Může vadný DVI kabel poškodit DVI výstup PC příp DVI vstup d

Počítačové periferie a další kategorie hardwaru, které nemají samostatnou sekci

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod petrnowak 5. 5. 2018 18:18

Mám PC s DVI výstupem, DVI-DVI kabel a displej s DVI vstupem. Kabel byl v jednom místě mechanicky ohnut do takřka 180°, přiskřípnut a možná se uvnitř poškodil. Je tím možné nějak odpálit DVI výstup z PC? nebo příp DVI vstup displeje?
petrnowak
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod KineCZek 5. 5. 2018 18:24

Pokud by se porušila i izolace vnitřních vodičů a došlo ke zkratu, zničení možné určitě je. Ale pravděpodobné to u pouhého (byť drastického) ohnutí uprostřed kabelu naštěstí moc není. U zlomeného konektoru (nebo kabelu hned u konektoru) je pravděpodobnost zničení elektroniky o dost vyšší.

Co přesněji se Ti "podařilo" vyvést, pokud smím být tak zvědavý?
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod petrnowak 6. 5. 2018 11:30

Mně ne, ale elektrikář ten kabel dával do korýtka v rozvaděči a protože byl delší tak ho zkrátil smyčkou, kterou pak do malého korýtka narval silou. V jednom místě se kabel ohýbal o 180° (doslova, na vnějším plášti je i po narovnání vidět rýha způsobená trvalou deformací pláště). To jsem zjistil poté co displej přestal zobrazovat signál z PC. Náhradní kabel nepomohl a teď řeším jestli je poškozený DVI výstup PC, DVI vstup displeje nebo jiný problém...
petrnowak
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod soban 6. 5. 2018 13:35

Většinou při tak drastickém ohebu popraskají drátky - přeruší se spoj, taky může prasknout izolace drátu a pak záleží zda ten skrat vydrží porty - jaké mají ochrany.

Ale neodešel náhodou monitor nebo grafika v tom PC a kabel je v tom nevinně?
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod petrnowak 6. 5. 2018 14:45

Všechno jsou to nové právě instalované prvky.
petrnowak
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod soban 7. 5. 2018 07:49

Tak pokud jsou to nové prvky proč se to nevyzkoušelo na stole s novým kabelem?

Pokud jsi strčil novou grafiku do starého PC bylo to odskoušené že to jede? Vyměněný SW (ovladače) ?

A co verze DVI konektoru analog/digital (DVI-(D/A/I)) podporují obě strany správný typ?

Pokud to nebylo dozkoušené na stole může být chyba kdekoliv.
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod petrnowak 7. 5. 2018 09:10

PC má výstup DVI-I. Monitor má DVI-D.

Bylo to vyzkoušeno a jelo to. Po montáži do rozvaděče to jelo cca 3 týdny bez problémů. Pak pravděpodobně elektrikář "uklidil" rozvaděč (vše se zastrčí do korýtek, vysvazkují se dosud volně visící kabely, apod). A pak někdy po tom to přestalo jet.

Četl jsem ve fórech taky že najednou přestane fungovat správně detekce analog/digital.
petrnowak
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod soban 7. 5. 2018 18:39

Tak potom vše vytahat a odskoušet na stole znovu....

Taky jde o to jaké kabely svázal dohromady teoreticky mají kabely stínění, ale nějaké rušení se mohlo někde naindukovat, případně nějaká zemní smyčka mohla taky něco odpálit. Třeba mezi zemí v bytě a zemí u společné antény jsem naměřil i 30V rozdíl.
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod petrnowak 9. 5. 2018 09:24

To je slaboproudý rozvaděč. Vede do něj 230V do zdroje a z něj se po celém rozvaděči tahá jen 24V. Signály jsou binární 24V a analogové +-10V nebo 4-20mA. Pochybuji, že by to něco indukovalo. Spíš si myslím, že problém byl v ohnutí toho kabelu.
DVI<->DVI definitivně nejede, ale s redukcí DVI->VGA jsem to rozjel.
petrnowak
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod soban 10. 5. 2018 08:43

Tak je to jasné. Odešel digitální výstup na kartě nebo vstup na monitoru.

A nebo je to SW chyba kdy přes digitální rozhraní nedetekuje monitor, a signál pošle do analogu.

I 24V dokáže rušit, zvláště různé potenciály na zemích a strašně blbě se to hledá.....
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod petrnowak 11. 5. 2018 15:54

Jeste to proverim kombinaci druheho monitoru a PC.

Dik za vsechny nazory...
petrnowak
Kolemjdoucí


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků