Herní PC + fotky v lightroom cca 75 tisíc

Rady a tipy pro výběr počítačové sestavy (konfigurace, nekompatibilita)

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod macropus01 9. 11. 2018 10:22

POZADAVEK (NE)HLUCNOSTI: není prioritou, ale né vysavač

UCEL PORIZENI SESTAVY: Hraní VR her (HTC Vive) a 4k, úprava fotek v Lightroom (chtěl bych znatelně vylepšit výkon - viz staré pc dole), občas nějaké výpočty - matlab.

FINANCNI LIMIT: cca 75 tisíc (bez monitoru bez monitoru a "ukládacích disků")
OPERACNI SYSTEM: v ceně sestavy - windows 10 PRO trvalá licence

PROCESOR: mám Intel Core i7-9700K připravený k vyzvednutí za 12 714 Kč. Takže sestavu k tomu (tedy pokud to není špatná volba) viz https://www.alza.cz/intel-core-i7-9700k-d5463127.htm

GRAFICKÁ KARTA: mám předobjednanou MSI GeForce RTX 2080Ti GAMING X TRIO 11G za 35 499 Kč.

SESTAVITE SI PC SAMI: sám

BUDETE TAKTOVAT: pokusím se :)

MONITOR + JEHO ROZLISENI?: nyní 27 FHD, počítám s upgradem na 4K, popřípadě více širokoúhlý monitor (ještě budu rozmýšlet)

KUPUJETE I PERIFERIE, NEBO JEN HOLOU SKRIN?: periférie mám, mám i dva 3,5 - 2TB disky, které bych chtěl v novém pc osazovat.



Poznámky:
- Jak funguje grafická karta v procesoru - je nutno kupovat speciální desku? Dokud nebude RTX 2080Ti mám možnost kdyžtak použít nějakou starou nepoužívanou ATI, kterou mám doma.
- mé staré pc jsem dal synovci - upgrade 2014 viewtopic.php?f=932&t=1219546&hilit=+upgrade+hry+3d
- Počítám další upgrade PC cca za 4-5 let.
- chtěl bych komponenty pokud možno kupovat na Alze

Děkuji
macropus01
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod KineCZek 9. 11. 2018 12:10

Vezmu to jen tak letecky. Matlb vyuzije vsech osm jader, takze pokud Te Matlab bude zivit, urcite 9700k vezmi. Pokud ale ne, cca 95% vykonu Ti (po pretaktovani na totoznou frekvenci) ve hrach i v Lightroomu poskytne i obycejny i5 8600k, ktera stoji vyrazne mene. Kdyz si nechas 8600k DELIDovat (sluzbu nabizim) a osadit tekutym kovem, dame tomu 8ks z 10 dokaze 6x 5,0GHz plus casto nejake turbo jako bonus pro vytizeni mensiho poctu jader, coz je typicky ve hrach a v Lightroomu.

RTX 2080 Trio schvaluji, ovsem pro fullHD rozliseni jde o doslova hazeni perel s*inim a realny vyznam takoveho nakupu je zcela neexistujici. Pro 4k rozliseni uz by to smysl melo, ovsem ocekavat 4k "vsude na ultra" ani od 2080Ti bohuzel nemuzes ... tak abys nebyl pak zklamany.

Na druhou stranu pro hrani na Vive (prvni nebo druha generace? Je tam podstatna rozdil pozadavku na vykon) bude RTX2080Ti dobra karta. (Zdaleka ne kazdou hru je ale mozno hrat ve VR.)

iGPU funguje z vystupu na zakladni desce. UHD630 umi nativne 4k pri 60Hz - samozrejme pouze jako zobrazovac, zcela bez vykonovych ambici.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod macropus01 10. 11. 2018 13:32

Díky za odpověď, matlab mě živí takže výkon ocením. Mohl by mi prosím někdo poradit zbylé kompatibilní komponenty:
desku (alespoň 6 USB vzdadu, pokud možno s wifi), paměti alespoň 16GB, 1x M2 pevný disk 500 GB, chladič CPU, zdroj (aby zvládl i budoucí 2080Ti) a skříň (nic křiklavého, černá barva - je Fractal Design Define R6 Blackout Ok?).
Díky
macropus01
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod KineCZek 12. 11. 2018 21:15

Pritomnosti wifi vyber desky nepodrizuj, omezil by ses na prilis uzky okruh moznosti. Pritom pro pripojeni desktopu je wifi vyslovene nevhodne a navic proti kabelu vzdy pomalejsi (tim myslim nizsi propustnost + vyssi latence zaroven). Chapu, ze tohle slysi "deti 21 stoleti" nerady, ale bohuzel je to porad pravda - jakkoliv stara. (O zabezpeceni nemluvim - drat polozeny napr. v kanalkove podlahove liste Ti soused bude odposlouchavat a prolamovat o dost hur.

- - -

75.927,- Kc


  • 32GB RAM je v soucasnosti dostatek i pro praci s fotkami / videem.
  • Procesor jsem zvolil 9900k ... na vypocty ho vyuzijes a i pro hry mas vystarano imho na vice nez 5let.
  • Na SSD moc neni (v budgetu za) co zlepsovat ... mas tam 480GB NVME na system a prozni data, 1TB SSD na hry a 2TB odkladiste na data - HDD muzes urcite nahradit stavajicim(i).
  • RTX 2080 Trio ... tady neni moc co resit, to asi vime vsichni. Skvela karta, no ve 4k uz to ale bude drhnout. QHD idealni.
  • Zdroj se zarukou 10 let, neni moc co resit.
  • Kvalitni skrin s vyresenym chlazenim.
  • 8ks F14S, pocitam 2x CPU + 6x case.
  • Jako celek to bude mit solidni uroven hlucnosti, tim myslim solidne nizsi ... abychom se spravne pochopili.
  • FPP W10 PRO soucasti kosiku, presne jak sis pral.
  • Ten rozpocet ... ja vim, vzdycky o chlup pretahnu. Ale smysl mi to davalo az takhle.
  • Jako bonus tam mas jak tu AC WiFi, coz je aktualne nejrychlejsi schvaleny standard, tak jeste Bluetooth 5. Ale kabel je proste kabel, to neokecas. ;)



BTW: Pokud bys nepohrdnul, mohu Ti nabidnout svou osobni peci, tzn. sluzby ohledem sestaveni a odladeni. (Pokud bys chtel vedet vic => soukroma zprava.)
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod macropus01 13. 11. 2018 09:41

Moc díky za odpověď, PC bude primárně herní + úprava fotografií. Procesor by mi tedy určitě stačil Intel Core i7-9700K - i kvůli ceně viz níže.

Chtěl bych tedy především 2080Ti (v tvém rozpočtu je 2080 což dělá rozdíl 13 tisíc!).

S kabelem jako připojením počítám, to wifi jsem bral jen jako bonus (párkrát počítač přenášel tam kde nebyl kabel).

Mohl bys mi prosím rozpočet upravit i aby deska byla kompatibilní s procesorem (wifi mít nutně nemusí).
Díky!
macropus01
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Kaulik 13. 11. 2018 10:03

tak přesně jsem to nepočítal, ale pokud vyhodíš HDD, skrouhneš ramky na 16GB (nejrozumněji rozšiřitelná část), vyměníš ten procesor na i7-9700k tak už se k limitu blížíš, nebo ne? Jako další úspory, které už budou víc znatelné jsou levnější deska (ale určitě nebude pod 5k) nebo skrouhnout druhý SSD..

PS: co píšeš s procesorem k vyzvednutí.. TSBohemia / Alfa jej má teď levněji i marťan ho má levněji a tam ještě můžeš uplatnit nejaký jejich sleváky (asi).
R7-5800x + NH-D14 | ASUS ROG STRIX B550-A GAMING | RAM 48GB@3200 | RX 6750 XT | RM550x | FD R4 | Transcend SSD370S 256GB | NVMe SSD EVO970 500GB
Kaulik
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod KineCZek 13. 11. 2018 11:49

Stroj okolo 75 s 1080Ti jsem dělal o vlákno vedle (pc za 100 se to jmenuje.) Tam je zase 8600k a levnější deska.

Nelze bez u ústupků, nebo bez příplatku jen tak nahodit grafiku dražší o 13 litrů. To fakt nepůjde, když na desce a CPU dohromady ušetříme dvojku, paměť max tři ... dalších 5 bude pořád chybět.

Ssd ven ... to je pomalé zpracování fotek, pomalý start her. Na stroji za 75 tisíc. Hmmm...
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod macropus01 13. 11. 2018 20:37

Jasný že vždy jde o kompromis.
Zde je můj návrh sestavy:
https://www.alza.cz/nakupni-seznamy.htm ... 26868647F6

Bude to fungovat?

Ústupky:
méně ram (doteď jsem byl OK s 8Gb) - dá se dokoupit
1TB SSD - doteď jsem se se vším vešel do 480 Gb i s rezervou. Aktuální projekty na ssd (Fotky) - zbytek do archivu (mám 2x 2TB disky) - opět dá se kdyžtak dokoupit

dotaz:
Je tato deska také kompatibilní? Vypadá stejná jako výše akorát bez toho wifi (ale je na Alze skladem :)
https://www.alza.cz/asus-rog-strix-z390 ... 471055.htm

Díky za odpověď!

PS: Kaulik díky za tip na zlevnění procesoru!
macropus01
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod KineCZek 13. 11. 2018 22:53

Alza seznam já neuvidím. Bohužel nemohu sloužit.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Kaulik 13. 11. 2018 23:05

klidně můžeš vzít i tray protože chladič stejně použiješ jinačí..

stejné ramky jsou na TSbohemii/alfě o 500,- levnější

Desku bez problémů můžeš vzít i tu, cos posílal.. a dokoupit ventilátory do skříně.. na takovou sestavu rovnou 6ks.
R7-5800x + NH-D14 | ASUS ROG STRIX B550-A GAMING | RAM 48GB@3200 | RX 6750 XT | RM550x | FD R4 | Transcend SSD370S 256GB | NVMe SSD EVO970 500GB
Kaulik
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod macropus01 17. 11. 2018 11:40

Zdravím,
prvně ještě jednou děkuji za pomoc při výběru. PC sestavil. Vše OK až na druhý disk M2:

https://www.alza.cz/crucial-mx500-1tb-m ... 244207.htm

-----------------------------
Po zapnutí PC se objevilo
...
Detected Devices...
M.2_1: XPG GAMNIX S11 (toto je první systémový disk, ten je OK)

New CPU installed! Please enter Setup to configure your system.
An M.2 SATA device has been detecte in the M.2_2 socket (to je druhý zmíněný disk v druhém M2 slotu)
The M.2_2 socket can only support PCIE devices.
Using an M.2 SATA device will not work on this socket.
Fatal Error
-----------------------------

Po vyndání druhého disku vše naběhlo OK a bylo možno nainstalovat systém.

Je tedy vůbec možné mít ke koupené desce připojené dva M2 disky nebo je ten slot pro něco jiného?

základní deska je tato:
https://www.alza.cz/asus-rog-strix-z390 ... 471055.htm

V manuálu se píše:
  • M.2_1 socket supports PCIe 3.0 x4 and SATA mode M Key design and type 2242/2260/2280 PVIe and SATA storage devices
  • M.2_2 socket supports PCIe 3.0 x4 M Key design and type 2242/2260/2280/22110 PCIe storage devices
  • These sockets support IRST (Intel Rapid Storage Technology).
  • When the M.2_1 (Socket 3) is operating in SATA mode, SATA port 2 (SATA6G_2) will be disabled.

Díky za odpověď!
macropus01
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Chipoun 17. 11. 2018 12:09

Tvůj druhý M2 disk je SATA a tvoje deska podporuje satu jen v prvním portu. Kdybys disky mezi sebou přehodil, tak to pojede.
Chipoun
Mírně pokročilý


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků