Zmenšování vkládaných fotografií

Pravidla, FAQ, náměty a připomínky

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod riman 14. 11. 2005 00:01

Když jsem vkládal fotku 634 x 842 (155 kB) a následně zjistil, že místo originálu je tam zmenšenina na 578 x 767 (67 kB), dost mě to naštvalo. Místo plné kvality, kterou jsem v počítači docela dlouho cizeloval, je tam prostě jen nějaký větší náhled - takže to naštvání je doufám pochopitelné.

Ve FAQ se píše, že "fotografie musí mít maximální velikost 1024 × 768 pixelů", ovšem nikdy by mě nenapadlo, že je to brané doslova, že to vylučuje jinou orientaci, že je tím zakázána fotka 768 x 1024.

Proboha proč?
riman
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Marek Lutonský 14. 11. 2005 00:43

Přiznám se, že by mě nikdy nenapadlo nic jiného, než že maximální rozměr X je 1024 bodů a Y je 768 bodů. Takhle to bylo myšleno, FAQ raději upřesním.

Rozměry jsou tak nastaveny, aby se fotografie v plném rozlišení vešla na běžnou obrazovku.
Marek Lutonský
Hlavní administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod riman 14. 11. 2005 08:31

Po pravdě řečeno, mě by zase nikdy nenapadlo nastavovat asymetrické limity. Logické pravidlo zní, že maximální délka strany je 1024 bodů a pokud vkládaná fotka překročí tento rozměr, bude zmenšena podle delší ze stran... no, asi to bude tím, že jsem (byl) programátor.

Chápu velikostní limit u generovaných náhledů, tam je potřeba vejít se nějak do designu stránek, ale u plné velikosti tomu nerozumím. Bez ohledu na velikost běžných obrazovek, nebylo by dobré ponechat rozhodnutí, zda se fotka v plné velikosti vejde na běžnou obrazovku, na autorovi? Vždyť takhle diskriminujete fotky orientované na výšku... ;-)

Moc bych se přimlouval za zvážení, jestli toto pravidlo neupravit.

(Mimochodem, doma mám na svém stařičkém 17" monitoru rozlišení 1152 x 864, v práci zase na 17" LCD 1280 x 1024. Bezpochyby máte statistiky návštěvníků stránek Živě - jak v nich vycházejí rozlišení?)
riman
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod riman 14. 11. 2005 09:05

I když si myslím, že zásadní argument je "rozhodování autora o způsobu prezentace", nedalo mi to a hledal jsem nějaké statistiky. Podle TOPlist (http://www.toplist.cz/global.html) to vypadá zhruba takto:
800 x 600: 12%
1024 x 768: 61%
větší rozlišení: 25%
To je docela zajímavé, ne? :-)
riman
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Jarco 29. 11. 2005 18:39

Rád bych, aby administrátoři vysvětlili proč se tu automaticky zmenšují i fotky daleko pod limitem 1024 x 768.
Sám jsem nahrával fotku o rozměrech 850 x 828 (jen nějakých 200 kB) a mylel jsem si, že bude vystavena bez úprav.
Jenže mi ji to brutálně přepočítalo a rozostřilo. Na hodnocení se to pak samozřejmě taky projevilo (viz. galerie Jarco - fotka "tajemství staré půdy").

Takže: jaké další parametry musí mít fotka splňující limit 1024x768 atd., aby ji systém "neschroustal"? PROSÍM ADMINISTRÁTORA O ODPOVĚĎ!!!
Jarco
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Marek Lutonský 29. 11. 2005 18:41

Vždyť to přece vysvětluji o kousek výš v tomto fóru. Maximální šířka fotky je 1 024 bodů, maximální výška 768 bodů. V případě vaší fotografie je výška větší, takže formát byl zmenšený.
Marek Lutonský
Hlavní administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Jarco 29. 11. 2005 18:47

Omlouvám se, samozřejmě máte pravdu. Jak si to po sobě čtu, úplně se divím, jak jsem slepej :roll: Bleskově jsem si teď prošel starou učebnici matiky a už zase vím, že 828 > 768. OK.
Jarco
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod majko_36 13. 1. 2006 11:19

uz asi treti krat sa pokusam vlozit fotku do galerie a vzdy z tej fotky zostane nieco uplne ine. fotka ma rozmer 1018x695, 24bpp, 223kB.
original u mna je ostry ale to co je v galerii je vzdy rozmazane. doteraz sa mi to nikdy nestalo. ako je to mozne?
majko_36
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Mobil-man 13. 1. 2006 13:49

A neni to rozmazane nahodou jen nahled?
Mobil-man
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod majko_36 13. 1. 2006 14:12

praveze nahlad je ostrejsi :shock:
majko_36
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod mickaelb 13. 1. 2006 15:30

Taky se mi stava, ze vlozena fotka 800x600pix je u me na disku krasne ostra a v galerii je rozmaznuta, tu samou fotku dam treba na konkurencni FA a tam je ostra, cim to?
Je to pri vkladani totozna fotka:
http://www.fotoaparat.cz/index.php?r=25 ... &rp=161782
&
http://galerie.zive.cz/showphoto.php?ph ... ppuser=157
mickaelb
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Mobil-man 13. 1. 2006 16:07

Ja tedy nechapu ten problem...kdyz se podivam na digiarenu, tak ta fotka ma 600x596 pix a velikost 79142 bytů.
Ta ktera je zobrazena na FA ma 618x614pix a 188506 bytů.

Jenze kdyz v galerii digiareny na ni kliknete, tak se zobrazi ve stejne kvalite jako na FA :wink:

Nebo jsem nepochopil vas problem?
Mobil-man
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod mickaelb 13. 1. 2006 16:49

Ano, mate pravdu, kdyz date plnou velikost, tak je uz v pohode, ale jde tady o to, ze malo kdo bude specialne hledet na original, kdyz hodnoti, proste rekne: je rozmazana. Proste bych chtel vedet jakou fotku tam poslat, aby s ni server nedelal NIC! treba mas 600pix a velikost 200kB, ale aby proste zustala tak jak byt ma...kdyz tam poslu vetsi, tak at si ji to klidne zmensi, ale proste kdyz tam poslu fotku podle urcitych pravidel (rekneme tech 600pix a 200kB), tak at ji server neupravuje (at zustane presne takova, jak jsem ji poslal), kdyz poslu vetsi, at si ji upravi (pak uz bude nasledovat to rozmazani vlivem komprese).
mickaelb
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Mobil-man 13. 1. 2006 17:04

Ta komprese tam je z duvodu rychlosti...nekdo si to chce jen prohlidnout a kdyz bude hodnotit, tak by se mel pred tim, nez napise, ze je neostra, podivat tedy na original.
Mobil-man
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod mickaelb 13. 1. 2006 17:07

Tak mi alespon reknete, kolik je ten limit, kdy zacne server tu fotku upravovat: pix & velikost! a ja uz si ji zkomprimuju a odladim na tu velikost urcite lepe nez vas server :twisted:
mickaelb
Návštěvník

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků