Starý SSD, Ano či Ne

Pevné disky, CD, DVD a BR mechaniky, USB flashdisky, paměťové karty a další

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Retiree 1. 6. 2017 18:18

Zdravím,
v roce 2011 jsem spolu s desktopem koupil i SSD, nicméně z úmyslu jej instalovat sešlo, převážily zápory a SSD zůstal nepoužitý ve skříni. Nový PC zatím nehodlám pořizovat, takže opět zvažuju instalovat do starého desktopu starý SSD.

SSD OCZ Agility 2, SATA II 3.5", 90 GB
PC HP Elite 7300, I5-2400 3.1GHz, HDD 500 GB
OS Windows 10 64 bit, v1703

Prosím o vaše názory. Instalovat morálně zastaralý SSD nebo nechat desktop v klidu dožít?
Retiree
Junior

Odeslat příspěvekod Python.p 1. 6. 2017 18:34

Klidně to tam lupni.
Python.p
Je to rebel!
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Nargon 1. 6. 2017 19:08

Teda by mě zajímalo jaká negativa jsi na SSD našel. Já tam teoreticky vidím jen problém s kapacitou, ale u desktopu ti nikdo nebrání původní disk nechat na data a SSD použít na systém. Takže já bych SSD použil a to nejen dnes, ale už tehdy.
Desktop: Ryzen 7 1800X (3.95GHz, 1.35V), Asus Crosshair VI Hero, 16GB DDR4 Ram (3200MHz), 128GB SSD + 3TB HDD, Nvidia GTX 1080
Notebook: Asus UL50VT 15.6" (SU7300@1.7GHz, 4GB ram, 500GB HDD, Intel GMA 4500MHD + nVidia G210M, dlouha vydrz cca 7+ hod)
Nargon
Moderátor

Odeslat příspěvekod Retiree 2. 6. 2017 06:55

- Podlehl jsem tehdy rozšířenému názoru o nutnosti co nejvíc omezit opakované a zbytečné zápisy
- některé podle mě podstatné problémy jsem nedokázal vyřešit
- HDD se postupně plnil... a plnil, SSD odpočíval a ztrácel na důležitosti

Asi jsem pořád v zajetí tehdejších představ o omezeném počtu zápisů, což dnes asi není ta hlavní podmínka. Jenže netuším, zda to ví i ten 6 let starý SSD...
Retiree
Junior

Odeslat příspěvekod Nargon 2. 6. 2017 07:54

Já mám OCZ Vertex 4 - 128GB, za nějaké 2 měsíce mu bude přesně 5 let, takže mu skončí záruka. Normálně jsem ho celou tu dobu používal. Nedělal jsem žádné nesmysly typu že jsem temp přesouval na jiný disk nebo nějaké optimalizace na šetření disku. Prostě jsem ho používal na systém a nějaké aplikace/hry.
Dnes má disk zapsáno celkem 14TB dat a zbývající životnost je ještě 95%.
Omezený počet zápisů tam je, ale tehdejší MLC paměti na tom byly mnohem lépe než dnešní TLC čipy, a to platí i pro ten tvůj archivní kousek.
Desktop: Ryzen 7 1800X (3.95GHz, 1.35V), Asus Crosshair VI Hero, 16GB DDR4 Ram (3200MHz), 128GB SSD + 3TB HDD, Nvidia GTX 1080
Notebook: Asus UL50VT 15.6" (SU7300@1.7GHz, 4GB ram, 500GB HDD, Intel GMA 4500MHD + nVidia G210M, dlouha vydrz cca 7+ hod)
Nargon
Moderátor

Odeslat příspěvekod Retiree 2. 6. 2017 09:23

Děkuji všem oběma za názory, zkusím, co svedu. Na lavičce v parku při krmení ptáčků nemám s kým cokoli konzultovat, takže moje prvotní představa:

- migrace systému (klonování) není vhodná mj. vzhledem k velikostem, volím čistou instalaci W10. S opětnou aktivací Win nebudou, předpokládám, problémy.
- nejsem si jistý, zda stáhnu poslední verzi Win, nedávno se mi k témuž účelu (pro tablet) stáhla verze 1507 (ale to je asi ten nejmenší problém)
- někde jsem vyčetl, že disk není formátovaný, ale to by měly případně řešit instalační soubory. Navíc mám pocit, že jsem kdysi na disk něco zkoušel uložit, takže ví bůh...
- MB má 4 SATA porty, SATA 0 až SATA 3. Porty 0 a 1 pro HDD, porty 2 a 3 pro optiku.
- Systémový disk (1. HDD) z SATA 0 odpojím a do SATA 0 připojím SSD
- původní systémový HDD alternativně připojím do SATA 1 (2. HDD). Je vhodnější ihned při instalaci, nebo lépe kdykoli později ? Nebo jinak, může být původní disk (se systémem) pro instalátor matoucí? Systémový disk asi bude určen v BIOSu?
- zkontrolovat BIOS a nabootovat z USB, spustit instalaci, pak se uvidí...

Prosím o případné komentáře...
Retiree
Junior

Odeslat příspěvekod jjfb 2. 6. 2017 10:19

Pokud bude čistá instalace W10 doporučuji naformátovat během instalace, a) novější verze NTFS, 2) W10 SSD "znají a ví co je pro ně lepší"
HDD doporučuji zatím odpojit, a připojit po instalaci systému. Ale není to tak důležité.
jjfb
Junior

Odeslat příspěvekod vladimir 2. 6. 2017 10:45

Pro lidi, kteří kladou takovéto dotazy, je odpojení druhého disku před instalací důležité, protože případné problémy s bootováním po odpojení disku by je zaměstnaly na dlouhou dobu. :D
vladimir
Expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod jjfb 2. 6. 2017 11:03

To je fakt, souhlasím...
jjfb
Junior

Odeslat příspěvekod KineCZek 2. 6. 2017 13:33

Ja mam zapsano 2,7TB za 10 mesicu provozu. Samsung 950 PRO 512GB NVME.

Nekupuji si SSD, aby mi jely veci z HDD ... ?! // Oh, wait! V me sestave NENI HDD ... :D

Datove disky prirozene mam, 370S / 512GB, M550 / 512GB a Seagate 600 / 480 GB hned 2ks. Dohromady ~2TB na data + disk na system. Vsechny dalsi disky maji neco zapsano, u zadneho jsem to nikdy neresil. A od dulezitych dat mam zalohu.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Retiree 4. 6. 2017 17:45

Zdravím, nic není tak jednoduché, jak si člověk představuje...
Nejprve jsem nemohl ani silou vyjmout klec s diskem, použil jsem sílu větší (kupodivu tenkrát ještě existovaly servisní manuály). Pak už to šlo, jen klávesnice sebou párkrát sekla o zem a nechodí mezerník....
Instalace na čistý SSD zcela bez problémů, včetně aktivace Windows. Následovalo připojení původního disku, obnovování dat a instalace programů. Datový disk byl stále nepřehlednější (stará a nová data a programy), takže následovalo rušení particií (užil jsem si, jenže za pár dnů už zase zapomenu na užitečnost diskpart). Dva dny jsem střídavě řešil data pro Outlook 2003 (ze zoufalství jsem začal používat poštu z W10), instalaci VideoReDo a přístup DVB Recording Service k síťovému disku. Jen v prvním případě (Outlook) jsem byl úspěšný.

Aktivaci VideoReDo budu řešit jinde, službu DVB Vieweru v jiném tématu.
Retiree
Junior

Odeslat příspěvekod Retiree 25. 6. 2017 07:41

Netuším (a neřeším), zda to byla jen náhodná shoda okolností, ale onen nový, ale asi sedm let starý SSD OCZ Agility 2, SATA II 3.5", 90 GB vydržel pracovat 3 (tři) týdny, pak odešel do Si nebe. Čest jeho památce...
Retiree
Junior

Odeslat příspěvekod zivan 25. 6. 2017 07:56

To mohla byt vyrobni vada a kdybys na ni prisel pred temi 7 lety, tak jsi ho mohl reklamovat.
zivan
Junior

Odeslat příspěvekod Doggg 25. 6. 2017 07:58

Hustá story na pokračování :)

Sice vůbec nechápu tu logiku koupit si v té době relativně drahé ssd, ale aby se neosoupalo tak ho nepoužívat, aby někdy něco. A když konečně něco (v době kdy ti půlku z něj zabere os a pár základních programu), tak umře...

Hlavně si teď nekup novou 750ku kterou dáš zase do suplete..
Doggg
Junior

Odeslat příspěvekod Srandista 25. 6. 2017 08:29

Vobec by som sa necudoval, keby boli degradovane pamatove bunky, ktore taku dlhu dobu nedostali stavu. Myslim, ze s niecim takymto vo fabrike nikto nepocital a ani nikdy takyto scenar netestoval.
Srandista
Junior
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků