Upgrade PC - pro grafické práce ve vysokém rozlišení

Rady a tipy pro výběr počítačové sestavy (konfigurace, nekompatibilita)

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Nataniel 23. 7. 2018 07:15

Zdravím,
potřeboval bych radu jestli se už pouštět do upgradu nebo ještě je brzy.

Mám v PC momentálně:
Deska: Gigabyte Z97-D3H-CF
Procesor: Intel Core i7 4790K @ 4.00GHz (zatím bez taktování) + vodní chlazení
Ram: 32,0GB Dual-Channel DDR3 @ 799MHz (8-8-8-24)
Grafika: NVIDIA GeForce GTX 1080 Ti (MSI)
Zdroj: EVGA SuperNOVA 850 G2
Disky: Western Digital WDC WD10EZEX-22RKKA0 (SATA)
Samsung SSD 850 EVO 250GB (SSD)
INTEL SSDSC2MH120A2 (SSD)120GB - systémový
Win 10

Používám dva monitory jeden 3440x1440 a druhý 3840 x 2160, občas připojuji i třetí menší

PC používám hlavně na Photoshop a kreslení ve vysokém rozlišení (momentálně už PC zadrhává) . Mám ho zároveň i na hry

Grafiku bych určitě nechal, ale přemýšlím nad novou deskou, procesorem a ramkama a nějaký super chladič potřebuji hlavně tiché chlazení, klidně i vodní. Taktování je do budoucna možné. Cenově ideálně do 25 000 Kč

Díky za rady
Naposledy upravil Nataniel dne 23. 7. 2018 08:03, celkově upraveno 7
Nataniel
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Milanr1 23. 7. 2018 07:20

Chybná|neúplná hw sestava -> chybí:
1) systémový SSD (přesný typ;
2) datový HDD|SSD;
3) verze OS.
Doplň.
Milan
Milanr1
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Kaulik 23. 7. 2018 08:12

cena / výkon mě nepřijde adekvátní za nový nakup.. jestli je to tato deska tak je to bohužel vcelku lowend :-/ jinak bych řekl přetočit procesor a vesele pokračovat dál.

PC zadrhává při kreslení? zkoušel jsi odhalit čím se zadrhávání děje? jestli dochází ram, jede procesor už na max nebo kde je chyba? U moderních her bych se na tom 4k displeji nedivil.. ale to kreslení by mělo ještě běžet dobře.
R7-5800x + NH-D14 | ASUS ROG STRIX B550-A GAMING | RAM 48GB@3200 | RX 6750 XT | RM550x | FD R4 | Transcend SSD370S 256GB | NVMe SSD EVO970 500GB
Kaulik
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Nataniel 23. 7. 2018 08:19

Ano, je to ta deska, ale tu novou už na současné komponenty asi neseženu, né? :) Právě, že procesor ani ramky nějak nevyskakují, data ukládám na SSD. Bohužel jsem neodhalil co by to mohlo dělat. Jsou to takové mikro lagy, chvilku se sekne a pak poskočí dál.
Nataniel
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Milanr1 23. 7. 2018 11:12

Typické chyby v OS.
Obvykle způsobené adminem, instalací tweaků, čističů, Jablečných ptákovin apod. likvidátorů OS WNT.
Co s tím?
A/ Profi postup:
vypátrat pachatele a zlikvidovat.
B/ Standardní postup pro BFU:
1) boot ze záchranného média;
2) připojení externího média se zálohou OS;
3) obnova OS ze zálohy z doby před nesmyslnými instalacemi škodlivého sw.
Nataniel píše: Mám ho zároveň i na hry

Pro náročné supermoderní hry/W10/DX12/4K nedostatečný VGA.
Do daného MB bych ovšem druhý VGA neinstaloval.
Proč jsi zvolil kancelářský MB k tak nadupané sestavě? :roll:
V hw sestavě je typická dvojitá chyba:
Nataniel píše:INTEL SSDSC2MH120A2 (SSD)120GB - systémový

1) Pokud používáš W10 v.1803, daný SSD není plně kompatibilní.
2) Nedoporučuje se používat SSD|HDD různých výrobců v jednom diskovém řadiči.
Naprav to.
Milan
Milanr1
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Nataniel 23. 7. 2018 11:49

1) Kde si našel, že ten disk není plně kompatibilní? a co to znamená? jak se to projevuje?
2) To znamená vyhodit všechny disky a koupit kvůli tomu jen od jednoho výrobce?
Nataniel
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Milanr1 23. 7. 2018 12:35

(1) Praxe.
Viz vyhledávač.
(2) Ano. To měl udělat už výrobce PC.
Milan
Milanr1
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Nataniel 23. 7. 2018 12:39

Tak disky co tam mám jsou postupně dokupované. Já nikdy nekupuji celé PC ale postupně upgraduji. Zase mi přijde zbytečné je vyhazovat když fungují a teorie že je lepší jeden výrobce je fajn, ale to přece neznamená že to nepojede jak má ne? :)
Nataniel
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Milanr1 23. 7. 2018 15:59

Nastaly uvedené potíže po instalaci W10 v.1803?
ANO:
=> na vině je nekompatibilita SSD Intel.
NE:
=> OS je zničený nekompatibilním sw
-> viz postup (A) nebo (B).
Malou nápovědu poskytne příslušný kouzelník:
Kód: Vybrat vše
appwiz.cpl

Který sw byl nainstalovaný těsně přes prvním projevem závady?
Může se jednat i o ovladače.
Btw:
Předpokládám, že admin nespáchal typickou chybu pro W10:
je zakázaná automatická instalace ovladačů z MS WU?
Milan
Milanr1
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod KineCZek 23. 7. 2018 22:09

DPC latency check ukáže co?

Verze PS? Kolik je vysoké rozlišení? Pro výrobce nejen televizí je "high definition" už 1366x768. A někomu je 50MPix málo.

Resmon říká co?

Deska je sice sh.it, ale sekat by se to nemuselo.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod r34ktor 23. 7. 2018 22:41

Co se týče problému se problémů s náhodnými záseky, měl jsem ho také. Nakonec se ukázalo, že na vině je ne zcela kompatibilní monitorovací SW běžící na pozadí (v mém případě HWiNFO). Konflikt způsobuje periodické dotazování na APIC timer clock (BCLK), které se takto problematicky začalo projevovat díky změnám v jádře buildu 1803.

Čili pokud ti něco takového permanentně běží (může jít i o SW od desky, nebo vodního chlazení), zkontroluj, zda není k dispozici update, respektive zkus danou věc odinstalovat.

Milanr1 píše:na vině je nekompatibilita SSD Intel.

Problém W10 1803 s SSD Intel se týkal výlučně NVMe modelů z řad 600p a 6000p (Intel 510 se SATA), a byl již odstraněn patchem.

Milanr1 píše:TNedoporučuje se používat SSD|HDD různých výrobců v jednom diskovém řadiči.

Nesmysl. To se dělá naprosto běžně.
Knowledge is power
Greinerův poznatek o zhroucení: Důvod, proč se počítač zhroutil, je vždy za hranicí tvých znalostí.
r34ktor
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Nataniel 24. 7. 2018 05:47

KineCZek píše:DPC latency check ukáže co?

Verze PS? Kolik je vysoké rozlišení? Pro výrobce nejen televizí je "high definition" už 1366x768. A někomu je 50MPix málo.

Běžně dělám v 64 MPix a někdy jdu i na 100 Mpix. Verzi PS mám poslední, mám placenou verzi.

r34ktor píše:Čili pokud ti něco takového permanentně běží (může jít i o SW od desky, nebo vodního chlazení), zkontroluj, zda není k dispozici update, respektive zkus danou věc odinstalovat.

Nic takového jsem neodhalil.

Každopádně jsem udělal komplet formát a instal čistého WIn a vypadá to, že je to ok.
Nicméně můj příspěvek stále platí, rád bych zainvestoval do něčeho nového. U mě se výkon nikdy neztratí, ale zase se chci držet cenou při zemi a žádné extrémy. Pokud by tedy byl nějaký ten návrh co si tam dát, tak budu rád.
Nataniel
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Kaulik 24. 7. 2018 08:31

ono... jde o to, že tady upgrade za tuto sumu nevím, jestli adekvátně posune výkon dostatečně vysoko aby to mělo smysl. Resp pomůžeš si z 4+4 jádra @4GHz na 6+6 jader ~@5GHz. Rychlejší ram s možností rozšířit o dalších 32GB ale to je tak.. asi vše.

A to mluvíme o tom, že nevím v jaké skříni a jaké chlazení tam máš. Tady už pak na skříň peníze nezbývá, max pořešit to chlazení trošku - 23 586,- Kč
R7-5800x + NH-D14 | ASUS ROG STRIX B550-A GAMING | RAM 48GB@3200 | RX 6750 XT | RM550x | FD R4 | Transcend SSD370S 256GB | NVMe SSD EVO970 500GB
Kaulik
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Nataniel 24. 7. 2018 08:56

Chlazení tam mám přesně toto https://www.alza.cz/cooler-master-nepton-240m-d2269981.htm
A skříň https://www.alza.cz/nzxt-phantom-630-windowed-edition-matna-cerna-d2361456.htm
Dobře a kdybych navýšil limit řekněme na 30 000 ?
Nataniel
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod KineCZek 24. 7. 2018 21:42

Z370-E
8700k & DELID
NH-D15
Fractal R5 & 6x F14 Silent
970 EVO 500GB (jedna z hlavnich polozek seznamu, ac na prvni pohled muze prijit nedulezita)
32GB 3200MHz nebo rychlejsi, kit 2x 16GB kvuli rozsiritelnosti

... a jsem brutalne pres limit. Ale jen takhle to ma smysl, aby se tomu dalo rikat upgrade.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků