Podpisy ve fotografiích: také vám vadí?

Pravidla, FAQ, náměty a připomínky

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Marek Lutonský 12. 9. 2005 21:45

Poté, co už více než týden hodnotím fotky v nové galerii DigiAreny, mi začínají vadit podpisy na fotografiích. Až na výjimky dokážou celou fotku jenom pokazit, zvlášť když si autor vybere „to krásné a zajímavé písmo“.

Proč se lidé podepisují na svoje fotky? Chápal bych to u špičkových fotografů, kde má podpis hodnotu jako značka. Ale co to má dělat v amatérské galerii?

Je to snad snaha ochránit své dílo před zkopírováním? Pokud ano, tak naprosto marná. Obrázek lze přece za pár sekund ořezat a odstranění podpisu ve Photoshopu netrvá o moc déle.

Ne, podpisy u fotografií se mi opravdu nelíbí. Jsem sám?
Marek Lutonský
Hlavní administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod delph 12. 9. 2005 22:24

no já se podepisuju, ale pokud možno malým písmem, je tam pak vidět jen takový malí nic a ještě tak aby se to dalo snadno oříznout ( většinou ) ale dělám to pro to že nevím proč. Asi se podepsat, že jsme to fotil já a že jsme to nevzal od někoho....
vrrrm vrrrrrm ty angličáky maj fakt dobrý ovládání :-D....no jo na vlastní nemám :-D
delph
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod ilicz 13. 9. 2005 07:11

já mám taky malý podpis.... Možná jde o podvědomou sebe-hrdost - "To jsem dělal JÁ" :) :wink:
[i]Registered Linux user no. #387946[/i]
ilicz
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod fidelio 13. 9. 2005 07:14

Já plně souhlasím s Markem. Podle mě má podpis nebo něco na ten způsob, význam jen vyjímečně. V galerii této kategorie (bez urážek), to smysl postrádá. Asi je to nějaké skryté nutkání ukazat všem to je moje, protože jsem to podepsal :D 8)
fidelio
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ilicz 13. 9. 2005 07:23

nikdy nevíš kudy a kam se to z téhle galerie dostane....
[i]Registered Linux user no. #387946[/i]
ilicz
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod YTSEman 13. 9. 2005 08:56

No podle me tim hlavne davas najevo ze se za svoji fotku nestydis a nebojis se podepsat pod to co jsi udelal. Ale samozrejme i to jakym stylem to udelas o necem svedci. Ja se snazim u svych fotek davat podpis tak aby ho nasel jen ten kdo ho opravdu hleda a ne aby to byla prvni vec kterou clovek na fotce zaregistruje. :)
YTSEman

Odeslat příspěvekod mbing 13. 9. 2005 17:31

Uveďme na pravou míru, že se tomu říká "copyright". Extrém je velký transparentní copyright uprostřed obrázku, co jsem nedávno viděl. Já preferuji copyright-y ve formě pruhu, který nepřekáží, protože se přidá pod fotku (nikoli překrytí dolního okraje fotky pro zachování původního rozměru fotky). Tvůrce fotek a jejich přidávání C chápu, jedná se o jakousi vizitku.
Nemám problémy s alkoholem, mám problémy bez něj.
mbing
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Marek Lutonský 13. 9. 2005 18:15

Uvedení copyrightu právům autora nic nepřidává ani neubírá. Pokud někdo ukradne fotku bez copyrightu, z hlediska práva je to úplně stejné, jako kdyby bylo razítko uprostřed obrázku.
Marek Lutonský
Hlavní administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ilicz 14. 9. 2005 12:50

jasne... urcite je rozdil mezi podepisovanim fotek "momentek" a fotek, kterymi chceme prezentovat sami sebe...
Dovedu si celkem realne predstavit, ze nekde na netu najdu fotku, ktera se mi bude libit natolik, ze kontakruju autora prome za me treba kvuli nabidce zamestnani (ted jsem na hypoteticke urovni)... Rohodne lip se mi bude autor hledat kdyz bude fotka podepsana nez kdyz to bude ciste obrazek se jmenem img_0532.jpg
[i]Registered Linux user no. #387946[/i]
ilicz
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 15. 9. 2005 08:05

S podpisom suhlasim pokial netvory hlavnu cast fotografie /teda odvadza pozornost od dolezitejsich veci/ ale podpisat sa da aj inak...ved exif sa da doplnit o podobne informacie.
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ilicz 15. 9. 2005 08:21

to je taky pravda
[i]Registered Linux user no. #387946[/i]
ilicz
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod MPosp 15. 9. 2005 11:29

Já se podepisuji a vždy podepisovat budu. Podpisy obecně mi vůbec nevadí, když to autor udělá "s rozumem" ... a pokud někdo fotí na kšeft, chápu i vodoznak.
Jinak své fotografie dávám na web do různých galerií už přes dva roky a za tu dobu jsem si mnohokráte ověřil, že fotografie se šíří nejenom pasivním prohlížením těchto galerií či autorových www stránek - lidi si je mezi sebou i posílají atd. Díky podpisu na fotografii jsem už mnohokráte byl kontaktován, zda může být má fotografie použita pro to či ono - a i když ve většině případů nejde o peníze, je to nejenom slušnost, ale i pravidlo, že by autor měl vědět kde a na co je jeho fotografie použita, a má k tomu udělit výslovný souhlas.
MPosp
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod IcemanCZ 15. 9. 2005 15:06

Me to tam nejak nevadi...
Navic ten podpis by mel nejak ladit a mel by byt nenapadny a ne vystredni... Neco na zpusob jak to delaji maliri...
podpis se dava jen aby bylo videt od koho je a ze se nekdo boji kradeze ale to tu myslim bylo jiz nekolikrat receno..
Thomas Alva Edison je chlap kvůli kterému musíme dělat na tři směny.
IcemanCZ
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod rklusak 16. 9. 2005 07:32

Naprosto souhlasím s Martinem Pospíšilem - velmi však záleží na grafickém vyjádření a formě, jakou je podpis do fotografie vložen.
Vkusně a vhodně zvolený podpis není na škodu, dokresluje úroveň grafického sdělení díla (ať pozitivně či negativně) a pomáhá identifikovat práce autora.
A podepsat se, je přece i trochu otázka slušnosti, ne?
Rostislav Klusák
rklusak
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod siloto 16. 9. 2005 20:08

S podpisy na fotografiích je to jako s podpisy na obrazech (či vlastně podpisy pod čímkoli), ať už amatérů nebo profesionálů.
Je to potvrzení: to jsem udělal a za tím si stojím.
(jako ochrana? to mě opravdu nikdy nenapadlo)
Rušivost? Záleží asi na autorovi (ale mlokdy se najde rušivý podpis na pěkném snímku)
siloto
Kolemjdoucí

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků