Váš foťák a jeho zápory...

Obecná diskuse aneb Co se jinam nevešlo

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Mourrisson 22. 8. 2006 18:09

Kyocera M410R
-trochu nevýrazný barvy
-má na snímači vypadlej jeden pixel přímo uprostřed a do servisu se mi ji posílat nechce...bych to ten 1 nebo 2 týdny bez focení nevydržel :)
-a někdy nezaostří hned napoprvý...v Zoo mě to fakt štvalo...
Mourrisson
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Pety 22. 8. 2006 19:12

Prásknu na Minoltu 5D - režim celoplošného měření expozice funguje nějak pochybně - klidně si přepálí půl snímku. Naštěstí je měření se zdůrazněným středem vcelku spolehlivé.
Pety
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod YPO 22. 8. 2006 19:42

...dnes uz mi vadi jenom velikost.....
6230i - Razr V3 Black - SE P910i - N 73
YPO
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Nyikhaj 22. 8. 2006 22:23

Absolútne nepoužiteľný!

"Vyhral" som ho v tombole na vianočnom večierku, takže moja pôvodná voľba to nebola. Ale ten foťák je schopný vyprodukovať ako použiteľnú fotku snáď 1 z 10. A to sa nepovažujem za fotografa - začiatočníka.

Je to síce tzv. "štýlový" ultra-kompakt, ale za tú cenu by si používateľ zaslúžil kvalitnejšie výstupy.

Zaostrovanie - ako-tak spoľahlivé, relatívne rýchle. Keď ale prepnem na center, alebo spot auto-focus, z neznámych dôvodov sa naďalej správa ako multi auto-focus. Pri relatívne menej kontrastných scénach na automatické ostrenie zabudnite. Zostáva len fixné nastavenie fokusu na 1m alebo 3m. V tom prípade však tie isté scény výjdu zo záhadných dôvodov raz OK, častejšie však rozostrené.

Expozícia: šialené prepaly. Jediné použiteľné fotky v tomto letnom období som schopný s ním urobiť, keď si nastavím expozíciu zníženú o -0,3 EV a fotím s exposure bracketingom +/- 0,3 EV (dostanem tak 1. foto 0 EV, 2. foto - 0,3 EV a 3.foto - 0,7 EV). Snažím sa tak zabrániť prepalom a zároveň sa modlím, aby pri fotkách s nižšími EV sa na chip dostalo dostatok obrazovej informácie o detailoch, aby som podexponované časti obrazu dokázal vo Photoshope zosvetliť. Pri exposure bracketingu sa však nestačím "diviť" rýchlosti, akou sa mi zapĺňa ultra-mega-giga profi super špeciál Memory Stick Duo Pro s kapacitou 512MB.

Nastavenie ISO: keď to nechám na automatike, tak mi aj pri slabších svetelných podmienkach nastaví hodnotu 64 a zahlási nejakú šialenú expozíciu 1/10s (čo je pri absencii stabiliziácie obrazu nepoužiteľné). Chvályhodné je snáď len to, že na displeji sa rozbliká varovný výkričník - "priprav sa na nepoužiteľný (prinajmenšom rozostrený) záber." Namiesto toho, aby automaticky zvýšilo ISO.

Ale ani zvýšenie ISO nie je žiadna sláva - už pri hodnote 100 je šum znateľný a aspoň minimálny zásah za účelom redukcie šumu v počítači sa vyžaduje.

Blesk - s teoretickou hodnotou dosahu 1,5 - 2,5m - škoda reči o jeho praktickej použiteľnosti. Režim redukcie červených očí nepoužívam, aby som nevystrašil fotografované osoby.

Najslabší článok - objektív. Pekný značkový Carl-Zeiss, ale pri svetelnosti F 3,5 - 4,4, výraznej existencii šumu, neschoponosti automatiky nastaviť ISO viac než na 64 a absencii stabilizácie obrazu sa pri namáčknutí expozície až priveľmi často objavuje výstražný výkričník symbolizujúci "nefoť!"

Iste - jedná sa o "štýlový" ultra-kompakt, čiže hračku, určenú zrejme pre slečinky, ktoré chcú budiť "cool" dojem na parties, takže nejaké extra výkony sa od neho nejadú čakať.

Ale v čase, keď som ho vyhral, stál nejakých 18 tis. Sk, teraz cena klesla na 12 tis. Sk. A to je za takúto "hračku" podľa mňa príliš veľa. Stačí si kúpiť ten najlacnejší Olympus za 4990 Sk a máte zrejme to isté. Počet "vydarených" fotografií z dovolenky s tými absolútne najzákladnejšími nárokmi na kvalitu obrazu bude zrejme rovnaký. Osobne si myslím, že ani DSC T-30 nebude čo do obrazovej kvality omnoho lepší, aj keď s ním žiadne skúsenosti nemám. Malé bezvýznamné plus by som mu dal za optickú stabilizáciu obrazu.
Nyikhaj
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Safik (novy) 23. 8. 2006 06:37

- makro od 5cm, já bych potřeboval tak 1cm
- při ISO 800 celkem šumí
- přisvěcování AF má dosah tak 2,5m
- při manuálním režimu jdou nastavit pouze krajní hodnoty clony
- plastový závit stativu
- to je asi vše, je to totiž dobrej foťák :)
A64 3000+ @ 2,2ghz, Nforce4Ultra, 1Gb dual channel, GF 6600GT 128 Mb, Mandriva linux X86_64
řešeni problému vždy hledej mezi žídlí a monitorem
Safik (novy)
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod kromec 23. 8. 2006 09:11

safik?
K cemu potrebujes makro od 1cm, nedovedu si predstavit prakticke pouziti?(zkresleni, stinis si obejktivem...)
CPU Zilog Z80 A/3,5 MHz, RAM 48 KB, ROM 16KB, grafika 256x192 bodů v 15-ti barvách,magnetofon ;) :)
kromec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Safik (novy) 23. 8. 2006 13:48

to je jednoduchý, mám prostě rád broučky a podobnou havěť pěkně zblízka, 5cm je na malinký potvory trochu moc. makro forever :)
A64 3000+ @ 2,2ghz, Nforce4Ultra, 1Gb dual channel, GF 6600GT 128 Mb, Mandriva linux X86_64
řešeni problému vždy hledej mezi žídlí a monitorem
Safik (novy)
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod monikash (novy) 23. 8. 2006 14:39

To už pak stačí málo a je po broučkovi při zoomu. :P
Monika Š.
monikash (novy)
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Mac2 23. 8. 2006 17:00

Mám na Canonu S3 makro od 0 cm a i když jsem s tím udělal pár hezkých fotek, tak to taky není úplně ideální. Jednak se občas bojím, že si zapatlám nebo rozbiju čelní čočku objektivu (chtělo by to nějaký filtr) a když do nějaké brouka objektivem strčím, tak mi uteče :) Těžko se totiž zároveň kouká na displej (naštěstí otočný) i na focený objekt.
Mac2
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod cyphill 23. 8. 2006 17:12

Máte si koupit pořádný zrcadlo a k tomu makroobjektiv, kde máte na 20cm toho brouka ještě většího (a hlavně nezkreslenýho), než s "kompaktmakrem" na 1 či 0 centimetrů...
Ale ne každej na to má :(
cyphill
Návštěvník

Odeslat příspěvekod cyphill 23. 8. 2006 17:44

Jinak mám 3tí den Canon 350D, tak první dojmy jsou asi takové:

- Docela malý a tmavý (holt mám jen seťák) hledáček, chtělo by to větší
- Na kritizovanou velikost foťáku jsem si v pohodě zvykl (nemám ani malé, ale ani velké ruce)
- Chtělo by to nějakou krytku na displej, jak dělá Nikon
- Docela často musím lézt hluboko do menu
- Seťák ostří neuvěřitelně pomalu :)
- No a velký plus je, že jsem k tomu dostal gratis 1GB kartu a baťoh :)
- Trošku mě chybí "auto ISO" v P, Tv, Av, M, vzhledem k tomu, že foťák málo šumí, klidně bych ho do 400ISO nechal na automatice...
cyphill
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Safik (novy) 23. 8. 2006 18:20

2 cyphill: jak jsi správě řekl ne každý na to má, solidní zrcadlo cca 20k + dobrej makroobjektiv 20-25k, což je zhruba 7x víc než stojí můj foťák....bohužel...
A64 3000+ @ 2,2ghz, Nforce4Ultra, 1Gb dual channel, GF 6600GT 128 Mb, Mandriva linux X86_64
řešeni problému vždy hledej mezi žídlí a monitorem
Safik (novy)
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod bobesh 29. 8. 2006 13:11

Velmi velmi dobry makroobjektiv = cca 15.000Kc:) No neni to sice malo, ale rozhodne lepsi nez tech 20-25 tisic;)
bobesh
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod rudi86 29. 8. 2006 13:22

Mám Canon PowerShot A510 a největší zápor pro mě je ten že neumí zoomovat u videa :cry: , dále je omezeno na 30s (u rozl. 640*480) a 3min. (u 320*240). V práci jsme si ted koupili A430 (kvůli macru, fak dobrý již od 1cm) - umí zoomovat (sic jen 2x,ale umí), přestože má jen 10sn/s při rozlíšení 640*480, je na to video radost pohledět :wink: asi si ho budem sebou brát na SNB :mrgreen:
Not as seen on TV
so
Welcome to the playground
- - - - -
Nikon D90 & fisheye 8/3.5 + 10-20 HSM + 35/f1.8 + 85/f1.8 + 85/f3.5 micro + 70-300 VR
Sony Xperia U
Škoda Felicia Combi - Laurin & Klement
rudi86
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod TA 29. 8. 2006 13:24

10 fps by som nespájal s radosťou pozerať. :)
Live long and prosper!

Zachráňme košické trolejbusy!
TA
Návštěvník
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků