Fotohospoda

Obecná diskuse aneb Co se jinam nevešlo

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Flor.cz 15. 10. 2018 22:20

pemar píše:O Islandu žena říká, že je to pochodové cvičení. Tak ještě před pěti lety nebo 15 kg by to dala, ale teď ... a já na tom bohužel nejsem o moc lépe, ujdu sice i 15 km, ale pomalu.

Finsko, Norsko i Švédsko jsou strašně rozlehlé, člověk tam jede na sever věcnost, navíc se tam jezdí pomalu. Ale zase to má obrovské kouzlo, pamatuji, jak jsme tam byli v nějaké dřevěné chatě u jezera, pili podomácku vyrobený vaječný koňak (z dovezeného irského Jamesonu a místních čerstvých vajec) se šlehačkou a vnímali ten severský klid a krásu.

Asi nejfotogeničtější jsou podle mých příbuzných Lofoty, Reine, Moskenes, hora Reinebringen. Strýc tam byl nedávno, ale prý tam měl dost mlhu a dost tam i promrzl.


To se nemusíš bát, Island je spíš vyhlídková jízda. Většina zajímavých lokací je pár set metrů od silnice. Na blogu mám i mapku - https://www.flor.cz/blog/foto-vylet-na-island/ Vlastně všechny fotky, co jsem tam vyfotil, byly do kilometru od auta. Jediná výjimka byly horké prameny, to jsme šli hodinu do hor.

Stejné je to s Lofoty, všechny fotky mám pár set metrů od auta. Na obou místech se dají samozřejmě chodit i treky - třeba Duhové hory na Islandu, ale fakt to není nezbytné. Kvalitní péřovka, kterou neprofoukne vítr, je základ. Obzvlášť pro fotografa, který půl hodiny stojí na jednom místě a fotí. Bez péřovky bych tam nejel :).
✔️ Galerie pro fotografy zdarma:.. http://_Story_Show_Gallery_.flor.cz
Flor.cz
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pemar 16. 10. 2018 04:16

Flor: moc pěkné fotky. Ty gejzíry a voda obecně se mi moc líbí, ta krajina už méně, je taková jakoby měsíční, na mne až moc surrealistická a kamenitá a já nevím co, to už mám radši to Švédsko nebo Finsko, klasické lesy a jezera. Ale každý tohle má jinak, vkus je individuální.

Jinak některé ty fotky jsou na stativ, ale tahat s sebou bytelný stativ stovky metrů daleko by se mi nechtělo, takže bych asi skončil u Traveller verze.

A když se dívám na to oblečení, takhle outdoorově oblečený jsem nebyl posledních 30 let (protože jsem ho nepotřeboval) a předtím také ne (protože takové oblečení snad ani nebylo v obchodech :-) ).
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod FXE1 16. 10. 2018 06:13

ltokar píše:Tak este jeden pokus .. z preview vidim, ze je to sice lepsie, ale stale to pokasle fotku. Tak neviem. Ale teraz sa da na to aspon ako tak pozerat. Skusal som to postupne zmensovat s doostrenim, ale ono uz v Zoneri to bolo na popredi vidno preostrenie.


Skús to tak ako Landov písal, zmenšiť priamo pri prevode z RAWu, podľa mňa to dáva najlepší výsledok.
FXE1
Pokročilý

Odeslat příspěvekod FXE1 16. 10. 2018 08:06

Flor.cz píše:
pemar píše:O Islandu žena říká, že je to pochodové cvičení. Tak ještě před pěti lety nebo 15 kg by to dala, ale teď ... a já na tom bohužel nejsem o moc lépe, ujdu sice i 15 km, ale pomalu.

Finsko, Norsko i Švédsko jsou strašně rozlehlé, člověk tam jede na sever věcnost, navíc se tam jezdí pomalu. Ale zase to má obrovské kouzlo, pamatuji, jak jsme tam byli v nějaké dřevěné chatě u jezera, pili podomácku vyrobený vaječný koňak (z dovezeného irského Jamesonu a místních čerstvých vajec) se šlehačkou a vnímali ten severský klid a krásu.

Asi nejfotogeničtější jsou podle mých příbuzných Lofoty, Reine, Moskenes, hora Reinebringen. Strýc tam byl nedávno, ale prý tam měl dost mlhu a dost tam i promrzl.


To se nemusíš bát, Island je spíš vyhlídková jízda. Většina zajímavých lokací je pár set metrů od silnice. Na blogu mám i mapku - https://www.flor.cz/blog/foto-vylet-na-island/ Vlastně všechny fotky, co jsem tam vyfotil, byly do kilometru od auta. Jediná výjimka byly horké prameny, to jsme šli hodinu do hor.

Stejné je to s Lofoty, všechny fotky mám pár set metrů od auta. Na obou místech se dají samozřejmě chodit i treky - třeba Duhové hory na Islandu, ale fakt to není nezbytné. Kvalitní péřovka, kterou neprofoukne vítr, je základ. Obzvlášť pro fotografa, který půl hodiny stojí na jednom místě a fotí. Bez péřovky bych tam nejel :).


Foto skvelé, v akých teplotách si to absolvoval, aké je najvhodnejšie obdobie pre cestu na Lofoty ?
FXE1
Pokročilý

Odeslat příspěvekod ltokar 16. 10. 2018 09:45

FXE1: on ale nie je problem s tym, ze by fotka vyzerala po zmenseni zle na monitore. Problem je az po vlozeni sem. A to RAW imho neporiesi. Ale tak ci onak, ja potrebujem zmensit JPG, s RAWom sa nebudem babrat, hlavne teda nie v pripade Olympusu. A povacsine ho ani nezvyknem mat, kedze sluzi ako cvakadlo. Ale tento asi mam, tak mozno skusim az budem mat naladu. Neviem v com je finta, ze vam sa to dari sem vlozit a mne nie :D
A30, S45, Ixus, FZ18, K-x, E-PL1, Stylus 1, K-5iis, E-M10
ltokar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod FXE1 16. 10. 2018 10:13

Ešte som počul, že je dobré zmenšovať na štvrtinu pôvodnej plochy. To je presne na polovicu pôvodného počtu pixelov šírky pôvodného obrazu, ale nemám odskúšané. Ale asi chceme veľa, ak to dáš na tunajší max. rozmer 2000 Px a 1MB, tak pri členitom motíve sa nedá čakať zázrak. Malá čierna bodka na bielej stene by to zniesla. Ale veľa prírodných štruktúr, no neviem. :-) Pre to sa aj vyhýbam prezentácii na webe, veľkosťou a kvalitou to je takmer vždy degradácia.
FXE1
Pokročilý

Odeslat příspěvekod dadajax 16. 10. 2018 10:21

Přijde mi zbytečné to zmenšování takhle řešit, jediné co dělám tak pro sdílení na web nastavím v LR zmenšení na 2048px delší stranu a to je vše. Představa že všechny fotky ještě zmenšuju zvlášť a třeba v několika krocích...na to bych se mohl vykašlat :D
dadajax
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Flor.cz 16. 10. 2018 10:24

Díky. Byl jsem na Lofotech v březnu, kvůli focení polární záře, to bývá nejsilnější. I když jsou asi 200 km za polárním kruhem, tak teploty se pohybovaly kolem nuly díky golfskému proudu. Hodně tam ale fouká. Co je neuvěřitelný, v tom počasí tam lidi serfují :). Strýc tam byl asi týden po mě a kvůli oblačnosti jeli kousek do Švédska. Jakmile přejeli hory, tak tam bylo -20°C. Jinak se snažím jezdit mimo sezónu, je to levnější a vyhnu se davům turistů.
✔️ Galerie pro fotografy zdarma:.. http://_Story_Show_Gallery_.flor.cz
Flor.cz
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod FXE1 16. 10. 2018 10:45

Skúsim teda na jeden zmenšený z RAWu, takto si ma sused ráno obzerá v okne. Uvidím ako to tu bude vyzerať.
Přílohy
P1150923_DxOuprint2nk_DxO.jpg
FXE1
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Davidof 16. 10. 2018 10:55

To je podle mě dost dobré :-)
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod FXE1 16. 10. 2018 11:02

Nie je to ešte trochu preostrené ?
FXE1
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pemar 16. 10. 2018 11:07

Flor: Mně se moc líbila ta fotka té sopečné pláže a ledovcové laguny, fakt povedené.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Davidof 16. 10. 2018 11:18

FXE

:-) spíš bych řekl, když už teda řešíme chloupky, že asi není zaostřeno na oko, ale krapet před. Prostě malá hloubka ostrosti je prevít ;-)

flor, pemar

Taky se musím přidat, povedené fotky a ta galerie, ta je tak vymáklá ;-)
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod FXE1 16. 10. 2018 11:56

Jo, asi na čumák, svinský 1" snímač, asi prejdem na mobil ..... :D Ešte že nemá mihálnice....
FXE1
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pemar 16. 10. 2018 12:24

Já na to koukám na mobilu a na něm to vypadá, že oči a čumák jsou ostré. Ale působí to celé jako malinko přeostřené.
pemar
Expert

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků