Hodnocení a moderování v galerii

Pravidla, FAQ, náměty a připomínky

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Marek Lutonský 6. 8. 2012 15:38

Obávám se, že to k tomu pomalu spěje. Ale není to dobře :(
Marek Lutonský
Hlavní administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Leci 6. 8. 2012 21:49

Napíšu pár slov, ač si nedělám velké iluze… jsem spíše pozorovatelem než aktivním uživatelem DA.. jeden z důvodů je stav ve kterém se nalézá…

Mám zkušenosti z dobře vedeného zahraničního diskusního webu, kde se setkávají různé kultury a lidé různých náboženství. Každé takové místo je už ze své podstaty velmi výbušné. Proti tomu je jakákoliv fotogalerie procházka růžovým sadem. Proč to píšu a co tím chci říci. Všude, kde se setkává množství lidí různých názorů, dochází ke třenicím a víceméně i k boji o moc. O moc ve smyslu získání hlavního slova toho určitého názorového proudu.

Z několikaleté zkušenosti - jediné možné řešení je v důsledně nestranném dohledu a v uplatňování autority admina. Naprostý základ je důsledné vyžadování obyčejné lidské slušnosti všech diskutujících. To ale také vyžaduje adminův aktivní přístup, jeho vlastní dodržování daných mantinelů i jeho určité lidské hodnoty, schopnost nenechat se lehce manipulovat a umět se oprostit od osobních preferencí. Zcela k ničemu je snaha o zjednodušení si vlastní práce všelijakými udělátky.

Neustále řešíte následky, ale nikoliv příčiny problémů. Lidé nejvíce křičící, zaměňují hodnocení fotografie s hodnocením své osoby. To je znakem nezralosti a nastolený způsob v tom jen podporuje. Napsat o fotografii cokoli nelichotivého se zde intenzivně potírá, zatímco osobní útoky proti jednotlivým osobám admin nechává bez reakce. Lidé se tu hrubě urážejí a jen tím, že je to zabaleno do rádoby vtipného obalu a nepoužije se vulgární slovo (nesnáším vulgární mluvu, aby nebylo mýlky) je všechno v pořádku. Současně tu nenápadně dostává slovo otevřená propagace násilí a nikdo si toho nevšímá, či to nikomu nedochází. Teď vás samozřejmě naštvu, ale pak vaše slova o tom, že není dobře, kam galerie směřuje, vyznívají poněkud do prázdna.

To jsou jen následky vedení galerie, nehledejte vinu nikde jinde. Lidé jsou ve své podstatě všude a stále stejní a je naprosto jedno, zda li jde o fotky, politiku či náboženství.

Jde jen o to, jakou galerii vlastně chcete mít. Chcete mít cosi na způsob facebooku a jde vám o co největší základnu s co nejmenším množstvím vámi vynakládané práce a relativní klid ?... pak pokračujte v nakročeném směru, ….. chcete mít galerii, kde budou mít hlavní slovo fotky a půjde i o kvalitu a možnost se něco učit.... pak ale budete muset změnit přístup.
Je to i o tom, přiznat si, že poslední kroky, ač pravděpodobně v nejlepším úmyslu zavedené, nebyly z nejšťastnějších a hledat jinou cestu.
Leci
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Marek Lutonský 7. 8. 2012 08:08

Tato galerie existuje asi šest let. Po celou dobu byla velmi uvolněná, moderovaná jen střídmě, takřka neviditelně. Fungovalo to. A víte, co se poslední dobou změnilo? Sáhli jsme k několika administrátorským zásahům, kdy jsme řekli, že takhle už ne. Galerie se na jednu stranu zklidnila, tyto zásahy svým způsobem pomohly, ale od té doby se víc než kdy jindy řeší, že takhle je to špatně.

Zapomněl jste totiž na důležitou věc. Se zásahem administrátora budete spokojen pouze v případě, kdy zasáhne tak, jak byste sám chtěl. Vždy tady bude minimálně malá skupina těch, proti kterým tyto zásahy budou směřovat, a potom teprve nastanou problémy. Viz první odstavec.

Provozujeme hodně služeb. Část z nich je velmi silně moderovaná, část velmi málo. U všech nám ale někteří vyčítají, že administrátorské zásahy jsou příliš silné, jiní, že jsou příliš slabé. A ve většině případů to děláme úplně špatně, každý z uživatelů by to dokázal lépe :)

Jsem zastáncem internetových služeb s volnějším režimem. Fungují lépe, a i když uživatel v nich musí být tolerantnější, bývá v nich lepší nálada. Přestože jsme zrovna v situaci, kdy se v galerii chystám oslovit nové moderátory, kteří vzešli z dotazníku, zůstaneme i dál u volnějšího režimu.

Ještě jedno hledisko: s blbcem adminem nic neuděláte. Blbce uživatele si teď u svých fotek můžete vypnout.
Marek Lutonský
Hlavní administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Leci 7. 8. 2012 09:19

Prosím přečtěte si ještě jednou, co jsem napsala, mám dojem, že podstata vám stále uniká.

Tuto galerii sleduji již několik let, vím, jak fungovala dříve, vidím, co se změnilo a kterým směrem. I některé z těch administrátorských zásahů jsem samozřejmě zaznamenala a o mnohých z nich si myslím, že jsou těmi pověstnými hřebíčky do rakve. Píšete, že se galerie zklidnila, a tyto zásahy že pomohly. Nemyslím si to, to je možná z jednoho úhlu pohledu, ale na úkor úrovně celé galerie.

Píšete o tom, že preferujete volnější režim, tento volnější režim, který je momentálně nastolen, je volnější nikoliv v tom podstatném, čím by se měla vyznačovat jedna fotogalerie a to volné vyjadřování se k fotkám… ne, v tomto je velmi omezená a čím dál tím omezenější… zatímco volnost se tu dává osobnímu napadání.

A ne, ani nemyslím, že jsem na něco zapomněla. Vždy bude skupina těch, kdo jsou nespokojeni. Žádný systém nedokáže zajistit ani relativní spokojenost všech uživatelů. Vždy bude skupina lidí, kteří budou více či méně halasně odcházet, stejně jako to bylo i v minulosti zde a stejně jako to je všude.
Jde jen o to, jaké jsou vaše preference a který druh uživatelů to bude. A podle toho pak bude vypadat výsledná tvář galerie. Na jedné straně to mohou být ti, kdo neunesou volné komentování fotografií, či nemožnost útočit na druhé… nebo na straně druhé ti, kteří jaksi už budou mít plné zuby toho, že jsou velmi omezováni v hodnocení práce těch ostatních, nuceni k diplomatickému vyjadřování o fotkách nebo pro jistotu se nevyjadřování vůbec, ale současně vystavení vámi preferované volnosti k urážkám od ostatních.

Není nic platné, když si „blbce“ vypnu pod svou fotkou, pokud pronáší své „vtipné“ poznámky na můj účet pod fotkou svou, či někoho jiného.

Ale to je vaše volba, nikoho jiného, řekla jsem co jsem měla na srdci, tím to pro mne končí. :-)
Leci
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Marek Lutonský 7. 8. 2012 09:34

Nezlobte se, to je nesmysl. Není zde žádné omezení ve smyslu vyjadřování se k fotkám, nedává se volnost osobnímu napadání.
Marek Lutonský
Hlavní administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Leci 7. 8. 2012 09:39

Opravdu si to myslíte?.... potom máte velmi malý přehled o dění na galerii...
Leci
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Pety 7. 8. 2012 09:58

Souhlasím s tím, že máme malý přehled. Ten se ale v poslední době díky programátorům zlepšil.

Vaše mínění, že se dává volnost osobnímu napadání a potírá se hodnocení fotografií je, promiňte, zcestné. Neříkám, že nám nikdy nic neuteklo, ale cílem je pravý opak toho, co píšete, a o to se snažíme.

Už léta je v galerii u příspěvků bonzovací tlačítko. Když se vám něco nelíbí, využijte jej, moderátor problém posoudí. Pokud se uživatelé někde vulgárně urážejí a nikdo o tom neví, těžko takovou věc řešit. Pár takových hádek jsme ale už zlikvidovali, možná o tom nevíte - což je správně.
Pety
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Leci 7. 8. 2012 11:21

zcestné ?... skutečně?

potom mi prosím řekněte, zda jste schopni vnímat rozdíl mezi tím, když se o FOTCE napíše případně, že je "sračka" (neříkám, že je to ideální) ... a nebo o ČLOVĚKU, že je parazit....
Leci
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Marek Lutonský 7. 8. 2012 11:33

Potíž je v tom, že tohle vnímá každý úplně jinak. Pro mě osobně je to na stejné úrovni, sprostá slova bych tady nejradši vůbec neviděl. A sračka je v tomto ohledu, spíše jazykovém, možná horší než parazit. Dokážu si představit i úplně opačný pohled, které zřejmě máte vy. A také pohled, kdy někdo vůbec nebude chápat, co tady řešíme a proč.

A nedovedu říct, který z pohledů je ten správný.

Minulý týden jsem připravoval pravidla pro moderování, pro nový moderátorský tým. Viděl bych to na vyhvězdičkování sračky a zvážit kontext u parazita – jestli taky jen vyhvězdičkovat, nebo dát úplně pryč.

Bohužel ze zkušenosti také vím, že moderátorský zásah někdy ve výsledku vyvolá větší problémy než původní příspěvek.
Marek Lutonský
Hlavní administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Leci 7. 8. 2012 12:18

Stavíte na stejnou úroveň vyjádření k fotce s osobní urážkou.

Srovnáváte nesrovnatelné, osobní urážky mohou být trestné... pohled jazykový nehraje roli...

Potíž není v tom, že v tom nemají uživatelé jasno, potíž je v tom, že v tom jasno nemáte vy, kdo tuto galerii vedete. Je falešná představa, že osobní napadání a urážka musí mít vždy formu vulgárních výrazů. Stejně jako je falešná představa, že každá vulgárnost slovní je urážkou. Proto je Petym zdůrazňované bonzovací tlačítko skoro k ničemu, protože neukazuje na souvislosti. Tedy není k ničemu, ale je dobré jen v některých případech.
Leci
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Marek Lutonský 7. 8. 2012 12:29

Ještě jednou: potíž je v tom, že to každý vnímá úplně jinak. Někdo jako smrtelnou urážku, jiný jako nevinné rýpnutí, další vůbec netuší, proč se o tom vůbec bavíme.

A ať budeme dělat cokoli, nikdy nebudou spokojeni všichni. Část nám bude vytýkat, že moderujeme málo, část naopak, že je tady cenzura a nedá se dýchat. Však to vidíme i teď.

Bonzovací tlačítko upozorňuje moderátory, aby se podívali na konkrétní příspěvek v diskuzi, protože sami mohou něco přehlédnout. Takže je k něčemu.
Marek Lutonský
Hlavní administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Leci 7. 8. 2012 12:53

myslím, že je čas tu debatu tímto ukončit :-) ...

kdyžtak si ještě několikrát přečtěte, co jsem vlastně ve všech těch příspěvcích napsala...

a nebo taky ne :-)
Leci
Návštěvník

Odeslat příspěvekod tinkao 7. 8. 2012 14:57

No, kdyby se někdo o mé fotce vyjadřoval, že je to s*ačka, tak to vnímám jako osobní urážku :-) Říct, že se mi fotka nelíbí, lze i jinak. Tolik za mě.
tinkao
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Radek71 7. 8. 2012 20:40

Ježišmarjá, ještě že je tu M.L. kterej má vlastní rozum a 17 let praxe, naopak bych přitvrdil proti grammar trollům a lidem s hypercitlivým superegem co fňukají když jim někdo napíše že jsou plantážníci a vyhrožují právníky a tatínky nebo bratry. Přece jenom jak škaredě by šlo pojmenovat to, že někdo nechápe bonzovací tlačítko a myslí si že neukazuje na souvislosti stejně jako je podezřelá linka 158, že ona vraždu nevyšetří; jaká je škoda že se to člověk o tom plantážníkovi nedozví.
Radek71
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Leci 7. 8. 2012 22:31

Radku 71, malé doporučení, nejprve se naučte číst psaný text v kontextu, až potom se vyjadřujte, prošvihl jste pointu.

Debata začala stýskáním si pana Lutonského na to, že se způsob komentování postupně omezuje na „diplomatická“ vyjádření a že to není dobře.
Hlavní teze tedy nezní, jak se mylně domníváte – vytvořte větší cenzuru, anébrž – „potírá se zde svobodné komentování fotek“ ( neb nezralí uživatelé považují výroky směřované k fotkám za osobní výpady směřované k nim ) teprve v dalším sledu bylo – „zatímco osobní útoky se nechávají bez komentáře“. Že se pak debata svedla k rozebírání spíše těch urážek a bonzovacích tlačítek, to je věc další.

Ještě tedy doplním, aby nebylo mýlky - blacklist povede k dalšímu omezování komentování fotek nikoli k ochraně proti "blbům" a bonzovací tlačítko nenahradí osobní přehled admina o dění na galerii.

A pokud máte něco proti tomu, že jsem psala o potřebě obyčejné lidské slušnosti, pak je to v pořádku, za tím si stojím a z vyjádření M.L. o sprostých slovech, mám dojem, že on také.
To je opravdu můj poslední komentář k tématu, obávám se, že je ta debata vcelku zbytečná a jen tu ztrácím čas.
Leci
Návštěvník

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků