-2 EV, ak teda máš monitor kde to vidíš.
A to máš seták u olympusu vyzoomovaný stále, to ako fakt? Daj foto, to chcem vidieť, ako nosíš vypnutý foťák s vysunutým skladacím objektívom... Alebo je seťák od olympusu aj neskladací (okrem 12-50).
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod KarelV. 1. 6. 2016 07:31

PavlinaH píše:Jenže je potřeba si uvědomit, že téměř všechny světelná skla na CSC jsou už na plnou díru velice ostré.

Ani jedno ze zde vyjmenovaných skel není na plnou díru a ani po zaclonění ostřejší než např. Nikon 35/1,8.
Viz např.
1.jpg


2.jpg


http://goo.gl/r4fu0q

PavlinaH píše:A taky kvalita sériově vyráběných skel pro Nikon je dle mne v porovnáním s kvalitou skel pro CSC horší, nemluvě u některých o problémech s AF a o dost vyšší poruchovosti.

Máš pro toto své tvrzení nějaký důkaz, nebo to jen vymyslelo marketingové oddělení Olympusu CZ na posledním školení?
KarelV.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 1. 6. 2016 10:18

ltokar píše:Ja som pochopil , ze hlada 20mm EQ, nie 27, ani 28mm, z textu to predsa vyplyva "Nevyhodou je pomerne malo siroky objektiv zacinajici na 24mm" Preco stale kazdemu nanucujete 24mm ako dostatocne, ked dotycny vie, ze chce sirsi ?

Kedze mimo toho jedineho (stale nedostupneho) kompaktu od Nikonu zrejme neexistuje na trhu fotoaparat so sirsim (ako EQ 20mm) objektivom som to pochopil tak, ze proste nepreratal exvivalent. Nenapisal jednoznacne, ci chce sirsie ohnisko ako to, ktore prave vyuziva.

S bezzrkadlovkou, ako sam napisal, nic neusetri, resp. nezlepsi... 1" kompakty su dobra volba "do vacku" aj ked zlepsenie bude voci DSLR so setakom len male a asi pride aj o velky zoom (ak nekupi RX10/FZ1000)
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků