Upgrade: fotky, Lightroom CC, 10.000 Kč

Rady a tipy pro výběr počítačové sestavy (konfigurace, nekompatibilita)

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod gemik 8. 8. 2017 13:28

Ahoj,

mám následující sestavu, kterou jsem si skládal na konci roku 2013, od té doby jsem pouze dokoupil 8GB RAM a vyměnil GPU. Současný stav tedy je:

CPU: Intel Core i5-4670K, přetaktovaný na 4,2 GHz
Chladič: Scythe SCMG-4000 Mugen 4
Deska: GIGABYTE GA-Z87X-D3H, Intel Z87
GPU: ASUS STRIX GTX970 4GB
RAM: Crucial Ballistix Sport 16GB (4x4GB)
SSD: Crucial m4 128GB a Kingston UV400 240GB
HDD: Seagate Desktop 1TB
Zdroj: Seasonic X-650 650W
Monitor: Dell UltraSharp U3415W
Systém: Win10

Primárně mi jde o úpravu fotek v Adobe Photoshop Lightroom CC, kde není výkon optimální. Zpracovávám cca 24-30 MB RAW fotky a vykreslování náhledů 1:1, samotné promítnutí úprav a exporty jsou prostě na můj vkus dlouhé. Nebývalo to tak vždy, nevím jestli současný stav způsobilo nějaké naboptnání programu díky aktualizacím, nebo prostě jen zpracovávám víc fotek a používám víc postupů a dříve to tedy bylo ještě dostačující.

Programy a katalog LR mám na SSD, fotky na normálním disku.

Ptám se tedy, jestli se dá moje sestava "oživit" tak, aby to mělo smysl? A čím? Částka v názvu je orientační, samozřejmě čím nižší tím lepší, ale na druhou stranu nemám strop, důležité je aby to mělo smysl. Nebo upgrade smysl nemá protože taková sestava na LR CC musí stačit bez potíží a mám tedy hledat problém někde uvnitř? Formát disků a nahození čistého systému jsem již absolvoval, tím by to tedy být nemělo.

Na počítači kromě fotek a kancelařiny hraju, ale už mnohem míň než v době pořízení, prakticky už jen závodní simulátory, jinak jsem přešel na konzole. Na hry mi tedy i při rozlišení mého monitoru výkon stačí.

Díky moc za názory a tipy.
gemik
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod jjfb 8. 8. 2017 15:56

Takhle, s tím PC se moc dělat nedá.
Lighroom je dost nenažraný a celkem zprasený program, Adobe dokonce nedávno přislíbilo velké zlepšení v tomto směru, tak uvidíme.
LL neumí reálně využít více než 4 jádra a 8 vláken, s tím, že reálně stačí 4 jádra/vlákna, na co nejvyšší frekvenci. Tady bys sis pomohl jedině změnou na i7-7700K? případně na SKylake-X. Což je dost drahé.
Dále by pomohlo více RAM, ale máš 16 a maximum je 32 GB, což už nebude zas tolik znát a přitom by to bylo cca 10 000 do staré desky a platformy.
Také by pomohly rychlejší SSDška a fotky dát na ně, ale zase by to chtělo nějaký Samsung 850 Pro 1 TBa pod,m aby to bylo znát, což je zase 10 000 a nebude to takový extrémní progres, aby se to vyplatilo.

Takže sto shrnu, dle mého názoru máš stále velmi slušný PC na LL, kde by ti žádný malý upgrade reálně nepomohl, jedině vzít komplet celou novou sestavu, ale vše z vyšších a dražších pozic..., kdy by to PC vyšlo na takokvcý 40 - 50 000.
jjfb
Junior

Odeslat příspěvekod atti.hombre 8. 8. 2017 16:01

Skúšal si ako zdroj fotiek použiť SSD ? Ja konkrétne mám zdrojové fotky na SSD ( nie systémevé SSD ) - úpravy sú celkom svižné ( bavíme sa o úprave DNG z 24 Mpx čipu ) v LR 4,3 a na HDD len exportujem výsledok- pri tom už sedieť nemusím... Kamarát má i5 3470 + ATI 7770 a chodí mu to dobre.
Ryzen7 5700G, B550 A, 32GB 3600MHz G Skill, Sam.970 Pro ,DT01ACA200 , RM 650x ...
Pentax K-3II Silver Edition
https://eu.zonerama.com/attihombre/245758
atti.hombre
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod gemik 8. 8. 2017 20:47

Díky oběma za reakce. Toho jsem se bál, že pořádný efekt by přišel až pokud bych začal s čistým stolem a postavil vše od začátku, ale jak bylo zmíněno, sestava je pořád ještě dost v pohodě a byla by to jednak škoda a jednak velký výdaj koupit něco zcela nového.

Ukládat zdrojové fotky na SSD jsem nezkoušel, v současném rozložení (128GB na systém, 240GB na programy a hry) na to není místo. Určitě ale to ale nějak přehážu a zkusím to dělat takhle, díky za tip. Případně bych pořídil větší SSD, ale co jsem koukal tak zmiňovaný S 850 Pro i v 512GB verzi stojí přes sedm tisíc, což je teda pálka... :-) Je nějaká střední cesta v SSD mezi tím co mám a těmihle Samsungy? Nemám moc aktuálních informací, nejvíc jsem se o to zajímal právě kolem toho roku 2013-2014, pak dlouho nebyla potřeba až do teď.
gemik
Kolemjdoucí



Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků