Váš foťák a jeho zápory...

Obecná diskuse aneb Co se jinam nevešlo

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod DavesMan 13. 10. 2010 09:10

Hned jako čerstvý majitel 5D Mark II přidám jeho asi největší zápor. Který ovšem nejspíš (dle názoru mnoha) vychází z toho, že je full frame. A netýká se jen konkrétně Mark dvojky, nýbrž i původního 5Dčka, stěžují si i majitelé 1Dsek, D700, apod.
A tím záporem je prach, resp. nečistoty v hledáčku. Ty se tam usazují velice rády. Oproti cropům k tomu mají vícejak dvojnásobnou plochu a navíc jsou díky většímu hledáčku více vidět. Problém je rovněž velké zrcadlo přes celou šachtu fotoaparátu, které jakékoliv nečistoty, které vyletí při zoomnutí z tubusu objektivu nasměruje rovnou nahoru na matnici. U cropu může docházet k obtékání zrcátka a prach se pak usadí na stěnách šachty, u FF k tomuto prostor nezbývá. Navíc díky vyměnitelným matnicím, které tak nejsou nijak utěsněny se prach dostává i nad ní (mezi matnici a SI display, možná i mezi SI a hranol).
Ofoukat to moc nelze (resp. nedoporučuji - matnice se rychlým proudem vzduchu nabije a přitahuje prach jako magnet, čili si ještě více uškodíte).
Nelze než se s tím smířit a jednou za čas obětovat pár stokorun a zajít do AWH.
Canon EOS 5D Mark II, Canon EOS 7D, EF 17-40mm f/4 L USM, EF 50mm f/1.8 II, EF-S 60mm f/2.8 USM Macro, Sigma 70-300mm APO DG Macro, Canon Speedlite 580EX II, Nikon CoolPix S51
DavesMan
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod lemming 13. 10. 2010 09:44

Nikon D40

- Jen ISO 1600 a i na něm docela velký šum, nutno ručně odstraňovat.

- Jen tři ostřící body

- Pokud mám osobu blízko strukturovaného pozadí, často zaostří na to pozadí a ne na osobu, takže ta je pak mimo hloubku ostrosti. Většinou bohužel tak, že to v hledáčku / na displeji foťáku vidět není, ale na výsledné fotce ano :-/ Nedávno jsem přišel na trik, jak tohle skoro úplně eliminovat - předem ručně zaostřit před osobu, pak se automatika většinou už chytne správně.
lemming
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Adam 21. 10. 2010 11:16

Ad ten Nikon D40. Dle mých zkušeností má ISO 1600 o dost lepší než u všech ostatních nikonů stejné nebo starší generace - tedy Nikon D80, D40x, D60 a dost možná i D3000. Měl jsem možnost pořádně porovnat D80 a D40 a šum byl u D40 lepší minimálně o 1EV. Dost možná to bylo tím, že měl jen 6MPx, kdežto ostatní 10MPx.
Adam
Návštěvník

Odeslat příspěvekod lemming 21. 10. 2010 13:01

Adam: To je dost možný; měl jsem v ruce kromě D40 jen D90.

Každopádně jsem to stejně psal subjektivně ;:)
lemming
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ganec 31. 10. 2010 13:45

Olympus PEN E-P1:
- najviac mi vadi, ze sa pri "AUTO ISO" nezobrazuje jeho hodnota.
Toto mi uz vadilo pri Casio EX-V8, kde sa vygenerovana ISO hodnota zobrazila len ked bol stabilizator nastaveny len na OFF alebo len pri stabilizacii snimacom (pri dualnej stabilizacii, teda ked sa zvysovalo aj ISO, tak uz nie).
No u PEN-a je to zasadnejsie, lebo vacsinou fotim v zlom osvetleni, kde sa mi zvycajne nastavi 1/40s a clona F1,7 .. co ked sa zobrazi z toho nic neviem, kedze ISO vtedy moze byt hociake.

- dalsia podobna vec je, ze ISO nastavenie sa mi zobrazi len v defaultnom view-e. Pri zobrazeni s histogramom, vodovahou alebo mriezkou (co pouzivam castejsie) sa nezobrazuje. Parkrat sa mi uz koli tomu stalo ze som fotil na zbytocne vysokej citlivosti :-(

- prezeranie fotiek - vzdy sa nacitava cely zaber (nie nahlad), teda pri listovani je to pol sekundy na jeden .. co ked sa chcem "preklikat" k starsim fotkam tak dost zdrzuje

Ostatne zapory (rychlost, sum) dokazem celkom dobre eliminovat nastaveniami (pripadne aj postprocessingom) .. k mojej dostatocnej spokojnosti
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Poltergeist 11. 11. 2011 19:58

Nikon D70 - nemá packu na staré manuální objektivy a má nepříliš šťastně řešeno přepínání na sekvenci fotek / expoziční braketing - někdy člověk fotí s tim zapnutým bracketingem celý den a neuvědomuje si to, pak hledáček je mínus, jinak dobrý
Poltergeist
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod tomas.hlavco 12. 11. 2011 14:08

NIKON D7000
Vynikajúci foťák som s ním veľmi spokojný určite by som si ho opäť kúpil ale spomeniem niektoré nedostatky ktoré mi vadia:

- zavierka "kope" t.z. že pri teleobjektíve sa to pri forení z ruky môže prejaviť menším rozostrením, toto by chelo doladiť.
- neustále musím sledovať expozíciu počas slnečného dňa. Fotoaparát hodne preexponúva a musím stále kontrolovať snímky lebo už sa mi viackrát stalo že som prišiel domov nahral fotky do PC a takmer všetky tváre na portrétoch prepálene. To dosť pokazí deň. Ale čítal som že to viacej NIKON-ov robí.
Mal som pred tým CANON 50D a u toho sa mi to nestávalo.
tomas.hlavco
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod ivaneck 12. 11. 2011 16:57

tomas.hlavco:

Tu preexpozici muzes trvale kompenzovat, je to v nastaveni.

Mne vadi jina vec. Mam D90 a D7000 a ubou se Auto ISO neda nastavit variabilne s ohniskem. Vetsinou potrebuju prave udrzitelny cas z ruky, ktery se se zoomem dost meni.
ivaneck
Návštěvník

Odeslat příspěvekod karmy 12. 11. 2011 17:29

souhlas.. ne úplně skvělým řešením je M a AutoISO..
karmy
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ivaneck 12. 11. 2011 18:08

Presne to pouzivam :) Ale mam nastaveny cas na nejdelsi ohnisko, takze nakratko je pak ISO zbytecne vysoky
ivaneck
Návštěvník

Odeslat příspěvekod karmy 12. 11. 2011 18:13

rychle přenastavím.. ovšem ne vždy to jde, jasně.. já mám prohozený ovládání, takže vepředu čas, nemusím přehmatávat zásadně a lehce pootočím. Ostření mám na palci - AF-ON, ale to bohužel D90 ani D7000 nemají. Dost to ulehčuje přehmat na roler a zpět na spoušť
karmy
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ivaneck 13. 11. 2011 16:22

D90 i D7000 maji ostreni na palci. Da se nastavit na tlacitko AE-lock
ivaneck
Návštěvník

Odeslat příspěvekod karmy 13. 11. 2011 16:36

Vím, jenže je to ergonomicky pěkně na pytel - u D7000 ještě jakž takž, u D90 silně naprd :) navíc se tím blokuje tlačítko právě AE lock..
karmy
Návštěvník

Odeslat příspěvekod player 13. 11. 2011 17:35

U D90 a D7000 je ostreni na palci naprosto v pohode, snad jen malym detem by to s kratkym palcem mohlo delat problem. To ale plati pro D300 zrovna tak (tlustsi grip).

tomas.hlavco: neni to zaverka, ale zrcatko. To uz tak holt u DSLR chodi, ze to "kope". Navic D7000 ma chod zrcatka utlumeny jeste velmi dobre:
http://www.youtube.com/watch?v=sLZqUJZ9 ... re=related
Nicmene tichy rezim "Q" kopnuti zmirnuje.

Me osobne na D7000 vadi obraz u vysokeho iso (nad cca 2000). Pri dennim svetle je to perfektni, ale jakmile je sero, nebo zejmena u nocni foto, tak tmave casti obrazu maj hnusne modravy odstin, nejsou cerne, jak maji byt. Zde je to krasne videt:
http://www.youtube.com/watch?v=vLNQQQ84mzY
Cas od 3:00.
Upozornění administrátora: Odstraněn podpis odporující pravidlům fóra.
player
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod lemming 13. 11. 2011 18:36

tomas.hlavco: Zajímavý, mně to přeexponování nedělá (nijak zvlášť).

ivaneck: To by bylo fajn, ale nevím o žádném foťáku, který to má.

player: Fotit do RAWu a odšumět ručně?
lemming
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků