ISP a konkurence v Praze

Poskytovatelé a technologie, dial-up, ADSL, kabel, optika, bezdrátové připojení

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod jonnyrobbie 11. 7. 2017 10:07

Stehuji se do noveho bytu (Praha, Vinohrady), jehoz predchozi obyvatel nepouzival dratovy internet. V budove je pry zavedeno UPC. Chtel jsem se zeptat, jestli jsem tim padem omezen na monopol UPC, nebo muzu pouzit nejake mistni ISP.

Zkousel jsem vyhledavat nejake informace, ale jedine, co jsem nasel, byla kontrola dostupnosti na strankach UPC (ktera byla pozitivni). Zkousel jsem i jine poskytovatele, ale ty chteli pro kontrolu dostupnosti mul mobil a email.

Je nejaka databaze, kde jaky poskytovatel poskytuje pevne dratove pripojeni? (Mobilni internet jsem uznal jako nevhodny pro nase potreby.)

Dekuji
jonnyrobbie
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod spejbl007 11. 7. 2017 11:04

Je demokracie, volba každého jakého ISP zvolíš, za předpokladu, že je tam dostupná potřebná infrastruktura. Čili kabel UPC, kabel Cetin který má druhý konec v nějakém DSLAMU. Nebo WiFi, což je na zřízení banalita. Nějaký veřejný seznam asi není. Dělal bych to podle toho co preferuji. Buď WiFi, takže se porozhlédnu po nějakém místním providerovi, nebo VDSL, jeho dostupnost zjistit na stránkách správce infrastruktury Cetinu a pak se obrátit na providera - O2 či jiné.
spejbl007
Junior

Odeslat příspěvekod zajDee 11. 7. 2017 11:42

Wifi muze byt na Vinohradech problem. Pro wifi je treba videt na vysilac, tzn. nejcasteji ze strechy domu. Umistit zarizeni na strechu sice podle telco zakona muzete, ale zneprijemnit vam to muzou pamatkari.

Seznam ISP pusobicich v Praze prakticky neni. Neco asi najdete na internetprovsechny.cz. V casti Vinohrad pusobi jmnet.cz, pokud Vam neni proti srsti komunitni wifi. V okoli pusobi i komercni airwaynet.cz. U DSL doporucuju zkontrolovat realne dosazitelnou rychlost, pripdne si vzit bezuvazkovy tarif od T-Mobilu (cena je stejna jako u uvazkoveho, ale nezadotuji Vam DSL router). Jinak ke situace v Praze smutna, optiku v sirsim centru najdete jen v nekterych panelacich, takze velkou cast zakazniku skutecne shrabne UPC (mimochodem maji tarif 30/3 za 300, tomu nemuze DSL konkurovat).
zajDee
Junior

Odeslat příspěvekod jonnyrobbie 11. 7. 2017 12:00

Rozeslal jsem par dotazu a zavolali me zpatky z inetpraha, ze na adrese jsou pry dva kabely, jedno od UPC, ktere je pry nestabilni a druhe pres nejaky telefoni kabel (nejsem si presne jisty, co to znamena), ktery me doporucili.
jonnyrobbie
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod zajDee 11. 7. 2017 22:26

:-)
Ozval jste se obchodníkovi O2, který pohanil konkurenci (UPC) a vychválil telefonní dvoulinku (která může v oblasti dosahovat různých parametrů - v nejhorším případě jednotek megabitů za sekundu, v nejlepším desítek). Čekal jste něco jiného?
-= Nic není tím, čím se zdá být =-

Jsem mobilní maniak :-)
zajDee
Junior

Odeslat příspěvekod jonnyrobbie 11. 7. 2017 23:30

Ja vim, ze konkurence hani konkuenci, s tim pocitam :)

Akorat nevim, jak se z toho mam vymotat. Nemam dost zkusenosti s tim, co je ve vysledku lepsi.
jonnyrobbie
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod mimous 12. 7. 2017 05:46

Zkusil bych zjistit od nájemníků v domě, co tam mají za poskytovatele.

Pokud UPC, zeptal bych se na výpadky. Jestli tam není nějaká prastará technologie, neměl by být problém. Já mám UPC už na druhé adrese v Karlíně a výpadek internetu jsem za 5 let potkal asi dvakrát.
mimous
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod zajDee 12. 7. 2017 08:42

Nenapsal jste spoustu informací. Například:
- kolik chcete za připojení měsíčně dávat (limit)?
- jakou rychlost očekáváte
- jakou stabilitu očekáváte
- vyžadujete veřejnou IPv4 adresu nebo IPv6 konektivitu nebo obojí?
- chcete službu se závazkem (rok, dva roky) nebo radši ne?

Orientační maximální rychlost DSL přípojky Vám prozradí CETIN: https://www.cetin.cz/zrychlujeme - kolik ukazuje? Po prověření konkrétní adresy taky uvidíte seznam poskytovatelů DSL služeb na infrastruktuře CETIN.

UPC v klidu nabídne v Praze 400 Mbit/s download, 40 Mbit/s upload, a ještě bude mít síť volnou. S DSL počítejte spíš 20 Mbit/s down, 2 up, v lepším případě "až" 50 Mbit/s down a 5 up. Jen výjimečně lze dosáhnout vyšších rychlostí - "VDSL3 s až 250 Mbit/s" v Praze skoro nepotkáte a vectoring taky není aktivní.

UPC a DSL od O2 nabízejí v základu jen nativní IPv6 konektivitu, veřejnou IPv4 vám nedají a provoz do IPv4 sítě schovávají za svými zařízeními (ne těmi, co máte doma). U UPC si lze vyžádat přepnutí na IPv4-only, kdy budete mít zpět veřejnou IPv4 adresu (ale už nebudete mít IPv6). DSL od T-Mobile má nativní IPv6 i veřejnou IPv4. Ostatní poskytovatele připojení na DSL infrastruktuře neznám.

Pokud vypadne proud a máte vlastní UPS, s UPC budete mít smůlu - jejich zesilovače v domech nebývají zálohované, tedy konektivita vypadne. DSL je na tom o trochu líp, na ústředně jsou záložní baterie a připojení bude fungovat.

DSL trpí na rušení - v případě více aktivních DSL linek v jednom kabelu dochází postupně k degradaci signálu, tedy omezení horního stropu rychlosti. Časem (s přibývajícími linkami) tak může DSL připojení zpomalit. Jinak na výpadky téměř netrpí, snad jen když se něco rozbije u CETINu nebo poskytovatele konektivity (stává se zřídka). Latence (ping) na DSL v Praze je kolem 8 ms do NIX.cz.

UPC trpí na rušení - pásmo v kabelu mezi Vámi a UPC je sdílené více zákazníky. Pokud některý začne rušit, budou mít výpadky všichni, kteří na sdíleném pásmu jsou. Jinak na výpadky téměř netrpí, snad jen když se něco rozbije u UPC (poskytovatel infrastruktury i konektivity). Latence (ping) na UPC v Praze je kolem 12 ms do NIX.cz.

UPC prodává služby bez závazku nebo s ročním závazkem takovým, že Vám dají slevu už od prvního dne smlouvy, ale pokud smlouvu v průběhu závazku ukončíte, doplatíte za každý měsíc, po který jste využíval Internet, 200 Kč (prezentují to jako "vrácení věrnostní slevy"). V praxi pak dochází ke komickým situacím, že u některých služeb je levnější nechat službu doběhnout a doplatit do konce závazku, než ji vypovídat předčasně. Služby bez závazku jsou dost drahé. Za 30 Mbit/s se závazkem zaplatíte 399 Kč, za 100 Mbit/s pak 499 Kč, v obou případech vč. pronájmu modemu (https://www.upc.cz/pdf/Cenik.pdf).

O2 prodává DSL služby bez závazku i se závazkem, cena závazkové varianty je ovšem o 258 Kč vyšší, než bezzávazková. Za 20 Mbit/s zaplatíte se závazkem 499 Kč, za 50 Mbit/s 599 Kč (https://www.o2.cz/file_conver/17713/Cen ... 052017.pdf). V případě výpovědi závazku zaplatíte klasických 20 % ze součtu paušálů zbývajících do konce závazku.

T-Mobile prodává DSL služby za stejnou cenu se závazkem i bez - v případě závazku dostanete jen levnější modem. Kdo nemá rád úpisy, může si pořídit modem z druhé ruky a zvolit bezzávazkovou variantu. (T-Mobile zatím neumí/nemá v ceníku DSL s 80 Mbit/s, ale neočekávám, že by tohle byl na Vinohradech problém.)

Doplněk: pokud chcete používat i televizní služby, televize od O2 vám sežere konektivitu z DSLka. Můžete mít max. dva set top boxy. Televize od UPC vám konektivitu od UPC nesežere a můžete mít až čtyři zařízení, a nepotřebujete set top box (pokud TV umí CI modul + DVB-C pásmo).
-= Nic není tím, čím se zdá být =-

Jsem mobilní maniak :-)
zajDee
Junior

Odeslat příspěvekod jonnyrobbie 12. 7. 2017 09:58

Diky za vycerpavajici odpoved.

Vec se ma tak, ze tedka v Pardubicich mam 90/90 optiku za 300 kc mesicne (dostal jsem akorat ethernetovy drat a vlastni router uz jsem si musel nastavit sam).

Je me jasne, ze Pardubice a Praha nejdou asi tak dostatecne dobre srovnavat, ale alespon radove a downloadem bych se chtel dostat k tomu co mam v Pcich.

Z vaseho prispevku jsem pochopil, ze DSL by me to nezvladlo poskytnout? (ten inetpraha tvrdi 50 a odkaz cetin, ktery jste poslal to potvrzuje).

Ta staticka ip by byl hezky bonus, protoze jsem premyslel, ze bych si koupil rpi jako maly domaci server a ftp, ale kdyby nevysla, tak bych to asi prezil.

Dale mam averzi (nevim, jak racionalni) k erarnim routerum. Rad bych (nevim, jak je to mozne) dostat k dispozici pouze kabel a nastaveni ip adres na vlastnim routeru (mozna se nejakemu modemu ale nevyhnu).

Jeste jste se ptal na cenu. Na Pardubickou cenu se nedostanu, to je me jasny, ale chtel bych neco kolem 500, mozna (kdyby to za to stalo) i k 600.
jonnyrobbie
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod mimous 12. 7. 2017 11:02

U UPC se jejich modemu nevyhnete, protože se to táhne ze zásuvky ve zdi jako koax.
Nicméně za ním můžete mít v klidu svoje zařízení. Myslím, že to nefunguje jen v případě, že zákazník zvolí tu jejich dražší TV bednu, která má vlastní wifi router.
mimous
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Doggg 12. 7. 2017 17:55

Nejjistejsi mi přijde se zeptat tamního svj nebo někoho v domě co mají za možnost internetu.

Upc bych se nebál různé v rodině na tom jedeme skoro 15 let a nikdy velký problém, člověk s nima musí akorát vyhadat slevu a držet se jí. Naopak bych jeho přítomnost viděl jako bonus pro hádání se o ceně.

DSL mi přijde jako horší technologie a nešel bych do ní.

Co se týče routeru(modemu), je to zcela iracionální pocit, nějaký router je vždy a všude (i v těch Pardubicích). Dej ho do krabice od bot a udělej si jednu dírku na kabel a budeš to mít velmi podobné;). Vše ostatní si normální člověk nastavuje na svém zařízení a na tom od upc nastaví jenom bridge (i když ty poslední verze nejsou až tak marné).
Doggg
Junior

Odeslat příspěvekod jjfb 13. 7. 2017 08:21

Praha 5 Smíchov

Aktuálně máme 3 měsíce UPC a nic tragičtějšího jsem nezažil. Za ty 3 měsíce více výpadků než za 18 let co používám internet, aktuálně to nefunguje 4 dny, celý blok domů. A příčina stejná, problém napájení v místě, a bejdou to schopni 3 měsíce vyřešit... Že já vůl vytrhal telefonní dráty, přes které jelo DSL tak dlouho spolehlivě, i když max 8 Mbit....
jjfb
Junior

Odeslat příspěvekod soban 13. 7. 2017 09:15

Nezlob se ale toto není problém UPC když jim někdo v baráku odpojí elektriku od zařízení......

Třeba řvát po majiteli nemovitosti aby nechal spravit elektrické rozvody.

PS. Telefonní linku si můžeš zase přece natáhnout - přece jsi nevyškubal dráty až na ulici.....
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod jjfb 13. 7. 2017 09:55

Samozřejmě je to problém UPC, když nejsou schopni si to zařídit smluvně. Naprostý amatérismus. Navíc jim uklouzlo, že mají problém s nadměrným odběrem, takže si nedokázali asi spočítat zátěž na jističích či proměřit kvalitu vedení. Bohužel se ani nelze obrátit na toho "majitele", jelikož UPC ti neřekne nic bližšího a u nás v baráku ten problém není.
jjfb
Junior

Odeslat příspěvekod soban 13. 7. 2017 10:09

Aha..... jak je to jinde v baráku tak to těžko budete řešit...

Jinak on to nemusí být problém UPC prostě majitel nemovitosti na to s... a i když máš smlouvu atd... tak s tím kolikrát nic nezmůžeš a pokud ten kabel nejde natáhnout jinudy......

Jinak taky to může být záškodnická činnost někoho z baráku kdo se s UPC nedohodl - zažil jsem něco podobného pravidelně skratoval rozvody ve společných prostorách aby vypadával jistič který byl společný i s rozvody TV (dle normy můžou vypadnout dva jističe za sebou při skratu takže ten na TV byl OK a vypadnul ten hlavní a než ho někdo nahodil tak byly 4 vchody bez TV)
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků