Výběr fotoaparátu

Diskuze pro všechny zájemce o koupi digitálního fotoaparátu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Lotrandor 31. 1. 2015 14:34

Většinou Nikon D7100 (obrazově je to stejné jako D3300 nebo D3200, ty mají horší ergonomii - méně tlačítek). Objektivy většinou 50/1.4 (podobně 50/1.8, ale horší podání bokeh - rozostřené části obrazu), 35/1.8DX (asi must have pro nikon). Před tím jsem rok a půl fotil D3200, cca 25k expozic, který je teď záložní.

Ještě k té poznámce Gance o dlouhém učení s DSLR. Já bych to nespojoval s foťákem. Prostě jako všechno jiné, vyžaduje focení nějakou praxi. A to pokud možno jinou než pouhé cvakání na automat. Pochopení zákonitostí expozice, chování světla, významu barev či kompozice, je daleko důležitější než jakým foťákem člověk fotí. Taky trvá déle než jednu návštěvu supermarketu. Ale naučit se dá hodně.

FUJI je asi systém, nad kterým bych uvažoval dnes, ale už mám Nikon a je neekonomické to měnit jen tak. Na focení lidí jsou jejich foťák i skla asi bez výhrad. Za světelná pevná skla ale chtějí dost, protože konkurují drahým profesionálním plnoformátovým sklům jako Nikon 85/1.4G apod. Takže žádný levný 35DX apod. za 6 tisíc.
Lotrandor
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ganec 31. 1. 2015 15:44

Lotrandor, prečo si nenechal expozičné údaje v EXIF-e?
(žeby preto, lebo by potom bolo zrejmé, že by to isté zvládol aj m4/3 snímač? :twisted:
a samozrejme ak by sa "na portréty" použili 25mm F/1.8 alebo 42mm F/1.8 objektívy)

No .. bola by tam trošíšku väčšiu HO (čo by, podľa mňa, niektorým záberom dokonca prospelo).

robi.r píše:jde mi i o výslednou kvalitu fotek
O tú sa strachovať nemusíš: rozdiel oproti LX2 pocítiš s hocičím z toho čo sme vymenovali.
(a zase naopak: spočiatku by si rozdiel v kvalite medzi nimi nerozoznal)

Lotrandor píše:Nastavit foťák do manuálního režimu a autoiso je otázka pár minut
Moje sesternice to s ich Nikonmi nezvládli ani za pol roka: nemali dokonca ani povolené Auto-ISO v PASM režimoch, nieto ešte nastavené. Ani zobrazovanie informácií o expozícii vo výsledných záberoch!
(čo by som povedal že je základ, ak sa chce niekto naučiť fotiť)

Najviac ma dojalo, keď mi obe, nezávisle od seba povedali: "nastav mi foťák tak, aby robil ostré fotky!"
:oboze

Lotrandor píše:není úplně konzistentní se v jednom příspěvku ohánět lidumilností Olympusu
"lidumilností"? Kde?
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Lotrandor 31. 1. 2015 18:42

Ganec: EXIF neodstaňuju záměrně, prostě ho tam nenechávám, zajímá to jenom geeky. Ale tvá poznámka dobře ilustruje způsob tvého uvažování, exif tam není, protože chci něco zatajit. To si ale jenom projektuješ svůj způsob uvažování na okolí. Taky jsem nikde nenaspal, že by nebylo možné to samé odfotit s m4/3 snímačem, ale například u toho prvního a posledního snímku už by byl v úzkých s citlivostí. Na 10x15 by to ale nebylo příliš vidět, tam zapracuje analogový výstup tiskárny. Pro tvůj klid jsem prošel katalog v LR a tady jsou expoziční hodnoty.

ISO 2500, 1/125s, f/2
ISO 560, 1/125s, f/2.8
ISO 125, 1/320s, f/2.8
ISO 800, 1/200, f/2.5
ISO 400, 1/200, f/2,0
ISO 1400, 1/160s, f/4

Co říct k tomu zbytku. Větší HO by těm snímkům určitě neprospěla.
To že neumíte nastavit ani autoiso na Nikonu napovídá něco o tvých sestřenicích. Ptal jsi se jich, co je to ISO a jak funguje expoziční trojúhelník. Pokud ano, rozumějí tomu.Podezřívám je, že u nich bude naprosto jedno, co mají za foťák. Nebo je ten příběh trochu jiný, než nám ho předkládáš, což by u tebe nebylo neobvyklé. Často stačí porovnat tvoji verzi s verzí tvého bratra, aby se hodně věcí vyjasnilo.

-- 31. 1. 2015 19:46 --

1/250s, f/2.2, ISO 720, N 85/1.8G
Obrázek

-- 31. 1. 2015 19:47 --

ad lidumilnost=vždy něco naviac
Lotrandor
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Radek71 31. 1. 2015 19:45

Ganec se pekne odkopal, jak mu uteklo ze dela nacvik na argumentaci. Takze to celkove tvori konzistentni profil s tim jak ho napadne ze by nekdo mazal exif kvuli nemu. Ja mam 6 let nastaven export bez Exifu a myslim nikde nemam fotku s exifem. Jinak sestrenice samozrejme nic nemusi a vsechno jim muze byt jedno, od toho jsou sestrenice. Uplne stejne jako pri foceni automatem na mobilu, CSC a 1Dx.
Radek71
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Kubajs84 31. 1. 2015 21:02

Zdravím, taky řeším problém s výběrem fotoaparátu. Chtěl bych něco menšího, skladného. Půjde především o focení krajinek, street, sem tam portrét, prostě to co obyčejně člověk fotí na výletě/dovolené. Radši bych něco s hledáčkem a spíše výměnné objektivy. Momentální rozpočet je okolo 15 tisíc, ale není problém zatím koupit jenom tělo a na objektiv došetřit, nějak zásadně na to nespěchám.

Mezi bezzrcadlovkama mě zaujal Olympus OM-D E-M10. Plusy bych viděl ve velikosti, výklopném dotykovém displeji, solidním množství tlačítek, wifi(použití smartphonu jako dálkové spouště) a celkem slušném výběru objektivů za "rozumný peníz".
Naopak za zápory povaužuju menší snímač než u zrcadlovek, pravděpodobně pomalejší ostření oproti zrcadlovkám a vyšší cenu.
Dále mě zaujala zrcadlovka Canon EOS 100D a to hlavně kvůli své velikosti(na poměry zrcadlovek). U té bych viděl plusy v APS-C senzoru, pravděpodobně slušné rychlosti ostření, poměrně širokém množství příslušenství Canon a docela podstatná věc, kterou je cena.
Za zápory považuju, že nemá wifi, displej není výklopný(což není až tak podstatné) a menší množství tlačítek.

Který z těchto dvou by jste brali vy? Případně co jiného by jste doporučili? Předem díky za vaše názory.
Kubajs84
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ganec 31. 1. 2015 21:32

Lotrandor píše:Taky jsem nikde nenaspal, že by nebylo možné to samé odfotit s m4/3 snímačem ..
Tu si sa to snažil "nenápadne" naznačiť:
Lotrandor píše:Zrovna na mimina a děti do čtyř let používám vyšší citlivosti ISO .. Proto bych si nevybral nic se snímačem menším než APS-C (Olympus, sytém Nikon 1 apod.). Nějaká stabilizace objektivu či snímače tu hraje okrajovou roli

Ešte k tej vete:
Lotrandor píše:.. ale například u toho prvního a posledního snímku {ISO 2500 čiernobiele, ISO 1400 farebne} už by byl v úzkých s citlivostí
Na základe čoho usudzuješ že by E-M10 alebo E-PL7 nezvládli preexponované čiernobiele ISO 2500?

Takto zvláda PEN (so starším procesorom) farebné ISO 3200 (1/500s, F/1.8 ) v hnusnom osvetlení:
Obrázek

Lotrandor píše:EXIF neodstaňuju záměrně, prostě ho tam nenechávám, zajímá to jenom geeky
Keď tu chceš niečo demonštračne priložiť, radšej exif nechaj. Dodá to viac informácií ako samotné foto.
Tu nejde o to dokázať ostatným že fotí najlepšie (hoci niektorí si to tu myslia), ale pomáhať niekomu inému vybrať si správny foťák.
Lotrandor píše:Ale tvá poznámka dobře ilustruje způsob tvého uvažování, exif tam není, protože chci něco zatajit
Napísal som to, lebo mi to prišlo vtipné .. a aby ste si nemysleli že to myslím vážne, dodal som smajlíka.
No zrejme nemáte náladičku na žartíky. Alebo smajlíky ignorujete, keďže napríklad taký biggles ich nevie používať rozumne a dáva ich do každej vety :-l

-- 31. 1. 2015 21:58 --

Kubajs84: na to čo si vymenoval že chceš fotiť je OM-D omnoho lepší .. a v tomto sa so mnou zhodnú aj tí, ktorí zvyčajne so mnou automaticky nesúhlasia (aj tom čo si myslíš že je "horší" sa mýliš: má lepší snímač, hoci je trošku menší; rýchlejšie zaostrí, hoci to nie je zrkadlovka)

PS: za telo bez objektívov moc neušetríš
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Lotrandor 31. 1. 2015 22:30

Ganec píše:
robi.r píše:Takže co mi radíte za stroj,jít do zrcadlovky nebo do kompaktu s výměnými skly???
Keďže to chceš na miminko, zabudni na zrkadlovku: kým sa s ňou naučíš narábať tak aby si bol spokojný, tak vyrastie...



Zato ty jsi objektivita sama. Postni fotku k tématu, vždyť CSC jsou na focení rodiny a v interiéru lepší. Nemůže pro tebe být problém, moji poněkud nesportovní argumentaci v podobě fotek k tématu, trumfnout :)
Lotrandor
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod BigglesO27 1. 2. 2015 06:33

Někdo má potíže se smajlama, někdo s focením :-D
BigglesO27
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod reign 1. 2. 2015 11:26

Kubajs84 : když budu posuzovat samotná těla, tak je jednoznačně lepší Olympus. Zkus si ale projít nabídku objektivů a hlavně jejich ceny, tam je situace opačná. V součtu je mnohem lepší systém Canonu, leda že by Ganec vynalezl focení bez objektivu.
reign
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Puntík 1. 2. 2015 11:28

Kubajs84 píše:Zdravím, taky řeším problém s výběrem fotoaparátu. Chtěl bych něco menšího, skladného. Půjde především o focení krajinek, street, sem tam portrét, prostě to co obyčejně člověk fotí na výletě/dovolené. Radši bych něco s hledáčkem a spíše výměnné objektivy. Momentální rozpočet je okolo 15 tisíc, ale není problém zatím koupit jenom tělo a na objektiv došetřit, nějak zásadně na to nespěchám. Případně co jiného by jste doporučili? Předem díky za vaše názory.


Doporučuji - sice o něco dražší a výprodejový, ale obrazově i s objektivem velmi slušný model - http://www.megapixel.cz/samsung-nx30-18-55-mm-cerny

Zdravím
Puntík
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Lotrandor 1. 2. 2015 11:54

robi.r: s X-E1 bych byl opatrný, to už radši x-A1. celkově ale jak jsem psal, FUJI je dobrý, ale prémiový systém
Lotrandor
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Kubajs84 1. 2. 2015 12:02

reign: Díky za názor. Vybírám i z pohledu celkového systému(finančí náročnost).

Puntík: Ten Samsung taky nevypadá špatně, vypadá to, že i výběr objektivů je celkem solidní a za vcelku rozumné peníze.

Díky za názory, ještě si to nechám projít hlavou...
Kubajs84
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ganec 1. 2. 2015 13:08

Lotrandor píše:Postni fotku k tématu, vždyť CSC jsou na focení rodiny a v interiéru lepší.
Deti moc nefotím, keďže ešte nemám.
No na poslednej husacine sa predsa len dáke vyskytlo (F/1.8, 17mm, 1/60s, ISO 1600):
Obrázek

a ešte jeden experiment v tmavom bare (1/6s, ISO 500):
Obrázek
Mimochodom, už si experimentoval s chceným pohybovým rozmazaním?
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod reign 1. 2. 2015 13:34

Ganec, bez ohledu na použitou techniku jsou ty fotky peklo, takhle bych možnosti foťáku nedemonstroval, to se nedá přehlédnout. Nebo to fotily sestřenice.?
reign
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Radek71 1. 2. 2015 16:12

Ta fotka z toho baru je "chcené pohybové rozmazaní"?
Radek71
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků