Jaké rozlišení dnes stačí?

Obecná diskuse aneb Co se jinam nevešlo

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Jaké rozlišení je dnes dostačující?
2 Mpx 1 %  1%  [ 1 ]
3 Mpx 12 %  22%  [ 12 ]
4 Mpx 15 %  28%  [ 15 ]
5 Mpx 17 %  32%  [ 17 ]
6 Mpx 5 %  9%  [ 5 ]
7 Mpx 1 %  1%  [ 1 ]
8 Mpx 2 %  3%  [ 2 ]
Celkem hlasů : 53

Odeslat příspěvekod Larssen 14. 7. 2005 16:14

Co myslíte, jaké rozlišení digitálního fotoaparátu dnes stačí? Sedm, osm megapixelů je už pro normální použití zbytečné - kde je ale hranice?

Můj názor: pět megapixelů.
Larssen
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Howard 14. 7. 2005 16:15

Ja rikam 3-4.
Have you tried to turn it off and on again?
Windows je ... nikoliv Windows jsou (Windows is ...)
Howard
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod big.alda (novy) 14. 7. 2005 16:47

3 MPx, to je dost.
To boldly go where no man has gone before.
big.alda (novy)
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Mobil-man 14. 7. 2005 17:25

Na fotky velikosti 10*15 (resp. 10*13) staci bohate 3Mpix. Ale pokud chcete delat vetsi formaty/vyrezy tak >5Mpix
Mobil-man
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Koumeles 14. 7. 2005 20:30

3Mpix staci........vetsi formaty moc zerou kartu
Koumeles
Návštěvník

Odeslat příspěvekod adamek.jan 14. 7. 2005 21:04

Jsem pro 5 Mpx.
adamek.jan
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davep 15. 7. 2005 00:17

Trochu podivná anketa. Požadavek na rozlišení přeci záleží na tom, co z toho chci mít za výstup. Pro člověka, co fotky neořezává a prohlíží si je v televizi nebo na počítači stačí dnes i zítra 2 MPx. Pokud si někdo občas něco ořízne nebo vytiskne fotku do formátu 10×15, stačí mu dnes i včera 3-4 MPx. Já mám třeba 5 MPx, protože si s fotkama rád hraju, ořezávám atd, ale prohlížím si je výhradně na monitoru a jen vyjímečně tisknu. Těm, co tisknou velkoformáty 5 MPx stačit nebude, atd. Takže tohle je spíš anketa o tom, jak kdo fotky dál zpracovává. Každýmu dnes zkrátka dostačuje takový rozlišení, který pro svůj výstup potřebuje, obecně se to rozhodně nedá stanovit.
Davep
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Petr.kkk 15. 7. 2005 04:16

Na to nelze odpovědět.Jak komu a jak na co.10krát15 pro rodinku a bez úprav(velké výřezy a atd)3 Mega.Kolem 5 Mega by mělo vyhovět každému.Optika je důležitější než honění se za Megáči.(ještě rozměr chipu)
Petr.kkk
Návštěvník

Odeslat příspěvekod MirekE 9. 10. 2005 22:41

Po pravdě.. mám 8 Mpix a ve chvíli kdy udělám nějaké panorama, které bych rád viděl na formátu třeba 100 cm šíře, vychází mi, že i 8 Mpix je málo.

Když nebudu brát panorama, protože to je zkreslující (podle výsledné velikosti panoramatu - mluvím o 13,5 Mpix :-)), s 8Mpix mám šanci udělat maximálně A4 při 300 dpi.

Ve chvíli kdy využiji kvalitnějšího 400dpi tisku, už jsem jen na A5.
Vůbec nejde o honění megapixelů, velikost čipů (navíc... čipy se zvětšují.. Canon EOS 5D už má čip velikosti kinofilmového políčka) a podobně.

Jde jen o to, na jaký formát se chystáte své fotky dostat.
Pokud chcete své fotky prezentovat jen na monitoru a víte že v životě nebudete mít monitor s rozlišením vyšším než je např 1600x1200, můžete fotit s 2Mpix a bude to stačit, když budete chtít své fotky prohlížet jen na televizi a budete si myslet, že nikdy nebudete mít HDTV, tak vám stačí jen 0,5Mpix.

O výřezech nemluvím, to je samozřejmé, to bylo řečeno, a optika je pravda nejdůležitější, ale je to myslím si nerelevantní v tomto kontextu, neboť debata o množství Mpix je, jak jsem již řekl, převážně o velikosti výsledné fotografie, nikoli o její kvalitě.

Pokud se chcete bavit o kvalitě, musíte se bavit hlavně o fotografovi, a pak o sklech, zrcadlovkách a pod...

(názor, že dobrá fotka může vzniknout v krabici od bot na kus světlocitlivého materiálu považuji za správný)

Hlasuji pro 8Mpix, 5Mpix, ale klidně i 30Mpix (rozlišení digitálních stěn)
MirekE
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Návštěvník 10. 10. 2005 07:49

Davep píše:Trochu podivná anketa. Požadavek na rozlišení přeci záleží na tom, co z toho chci mít za výstup. Pro člověka, co fotky neořezává a prohlíží si je v televizi nebo na počítači stačí dnes i zítra 2 MPx. Pokud si někdo občas něco ořízne nebo vytiskne fotku do formátu 10×15, stačí mu dnes i včera 3-4 MPx. Já mám třeba 5 MPx, protože si s fotkama rád hraju, ořezávám atd, ale prohlížím si je výhradně na monitoru a jen vyjímečně tisknu. Těm, co tisknou velkoformáty 5 MPx stačit nebude, atd. Takže tohle je spíš anketa o tom, jak kdo fotky dál zpracovává. Každýmu dnes zkrátka dostačuje takový rozlišení, který pro svůj výstup potřebuje, obecně se to rozhodně nedá stanovit.r/quote]
A tím ,by to šlo ukončit.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Pavel Staněk 10. 10. 2005 17:13

Myslim, že rozlišení 5Mpx je v podstatě dostačujicí pro jakkoliv velký formát. čim větši je format tim se na něj většinou dívámě z větši vzdalenosti. třeba fotku 30x45cm většinou vísí na zdi nebo podobně a nekoukáme na ní z 25cm.....zrovna tak billboard. i přesto, že má několik metrou i z 5Mpx fotaku bude z odpovidajici vzdalenosti fotka dobra:-)

ale jinak myslim, ze hranice už je blízko....dnešní objektivy kompaktu už při rozlišení kolem 8Mpx evidentně nezvadají....

nepochybuji o kompaktech 15Mpx...ale kolik by takový kompakt stál? aby měl odpovidající optiku....
Pavel Staněk

Odeslat příspěvekod Mobil-man 10. 10. 2005 17:45

S tim souhlasim.
Dyt dneska i nejake levnejsi objektivy zrdcadlovek maji co delat, aby to rozliseni ubec vyuzily.
Mobil-man
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Malkovich 11. 10. 2005 20:26

Myslím si,že těch 5-6Mpx je úplně dostačující i pro kvalitu fotografií většího formátu .Potom už jsou i problémy s ukládáním dat.
1.CPU AMD Athlon 64 3700+ ,Gigabyte GA-K8N Ultra-9,Gigabyte GF9600GT
Case Gigabyte AURORA ,Seagate 80+500GB ,LCD monitor LG L245WP-BN, 24" 1920x1200 full HDMI,Creative SOUND BLASTER AUDIGY 2 ZS,Logitech Z-2300 2.1 200W RMS, THX, DVD±R LG GSA
Malkovich
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod MirekE 11. 10. 2005 21:02

Nemohu souhlasit.
Na to stačí pouhé počty.
pixCount = Pocet pixelu jedne strany
inchSize = 2.54 je delka palce (kvůli přepočtu na cm)
dpiQuality = rozlišení při tisku (většina fotolabů 300dpi, lepší až 400dpi)

maximální délka strany v cm pro zachování kvality = pixCount / dpiQuality * inchSize

Na 8Mpix mám 3456 x 2034 pixelů. Po výpočtu dostanu 29,26 x 19,51 cm což je maximálně A4. Při jakémkoliv dalším zvětšování dochází k interpolaci (dělení pixelů) a tím i ke ztrátě kvality.

Nejsem zastáncem toho, že čím více pixelů tím lépe, ale každé užití chce své.
MirekE
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Malkovich 12. 10. 2005 07:34

To Mirek:.A kolik lidí dnes dělá nebo si nechává dělat fotky 30x20cm.Podle mě se tak95% lidí vejde do 9x13,10x15,13x18.
Mám Nikon D70 s 6.1Mpx a když potřebuju větší fotku tak si
fotku o rozměrech 13x18 naskenuju a mám mnohonásobně
věší rozlišení než co udělá digitál takže si s těm 5-6Mpx plně vystačím.
http://www.digineff.cz/art/jakejeto/nik ... 40425.html
http://pc-notebooky-hardware.msbox.cz/s ... 4_dp51961/
1.CPU AMD Athlon 64 3700+ ,Gigabyte GA-K8N Ultra-9,Gigabyte GF9600GT
Case Gigabyte AURORA ,Seagate 80+500GB ,LCD monitor LG L245WP-BN, 24" 1920x1200 full HDMI,Creative SOUND BLASTER AUDIGY 2 ZS,Logitech Z-2300 2.1 200W RMS, THX, DVD±R LG GSA
Malkovich
Návštěvník
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků