Fotohospoda

Obecná diskuse aneb Co se jinam nevešlo

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Davidof 24. 3. 2019 08:59

Podle mě to pořád ladí - zvyšují frekvenci a snižují rozkmit.
Ještě to zkusím na 200/2,8 - to je asi jediný můj objektiv, který je kompatibilní s tou 480 Hz komunikací s tělem.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Fidko 24. 3. 2019 09:12

Jediny ? Ty nemas vsetky mFT skla ?

Urcite ze ano. Podla mna je tam celkom priestor aj na nejake fw zlepsenie, kedze tie vypocty asi nie su jednoduche a vzdy to ide zoptimalizovat. Skoda, ze G9 je v podstate len upravena GH 5 a to uz je pomerne stary fotak, takze nejakych zasadnych updatov sa uz asi nedockame.
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pemar 24. 3. 2019 10:30

Fidko píše:
pemar: len tak som skocil na flickr: https://flic.kr/p/3KuPCy toto je 25s a tie oblaky nijak extra rozmazane nie su. Mam pocit, ze niektore tie foto vznikaju aj na niekolkominutovych expoziciach.

Není tam Exif, ale z popisu vidím, že tam byl ND filtr 15 EV, to ten expoziční čas adekvátně protahuje. A je to miniatura, na které toho moc vidět není.

Nemám na to čas ani chuť, ale pokud bychom se bavili o téhle technické úrovni, tak hodně podobný efekt se podle mne dá dosáhnout i s Arsenalem (vytahovat ze skříně ho ale kvůli tomu nebudu, nechám ho tam, ať se na něj dál práší), který má nejdelší čas 13s, dokonce jsem něco podobného viděl i z mobilu, tuším nějaký Honor. Proto jsem chtěl vidět reálné fotky, abych pochopil, o čem se bavíme a jak vypadá motiv.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Fidko 24. 3. 2019 10:46

Ale my sa nebavime o technickej urovni. Bavime sa o tom preco taky dlhy cas a na tej fotke je pomerne jasne vidiet, ze za 25 sekund tie oblaky nijak brutalne nerozmazes. Casy dlhsie nez minutu a bulb je pri long exposures pomerne standard.

Ale ano, dosiahnes to aj s kratsim casom. Pokial viem, robi sa to aj skladanim.
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pemar 24. 3. 2019 10:57

Kdyby tam nebyl ten extrémní ND filtr, stačil by podstatně kratší čas. Ta technická kvalita mne zajímala proto, že u takhle dlouhých časů je docela obtížné dosáhnout toho, aby se něco nepohnulo (a rozmazalo se jen to, co má).

Každopádně mne tahle konkrétní ukázka nepřesvědčuje o tom, že bez delšího času to nejde v dostatečné kvalitě vyfotit.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod DUDISKO 24. 3. 2019 11:05

DUDISKO
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 24. 3. 2019 11:20

Jestli si s tím, jak je to ostré, spokojený, tak fajn, mne to tahá za oči i při i u toho rozlišení 900x1200.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod DUDISKO 24. 3. 2019 11:31

Spokojný.. Ale hej.. Som v najlepších rokoch a doostriť pri plnom formáte by nebol problém.. No.. Bavíme sa ale o čase..

P. S. Zišlo by sa Vám niekedy dať fotky tlačiť :-).. tam sa ukáže ako sa da ostrá fotka vytlačiť..
Zase v éteri na 4k monitore to nemusí byť žiletka.. Ale už neriešim ani prepaly ani podobné "dôležité veci" . Teraz ma zaujíma svetlo a fíling. Ostatne už pre mňa pri fotkách je také druhoradé.. Teda aj to, čím je to cvaknuté..
DUDISKO
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidko 24. 3. 2019 12:06

pemar píše:Kdyby tam nebyl ten extrémní ND filtr, stačil by podstatně kratší čas. Ta technická kvalita mne zajímala proto, že u takhle dlouhých časů je docela obtížné dosáhnout toho, aby se něco nepohnulo (a rozmazalo se jen to, co má).

Každopádně mne tahle konkrétní ukázka nepřesvědčuje o tom, že bez delšího času to nejde v dostatečné kvalitě vyfotit.


Mam pocit, ze sa velmi nechapeme. Ty tam ND filter nedavas z rozmaru, ale prave preto ze chces dlhy cas. Ano, ten ND filter tam nemusis davat vobec a mozes to cvaknut na 1/100s, ale tym by si nerozmazal ani tornado. Pointou ND filtra v tomto pripade je dosiahnut dostatocne dlhy cas na to aby si dosiahol ten efekt. Ak cas skratis, efekt bude nizsi.

Co sa technickej kvality tyka, postoval som vyssie odkaz na pana ktory Ta sice nezaujal, ale nemyslim, ze by tam ta technicka kvalita bola nedostatocna. Pokial viem, vyhral s tym uz nejedno ocenenie.
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod chvd 24. 3. 2019 12:09

Mne spíše trápí, že si nemohu nastavit třeba jednu 1/1300 nebo 1/2750 sec. myslím, že jako protipól k možnosti přesného nastavení těch dlouhých časů by to mohlo být fajn.

-- 24. 3. 2019 12:14 --

DUDISKO píše:Spokojný.. Ale hej.. Som v najlepších rokoch a doostriť pri plnom formáte by nebol problém.. No.. Bavíme sa ale o čase..

P. S. Zišlo by sa Vám niekedy dať fotky tlačiť :-).. tam sa ukáže ako sa da ostrá fotka vytlačiť..
Zase v éteri na 4k monitore to nemusí byť žiletka.. Ale už neriešim ani prepaly ani podobné "dôležité veci" . Teraz ma zaujíma svetlo a fíling. Ostatne už pre mňa pri fotkách je také druhoradé.. Teda aj to, čím je to cvaknuté..

Neřešíš přepaly, ale zajímá tě světlo? Podle mě to do kupy moc nejde.
Co jsem se zde naucil:
Čím více MPX nebo větší datová velikost, tím více detailů.
Čím větší "dynamický rozsah snímače", tím vhodnější na focení pošmourna, zamračena.
Software neprodáváný v krabicové verzi zákonitě upadá ve vývoji.
chvd
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 24. 3. 2019 12:20

Fidko, ten silnější ND filtr dáváš, že když je moc světla nebo když chceš rozmazat něco, co se skoro nehýbe, nebo to chceš rozmazat opravdu hodně, jak se říká "na kaši", protože jinak na cokoli, co se hýbe třeba jako pomalu tekoucí voda, by těch 30s opravdu mělo stačit.

Mimochodem, pokud byste to chtěli vyfotit iPhonem a aplikací Camera +, tak tady je návodné video:

https://www.youtube.com/watch?v=8BIezjpG5Ms

Celkově na mne tahle diskuse působí, že opakujeme "high-resování", jen v jiném vlákně a bez Gance.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Davidof 24. 3. 2019 12:37

Ganec tady má důstojného zástupce
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod FXE1 24. 3. 2019 12:40

Tak v tej galérii čo sem dal Fidko sa zrejme jedná o ND myslím rádovo v stovkách. Pemar, neviem či to je správne prirovnanie k HiResovaniu, to by sa nám fotografia zcvrkla na dosť úzky okruh žánrov a spôsobu spracovania. To sa už kľudne dá navážať aj do ČB foto, to je totiž dosť drastická úprava voči realite. Alebo to môže byť pozostatok fotografickej doby kamennej :)

http://www.matejmichalik.com/black-and-white-photos/

-- 24. 3. 2019 12:41 --

DUDISKO píše:Spokojný.. Ale hej.. Som v najlepších rokoch a doostriť pri plnom formáte by nebol problém.. No.. Bavíme sa ale o čase..

P. S. Zišlo by sa Vám niekedy dať fotky tlačiť :-).. tam sa ukáže ako sa da ostrá fotka vytlačiť..
Zase v éteri na 4k monitore to nemusí byť žiletka.. Ale už neriešim ani prepaly ani podobné "dôležité veci" . Teraz ma zaujíma svetlo a fíling. Ostatne už pre mňa pri fotkách je také druhoradé.. Teda aj to, čím je to cvaknuté..


U mňa dobré, mne sa to páči, celkove aj industrial foto.
FXE1
Pokročilý

Odeslat příspěvekod DUDISKO 24. 3. 2019 12:44

chvd píše:Mne spíše trápí, že si nemohu nastavit třeba jednu 1/1300 nebo 1/2750 sec. myslím, že jako protipól k možnosti přesného nastavení těch dlouhých časů by to mohlo být fajn.

-- 24. 3. 2019 12:14 --

DUDISKO píše:Spokojný.. Ale hej.. Som v najlepších rokoch a doostriť pri plnom formáte by nebol problém.. No.. Bavíme sa ale o čase..

P. S. Zišlo by sa Vám niekedy dať fotky tlačiť :-).. tam sa ukáže ako sa da ostrá fotka vytlačiť..
Zase v éteri na 4k monitore to nemusí byť žiletka.. Ale už neriešim ani prepaly ani podobné "dôležité veci" . Teraz ma zaujíma svetlo a fíling. Ostatne už pre mňa pri fotkách je také druhoradé.. Teda aj to, čím je to cvaknuté..

Neřešíš přepaly, ale zajímá tě světlo? Podle mě to do kupy moc nejde.

Myslim ze Vám význam svetla a jeho úlohu vo fotografii nemusim opisovať.. Prepaly s tým majú trochu suvic ale pre mna nie ten podstatny..
DUDISKO
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 24. 3. 2019 13:00

Já netvrdím, že delší čas nad 30s by člověk nikdy nevyužil, ale chtěl jsem vidět praktickou fotku, na které to využijete, protože hrozí šum a rozmazání. Jestli nevidíte to rozmazání toho, co na fotkách rozmazané být nemá, není to můj problém.
pemar
Expert

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků