Nikon D500

Diskuze o poloprofesionálních a profesionálních digitálních fotoaparátech

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Puntík 8. 1. 2016 00:54

To je dnes zcela běžné, vyvíjí kdekdo a vyrábí Čína, nebo někdo z té strany zeměkoule. :-)

Zdravím
Puntík
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 8. 1. 2016 11:59

Pekny vycuc vsetkeho noveho v D5/D500 - je sa na co tesit: http://www.dpreview.com/opinions/735240 ... es-of-dslr
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Dolgor 8. 1. 2016 13:21

Puntík, v tomhle případě bych to takhle neřekl. To rovnou můžeš tvrdit, že AMD a NVIDIA jsou nějací kdekdo, protože ani jeden z nich nemá výrobní kapacity. Znáš ale někoho kdo by jim mohl konkurovat ve výrobě grafických čipů? ...Návrh a výroba polovodičových čipů jsou dost rozdílné věci.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Puntík 8. 1. 2016 13:49

Neumím odpovědět, jen že na firmu, kde dělá můj švagr kdysi přišli Němci, že od nich budou brát zboží jen když na něj budou rýt Made in Germania. A to jen vzhledem k dobrým vztahům, jinak jim to Číňani i s tím nápisem rádi udělají - a levněji. Když někdo nemá výrobní kapacity a nemůže vyrábět, může prodat knowhow (patent), jako kdysi my Japoncům (kteří pak dělali pod svou značkou).
Pro mne je výrobce ten, kdo konkrétně vyrábí a tak se tedy firmy vždycky ptám - kde vyrábíte ? - v Evropě ? - ne ? - tak s bohem. :-)

Zdravím
Puntík
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ForeignerOnEarth 8. 1. 2016 14:26

Jenže on je rozdíl mezi tím, když se něco jednou vymyslí a někdo to pak 15 let vyrábí aniž by toho, co to vymyslel, už potřeboval,
a mezi tím, když někdo průběžně vymýšlí další a další verze a někdo nabízí výrobní kapacity pokaždé pro jiný design.
No a navíc Nikon je jedním ze dvou světových výrobců stepperů na matrixy těch čipů, takže aby Sony mohla změnit rozlišení snímačů, musí Nikon dodat stepper nastavený na konkrétní rozlišení. Tudíž z toho ta spolupráce celkem logicky vyplývá. Nikon dodá stepper pro nějaké rozlišení, které se hodí jemu samotnému i Sony, Sony na tom vyrobí matrice, tak 3/4 pro Nikon a 1/4 pro sebe, no a "dozdobení" toho dortu už si vymyslí každý na míru svým foťákům.
ForeignerOnEarth
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Puntík 8. 1. 2016 14:35

Nemám na mysli nějaké steppery (stejně nevím co to je), ale autora patentů a výrobce. A zdá se, že důležití jsou oba.

Zdravím
Puntík
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dolgor 8. 1. 2016 15:08

Vždycky jsou důležití oba. Architekt potřebuje stavební firmu, aby realizovala jeho projekt. Stavební firma bez kvalitního projektu postaví leda nějaký paskvil. Když architekt ve výběrku vyfasuje nekvalitní stavební firmu, nedopadne to dobře. Když kvalitní stavební firma staví podle nekvalitního projektu, nedopadne to dobře. ...Při návrhu a výrobě křemíkových čipů musí designer (zde např Nikon) dobře znát výrobní proces svého dodavatele a musí mu přizpůsobit design a úzce spolupracovat při optimalizaci výroby, tudíž se vždycky jedná o intenzivní spolupráci a sdílení patentů. Nicméně bez designera by nebylo nic. ...Vezmi si třeba AMD a NVIDIA grafiky, některé jsou vyráběny ve stejné fabrice a přesto se dost liší. Role designera je velmi důležitá.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod feanoor 8. 1. 2016 16:53

Takže po šesti letech konečně přichází nástupce legendární D300.
Před pár dny byl D7200 skvělej foťák, dneska je to křáp :-))

Konečně dal Nikon křížové ostřící body až do krajů (i když teda podle některých uživatelů vůbec nejsou potřeba (sorry, musel jsem...))
Prostřední bod ostří od -4 EV, ostatní od -3 EV, což jsou parádní hodnoty, smekám.

Ale hlavní technickou vyfikundací je podle mě Auto AF Tuning, foťák zaostří v live view a následně podle toho doladí klasický autofokus.
Jestli tohle bude makat spolehlivě a rychle, tak je to podle mě nejlepší inovace na poli DSLR za poslední roky, aneb zrcadlovky vrací úder.

ISO 1640000 (slovy milion šestsetčtyřicet tisíc) je brutální, otázka jak to bude vypadat.

A nemůžu si pomoct, ale ten tvar těla, který mám zafixován v paměti od dob Nikonu D200 je prostě zatraceně sexy.
feanoor
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Melancholický Trol 8. 1. 2016 17:27

To může teoreticky fungovat na eliminaci nějaké systematické chyby (za předpokladu důkladného korigování na každou kombinaci ohnisko-ostřicí_bod-zaostřená vzdálenost a pro statisticky použitelné množství hodnot). Ale majitelé všech neoriginálních objektivů, Sigmy 18-35\1.8 obzvláště, se ani nemusí radovat. To bych se i vsadil.
Melancholický Trol
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 8. 1. 2016 18:05

Pro mne bude velmi důležité, jak bude fotit D500 na vyšší ISO. Pokud bude ISO 6400 nebo dokonce ISO 12800 srovnatelné se současným ISO 1250 na D7100, budu váhat, zda nezůstat u DX. To ale asi nenastane.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Lotrandor 8. 1. 2016 18:40

Také jsem zvědav, fyzika se nedá moc ošidit, ale zlepšení o 1-2EV, snad, to by ovšem pro tebe bylo pořád málo, pemare :). I když tedy jen o ty pověstné uši.
Lotrandor
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pemar 8. 1. 2016 19:44

Zlepšení o 1-2 EV bych měl, kdybych se starou generací snímače přestoupil z D7100 na D750.

Nová generace by měla být aspoň o 1 EV lepší, podle technologie.

Já jsem s D7100 a 70-200/4 schopen fotit v sálech na ISO 6400, ale ten šum je pro mne moc velký.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod lennyl_2 8. 1. 2016 20:17

pemar: nerob si zbytočne prehnané nádeje. Pokiaľ nedajú firmy do sveta nové technológie (čo ja viem iný materiál, iné skupenstvo...) stále to bude iba o tom, ako dobre bude software vymýšľať obraz. toto sa ale nedá maskovať do nekonečna.

nemýľ si rozdiel APS-C vs FF (plocha snímača) a novší snímač rovnakej veľkosti.
už som to písal, že kde mám ja použiteľný výsledok po úprave fotky z RAW! na ISO-10.000, tak tam je APS-C (kludne aj D7200) na ISO-4.000-5.000.

novší APS-C snímač ti ponúkne "krajší" vymyslený obraz - rozumej dopočítaný (Expeed5 + firmware) tak možno o jeden stupeň v ISO (6.400?).

to že výrobca oznámi max ISO milión čosi v D500/D5 neznamená v reálnej fotke vôbec nič. ide o reklamu.
Sony A7 IV + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 50/1,4 ART DG DN + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN
lennyl_2
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 8. 1. 2016 22:02

feanoor píše:A nemůžu si pomoct, ale ten tvar těla, který mám zafixován v paměti od dob Nikonu D200 je prostě zatraceně sexy.


Souhlas i se vsim prechozim, ale s timhle tuplem. Design se jim skutecne povedl. Skoda jen toho rozmisteni Fn cudliku a dvojiteho infa, ktere se tu jiz zminovalo.

Obrázek
Obrázek
Petr Luňák
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pemar 8. 1. 2016 22:15

Tohle je krásná zrcadlovka podle mých představ:

Obrázek

Ergonomicky se ale tak úplně nepovedla a AF mi také nevyhovuje. D500 není z mého pohledu taková klasika.
pemar
Expert

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků